NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Opening scholen Kortgene es w RANG as Raadsvergadering Wissekerke vetsnapet/nfr pan ckmste tang. No 2676 Zaterdag 1 Mei 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Noord-Beveland bruist van leven Nog niet zoveel tijd geleden konden wij de opening meemaken van een mooie nieuwe school te Colijnsplaat. Een buitengewoon mooi gemeentehuis verrees te Kortgene. Enige tijd later werd een fraaie school te Kamperland geopend. De door de ramp getroffen kerken te Kortgene werden enige we ken geleden plechtig, en nu vernieuwd, weer in gebruik genomen. De Oud- en Nieuw- Noordbevelandpolders hebben pas geleden besloten 40 km verharde weg van een teerlaag te voorzien. Te Kam perland, Wissekerke, Kortgene, Colijns plaat en Kats zullen dit jaar aardappel bewaarplaatsen worden gebouwd, die millioenen kilo's aardappelen kunnen bevatten. De nieuwbouw van tientallen woningen is in volle gang. Te Kamper land werd een flink verenigingsgebouw in gebruik genomen. Te Wissekerke wordt eerstdaags begonnen met de bouw van een nieuwe chr. Ulo-school Over de bouw van een nieuwe chr. school en een nieuwe openbare school binnen afzienbare tijd te Wissekerke, is bereids reeds gesproken. In vrijwel alle vergaderingen wordt gesproken o» ver de waterleiding en het drie-eilan den-plan en commissies daarvoor wor den alierwege gevormd. Al met al een bedrijvigheid waar de Noordbeve- landers met recht trots op kunnen zijn. We prijzen ons gelukkig u hieronder een verslag te kunnen geven van de j.l. Zaterdag te Kortgene geopende open bare lagere en ulo-school, die door des kundigen op onderwijsgebied een toon beeld van moderne scholenbouw en een voorbeeld voor andere gemeenten werd genoemd. Burgemeester A. A. Schuit riep vóór de opening, in hotel ,,De Korenbeurs", alle genodigden een bijzonder woord van welkom toe, inzonderheid de hoofd inspecteur van het lager onderwijs, de heer P. Tazelaar en diens echtgenote.' De inspecteur van het lager onderwijs, de heer Leenhouts, en de schoolarts Fransen van de Putte kregen ook een hartelijk welkomstwoord. Spreker me moreerde, dat de oude openbare school vanaf 1845 steeds in dienst was ge weest en dat de opening van een nieu we school reeds veel eerder had moeten geschieden. Alierwege is er thans blijd schap in Kortgene en een gevoel van dankbaarheid doorstroomt ons. Een kort woord wijdde spreker aan de Februari- ramp. Wat de oude school betreft, spreker zeide dat de kinderen jaren in een school zaten die geen school meer gencemd kon worden. De bevol king van Kortgene sloeg echter de handen ineen en een nieuwe school kon werkelijkheid worden. Het ge meentebestuur is daarvoor ten zeerste dankbaar. Volgens spreker zijn er mis schien nog mensen, die zullen zeggen, is deze school niet te groot of te :groots opgezet? Hij kan echter zeggen: de jeugd heeft de toekomst en wij hebben de morele plicht daarvoor nu reeds zorg te dragen. Hij sprak dan ook de «hoop uit, dat de kinderen uit Kort gene en uit het gehele eiland, nog vele jaren een vruchtbaar gebruik van deze nieuwe school zouden mogen maken. De hoofdinspecteur van het lager onderwijs, de heer P. Tazelaar uit den Haag verkreeg hierna het woord. Genoemde heer noemde het een voor recht deze school te mogen openen. Hij toch was een Noordbevelander van geboorte en tot zijn 18de jaar bezocht hij regelmatig dat eiland. Geen plekje was hem daar onbekend. Zijn grootva der werd bij Koninklijk Besluit van 18 December 1844 benoemd tot burge meester van Kats. Voor die tijd was hij daar assessor. Spreker wees er op dat vanaf de vroegste tijden rampen op Noord-Beveland geen uitzondering zijn. Hij memoreerde enige feiten en data en bewees daardoor zijn intens medeleven met Noord-Beveland. Uit al deze rampen is tenslotte een modern agrarisch eiland geboren. Hij noemde de school het fundament van alle ontwikkeling, ook voor de land bouw. In deze moderne tijd, waarin tech niek en sport overheersen, moet de school een tegenwicht vormen. Het eiland moest vooruit, het eiland ging vooruit, het eiland is vooruit. Het on derwijzend personeel wenst hij ge luk met de nieuwe school, hij weet dat het gesteund wordt door de ouders en de oudercommissies. De leerlingen wenst hij een zonnige en blijde jeugd en de burgemeester en het gemeentebestuur biedt hij zijn beste gelukwensen aan. Met het hijsen van de nationale drie kleur, die waaien zal over een vrij land, verklaarde hij de school voor geopend, waarop door het actieve mu ziekgezelschap E.M.M. het aloude Wil helmus ten