Waakzaamheid - Firma T4HSE Goes - Kortgene pen spreekuur Voor de veulenkeuring Elke tand een brillant Natuurlijk koopt U graag het beste Kijkt daarom eens bij TAMSE Wij bieden U: géén angst Tandarts Krommenhoek lot no 79 Sproeten? SPRUTOL Bond van Noord-Bevelandse Paardenfokkers schip en lading volgde. In de kisten met opschrift „Zuidvruchten" en „Bevro ren vlees", bevonden zich mensen, die naar Marokko gesmokkeld moesten wor den. De emigranten waren niet in het bezit van passen of andere papieren, terwijl hun geld door de heer Ginesta was „opgevorderd". Personen, die hun mond voorbij praatten, werden door de bemanning zonder vorm van proces ge dood. Beesten in mensengedaante. Ook bij het „ijzeren gordijn" houdt men zich intensief bezig met mensen smokkel. Het is ook begrijpelijk, aan gezien er zich hier meer dan voldoende klanten aanmelden. Gelukkig zijn er hier ook betrouwbare gidsen, die de mensen zonder al te hoge kosten of in het geheel kosteloos door het ijzeren gordijn smokkelen. Dat er groepen mis dadigers zijn, die van deze ellendige toestand misbruik maken, is niet te verwonderen. Grensbewoners, boeren, bosarbeiders en manschappen van de westduitse grenspolitie melden echter regelmatig de vondst van mannen en vrouwen dood en halfnaakt in de onmiddellijke omgeving van de grens. Deze ongeluk- kigen waren vermoord en men vond geen papieren of andere gegevens. Vluchtelingen, die het hachelijke avon tuur overleefden, vertelden hoe zij terecht waren gekomen bij groepjes mensensmokkelaars, die aanboden hen over de zonegrens te brengen. In goed vertrouwen begaven de co lonnes vluchtelingen zich op weg onder geleide van de smokkelaars. Bij de zone- grens werden zij echter verradelijk aangevallen en slechts enkelen zagen kans te ontkomen. De overige, mannen en vrouwen, werden vermoord en van het weinige dat zij nog bij zich had den, beroofd. Vreselijk verminkt en geheel uitgeschud, bleven hun ontzielde lichamen in de bossen achter als een bewijs van de misdadigheid en perver sie van mensen, die zich niet ontzien zelfs deze arme vluchtelingen, op weg naar de vrijheid, te vermoorden en te beroven. Gelukkig zijn er in deze zaak reeds talrijke arrestaties verricht, maar weer zijn er andere op geld beluste misdadigers op pad, die de plaats der gearresteerden innemen. Een kwestie van moraal. Zo hebben wij gezien welk een ont zettend leed voor raillioenen mensen op aarde de slavenhandel en mensen smokkel met zich brengt. Het is een eerste vereiste van de gehele beschaaf de wereld om hier krachtdadig tegen op te treden. Het is niet voldoende, om de mond vol te hebben over mense lijkheid en mensenrechten. Wanneer men deze idealen nastreeft en volko men onderschrijft, zoals de meeste lan den, kan men niet volstaan met het woord, dan is men ook verplicht voor het forum der mensheid zijn woorden met daden te onderstrepen. De strijd tegen deze uitwassen zal een zeer moeilijke zijn, omdat de te genstander niets en niemand zal ont zien en desnoods het uiterste zal ris keren. Wij mogen echter voor God en de mensheid niet versagen. Alle men sen van goede wil dienen ook met de daad te strijden voor het grote ideaal: alleen Vrije mensen in een vrije wereld. Het doel zal moeilijk te bereiken zijn, maar het loont ruimschoots de moeite. Een eerste mogelijkheid is een zo scherp mogelijke controle op de Rode Zee en in de nabijgelegen landen en een onverbiddelijke strijd tot in ui terste konsekwenties tegen het misda- digerdom, dat millioenen in de afgrond stort. Wat de slavenarbeid in het oosten betreft, ligt de zaak iets anders en zijn de mogelijkheden meer beperkt. De enige kans is hier een beroep te doen op het geweten van de gehele beschaafde wereld. Misschien is er door middel van supra-nationale organen, zoals de V.N., een oplossing te vinden, waarbij de mogelijkheid geboden wordt om mensen van afwijkende ^politieke richtingen naar