NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD c MENSENSMOKKEL EEN BLOEIEND BEDRIJF TE GROOT FISCAAL LEED BIJ OVERLIJDEN No 2682 Zaterdag 12 Juni 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm sa Successierechten in ons land te hoog (Van onze economische medewerker) In elke familie komt er onvermij delijk een moment waarop men re kenen moet met een sterfgeval en de gevolgen daarvan. Naast he. leed, dat hiermee over een gezin en familie gebracht wordt, moeten de nabe staanden ook rekening houden met de fiscale gevolgen, die aan een der gelijke droeve gebeurtenis zijn ver bonden. Die gevolgen kan men niet negeren, want zij zijn voor ons land ingrijpend, waar zij de gehele eco nomische positie van het gezin aan tasten, in het bijzonder bij zaken mensen. Het is niet mogelijk op deze beperk te plaatsruimte een volledige afdruk te geven van het recht van sucqessie, waarmee men terstond wordt gecon fronteerd. Zeker mag worden gesteld dat het bedrag van de successie te hoog mag worden genoemd. liet familiebezit wordt door de staat der Nederlanden niet hoog aangesla gen. Men kan als vrouw en kinderen ieder slechts f 1000.— erven zonder successierecht te moeten betalen. Krijgt men meer dan f 1500.als kind en als vrouw meer dan f 10.000.'dan vervalt de vrijstelling, waarbij min derjarige kinderen nog f 300.per jaar meer vrijgesteld krijgen voor de jaren dat zij nog geen 21 verjaardagen achter de rug hebben. Het is mogelijk, dat die f 300. toeslag gegeven is als een bedrag, dat nodig zou zijn als minimumkosten van levensonderhoud voor een levensjaar. Maar terstond blijkt dan ook hoezeer deze wetgeving nog gebouwd is op de vooroorlogse harde gulden, die toch ongeveer 2,5 tot 3 maal zoveel waard was als de moderne gulden, al is deze ook wel weer hard. Vooroorlogs vermogen. Met een kleine zijsprong kunnen wij hier dan tevens een opmerking maken over de vermogensbelasting, die, al staat zij buiten de kwestie van over lijden, toch wel met de kapitaalsstruc tuur van een familie van doen heeft. Bij die wet op de vermogensbelas ting zien we, evenals bij de wetgeving op successierecht, dat men daar nog rekening houdt met vooroorlogse ver mogensbegrippen. Wie voor de oorlog als ongehuwde f 10.000.bezat, kon men een welvarend burger noemen met flinke financiële ruggesteun. Wie als echtpaar f 15.000.bezat, had e- veneens een benijdenswaardig welvaarts stadium bereikt. Bij de hedendaagse guldenwaardering ligt dit wel enigszins anders. Dezelfde bedragen vertegen woordigen ongeveer de helft tot een derde van de reële waarde van voor heen. Toch betaalt men nog steeds bij diezelfde grens vermogensbelasting n.b. nog tegen een hoger tarief dan vroe ger. Bij de grens van f 10.000.en f 15.000.is er in het huidige tijds gewricht stellig nog geen sprake van grote draagkracht en een sterke finan ciële ondergrond. Wie dit wel meent, lijdt aan een geldillusie, dat wil zeg gen, men grijpt zich vast aan een ge tal met een aantal nullen, zonder dat men zich realiseert, welke waarde daar achter schuilgaat. Het vrijgestelde bedrag voor de ver mogensbelasting dient dus te worden verhoogd. En ditzelfde is aan te beve len voor de vrijstellingen van succes sie- en schenkingsrechten, die voor Ne derland bij de huidige waardering van de gulden wel zeer laag zijn gesteld. De bestaande regels getuigen van een totaal gebrek aan waardering voor het familiebezit en de vermogensvorming, waaraan trouwens de gehele na-oorlog- se financieel-economische politiek in Nederland mank is gegaan. Hoe is het elders? De vermogensoverdracht bij overlij den in Frankrijk en Duitsland b.vr is veel gunstiger dan bij ons. Een vrouw met kinderen in Duitsland kan 250.000 R.M. successievrij erven. Een vrouw zonder kinderen erft 20.000 R.M. vrij (ongeveer f 18.000.In Frankrijk, waar men bijzonder veel waarde hecht aan het familiebezit, heeft een