NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Eeuwfeest Chr. Bewaarschool te Wissekerke nr 14 FA. A. M. VERTREGT CO BRILLEN F. Flipse, Wissekerke Leo Helder A. Post Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting \roor radio G. J. de Koster l^ottqeite, oot&tt. 43a No 2669 Zaterdag 1 3 Maart 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Volgende week zullen de kinderen die de Chr. Bewaarschool in Wisse kerke bezoeken feest -vieren. En met reden, want hun school is dan, zoals de kleuters zelf zeggen, jarig. Hon derd jaar wordt de school, een hele leeftijd. Inderdaad. Er zullen in Ne derland niet 'veel kleuterscholen zijn, die zo lang bestaan. Wij hebben po gingen gedaan om er achter te komen hoeveel scholen de 100 jaar gepasseerd zijn. Precies weten wij het nog niet, maar één ding is wel vast, dat we hier n.l. met een gebeuren van doen hebben, die nog niet veel is voorge komen. Zoals we kunnen zien op de steen, die boven de voordeur van de school is ingemetseld, is de school opgericht in 1854 op 18 Maart. Het is de heer Adrianus Stephanus van der Loeff, oud-ontvanger der directe belastingen geweest, die de school voor eigen re kening stichtte, en die zoals in een van de oude stukken staat ook ver volgens het houden der school in het zelve geheel voor eigen rekening be kostigde. Wat was toch eigenlijk de bedoeling die hier achter zat? Waarom werd een dergelijke school gesticht? We wor den ingelicht door een schrijven van de kerkeraad der Hervormde Gemeen te uit het jaar 1870, dat gericht was aan Zijne Majesteit den Koning der Ne derlanden. Hierin lezen we o.a. „Dat indertijd in de Gemeente Wissenkerke, die van den landbouw bestaat en al waar vele ingezetenen, vooral vela- arbeiders, den ganschen dag van hunne woning afwezig zijn, grote behoefte bestond aan een Kinderbewaarschool". We mogen concluderen dat deze school werd opgericht met het doel de kin deren te bewaren, als de moeders op het land gingen werken en dat werd toen blijkbaar nog veel gedaan. In 1870 kwam er een wijziging in het beheer. De heer Van der Loeff wenste zich, zoals wij lezen in het reeds eerder aangehaalde schrijven van de kerkeraad aan de Koning: ,,door zie kelijke omstandigheden als anderzins van zijn bemoeijingen in deze te ont slaan, nogtans zooveel belang in het blijven der Bewaarschool stellende, dat hij zich geneigd verklaarde om in dien de kerkeraad dezelve mogt willen in stand houden alsdan het door hem gestichte gebouw benevens zijn regt van erfpacht op den daarbij be hoorenden Grond aan de Kerkelijke gemeente ten geschenke te geven". De kerkeraad achtte de school van groot belang voor de gemeente Wis sekerke en richtte zich tot de koning met het verzoek vergunning te willen geven de schenking te aanvaarden en vrijstelling te willen verlenen van het betalen van successierecht, „dat an ders wegens deze schenking zal ver schuldigd zijn". De kerkeraad bestond toen uit de volgende personen: Hermanus van Broekhuizen, predikant, Jacob van Schouwen, zonder beroep, Cornelis de Smit, landbouwer, Steven de Regt, landbouwer, Abraham Tazelaar, mees- ter-timmerman, Jannis Jacobus van Melle, winkelier, Willem Marinus Ver sluis, sub-ontvanger 'der Directe Be lastingen, Jacobus Koeman, landbou wer. In 1896 kwam er een nieuwe wen ding. De kerkeraad, met als voorzit ter Marinus Willem Snoep, besloot de school te verkopen aan de heer Flo- rus van der Peyl, godsdienstonderwijzer te Kamperland. De koopsom bedroeg f 650.Dit was de schuld, die