gehore werd gebracht. Dit gezelschap had enige ogenblikken tevoren de schoolgaande en met vlag gen zwaaiende jeugd op de tonen van pittige marsmuziek naar dit terrein ge bracht. De burgemeester dankte de heer Ta zelaar en noemde het een bijzonder groot genoegen hem ook dank te kun nen zeggen voor diens bezoek aan ons eiland. De beide nieuwe scholen zul len vanaf heden de namen dragen van onze twee oudste prinsessen, Beatrix en Irene. Hij dankte H.M. de Koningin voor de toestemming de scholen zo te mogen laten noemen. Hierna speelde E.M.M. het Zeeuws Volkslied, de genodigden bezichtigden daarop de nieuwe scholen. Dat deze bezichtiging met interesse en ook met bewondering geschiedde, laat zich begrijpen door een ieder die de scholen zelf gezien heeft. Na deze officiële plechtigheid was er receptie in „De Korenbeurs". Een twintigtal sprekers boden om beurt het gemeentebestuur en het onderwij zend personeel hun beste gelukwensen alsmede een geschenk aan. De inspecteur van het l.o. opende de rij van sprekers en prees o.m. de ener gieke houding, tijdens de ramp, van het schoolpersoneel. Hij bood de school een klein klimplant je aan, symbool voor de toekomstige groei van school en leerlingen. De consulent voor de li chamelijke opvoeding, de heer S. J. Klompe, zeide, dat vele gemeenten nu inderdaad jaloers op deze school kun nen zijn. Het vorige gymnastieklokaal was volgens hem meer een stal. In zijn felicitatie betrok hij mede de archi tect met zijn staf. Het oudste raads lid Z. C. Salomé Jr noemde deze schoolopening een grote voldoening voor de raad in haar geheel. Hij sprak de wens uit dat het voormalige Ulo-ge bouw nu spoedig als kleuterschool in gebruik kon worden genomen. De heer M. van Halst, voorzitter van de Ulo- oudercommissie, sprak met enige wel gekozen woorden zijn gelukwens uit. De heer J. Post, voorzitter van de ou dercommissie lagere school, zeide o.m. waren wij pessimist, de burgemeester bleef optimist. Volgens hem kan deze school wedijveren met alle andere scho len. Als geschenk bood hij een electri- sche klok aan. De volgende spreker, de heer Spinnaay, hoofdbestuurslid van de Ned. Onderwijzers Ver. noemde deze opening de glorie van de dag. Hij noemde het een onuitsprekelijk voor recht dat men deze nieuwe scholen, dé school kan noemen. Hij noemde het een hoge uitzondering, een geschenk namens zijn vereniging te kunnen aan bieden. Men moet goede speurdersogen hebben om hier te zien wat er niet was. Zijn gedachte was thans geval len op een buitenklok. Hij vermoedde, dat de school nu wel meerdere malen een bezoek van inspecteur Leenhouts zou krijgen, om aan anderen dit ge bouw te kunnen laten zien. Het onder wijzend personeel noemde hij het beste team dat hem bekend was. Tenslotte noemde hij een mooie school eigen lijk bijzaak, onderwijs en eenheid was volgens hem het voornaamste. De heer Harthoorn sprak namens het hoofd bestuur van de vereniging voor Ulo- onderwijs. Hij noemde de Ulo-school de school voor kennis en beschaving. Zij heeft echter ook een taak voor de cul tuur. Hij sprak de hoop uit dat het personeel te Kortgene weer spoedig voltallig mag zijn. Namens de Federatie Volksonderwijs sprak nu de heer Boono.m. zei deze, dat in een wereld vol onrust en drei ging, een school met een goede sfeer veel ter verbetering kan bijdragen. Hij bood enige goudvissen voor bevolking van de schoolvijver aan. De heer Alme- kinders sprak als hoofd van de Rijks kweekschool te Middelburg én memo reerde het bezoek van zijn hoogste klas leerlingen direct na de ramp. Hij bood een boek voor de schoolbi bliotheek aan. Mej. S. van Splunter sprak namens de afdeling Noord-Be veland van de Ned. Onderwijzers Ver. Veel woorden zijn >hier overbodiig. zeide zij o.m. Deze opening heeft zij meer innerlijk dan uiterlijk beleefd. Zij is heel erg jaloers op deze nieuwe school. De heer ir Bruining sprak namens het Ambacht Cortgene. Hij las o.m. een gedeelte voor uit de rede van de toenmalige burgemeester van Kortgene, de heer Fransen van de Putte, bij de opening van de nieuwe school op 28 Juni 1845. Hij bood de school een fraaie plant aan. De heer G. J. Hoek, voorzitter van de Oranjevereniging, vond de felicitaties van thans zeker op hun plaats voor de nu schoolgaande jeugd en ook voor hen, die na hen ,ko- men. Wij Zeeuwen, zijn niet maar zo uit de klei getrokken. Wij zijn Neder landers. Namens de leerlingen van de Ulo school boden de leerlingen Janny San- dee en Adrie van der Maas de school 63 planten aan. De heer P. G. van der Weele, secrfetaris van het Departement tot Nut