echtge- no(o)t(e) 5.000.000 frs vrij van suc cessie (plm. 50.000.Heeft men drie of vier kinderen, dan kan men plm. f 140.000.vrij vermaken. De genoemde bedragen zijn ook vrijge steld van successie, wanneer men meer verkrijgt Een heel wat gunstiger toe stand dus dan in Nederland. Alsof de hoge successierechten nog onvoldoende zijn, heeft men bovendien een reeks van regels uitgesponnen, waardoor de lasten voor zakenmensen nog hoger worden. Men denkc bijvoor beeld aan de eigenaren van vele kleine familie-n.v.'s. Komen zij te overlijden, dan worden hun aandelen van zo'n ge sloten n.v. geschat op de geldswaarde. Het gehele vermogen van zo'n kleine zaak, dat dikwijls gegroeid is in de loop der jaren, komt nu boven in de waardering tegen de laag gewaardeerde gulden. Het gevolg is ernstige finan ciële zorgen in het gezin en de familie, die ook al getroffen is in veel geval len door het verlies van een waardevol le kracht. Het bestaan van kleine vennoot schappen wordt daardoor bedreigd, zeer zeker ondermijnd. Heeft men aandelen van een ,,open" n.v., die ter beurze worden genoteerd, dan geldt bij over lijden voor de fiscus de beurskoers. In 't algemeen kan worden opgemerkt, dat de eigenaars van besloten n.v.'s er bij overlijden economisch het slechtst aan toe zijn voor het erfrecht. Alleen voor de inkomstenbelasting komt men er zonder veel schade af: over de ho gere" waarde van aandelen wordt geen inkomstenbelasting geheven Weduwe mag niet bestaan. Dikwijls komt bij overlijden de li quidatie van een bedrijf ter sprake, vooral bij de eenmanszaken. Een even tuele winst, die dan boven komt drij ven, ook door waardering, wordt dan nog belast. Met het bestaan van een weduwe, die toch ook moet leven, wordt fiscaal onvoldoende rekening ge houden. Sinds de jongste wetswijzigingen is een bedrag van f 5000.vrijgesteld van liquidatie-winst belasting. De be staande problemen van afschrijvings bedrag en de reeds jarenlange bestaan de strijd over waardering naar vervan gingswaarde of historische kostprijs komt hier ook bovendrijven en wordt dikwijls uitgevochten op een wijze, die voor betrokkenen allerminst voordelig is. Ook hier kennen andere landen gun stiger regelingen dan Nederland, waar men soms een deel van de erfenis slechts kan redden met behulp van een lijfrente. Het lijkt er op alsof men van overheidswege wil aanbevelen een lijf rente te nemen. Logisch gezien, is dit niet juist, maar het blijft toch een feit, dat men in de praktijk maar al te dik wijls in deze richting wordt gedrongen. Dit is toch geen gezonde toestand. Waarom geen wettelijke regeling ge troffen, waardoor een weduwe althans nog op gunstige voorwaarden kan pro fiteren van de vruchten van in een hu welijk bekroonde economische strijd? Daarvoor werken toch vele zakenmen sen. Is het soms een schande wanneer een zakenman door zijn economische politiek zijn vrouw een kommervolle oude dag wil besparen? De particuliere ondernemer moet na zijn overlijden nog 20 procent van e- ventueel bestaande stille reserves" af staan aan de staat. Economisch is deze bepaling te verdedigen, maar bij over lijden en aanwezigheid van een we duwe bestaat er dikwijls terstond een sociaal probleem, waarbij de staat de helpende hand moet bieden. Zelfs bij de bepaling van het successierecht wordt daarmee niet gerekend. Belasting op de toekomst. Bij de taxatie van het successierecht let men niet op de balanswaarde van de activa, maar op de verkoopwaarde. Bij de devaluatie van de gulden in de laatste 20 jaar krijgt de fiscus hier een deel, dat noch economisch, noch sociaal verantwoord kan worden ge noemd. Men beoogt nu ook nog de goodwill te gaan belasten. Goodwill is een ka pitalisatie van het winstvermogen, dus van winst, die nog gemaakt moet wor den door anderen dan degene, die dit vermogen tot winst heeft geschapen en door overlijden daaraan niet meer meewerkt. Dit is een