NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Gcibnëlse Waterleiding GEVESTIGD VOOR ZEELAND: I S Buijze's levensmiddelenbedrijf, Tel. 304, Kamperland Een traditie wordt voortgezet Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster w w Q O No 2670 Zaterdag 20 Maart 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm EEN PRACHT COLLECTIE PMS-ARTIKELEN hebben wij voorradig. Zie onze etalages Oud en jong vindt hier iets van zijn gading grote en kleine eieren, paashazen, mandjes, nesten en kippen. Alles in verschillende prijs klassen. Beslist iets aparts en niet duur. Ook onze paas-snoepsortering is zeer uitgebreid en vooral de chocolade-artikelen zijn nog voor lage prijzen, doordat we tijdig hebben ingekocht Zie en overtuig U in Lezers hanteren de pen Gaarne zou ik nog een kort weder woord willen hebben naar aanleiding van de aanvallen op mijn artikeltje in uw blad van 6 Maart j.l., dat toch heus vrij van romantiek wilde zijn. Of zijn alleen de geachte opponenten altijd maar nuchter en objectief in het beoordelen van een anders mening en standpunt? Maar ter zake. Wij leven gelukkig nog in een vrij land, waar nog pers vrijheid is, en waar ieder zijn mening in woord en geschrift uiten mag, en, mag ik het even herhalen: waar ge- loofs- en gewetensvrijheid is. Vrijheid in alles, geloofs- en gewetensvrijheid te hebben, wat is dat een onschatbaar groot voorrecht. Daarvoor hebben on ze vaderen een rechtvaardige strijd ge streden, goed en bloed geofferd in de worsteling tegen Spanje. Da ervoor ook heeft de Grote Willem, de Vader des Vaderlands, zijn leven gegeven. Van deze vrijheid nu is in de landen achter het z.g. ijzeren gordijn niets o- vergebleven, maar gunst ja, dat is waar ook: daar kan ik niets van we ten, want ik ben er niet geweest. Wil men mij nu in de schoenen schuiven dat ik persoonlijk was in mijn artikeltje, zoals ds Van Dalen nu inder daad persoonlijk is, ieder die het on bevooroordeeld gelezen heeft zal moe ten bekennen, dat dit niet waar is. Ik heb alleen maar enige gedachten naar voren willen brengen, welke met de jeugdlegerdagen in verband staan, en heb bij het begin duidelijk uit la ten komen dat ik van de wijze hoe het daar toegaat, niets afweet. Doch tot mijn genoegen meen ik te mogen constateren, dat wij het hierover wel eens zijn, dat de jeugd, die op aller lei terrein van het leven veelzijdig voorgelicht wordt, dit ook dient ge daan te worden inzake de defensie. Nu kan van de legerautoriteiten toch uiteraard niet verwacht worden, dat zij ten behoeve van deze voorlich ting mensen aanstellen zullen, die dit doen in destructieve zin, maar die dit met bezieling doen. En is daarom de grens zo scherp te trekken tussen ob jectieve voorlichting en propaganda? Ik meen van niet. Ik zal de laatste zijn om te ontken nen dat een volk geestelijk weerbaar moet zijn, maar heb er op willen wij zen, dat geestelijke weerbaarheid al léén niet genoeg is. Oorlog is de grootste gruwel in de menselijke samenleving, altijd geweest. Wie zal ze niet van harte verfoeien? Wil ds Van Dalen zich daartegen nu ongelimiteerd verzetten, dan is dat zijn zaak. Mijn mening is, dat er een tijd kan komen, wat God verhoede moge, dat het recht en zelfs plicht is naar de wapens te grijpen, wanneer recht, eer en goederen van buitênaf aangerand worden. Met mensen van de absolute weerloosheid is de vrede al lerminst gediend. Met dr De Jonge's stelling: „de chr. ethiek mag geen en kele oorlog als rechtvaardig beschou wen, kan ik mij niet