dat deel van de wereld te laten vertrekken, waar zij zich thuis voelen, hetgeen tot een uitwisseling zou kunnen leiden. Tegen misdadige praktijken bij het illegaal immigreren, is weinig te doen, daar de illegale immigranten de mo gelijkheden zelf in de hand werken. Toch dient ook hier de politie scherp op haar quivive te blijven en iedere vorm van misdaad ook op dit gebied grondig de kop in te drukken. De zwaarste straffen zijn hier op zijn plaats. Schemerlampen, diverse soorten Snelkokers, met beveiliging Strijkijzers, reeds vanaf f 12.50 Scheerapparaten, Remington en Philips Broodroosters, solide kwaliteit Straalkachels, voor electrisch en butagas Theelichtjes, verschillende merken, enz. enz. Telefoon 01100-2763 - 01108-221 Wat het ronselen betreft, hier dient wel degelijk een leemte in de wet te worden gedicht. Vooral de franse re gering dient hier haar volle mede werking te geven. In het algemeen is het zaak, dat men tot de nauwste samenwerking komt om deze mensonterende praktij ken te bestrijden. Alle criminologen en juristen van de wereld dienen zich voor deze strijd te melden en er hun beste krachten aan te geven. Het be treft hier het wel en wee van milli oenen MENSEN, mensen zoals u en ik, die ook verwanten hebben die van hen houden en waarvan zij hou den, waarom vrouwen en kinderen treuren, waarover ouders in ongerust heid verkeren, waarvoor mannen hun leven zouden willen geven. Deze man nen, vrouwen en kinderen worden ge roofd, weggesleept en verkocht door „mensen", die nauwelijks deze naam nog verdienen, want zij behoren tot de grootste misdadigers die de wereld ooit heeft gekend. De strijd is tegen hen onder de leuze: VRIJE MENSEN IN EEN VRIJE WERELD 1! FILMNIEUWS In de zaal van hotel „De Patrijs" te Colijnsplaat zal op Zaterdag 12 Juni ver toond worden de zeer sterke film „De hel van Korea". Eerst nu mag vertoond worden wat de verbonden troepen daar ontmoetten. Als eersten brengen wij het verhaal van die mannen en vrouwen wel ke hun leven veil hadden voor de strijd tegen het onrecht. MUZIEK Op het 32e muziekconcours dat 2e Pinksterdag te Kloetinge werd gehouden, behaalden de deelnemende Noord-Beve- landse muziekgezelschappen de volgende prijzen Ere-afdeling harmonie: „Wilhelmina" te Colijnsplaat, 2e prijs met 152 punten: afdeling uitmuntendheid fanfare: „Ons Ge noegen" te Kamperland, 2e prijs met 149 punten: tweede afdeling harmonie: „E.M. M." te Kortgene, le prijs met 179 pun ten. Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „Noord-Beveland" Roest in wintertarwe. Vele percelen wintertarwe op Noord- Beveland worden op het ogenblik geteis terd door gele roest. Opmerkelijk is het, dat dit verschijnsel zich op het oostelijk gedeelte van het eiland in belangrijk meer dere mate voordoet dan b.v. onder Kam perland. De verklaring hiervoor zal moe ten worden gezocht in de van plaats tot plaats wisselende hoeveelheid neerslag op een voor de verbreiding van de roest- zwam gunstig tijdstip. Het valt op, dat de 't vroegst gezaaide percelen de ern stigste aantasting te zien geven (de over stroomde grond maakt in deze een gun stige uitzondering). Deze factor wordt e- venwel overvleugeld door de reeds eer der genoemde factor hoeveelheid regen val. Verrassend is verder, dat het vooral percelen Heine's VII betreft, welk ras (zie rassenlijst) geldt als weinig vatbaar voor gele roest. We moeten een eventueel verdere ver breiding noodgedwongen gelaten nemen, daar een bestrijdingsmiddel ten enen male ontbreekt. Wel is bekend, dat er iets kan worden bereikt met zinkcarbamaat, maar alleen dan, wanneer nog geen aantasting wordt waargenomen. Is het gewas een maal besmet, en hier moeten wij onder de gegeven omstandigheden vanuit gaan, dan valt er met dit middel weinig posi tiefs meer te bereiken. Valse meeldauw in uien. Proeven van verleden jaar hebben uit gewezen, dat met een twee- tot driema- lige behandeling met