NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Zeeroverij TWEEDE BLAD No 2677 Zaterdag 8 Mei 1954 57e Jaargang in een modern jasje Kou en Pijn MiPO Hebt u een fout geschreven? BOEKHANDEL MARKUSSE TE WISSEKERKE PREDIKBEURTEN aangifte van nieuwe leerlingen Dr Janssen OPEIM WIJ op het Plein 1940 STUDIO DE RUYTER net meisje Tanger - een belangrijk steunpunt In de Middellandse Zee bevindt zich een geheimzinnige piratenvloot. Het is echter een vloot, waarvan passagiers- en vracht schepen over het algemeen weinig last ondervinden, zodat men bij het bevaren van deze oude wereldzee niet het hart in de keel behoeft te voelen kloppen. Deze vloot vaart natuurlijk niet onder de oude bekende zeeroversvlag en entert ook geen rijkbeladen koopvaardijschepen. Oh, neen, deze tijd is, althans in de Mid dellandse Zee, voorbij. De schepen varen keurig onder de vlag van een of andere Zuid-Amerikaanse of Midden-Amerikaan- se staat, maar hun acties zijn in ieder ge val in strijd met de wetten. Het is een behoorlijke vloot, die naar schatting ongeveer veertig schepen bezit, waarvan het grootste deel oude torpedo- bootjagers zijn, die voor hun nieuwe taak zijn verbouwd, enkele luxe jachten en zelfs een oude onderzeeër. Neen, met de oude kaapvaart houden deze schepen zich niet bezig, want dan zóu hun rijk vrij spoedig ten einde zijn, aangezien een dergelijk driest optreden dadelijk de nodige marine-eenheden van verschillende landen in actie zou brengen. Zij bedrijven een heel ander soort werk, dat in het duister geschiedt en, doordat het niet zo opvalt, ook geen ongewenste aandacht op zich vestigt. De eigenaars en bemanning van de schepen plegen internationale smokkel in groot verband. Het gaat hier niet om kleine beetjes, maar om enorme hoeveel heden, met een kapitale waarde, want anders zou een dergelijke kostbare orga nisatie niet verantwoord zijn. Zij kijken niet zo nauw. Wat verschepen en verhandelen deze piraten dan? Och, dat is heel eenvoudig gezegd. Alles, waar veel geld aan te ver dienen valt. Natuurlijk betreft dit in bijna alle gevallen zaken, die normaal niet ver scheept of ingevoerd mogen worden, zo als: wapens, vrouwen, verdovende mid delen, bepaalde soorten cigaretten, nylon en tegenwoordig houden zij zich zelfs be zig met illegale verscheping (handel) in uranium. Dit is nog maar een greep uit hun handel, maar zij verschepen alles, waar grof geld mee te verdienen is. Zo verhandelen zij ook allerlei goederen van achter het ijzeren gordijn naar het wes ten en omgekeerd. Of dit nu gewo ne goederen of strategische materialen be treft, deert hen niet. De vraag van deze lieden is altijd: „Wat is er aan te ver dienen"? Bepaalde groepen in het nabije oosten onderhouden goede betrekkingen met de leiding van deze internationale organisatie, want deze piraten zijn eigenlijk hun le vensader. Zij zijn hun bevoorraders van zwarte wapens, vrouwen enz. en hun af nemers van overtollige voorraden verdo vende middelen en dergelijke. Deze Mid dellandse Zee-piraten hebben uiteindelijk de hand gehad in verschillende oproeren en relletjes in het nabije oosten, evenals in sommige Midden- en Zuid-Amerikaanse landen. Zij zijn het, die wapens kunnen leveren, ongeacht van welk type, van een revolver en handgranaat tot een mortier of kanon toe, wanneer er maar contant betaald wordt. Eventuele transport- of bestelmoeilijkheden lossen zij op deskun dige wijze voor de afnemers op. Tanger. Een zeer belangrijke plaats voor de pi raten is Tanger, waar hun hoofdkwartier is gevestigd. Deze internationale stad leent zich bij uitstek