verenigen. Wij zouden hierover nog veel van gedach ten kunnen wisselen, maar zullen het op dit punt, vrees ik, toch niet eens worden. „Het Herderlijk Schrijven der Sy node", door ds Van Dalen aangehaald, is ook niet geheel consequent. Het be gint al met een heel negatief geluid te laten horen, door de vraag, of de moderne wijze van oorlogvoering al of niet geoorloofd is, in het midden te laten. Verder lezen wij dan ener zijds op blz. 9, dat bewapening tot de taak der overheid behoort en dat het de plicht is van de overheid zich tegen een gewapende 'aanvaller te weer te stellen. Anderzijds op blz. 8 noemt het dan een onvermijdelijke verdedigingsoorlog een vreemd en on eigenlijk werk der overheid. Wat is dit nu voor qualificatie? Waarom er niet rond voor uit te komen dat het zonder enige reserve, tot de taak en de plicht van de overheid behoort met alle hem ten dienste staande midde len land en volk te beschermen tegen een buitenlandse vijand, zo goed als het zijn taak is de orde en rust in het binnenland te bewaren. Maar nu wordt ds Van Dalen scherp en persoonlijk en lanceert foei-lelijkc woorden aan mijn adres. N.B. ik zou de mensen, mannen, vrouwen en kin deren gaan infecteren met nachtmer ries. OefI! Kolossaal, ik word nog staatsgevaarlijk. Ook ben ik te ro mantisch en niet objectief genoeg, en ik ga op Adolf Hitler gelijken, met mijn geschreeuw over weerbaar heid; en ik word, zo voortgaande, nog een promotor voor de Europese Weermacht. Toe maar, wat een eerl Zijn we er nul? Neen, wacht even: ik wéét er ook niets van, van die z.g. dreiging uit het Oosten, die slaven kampen, terreur en wreedheden welke zich daar afspelen. Want ik ben daar immers niet geweest? Neen, maar alle' mensen in de vrije wereld, die wijd geopende ogen hebben en niet blind zijn, weten het wel, al zijn ze er dan niet gefeest. Ik heb ook wel eens het een en ander gelezen, ziet u. Ja, maar kijk eens, alles wat die boeken, tijd schriften en kranten vermelden over het leven in de heilstaat, voor zover er wat van doorlekt, is natuurlijk onjuist en uit de lucht gegrepen. En die duizenden vluchtelingen uit het Oosten naar het Westen gestroomd, gewagende van de verschrikkingen, on menselijke wreedheden en druk in hun land, liegen zeker allemaal? Neen, ge weest ben ik er niet. Maar nu zijn er mensen, die er wél geweest zijn, met wijdgeopende ogen zelfs, die er klaar blijkelijk ook niets van weten, tenmin ste niet datgene wat zij niet hebben mogen of willen zien. Summa summarum: van mijn arti keltje blijft geen stuk heel, naar het oordeel van ds Van Dalen tenminste, niets dat goed is, en van zeer betreu renswaardige strekking. Alia dan maar. Van het standpunt van een anti-mili tarist zeer verklaarbaar. Maar ik neem er geen woord van terug. En ik zou overheid en volk wel willen toeroepen: als ge de vrede wilt, zorgt dan dat er een sterke .weermacht is tegen de zeer wezenlijke en dreigende gevaren uit het Oosten, het communisme, dat de wereldvrede bedreigt. Dit te signaleren is geen oorlogs psychose, en ook geen angstpsychose, en daar is geen woord romantiek bij. Maar zo liggen de zaken, nuchter en objectief. Wissekerke. G. J. Louwerse. Solistenconcours te Kapelle J.l. Zaterdag behaalden onderstaan de Noordbevelandse muzikanten de ach ter hun naam vermelde prijs in boven genoemd concours: Derde afdeling so listen: Abr. Koster, piston, „Wilhel- mina" te Golijnsplaat, 3e prijs met 53 punten, J. Huissoon, bugel, „Ons Ge noegen" te Kamperland, le prijs met 64 punten; Tweede