zinkcarbamaat deze gevreesde ziekte wel voor een groot deel kan worden voorkomen, maar dat de houdbaarheid van het geoogste product ernstige schade wordt aangedaan. Men zij dus voorzichtigDe berichten omtrent het voorkomen van deze ziekte in zaaduien „juunbollen") luiden iets optimistischer: Twee of drie behandelingen met zinkcar bamaat zijn zeer rendabel. Vooral tijdig beginnen; liefst voordat de valse meeldauw zich heeft aangekondigd. (Het middel werkt voorbehoedend.) Drie kg zinkcarbamaat per ha gebruiken. Prijs f7,— per kg. Tenslotte willen wij nog wijzen op de bestrijding van de vetvlekkenziekte in landbouwstambonen. Deze kan door enke le malen behandelen met koperhoudende middelen worden voorkomen. Een behan deling is altijd rendabel! In het algemeen kan worden aangera den de laagste concentratie te gebruiken, die op het etiket is vermeld voor toepas sing van het betreffende middel tegen aar dappelziekte. W. O.H door dr P. H. Ritter Wederom staan wij aan de vooravond van een mislukkende volkerenconfe- rentie. Men koestert nog enige hoop, dat de conferentie van Genève tot een iets gunstiger resultaat moge leiden dan haar voorgangsters, maar de we reldsituatie komt ingewikkelder dan zij was uit deze conferentie te voor schijn. Wij hebben allen het gevoel, dat wij ons in een gevaarlijker toestand bevinden dan ooit tijdens de koude oor log is voorgekomen en de strohalm, waaraan wij ons vasthouden, is de hoop, dat de diplomatie zal blijven praten. Zolang de conferentietafel blijft staan, te Genève of elders, worden er nog geen atoombommen geworpen. Maar het oosten rukt op en het wes ten is verdeeld. Onderhandelingen tus sen oost en west zullen steeds de ach terdocht blijven behouden als begelei ding, omdat er geen vergelijk moge lijk is tussen de aanhangers van twee onverenigbare opvattingen. Het oos telijk blok verstaat onder vrede iets anders dan wij in het westen. Voor het oosten betekent vrede: dat aan iedere wereldburger het genot zal worden gegeven van de heilstaat, voor het westen: dat de wereld vrij is. De woorden „verborgen imperialis me" vormen een te zwakke aanduiding van het gevaar, dat ons bedreigt. We reldverovering is voor het communisme een missie, een aan religieus fana tisme verwante gedrevenheid. En Rus land heeft achter zijn plannen niet alleen een ontzaglijke militaire macht beschikbaar, maar het is tegelijkertijd stelselmatig bezig door zijn geheime a- genten de westelijke wereld te onder mijnen. Ook indien men een korrel zout legt op vele onthutsende medede lingen van communisten-vreters, dan komt men niet los van de gedachte, dat de russische infiltratie een groter gevaar oplevert dan menigeen vermoedt. Het westen verkeert in een toestand van ontzaglijke bedreiging en het staat zwak, omdat het tegenover een massale organisatie van honderden millioenen slechts een macht kan stellen van weinig geconsolideerde staten, die on derling in discussie zijn, terwijl de tegenstander paraat is en weet, wat hij wil. Het ware te wensen, dat men in het westen de ernst van de toestand duide lijker inzag en het gevaar scherper on derkende. Het woord van Lenin luid de: „de weg naar Parijs loopt over Peking" en men moge zich nu paaien met de gedachte aan in de toekomst tussen Rusland en China dreigend con flict, het is te verwachten, dat dit conflict niet eerder zal uitbreken, dan nadat die verbonden mogendheden haar gemeenschappelijke doelstelling: ver nietiging van het westen hebben bereikt. Er komt bij dit alles een psycholo gische factor, die het oorlogsgevaar na der tot zich trekt. De angst voor de a- toombom. Wij lazen in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van 4 Juni een artikel, dat ons zeer getroffen heeft. Het bevatte een vraaggesprek van haar amerikaanse correspondent met onze voormalige landgenoot dr Joost van Meerloo, die in Amerika bezig is met de psychologische problemen te