NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene IfiSf 1 en 1 I reistassen i 1 „BIJOU" 1 en i I Week-end f de natuurzuivere peperm #20?, G. J. de Koster i 'i HANDIG 1 LICHT I P. DEN BOER No 2677 Zaterdag 8 Mei 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Donderdagavond 4 Mei kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen onder leiding van burgemeester A. A. Schuit. Na een kort openingswoord ver zocht de voorzitter de aanwezigen zjch van hun zetel te verheffen, daardoor gelegenheid gevende de Nationale Do denherdenking te belijden. Hierna memoreerde de voorzitter de jaren 1940'45. Hij bleef even stil staan bij hen, die in die jaren hun leven gaven voor de vrijheid van allen. Hij noemde hen de besten onder ons en sprak de wens uit, dat de mensen van heden zich zouden mogen spiegelen aan hun voorbeeld. In die jaren wa ren alle Nederlanders gelijk, er was geen verschil in rang of stand, partij of kerk, er waren geen verschillen, er was eenheid, er was een binding tot God. Het gezegde: verbeter de we reld, begin bij uzelf, zag hij ook nu gaarne in toepassing gebracht, de han den ineen geslagen om tezamen te ar beiden en zodoende te bouwen aan een groter gemeenschap in eensgezindheid en harmonie. Door bijzondere omstandigheden moest deze vergadering op deze avond worden uitgeschreven, waarover hij zijn spijt uitdrukt. Het oudste raadslid Z. G. Salomé dankte de voorzitter voor diens woor den en sprak de hoop uit dat er in den vervolge op zo een bijzondere dag geen raadsvergadering meer gehouden zal worden. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken en medede lingen werden voor kennisgeving aan genomen. De door het C.N.V. te Utrecht ge nomen beslissing inzake het niet-aan- vaarden van enige bestuursleden der Z.LJVI. in het bestuur van de Chr. Ver. voor Beroepskeuze, ontlokte enige discussie. De voorzitter sprak er zijn spijt, ook namens B. en W., over uit en zeide, dat zodoende de gewenste eenheid nimmer tot stand zou komen. Het lid Klaassen betreurde ook deze gang van zaken en sprak hierover zijD spijt uit. Hij twijfelde echter aan de waarheid van het stukje hierover in het Hervormd Kerkblad voor Noord- Beveland. Hij wilde een stemming over dit onderwerp. Het lid Contant steun de hem. Met 8 tegen 3 stemmen werd het door B. en W. in deze ingenomen standpunt goedgekeurd. Van de S.G. kiesvereniging te Co- lijnsplaat was een schrijven ontvan gen, haar afkeuring uitsprekende dat op de verjaardag van Prinses Beatrix, Zondag 31 Januari j.l., van het ge meentehuis te Kortgene de vlag was uitgestoken. Volgens haar is zo iets niet ter ere Gods. De voorzitter zeide hierop, dat Maandag 1 Februari d.a.v. (herdenking rampdag) niet toe liet te vlaggen. Daar hij niemand wilde be lasten om op Zondag de vlag uit te steken, had hij dit persoonlijk bij het gemeentehuis gedaan. Als goed Neder lander neemt hij de verantwoording voor deze daad op zich. Het lid Breure vond het mooi van de voorzitter dat deze niemand gedwon gen heeft bedoelde vlag uit te steken. Hij onderschrijft gaarne de woorden van verbondenheid met ons Vorsten huis en sprak de hoop uit dat in den vervolge het vlaggen op Zondag ach terwege zal blijven. Als regel, zeide de voorzitter nog, is bij een verjaardag op Zondag de feestdag op Maandag. Maar in dit ge val was dat voor Kortgene onmogelijk. Het lid Welleman was het verschei dene malen opgevallen dat uitgestoken vlaggen tot de andere dag buiten ble ven hangen en vroeg of daarin niet voorzien kon worden. De voorzitter beloofde hem, hieraan de nodige aan dacht te zullen wijden. Bij zonsonder gang behoren vlaggen neergehaald te worden. Hij vond het zeer te laken indien dit niet geschiedde. Volgens hem moest het ook bij de wet verboden zijn, dat onze nationale driekleur, soms in repen gescheurd, als versiering diende voor allerhande stalletjes enz. De voorzitter zal zorgdragen dat voortaan de vlaggen tijdig worden binnengehaald. Het lid Van der Weele betuigde de voorzitter zijn dank voor de op de Steendijk met 6 steinmen, de heer Joh. van Liere verkreeg 5 steramen. Z.h.s. werden vastgesteld de vol gende verordeningen: een nieuwe kin dertoelage-verordening, een nieuwe ar beidsovereenkomsten-verordening, een jnieuwe