er toen op de bewaarschool rustte. De heer Van der Peyl exploiteerde vanaf dit jaar de school voor eigen rekening tot aan 1907. Gedurende enige jaren werd door de heer Van der Peyl als beheerder de gemeente-ontvanger, de heer Cor nelis Daniël van Noppen, aangesteld. De heer Van Noppen moest er voor zorgen dat uit de schoolgelden het personeel van ,de school werd betaald. Ijverig heeft de heer Van Noppen voor de .school gezorgd, maar het was zeer bezwaarlijk en tenslotte ging het niet meer. Weer bemoeide de kerkeraad zich er mee. Voor f 700.wilde de heer Van der Peyl de school van de hand doen. De kerkeraad voorzitter was ds H. Smelt richtte zich tot de in gezetenen der gemeente met o.a. het volgende: „Nu zal echter deze nuttige instelling moeten (vervallen, indien de gemeente zelf niet krachtig haar helpt steunen. De kerkeraad toch, door jaren lange ervaring .geleerd, meent niet zonder meerderen steun uit de gemeen te de verantwoordelijkheid opnieuw op zich te mogen nemen, bovendien be schikt hij over geen fondsen om de school in stand te houden. Todh zou hij noode de Bewaarschool opgeheven zien en het is daarom dat hij meent een poging te moeten wagen haar voor de gemeente te behouden". De poging ge lukte. De lijsten, die in het dorp werden aangeboden, brachten f 296.op voor de koopsom en ongeveer f 80.aan jaarlijkse contributie werd toegezegd. Mevrouw J. W. A. Gewin-Vader was bereid f 300.tot de koopsom bij te dragen. De heer Vader van 's Graven polder beloofde de rest van de koop som te zullen bijpassen tot een bedrag van f 200.De school werd gekocht en op initiatief van ds Smelt werd nu een schoolvereniging opgericht. Op de eerste vergadering kwam de vraag aan de orde, hoe het bestuur er uit moest zien. Sommigen meenden, dat het goed zou zijn als het geheel bestond uit vrouwen, met een commissie van ad vies uit mannen bestaande, naast zich. Anderen achtten het beter dat het be stuur uit mannen bestond en dat er een commissie van toezicht was uit vrouwen bestaande. Er werd besloten een gemengd bestuur te nemen. Het eerste bestuur was als volgt samenge steld: ds H. Smelt, voorzitter, mej. E. J. den Boer, secretaresse, mej. G. J. van der Heijde, penningmeesteresse, mej. P. de Regt - Hoveijn, Joh. van der Maas en J. J. Jeronimus. Spoedig ging men over tot het aan stellen van een onderwijzeres. Het eerste deel van de aanstelling luidde: „De Vereniging „de Christelijke Be waarschool" tè Wissekerke heeft in hare vergadering van 7 Mei 1907 be noemd tot onderwijzeres der bewaar school mejuffrouw Trijntje Swart en zulks voor onbepaalde tijd, ingaande 1 Juli 1907. Aan deze betrekking is verbonden een wekelijksche salaris van vijf gulden te betalen den eersten van iedere maand". Het schoolgeld bedroeg in deze tijd (voor 1 kind 10 cent per week. In 1913 werd „juffrouw Koba" tot hoofd benoemd. Gedurende 29 jaar heeft zij de school met veel liefde ge diend en nog altijd leeft zij met de school mee. Uit alles blijkt wel dat de school vaak een zorgenkind is geweest, voor al in die tijd, toen er nog geen school vereniging was. Gelukkig is de finan ciële positie verbeterd, vooral ook door de subsidie van de gemeente. Het bestuur is nu als volgt samen gesteld: ds H. L. Boonstra, voorzitter, mevr. Den Boer - van Hee, secretaresse, mevr. Bruynzeel - Schurink, penningm., mevr. Geuze - Dorst, de heer Joh. van der Maas en de heer J. Verburg. Vanaf 1907, toen voor het eerst een bestuur werd gekozen, tot nu toe, heeft de heer Joh. van der Maas de functie van bestuurslid gehad en in deze 47 jaar heeft hij met veel liefde en trouw voor de school gewerkt. Wat de feestviering betreft, het vol gende: Vrijdag 19 Maart, zullen de kinderen des middags om kwart voor één samenkomen bij de school. Daar wordt dan een foto gemaakt van kin deren en personeel met het bestuur. Om ongeveer 1 uur gaan de kinderen naar de gymnastiekzaal, alwaar hun een gezellige middag wordt bereid. Op het programma staan o.a. kinder spelen, tractatie, film e.a. 