voor dergelijke praktijken. Er wordt geen behoorlijke controle ge oefend en daardoor is het een prachtig rust- en steunpunt voor deze organisatie. Wat er in de haven van Tanger wordt in- en uitgevoerd, interesseert practisch niemand. Hier kan men dus voorraden opslaan of ladingen tijdelijk laten verblij ven, totdat er een koper voor is, of de tijd gunstig is, om een en ander ergens af te leveren. De zeevaart buiten de territoriale wa teren is vrij en niemand heeft er iets mee te maken als over de Middellandse Zee een schip vaart, met welke lading ook. Gevaarlijk wordt het voor de heren eerst, wanneer zij binnen de territoriale wateren van een land komen, want daar heeft de politie of marine recht van spreken en wanneer de lading contrabande bevat, kan het schip in beslag genomen worden, ter wijl de bemanning voor de rechter reke ning en verantwoording zal moeten af leggen. Om dit laatste draait het dus bij deze piraten. Maar daar is de hele orga nisatie op ingesteld en in zeer veel gevallen weten zij hun contrabande op de een of andere listige wijze aan land te krijgen, waar de ontvangers er verder voor zor gen. Bestrijding. De strijd tegen deze piraten is een werkelijke internationale. Verschillende belanghebbende landen liggen op de loer, maar het valt niet mee om de heren te vangen. Hun organisatie werkt prima en zij beschikken over een goed functionne- rende inlichtingendienst, die in staat is, indien nodig, het betrokken smokkelschip op het laatste nippertje te waarschuwen voor dreigend gevaar. Blijft het schip dan buiten de territoriale wateren, dan gebeurt er niets. Lopen de heren in de val en worden schip en lading verbeurd verklaard, dan zwijgen zij meestal als het graf, want er heerst een ijzeren discipline en wie praat, wordt gedood. Men begrijpt hoe uiterst moeilijk de strijd tegen deze piraten voor de autori teiten en de betrokken instanties is. Zij wordt dan ook gevoerd met wisselend succes. Vooral in Frankrijk heeft men in de laatste tijd opmerkelijke successen kun nen behalen en bijna de gehele smokkel organisatie in dit land werd opgerold. Maar na een tijdelijke rust nemen anderen hun plaats in. Aan deze duistere praktijken zal niet eerder een einde komen, dan wanneer men in staat is, de organisatie in het hart te treffen en de kopstukken achter slot en grendel te zetten. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. wrijFt Uweg met §#fllv!i V Heden overleed te Middel burg, na een langdurig lijden, nog onverwacht, onze ge liefde broeder en oom Abraham Tollenaar, in de ouderdom van 50 jaar. Namens de familie Tollenaar. Geersdijk, 1 Mei 1954. De begrafenis heeft plaats gehad 4 Mei te Wissekerke. Heden overleed, na een geduldig gedragen lijden, on ze lieve vader, behuwd- en grootvader Willem Leenpoel (wedn. van Dina van de Kreeke), in de ouderdom van 87 jaar. De diepbedroefde familie Leenpoel. Kamperland, 2 Mei 1954. De begrafenis heeft inmid dels plaats gehad op 6 Mei 1954. Heden overleed te Amster dam, na een korte ongesteld heid, onze geliefde zoon, broe der en behuwdbroeder Abraham Leendert Krijger in de ouderdom van ruim 46 jaar. Uit aller naam M. J. Krijger J. A. E. Krijger- Voorhagen. Colijnsplaat, 5 Mei 1954. Havenstraat 7. Zelfs de beste breister laat nog wel eens een steek vallen. Het is daarom ook helemaal niet uitgesloten dat u in uw schrijfwerk eens een foutje maakt. Opnieuw beginnen of broddelwerk af leveren is dan de keus waar u voor ge plaatst wordt. Met RADEX echter kunt u de fout uitwissen, zonder dat het zicht bare sporen achterlaat. Voor hen die