bestu deren, die de waterstofbom voor onze samenleving heeft opgeworpen. Vol gens dr Meerloo lijdt het geen twijfel, dat het geheim van de atoomkrachten sommige onzer gevoelens diep beroert. De atoomkrachten wekken een magi sche vrees op. Want terwijl wij de bom verafschuwen, (vervult het perspectief, dat er door wordt opgeroepen, terzelf der tijd de primitieve wens naar gewel dige vernietiging. Bestaat er inderdaad een verborgen wens -naar wereldondergang? Wij ken nen in de dierenwereld dergelijke mas sareacties. Wanneer de mieren door een groot gevaar worden overweldigd, onderwerpen zij zich aan hun noodlot. IZulk een reactie zou ook onder de mensen kunnen optreden. Wanneer de last van de angst te overweldigend wordt, geeft de mens zich vaak over aan het gevreesde gevaar. Wij hebben gedurende de jongste we reldoorlog ervaren, dat onze samenle ving kan instorten. Het is gevaarlijk om te veel vertrouwen te stellen in onze technische kunde en onze inge wikkelde sociale structuur. De chaos in Europa in de periode na de oorlog heeft aangetoond, hoe gemakkelijk een afbraak van onze gemeenschap zich inzet als gevolg van oorlog, honger en ziekte, hoe gemakkelijk het is van slachting over te gaan tot meer en meer slachting. Zo sterk is de zelfmoordtendens in de mens, dat hij er licht toe kan ko men om zijn technologische werktui gen tegen zichzelf te gebruiken. In ge» val van een nieuwe wereldoorlog met atomisch „speeltuig" zou onze in tech nische zin overontwikkelde wereld kun nen ondergaan. Dr Meerloo meent daartegenover, dat onze intelligentie zeker nog in staat is om een positieve wereld op te bouwen. Vernietiging is niet het enige, wat het menselijke wezen beweegt en aantrekt. De drang naar zelfvernietiging in de mensheid, waarover dr Meerloo spreekt, is dus te overwinnen en het is nood zakelijk, dat wij ons van het door de wetenschap geconstateerde verschijnsel bewust zijn. De angst voor de atoom bom kan en mag geen aanleiding zijn voor een inzinking van de westerse wereld op het ogenblik waarop zij heeft te streven naar haar behoud en bestendiging. Tegenover de dreiging in de wereld en de angst, die bezit neemt van onze ziel, hebben wij te stellen koelheid, on vervaardheid en geloof, ondanks alles, aan de toekomst onzer beschaving. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter Bruynzeel. Ondertrouwd Kees den Oudsten en Mies van Arenthals Huwelijksvoltrekking Vrijdag 25 Juni a.s. te Kortgene, om 2 uur. Woerden, Utrechtsestr.wea 121, Kats. „Zeldenrust", 10 JuD' 1954' Toekomstig adres: Huize „De Put," Bij de brug van Vianen, Jutphaas. Heden overleed te Rot terdam, onze beste zuster, schoonzuster en tante Cathalina de Fouw (Wed. van Willem Sturm), in de ouderdom van 68 jaar. Fam. de Fouw, broeders en zusters. Colijnsplaat, Juni 1954. De begrafenis heeft plaats gehad op 5 Juni te 's-Heer- Arendskerke. Voor de vele bewijzen van deel neming, die wij ontvingen na het overlijden van onze geliefde moe der, behuwd-, groot- en over grootmoeder Wed. Th. Visser (geboren Clement), betuigen wij langs deze weg onze oprechte dank. Namens de familie Visser. Wissekerke, 12 Juni 1954. Voor uw deelneming, betoond bij het overlijden van onze broe der en oom, dhr A. de Regt, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, M. de Regt. Colijnsplaat, Juni 1954. Tjonge, tjonge, wat heeft de VéGé-kruidenier een keus 1 En dan nog geldzegels op de koop toe. houdt, met uitzonde ring van spoedgeval len van 14 tot 20 Juni te Kortgene De le prijs van de verloting, gehouden op Dinsdag 8 Juni door de Col. Boys, kan tot Maandag 14 Juni afge haald worden bij de secretaris. L. Serier, Ringweg 18, Colijn splaat. Bij weerbarstige: Sprutol-Sterk. op 2 Juli a.s te Kortgene zijn lijst jes verkrijgbaar en moeten de op gaven binnen zijn, uiterlijk 19 Juni bij R. J. Scheele, A 280, Wisse kerke.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2