's Avonds is er in de Hervormde Kerk een herdenkingssamenkomst, waar alle oud-leerlingen en belangstellenden van harte welkom zijn. Wij verwachten dan ook dat velen aanwezig zullen zijn om dit bijzondere feit te vieren. Zojuist vernemen wij nog van het Centraal Bureau voor de Statistiek dat er ook daar geen gegevens beschikbaar zijn over de leeftijden van de oudste kleuterscholen. In „De ontwikkeling van het onderwijs in Nederland" wordt veel aandacht geschonken aan het kleuteronderwijs. De ontwikkeling van de kleuterscholen wordt daar gevolgd vanaf 1860. Er is alle reden aan te (ne men dat de „Bewaarschool" van Wis sekerke tot de oudste in den lande be hoort en het is nagenoeg zeker dat deze kleuterschool de eerste is in Zee land, die het eeuwfeest gaat vieren. In het raadsverslag van verleden week laat ik het lid J. M. Filius, in de discus sie over het dansen te Kamperland, zeg gen: „vindt het niet zo erg wanneer de voeten eens van de grond gaan." Vermoedelijk heb ik het gesprokene van het lid Filius niet goed verstaan, maar deze heeft in die discussie gezegd: „Ik vind het niet zo erg wanneer de voeten eens van de vloer gaan, maar de zaak ligt heel anders, als men onder een advertentie gaat plaatsen: na afloop bal. Dan nodigt men de mensen uit tot dan sen en daar is een vergunning voor nodig. En waar hier een dansverbod is, zou dus het principe er mee gemoeid zijn." Ons excuus voor de onvolledige weer gave. Ruime sortering brilmonturen en glazen Opticien Middelburg, L. Delft t.o. V.&D. Vlissingen, Bellamypark 38 Komt naar Middelburg? Bezoekt onze zaak eens Billijke prijzen vakwerk enu bent welkom Cn, COOMANS voet ickket jectiwi tatwebtcrirJ, Telefonisch aangesloten onder van Citterstraat 7, Kortgene Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 Electrich koken met Practisch iedere elec. kokende huisvrouw kent en waardeert deze pannen, die bekend zijn om hun degelijkheid en lange levensduur Met B.K. en Berkelite pannen op Uw fornuis kookt u snel, gemakkelijk en voordelig Het adres waar U deze pannen kopen gaat is natuurlijk Met Drijfhout's zaad een goed resultaat Alle soorten tuin- en bloem zaden uit voorraad leverbaar Aanbevelend, Stuifkokers D.D.T. Navulzakjes D.D.T. Slakkendood Pokon Lange Vorststraat 94 Goes Telefoon 2938 Profiteert van de onderstaande aanbiedingen, zo lang de voorraad strekt Neveda breiwol in grijs, groen, rood, reseda, dk. rood, geel 1.98 per knot. Prima zwarte sajet 1.75 per knot Poplin overhemden, vast boord 4.90 Werkhemden khaki en groen5.75 Kat. Ling, nachthemden, 50, 46, 42 4.50 Coupons gestr. flanel 5 m4.90 Geruite rimpel rokken4.90 Zwart en bruine rokstof 140 br 4.90 Dames truitjes 3A mouw 5.90 Prima Nylons 2.95 Mooie links geweven kousen 1.95 Handweef tafelkleden6.95 Schoorsteenlopers 2.95 Wandkleden, oud-Hollands 4.50 Gebloemd deken-overtrek1.75 Prima oogjes-luiers 0.98 Molton onderleggers gefest1.65 Stofdoeken 45 Vaatdoeken 29 Waslapjes 29

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1