leren schrijven en ook voor de schooljeugd is er de AFWAS- BARE INKT. Voor vlekken in tafelkleed of kleren hoeft u nu niet meer bang te zijn. Verkrijgbaar bij Ger. Gem. Kortgene Vrijdag 14 Mei 7 uur Ds J. B. Bel van Krabbendijke. Ger. Gem. Colijnsplaat Woensdagavond 7 uur Ds Ca baret van 's Gravenpolder. Onze hartelijke dank aan allen, die op enigerlei wijze hun belang stelling toonden bij de heropening onzer gemoderniseerde winkel. Fam. G. de Wilde Colijnsplaat Voor de zeer vele blijken van medeleven, ons betoond geduren de de ziekte en na het overlijden van onze geliefde dochter, zuster en tante Cornelia Klap, betuigen wij hiermede onze op rechte dank. Namens de familie, S. Klap L. Klap-Breel. Kamperland, 5 Mei 1954. Hartelijk dank aan allen voor de felicitaties, ontvangen voor de door H. M. de Koningin aan mij geschonken eremedaille. Inzonderheid het bestuur van de Cal. polders Onrust-, Jacoba- en Anna Frisopolder en het mu ziekgezelschap „Ons Genoegen" voor hun serenade. P. Clement. Kamperland, Mei 1954. Voor de vele bewijzen van deel neming voor en na het overlijden van onze geliefde moeder, be huwd-, groot- en overgrootmoe der Johanna Magdalena Poortvliet (v.d. Maas) betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan Dr Bruynzeel voor de liefderijke hulp aan haar bewezen. Uit aller naam Adr. Poortvliet Noordstraat B 260, Kamperland. Bij ons vertrek naar Drieber gen, groeten wij langs deze weg alle familie, vrienden en bekenden. Fam. Riemens. Nieuweweg C 77, Colijnsplaat. Hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling, onder vonden bij mijn 50-jarig jubileum, op de hofstede „Vredehof". In zonderheid aan de fam. Breure en aan de fam. Zuijdweg. Joh. Verburg. Kats, Mei 1954. Dijkstraat. Het bestuur van de Oranje vereniging van Wissekerke ver zoekt al degenen, die iets geleverd hebben t.b.v. het Oranjefeest op 30 April j.L, hun rekeningen voor of op 15 Mei a.s. in te leveren bij de penningmeester dhr A. A. Hoek van Dijke. Het bestuur voornoemd, C. Ketelaar, voorzitter. G. van Hekken, secretaris. Voor de zeer vele blijken van belangstelling, zowel van hier als elders ondervonden bij ons 60- ja rig huwelijksfeest, betuigen wij na mens onze kinderen en kleinkinde ren onze bijzonder hartelijke dank. D. Gillesse. J. Gillesse-Wolse. Torendijk 332, Kortgene. Hiermede zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van be langstelling bij ons 25-jarig hu welijksfeest ondervonden. J. Engelvaart T. P. Engelvaart- Roodzand. Kortgene, Mei 1954. Elke week is het weer een welkome aanvulling van het huis houdgeld, de guldens, die U krijgt voor Uw VéGé-geldzegels. Burgemeester en wethouders van Kortgene maken bekend dat voor de openbare lagere scholen te Kortgene en te Kats, kan geschie den op Maandag 10 Mei a.s. Voor Kortgene in de Prinses Ireneschool, des avonds van 7 tot 8.30 uur en voor Kats in de voormalige ge meentekamer, des avonds van 7 tot 8 uur. De leerlingen moeten vóór 1 October 1954 de leeftijd van 6 jaar hebben bereikt. Kortgene, 6 Mei 1954. Burgemeester en wethouders voornoemd, de burgemeester, A. A. Schuit, de secretaris wnd, W. Goossen. Dinsdag 11 Mei Eindelijk vonden wij een ge schikte ruimte om ons snel groeiend bedrijf onder te brengen Maandag 10 Mei, 's mid dags 2 uur onze nieuwe SHOWROOM EN ATELIERS Komt U eens kijken U bent hartelijk welkom Allround etalage-reclame Plein 1940, Tel. 2359 Middelburg Gevraagdop Scheveningen, Badhuisweg 10 voor dag en nacht. Zelfstandig kunnende werken. Be hoorlijk loon.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 3