afdeling solisten: H. Filius, alt, „E.M.M." te Kortgene, 2e prijs met 57 punten; Afdeling Uitmuntendheid solisten: G. Leenpoel, bugel, „Ons Genoegen" te Kamper land, 3e prijs met 52 punten; Hoogste Ere-afdeling solisten: W. M. Dinge- manse, bes-clarinet, „E.M.M." te Kort gene, le prijs met 68 punten. Modeshow-Middelburg, de combinatie van vooraanstaande Middelburgse Mode zaken, zal wederom de traditionele mode show in de Zeeuwse hoofdstad organise ren. Deze parade ter ere van Koningin Mode, zal plaats vinden in de Concert- Si Gehoorzaal te Middelburg op 30 en 31 Maart a.s. De organisatoren, die reeds talrijke zeer geslaagde shows hebben gebracht, zijn er zich terdege van bewust, dat de grote successen der vorige shows verplichtingen hebben geschapen: „De nieuwe Show moet minstens zo goed worden en zo mo gelijk beter dan de vorigen", luidde het commentaar van één der organisatoren en hij voegde hieraan toe: „Wij zijn steeds van het principe uitgegaan, dat er hoofd zakelijk modellen getoond moeten worden, die inderdaad gedragen kunnen worden. Natuurlijk lassen wij zo nu en dan iets bijzonders in, doch de hoofdschotel blijft bestaan uit de nieuwste modellen, die al len in de deelnemende zaken verkrijgbaar zijn. Teneinde een zo volledig mogelijk beeld te geven, dat deze collecties én qua sa menstelling én qua uitgebreidheid de toets Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 der scherpste critiek kunnen doorstaan, werd het aantal mannequins uitgebreid. Deze keer worden de collecties door zes beroeps-mannequins, waaronder één man nelijke, getoond. Hierdoor zal de gehele voorjaars- en zomermode beter tot zijn recht komen, terwijl nu ook aan de heren mode volledige aandacht kan worden be steed. Natuurlijk zal ook nu weer ieder toilet een bijzonder reliëf krijgen door de bij passende asseccoires en ik kan u wel ver klappen, dat ook op dit gebied der Mode verrassende vondsten zullen worden ge bracht. De explicatie zal in zeer goede handen zijn. De in Middelburg reeds bekende explicatrice, Mevrouw Ketelaars, zal de dames stellig op de eigen wijze op het aparte en speciale attent maken. De combinatie Modeshow-Middelburg bestaat uit de volgende speciaal-zaken: N.V. Mantelmagazijn „De Duif", Fa. H. Meijer, damesconfectie, Fa. Wed. C. Pa- terik, dameshoeden, Schoenmagazijn „De Arend", Fa. L. B. van Houte Zn, Le derhuis „Byou" en Herenmodehuis „Peca", A, C. STIERMAN Boekhouder - Belastingconsulent Kamperland (Plankedorp) B 287 Spreekuren: Maandag en Vrijdag van 10-12 uur 's avonds van 7-9 uur Ook besprekingen aan huis, na telefonische afspraak via 01107-272 C/3 UI tNi Laat ook de Irisheid van de lente in Uw wo ning binnendringen Wij verzekeren dit door onze ruime sortering VLOERBEDEKKING en kleurechte GORDIJN STOFFEN Ook hebben wij een grote voorraad TAFEL KLEDEN, waaronder van alle bekende hand- weverijen Alleen bij ons vindt U de originele gegaran deerd kleur- en wasechte PLOEGSTOFFEN KENT U „INNOVO"? LANGEVIELE 23-25 MIDDELBURG Telefoon 2893—3629 Gratis advies van onze binnenhuisarchitect. Franco levering door heel Nederland in Uw woning zal niet lang meer behoeven te du ren. Laat ons vrijblijvend een kostenberekening voor U maken om Uw woning zo doelmatig mogelijk op sanitair gebied in te richten. Onze jarenlange ervaring staat U ten dienste Wastafels Badinrichtingen Douchebaden Warm- en koudwater installaties FA TAMSE, GOES - KORTGENE, TEL. 01108-221 - 01100-2763

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1