van 't Algemeen, hoopte dat de leerlingen van deze scholen zich op mogen werken tot nut van 't algemeen. Notaris J. J. W. Klop sprak geluk wensen uit namens prof. Bouman en bood een schilderij aan. De heer L. D. van Damme, voorzitter van de gym nastiekvereniging O.K.K. hoopte, dat de ca 100 leden van zijn vereniging een vruchtbaar gebruik van de gym nastiekzaal zouden mogen maken. Hij bood de school de rampschade-uitke- ring van zijn vereniging aan. De heer Van Loo bood, namens de Arnhemse vacantieschool, bij wijze van geschenk, Onder voorzitterschap van wnd-bur- gemecster J. van Halst kwam j.l. Maan dagmiddag deze raad voltallig bijeen. Na de opening werden de notulen onveranderd vastgesteld. Bij de inge komen stukken en mededelingen was een bericht dat de Centrale Dienst Be- velanden voor Wissekerke per inwo ner 1,07 cent kost. Het lid Bustraan vroeg, naar aanlei ding van een ingekomen rapport van de N.V. P.Z.E M. naar de mogelijkheid van een betere straatverlichting. De voorzitter antwoordde hem, dat be doelde verlichting t.z.t. zal worden her zien. Te Colijnsplaat is er reeds een nieuwe verlichting. Bij voldoening zal Kortgene hiertoe ook overgaan, Wisse- de jeugd van Kortgene aan wederom deel te nemen aan de Arnhemse va cantieschool. Architect 't Hoofd memoreerde in korte trekken de wordingsgeschiedenis van deze scholen. Na een bezoek aan diverse ministeries was er somtijds zin om ruiten in te gooien, maar het optimisme van burgemeester Schuit vond steeds een gaatje om er weer door te kruipen. De heer Slotema sprak als aannemer, ook namens de werkers. Hij hoopte dat de school aan het haar gestelde doel mag beantwoorden. Hij zeide twee maal blij te zijn geweest, n.L. bij de gunning en nu bij de opening. Als herinnering aan de prettige samenwer king bood hij een paar oude tinnen kannetjes, een oud tinnen blad en een Delfts bord aan. Mevrouw De Looff - Kalsbeek sprak enige woorden namens de moeders van kinderen. Zij moest danken voor de mooie nieuwe school en had het ge voel, dat het onderwijzend personeel nu wel te Kortgene zal willen blijven. Het hoofd van de openbare school, de heer Cijsouw, hoopte dat hij, met het overig personeel en de kinderen, een prettige tijd mee zou kunnen ma ken. De oude school was meestal te donker, nu zullen er misschien lo kalen zijn, die te veel licht hebben. Hij zou het niet gek gevonden hebben wanneer deze school de Burgemeester Schuilschool genoemd zou worden en sprak de hoop uit dat de betekenis van de beide Prinsessenamen bewaar heid mochten worden De heer C. M. Schot, hoofd van de Ulo-school, bracht als laatste spre ker een speciaal woord van dank aan de burgemeester, de wethouders en aan de raadsleden. Volgens hem is in B. en W. wel eens gezegd dat mijnheer Schot nooit tevreden is. Hij kan nu zeggen, dat hij wel tevreden is. Na mens de leerlingen bood hij een smyr- nakleedje aan, dat door de familie De Pree te Colijnsplaat in 234 uren is ge knoopt. Hij dankte de heer Cijssouw en de heer Leenhouts voor de grote mate van medewerking en de talloze ad viezen. Burgemeester Schuit noemde het een buitengewoon prettige, maar ook moei lijke taak, om 20 sprekers te doen toe komen wat zij toekomen. Op zijn be kende, vlotte manier kweet hij zich o.i. best van deze opgave. O.m. zeide hij, dat dit bouwwerk tot stand is ge komen door 99,9 procent vertrouwen in architect en aannemer te stellen. Vertrouwen wordt immers nooit be schaamd en wij hebben als mens de plicht ons plicht te doen. Rest ons nog te vermelden dat des morgens in „De Stadswijnkelder" door het gemeentebestuur aan alle werkers woorden van dank werden gesproken onder aanbieding van een consumptie. kerke zal dan ook wel volgen. Door B. en W. is aan Ged. Staten gevraagd, gedurende de zomermaanden een laatste bootje om 8 uur van Veere te laten varen. De vereniging „Han delsbelangen" te Middelburg onder steunt mede dit verzoek. De exploitatievergoeding en de voor vergoeding in aanmerking komende kosten over 1953 voor de bijzondere scholen werden z.h.s. definitief vast gesteld. Twee reclames hondenbelas ting werden ook z.h.s. ingewilligd als mede het verzoek ingevolge art. 72 der l.o.-wet om de benodigde gelden be schikbaar te stellen voor een nieuwe verlichting der Geref. school te Geers- dijk. Waar zon is, is ook schaduw Waar RANG is, is ook namaak U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt U daarom, dat U de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG die op het bescher mend omhulsel staat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1