vermogensdeel, dat naar het oordeel van velen niet voor successie in aanmerking komt. Het economisch leed dat door succes sierecht en andere fiscale heffing bij het overlijden wordt veroorzaakt, is voor velen een bron van grote zorgen op een moment, dat dit voor een fa milie hoogst onaangenaam is. Bij de over het algemeen financieel-econo- misch goed onderlegde Nederlanders be tekent de bestaande fiscale regeling bij overlijden een sterke rem voor vermo gensvorming. Dit heeft een grotere na delige invloed op de spaar- en investe- ringslust in Nederland, dan men ver moedt. Het familiebezit wordt in ons land onvoldoende geëerd, terwijl de bestaan de fiscale regeling bij erfopvolging in wezen een ernstige uitholling van de eigendom betekent. Bij een herziening van onze belastingwetgeving verdient dit hoofdstuk bijzondere aandacht voor een herziening in gunstige zin voor de erfgenamen. De nieuwe voorstellen. Hoezeer het gestelde en de conclu sies in het voorgaande juist mogen worden geacht, moge blijken uit de wijzigingen die de minister van Finan- cieën nu in het nieuwe ontwerp van de wet op de heffing van successie rechten binnenkort denkt aan te bren gen. Voortaan zullen kinderen, klein kinderen, ouders etc., dus bloedver wanten in de rechte lijn, in plaats van f 1000.tot f 3000.vrij van rech ten kunnen erven. Daarnaast zal er een vrijstelling komen voor een lijfrente tot f 3000.per jaar, terwijl voor minderjarige kinderen een vrijstelling in uitzicht wordt gesteld van f 500. voor elk jaar, dat het jongste kind jon ger is dan 21 jaar. Naast de genoemde verlichting van lasten heeft men een aantal tegemoet komingen ontworpen, die louter van sociale aard zijn. Voor een wees zal in de toekomlst f 3000.kapitaal vrij 'zijn plus f 500.voor elk jaar dat het kind jonger is dan 21 jaar, terwijl ook vrij van rechten een lijfrente van f 1400.mag worden genoten. Kinder rijke verkrijgers zullen een korting van 10 procent op het successierecht genie ten met een maximum van f 1000. Men moet daarvoor gezegend zijn met tenminste vier kinderen. Voor elk kind meer wordt tien procent gegeven. Gebrekkige meerderjarige kinderen en hulpbehoevende ouders of ouders die de 60-jarige leeftijd hebben overschre den, zullen ook een kapitaalvrijstelling genieten van f 5000.Zonder een vol ledige opsomming te geven is het dui delijk, dat het hier om tegemoetko mingen -gaat van sociale aard. Het economisch nadeel van de hoge successierechten laat men bestaan. De eigendom wordt bij overlijden door de staat afgestraft. Dit blijkt onder meer uit de algemene vrijstelling, die van 100 vooroorlogse guldens op 250 sterk gedevalueerde guldens wordt gebracht. Bepaald geen royaal gebaar van een overheid, die jaarlijks soms meer dan 100 inillioen gulden meer aan belasting geld int, dan waarop men had ge rekend. Het nieuwe ontwerp wil bij nader inzien niet de „goodwill" belasten. Het onbillijke van zo'n heffing werd door ons ook reeds besproken. Vat men de nieuwe regels op de wet tot heffing van successierechten samen, dan moet men wel haast tot de conclusie gera ken, dat ook hier een doolhof van be palingen is ontworpen, die zelfs des kundigen tot wanhoop brengt en die in geen opzicht of op zeer schriele wijze een poging doet om in de be staande onbillijke regeling verlichting te brengen. Drs Mierlo. Er worden nog mensen gesmokkeld Velen bereiken nooit het „beloofde land" Nog nooit heeft de geschiedenis een tijd gekend waarin het smokkelen van mensen in zo'n grote mate werd ge pleegd, als in de huidige tijd. Het te smokkelen materiaal betreft voor een groot deel politieke vluchtelingen, maar ook een andere categorie laat zich smokkelen, namelijk misdadigers en per sonen, die zonder de vereiste papieren in een land willen komen, dat hun een betere toekomst kan brengen, dus een soort illegale emigranten. Met de laat ste soort hebben de Verenigde