uitkerings-verordening), een nieuwe wachtgeldregeling, een nieuwe bezcldigings-verordening en een nieuw ambtenarenreglement. Deze nieuwe ver ordeningen veranderen niets aan de thans bestaande, alleen, alle aanvul lingen en veranderingen zijn daarin thans verwerkt. Een premie, ingevolge de premiere geling voor woningverbetering en -splitsing 1953, werd aan G. Dees te Kortgene toegekend. Het lid Breure wilde nu achter al die premietoeken ningen een punt zetten. De voorzitter achtte die premies echter zeer nood- Het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking toren te Colijnsplaat geschapen gelegen heid om op hoogtijdagen daar de vlag te kunnen uitsteken. De voorzitter deelde mede dat door deskundigen van de Heide Mij etc. de raad was gegeven het Kortgeense sport veld om te ploegen en dan opnieuw in te zaaien; de rampschade-uitkering was hierdoor mede verzekerd. Het lid Breure was de mening toe gedaan, dat bij omploegen de eerste ja ren het sportveld onbruikbaar zou zijn. Hij prefereerde het bewerken met een frais-machine. De voorzitter zeide zich te spiegelen aan de deskundigen van de Heide Mij, waarop het lid Breure zeide, deze deskundigheid in twijfel te moeten trekken. Het vorig jaar hadden die deskundigen ook voor speld dat het grasveld niet gemaaid moest worden, het gras zou zichzelf dan wel uitzaaien. Wethouder Maas geeft nog een nadere uiteenzetting, maar gaat accoord met de deskundigen. De voorzitter deelde de raad mede dat des morgens de aanbesteding had plaats gevonden van de aanleg van de nieuwe bestratingen. De laagste in schrijver was dit met een bedrag van f 76.800.met de bijkomende archi- tectkosten enz. bleef dit bedrag nog ongeveer f 16.000.beneden de ra- mingskosten. Het lid J. A. Salomé zag gaarne een begrotingswijziging vóór de gunning. Tussen hem en de voorzit ter ontspon zich hierover een technisch en administratief gesprek, waaruit bleek, dat het door Salomé gevraagde niet de juiste gang van zaken was. Besloten werd om tot aankoop over te gaan van een krotwoning van J. Filius en M. Nijsse. Het lid Van der Weele wist ook nog wel enige krotwoningen te Co lijnsplaat, maar de voorzitter zeide, dat deze regeling alleen maar gold voor de rampgebieden. De definitieve vergoedingen aan de school van de vereniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Colijnsplaat werden over de jaren 19481952 en over het jaar 1953 vastgesteld. In de vacature G. J. Goudswaard (niet herkiesbaar) als lid van de com missie tot wering van schoolverzuim te Kats werd benoemd de heer G. zakelijk, het woningpeil wordt er aan zienlijk door verbeterd, bovendien zou nieuwbouw belangrijk hogere kosten voor de gemeente met zich brengen. De gemeente moet zo lang mogelijk haar medewerking hieraan verlenen. Het lid J. A. Salomé noemde deze ver beteringen een sociaal werk in opbou wende zin. Het voorstel van B. en W. tot op zegging van de huur van een gedeelte grond van het sportterrein te Co lijnsplaat aan J. van der Weele (voor heen C. J. Kole) teneinde de bouw van een aardappelbewaarplaats aldaar mo gelijk te maken, ontlokte enige bespre king. Het Goöp. Koelhuis te Colijns plaat moest volgens B. en W. aan de volgende voorwaarden meewerken: het doen egaliseren van het achterste ge deelte van het sportterrein, grenzende aan het af te stane perceel, het plaatsen op hun kosten van de nodige afscheiding en beplanting en het ge lijktijdig met de bewaarplaats, op hun kosten bouwen van een kleedlokaal enz., onder nader overeen te komen voorwaarden. Het lid Van der Weele vond het voorstel prachtig, maar zou liever het gehele terrein af willen staan, men was dan ook de betaling van de gehele pacht kwijt. Nadat de voorzit ter de zaak duidelijk had uiteengezet en er op had gewezen dat deze ophef fing etc. geen geldelijke offers van de gemeente zou vergen en dat bovendien beide partijen genoegen namen met het voorstel van B. en W., werd z.h.s dit voorstel aangenomen. Hierna ging men over tot het aan wijzen van 5 leden van de sub-com missie gemeentelijke belangen en één lid daarvan als lid van de commissie „Drie-eilanden-plan". Van de 11 uit gebrachte geldige stemmen verkreeg de voorzitter 11 stemmen en werd te vens aangewezen voor de commissie „Drie-eilanden-plan". De leden Van Hee, Breure en Van der Weele ver kregen ieder ook 11 sterümen, terwijl het lid Welleman 8 stemmen op zich haalde. Op voorstel van het lid Z. G. Sa lomé werd besloten het daarheen te sturen, dat de gemeentebesturen ken nis kunnen nemen van de verschillen de verslagen en besluiten van de di verse commissies, daar de komende ja ren de gemeentebesturen voor zeer be langrijke beslissingen geplaatst kunnen worden. Z.h.s. werd besloten tot het intrek ken van het raadsbesluit van 29 Ja nuari j.l., waarbij aan P. A. Remeeus te Kats een gedeelte van het haventer rein aldaar in huur werd gegeven. Deze huur ontmoet bij Ged. Staten van Zeeland bezwaren, daar de verordening op de heffing en invordering van ha ven- en liggeld hierin niet voorziet. De burgemeester van Arnhem, die pasgeleden een zeer hoge onderschei ding verkreeg, zal namens het gemeen tebestuur een telegram met gelukwen sen worden gezonden. Bij de rondvraag vroeg het lid Breure wanneer de leden de begrotingswijziging tegemoet kunnen zien in verband met de straatverbetering te Colijnsplaat. De voorzitter riep de clementie van de raad in voor het secretarie-perso neel. Hij beloofde echter de toezending binnen de kortst mogelijke tijd, in ieder geval nog deze maand. Het lid Van Hee vroeg naar de be doeling van de gedempte Kaaivaat en naar de bekende lichtpuntjes in de Snellenstraat. De voorzitter zeide een oplossing op korte termijn toe. Het lid Welleman vroeg of er niets te doen was aan de schuurtjes van de gemeentewoningen. Alle andere wo ningen zijn klaar, alleen de gemeente woningen nog niet. De voorzitter ant woordde hem, dat hiervoor de gemeente te maken heeft met Wederopbouw1, maar dat hopenlijk binnen enkele da gen er een oplossing voor zal zijn. Het lid Welleman zeide, dat P. Ver burg achter de Torendijk zou willen gaan bouwen en vroeg wie of daar de rommel moet opruimen. De voorzitter heeft in dit verband gezegd, dat de eigenaar de rommel moet opruimen!. Moet de Heide Mij dit doen, dan zou het kapitalen kosten. Op de vraag van Welleman paar het schoonmaken der scholen, ant woordde de voorzitter dat er ten dien aanzien binnen afzienbare tijd een voor stel aan de raad zal worden gedaan. Het lid Z. G. Salomé vroeg of B. en W. mogelijkheden zien tot spoedige aansluiting aan de waterleiding. De voorzitter gaf ten antwoord, dat Woensdag 5 Mei een bespreking van de beide gemeentebesturen zal plaats heb ben te Wissekerke met de Waterlei dingmaatschappij „Zuid-Beveland". We weten dan misschien iets meer. Er is wel eens gezegd, dat nog deze zomer de dorpskommen aangesloten zouden zijn. Naar aanleiding van het gemeente- raadsverslag van Wissekerke vroeg het lid Contant naar het laatste raadsbesluit te Kortgene inzake de Winkelsluitings wet. Volgens de voorzitter wordt het besluit van Wissekerke nooit goedge keurd. Zouden zij de door hen voor gestelde sluiting toch krijgen, dan be staat voor ons de mogelijkheid ook daartoe. Het lid Van der Weele vond de aam vangstijd, 8 uur, voor de Kortgeense Ulo-school veel te vroeg. Hij zou dit liever op 9 uur gesteld zien, mede in verband met de aanvangstijd op an dere plaatsen. De voorzitter zei een onmiddellijk onderzoek toe. Het lid Van der Weele vroeg zo spoedig mogelijk overbrenging van de kleuterschool naar het oude Ulo-ge- bouw en of, zolang niet alles gere geld is, die kleuters voorlopig in die Ulo-school ondergebracht konden wor den. Een en ander heeft de volle aan dacht van B. en W. Het lid Korteknie wilde aan de Katse haven een plankje zien, waarop een verbod tot het vuurtjes stoken,. Reeds zijn er enige perkoenpalen ver brand. De voorzitter zal in dit ver band de politie een opdracht geven. Hierna sloot de voorzitter deze ver gadering. Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 zijn onze Dubbel linnen vanaf f 8.50, f 11.50, f 14.65, f 16.95 S In de zwaarste kwaliteit <3 I linnen vanaf 19.75, f 22.50, f 29.75, f 33.80, Komt II voor een J§ goede linnen tas eens kijken bij LANGE DELFT 44 MIDDELBURG DE ZAAK met de grootste sortering 1 ®(WCSL>(Ql)(QÏ>(Ql)(QÏ>CdP(QÏ>(QÏ>(Q>)(QÏ>® vanaf f 45. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Aanbevelend

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1