Staten veel te stellen. Deze smokkel vindt plaats in geor ganiseerd verband en wordt uitgevoerd door zogenaamde „rackets". Dit zijn een zeker soort van misdadigers. De te smokkelen personen bestaan voor het grootste deel uit Chinezen en Mexica nen. Men moet om zich te laten smok kelen grote sommen gelds betalen en het gehele avontuur is niet van gevaar ontbloot. Vanuit Ontario in Canada worden de mensen de V.S. binnengesmokkeld. Deze weg loopt over de Detroitrivicr, dus moet er van een schip gebruik worden gemaakt. Nadat men deze ri vier is overgestoken, is men practisch op het gebied van de V.S. Op de De- troitrivier is echter een zeer scherpe controle en de „Dick's", dat zijn de be ambten van de amerikaanse geheime dienst, die met het toezicht en de con trole zijn belast, schieten direct. Om nu dit grote gevaar te omzeilen, tracht men dan ook Amerika vanuit een der zuidamerikaanse staten binnen te komen, hoewel vanzelfsprekend ook daar de controle scherp is, maar deze is moeilijker uit te oefenen. Ook wordt van vliegtuigen gebruik gemaakt. Na tuurlijk zijn dit toestellen van parti culieren, aangezien geen enkele ameri kaanse luchtvaart maatschappij zicji voor zoiets leent. Aangelokt door de hoge lonen in de V.S. trekken arbeiders uit Mexico in heldere maannachten soms in lange rijen de grens over van Texas, Nieuw- Mexico, Arizona en Californië. De grenswacht is in deze gebieden zeer actief, maar het gaat ermee als met een sprinkhanenplaag, men grijpt er hier een paar, maar daar snellen er tientallen over de grens. Men volstaat er mee, de opgevangen illegale grens- overschrijders weer naar hun land te rug te sturen. Het resultaat is echter, dat zij na enkele dagen weer proberen over de grens te komen. Volgens ruwe schattingen bedroeg dit jaar het aantal illegale grensoverschrijdingen in het zuiden van de V.S. een half millioen mensen. In één maand werden op één plaats 14.000 illegale immigranten ge arresteerd. De grenspatrouilles organiseren nach telijke overvallen en razzia's. Op ak kers, wegkruisingen en bij autobussta tions wordt controle uitgeoefend. Ja zelfs maakt men gebruik van verken ningsvliegtuigen. Al deze maatregelen zijn echter niet voldoende om de ille gale immigranten schrik aan te jagen. Ernstige gevaren. Het grootste gevaar voor de ille gale immigranten zijn echter niet de controlerende ambtenaren. Slechts wan neer men weerstand biedt of tracht te vluchten wordt er geschoten. De benden, die de mensen smokkelen, zijn een veel groter gevaar voor de immi granten. Zij ontzien zich niet om wan neer zij de immigranten met een parti culier vliegtuig vervoeren, bij ontdek king en achtervolging door een rege ringsvliegtuig, het bommenluik open te zetten, waardoor de immigranten hals over kop naar beneden vallen. Zij zullen het niet meer navertellen. Bij arrestatie, na gedwongen landing, vin den de ambtenaren niets en de smok kelaars gaan vrijuit. In Marseille werden door middel van advertenties in de couranten, dien sten aangeboden aan emigranten door een kantoor, dat zich noemde „Agence Méditerraine". Het kantoor hield zich officieel bezig met de doorvoerhandel in zuidvruchten van Marokko naar Marseille. De directeur van deze instelling, Charles Ginesta, afkomstig uit een of ander Balkanland, stond niet ongunstig bekend. Hij scheen zeer rijk te zijn, ge zien de vele partijen die hij gaf en zijn luxe, witte jacht, waarmee hij kleine tochten ondernam. Totdat er een ano nieme brief bij de politie binnenkwam. Deze brief bevatte een aantal bijzon derheden over vermiste en doodgevon- den personen, die allen werden gevon den in of bij de haven van Marseille. Het briefje had tot gevolg, dat een grootscheepse huiszoeking werd gehou den in het kantoor en de woning van de directeur Ginesta. Ook het sc>hip werd doorzocht en inbeslagname van

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1