NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke Afscheid burgemeester Van der Maas Het jaarlijkse voorjaars schoonmaakfeest staat weer voor de deur. Buijze' s levensmiddelenbedrijf, Kamperland Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster No 2668 Zaterdag 6 Maart 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Ook dit jaar kan de huisvrouw weer op ons rekenen. Wij hebben een geheel nieuwere en betere sortering in schoon- maakartikelen en niet duur. Bruine borstels 35 en 40 cent Grote dweilen 115 cent lste kwaliteit bezems 165 cent bezemstelen 45 cent Pannesponsen 3 voor 25 cent Mooie grote zemen in verschillende kwaliteiten en prijzen Kleerhangers 50, 15, 10 cent Grote flessen shampoo f± 30 wassingen) 1.25 W rijf was, zilverpoets, kachelpoets in grote verscheidenheid voorradig en aan zeer goedkope prijzen En dan de Duikerreclame, bijzonder voordelig deze week, zie de folder. Beleefd aanbevelend cipieel genoeg geweest? Hij was het, die de eerste vergunning afgaf, hij was toen wnd-burgemeester. Als zodanig had hij aan de verloting zelf zijn medewerking verleend. Na afloop daarvan was hij naar huis gegaan. Een poosje later werd hem telefonisch vergunning ge vraagd of er accordeonmuziek mocht zijn. Wetende dat het café vol volk was en dat er maar een paar uurtjes tijd meer overschoot, heeft hij toen zijn toestemming gegeven. Tenslotte, een stukje muziek is altijd beter dan grote borrels drinken en uiteindelijk dronken naar huis. Deze avond bleek bij navraag een ordelijk verloop te hebben gehad. Het lid De Nooijer kon zich met deze gang van zaken niet verenigen. De voorzitter zeide hierop, dat hem gevraagd wordt, waarom er al jaren wel gedanst mag worden na afloop van een muziek- en zanguitvoering te Wissekerke en waarom dit te Kamper land niet zou mogen. Het lid Westerweele had zelf meer dere malen zulke avonden bijgewoond, ook verschillende uitvoeringen. Op een trouwpartij wordt er toch ook gedanst? Hij is sterk gekant tegen een dansver- bod. De café's kunnen dan wel geslo ten worden. Bedoelde avondjes zijn ge zellige avondjes en worden niet expres gehouden voor het dansen. Te Kamper land was het een echt leuke avond, er is ontzettend gelachen en alles ver liep in de beste orde. Het lid Dingemanse heeft nu ver schillende sprekers gehoord en meent dat het grootste gedeelte van de raad tegen het dansen is. De toestemming tot dansen ligt volgens hem, buiten de verantwoording van de burgemeester, deze dient rekening te houden met de mening van de raad. De voorzitter zei hierop, de volle verantwoording van zo een vergunning op zich te nemen. Het lid Filius vindt het niet zo erg wanneer de voeten eens van de grond gaan. Wethouder Zuijdweg zeide dat er o- ver zo een vergunning practisoh in B. en W. niet gesproken wordt. De burge meester neemt de beslissing. Een groot gedeelte van de gemeentenaren zijn toch ook voorstanders van dansen? En te Kamperland is er toch immers niets on behoorlijks gebeurd? Het lid De Smit meende, dat de om standigheden de mens vormt. Hij bracht de bevrijding naar voren. Toen hier de Engelsen en Fransen waren, werd er ook, en veel zelfs, gedansen. Toen was er niemand tegen. Er was behoef te aan. Volgens hem kan men door een vergunning tot dansen soms erger voor komen. Zijn de mensen uit gemeenten, waar wel gedansen mag worden, zo veel minder dan de mensen van Wisse kerke, zo vroeg hij. Men moet soms van twee kwaden het beste kiezen. De voorzitter zeide hierop: ge kunt denken zo u wil, maar waarom zou het in Wissekerke wel mogen en waar om in Kamperland niet. Het lid De Nooijer wees de voorzit ter er op, dat zo het hek van de dam gaat en men van kwaad tot erger komt. De voorzitter vroeg hem, wat hij be doelde met het hek van de dam, waar op De Nooijer antwoordde, dat dit het begin was. De voorzitter zeide nogmaals, deze verantwoording voor de volle honderd procent te nemen. De beide wethou ders staan er geheel buiten. Het lid Hoveijn vond het een ontzet tend groot verschil, een dansavond of dansen na een vergadering. Ook hij nam de verantwoording op zich voor de door hem gegeven vergunning. De voorzitter merkte ten slotte nog maals op, om, wanneer we werkelijk zo principieel zijn, onze kinderen daar vandaan te houden. Het lid Hoveijn informeerde naar de stand van de bouw Ghr. Ulo-school, waarop de voorzitter antwoordde, dat de Inspecteur van het Lager Onderwies hiervoor zo spoedig mogelijk naar Wis sekerke zou komen. De plannen zijn gereed, alleen over ondergeschikte punten is men het nog niet geheel eens. Het lid Dingemanse vroeg of er te Geersdijk nu al voldoende brandblus- apparaten aanwezig zijn. De voorzitter wist dit niet met zekerheid te zeggen, hij vermoedde van wel en zal het in elk geval spoedig nader onderzoeken. Hierna werd deze vergadering met het gebruikelijke dankgebed gesloten. Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 Vrijdag 26 Februari j.l., des mor gens half elf kwam de raad dezer ge meente voltallig bijeen. Voorzitter was de wnd-burgemeester Van Halst. De voorzitter heette alle aanwezi gen hartelijk welkom en opende deze vergadering door voorlezing van het gebruikelijke gebed. Hierna deelde hij mede, dat het op verzoek van de bur gemeester was, a&t deze vergadering des morgens werd gehouden. De mid dagvergadering zou gepresideerd worden door de scheidende burgemeester, die in die zitting geen zakelijke punten behandeld wilde zien. Na een kleine opmerking van het lid Hoveijn werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd. Als enig ingekomen stuk werd voorlezing gedaan van het Koninklijk Besluit in zake het eervol ontslag van burgemees ter J. J. van der Maas, verleend op diens verzoek en ingaande 1 Maart 1954. Het bedrag per leerling voor exploi tatiekosten voor de Chr. Ulo-school voor het jaar 1954 werd vastgesteld lop f 45. Met ingang van 1 Maart 1954 werd op de meest eervolle wijze ontslag als ambtenaar van de Burgerlijke Stand en als lid van Het Burgerlijk Armbestuur verleend aan J. J. van der Maas. Z.h.s. werden hierna pensioengrond slagen van verscheidene gemeente-amb tenaren vastgesteld. Bij de rondvraag informeert het lid Westerweele naar een ministerieel schrij ven voor een kolentoeslag, naar aanlei ding van de geweldige koude die er pas geleden heeft geheerst. De secreta ris deelde mede, dat bedoeld schrijven pas na de koude was binnengekomen. Volgens de voorzitter hadden B. en W. er nog geen aandacht aan kunnpn schenken, omdat het hun nog niet in handen was gesteld. Het lid De Smit vraagt naar controle over de straatverlichting, waarop de voorzitter hem vroeg, bij constatering van niet-brandende straatverlichting, daarvan melding te willen doen. Wet houder Leendertse opperde het denk beeld om de politie voor zulke meldin gen in te schakelen. De voorzitter meende dit enkel als een verzoek te kunnen behandelen. Wethouder Zuijdweg bracht naar vo ren, dat er de laatste tijd ontzettend geklaagd wordt over de slechte buiten maar ook binnenverlichting, o.a. wo ningen die aan het eind van een kabel staan. De bewoners moeten wel be talen, maar kunnen hun kooktoestel niet eens gebruiken. Het lid Dingeman se vertelde dat te Geersdijk, bij het inschakelen van de electrische verwar ming in de kerk, de stroomsterkte aan zienlijk daalde. Het lid Westerweele vroeg naar de oorzaak van de verschil lende tijdstippen betreffende inschake len straatverlichting te Wissekerke en Kamperland. De secretaris zette een en ander nader uiteen. Besloten werd een schrijven tot de P.Z.E.M. te richten. Het lid Marcusse vroeg naar de wo ningbouw, waarop de voorzitter ant woordde, dat de ziekte van de heer Valk mogelijk de oorzaak van de ver traging is. Het lid Bustraan zeide, destijds in ,,'t krantje" gelezen te hebben van een gelegenheid tot dansen te Kamperland, en vroeg of het geven van vergunning daartoe, tot de competentie van B. en W. behoort. De voorzitter antwoordde hierop, dat zo een vergunning door de burgemeester wordt verleend. Veel is over dit dansen reeds gesproken en hij was er reeds verscheidene malen over aangevallen ook. Hem was door de heer J. van de Vreugde om een vergunning verzocht voor een avondje van de voetbalver eniging, evenals vorig jaar. Is het nu dansen geweest, dan is het vorig jaar ook dansen geweest. Daarvan was hem op het moment van aanvraag niets be kend. Het lid Bustraan wilde hier niet zeg gen wat er alzo op die avond gebeurd is. Volgens hem diende de voorzitter zich van de inhoud van zo een vergun ning op de hoogte te stellen. Bedenk wel, mijnheer de voorzitter, dat dansen niet minder dan het hoofd van Johan nes de Dooper heeft gekost. De voor zitter zeide hierop, dat er tussen deze twee feiten zijns inziens een hemels breed verschil is. Als waarnemend bur gemeester ziet hij alle vergunningen niet na, hij vertrouwt op voorgaande ver- guhninggevers. Bustraan hoopte, dat niet op deze weg wordt voortgegaan, hij vond he* jammer voor de voorzitter en voor burgemeester Van der Maas. De voorzitter eerbiedigt ieders prin cipe, maar door dansen te verbieden, gebeuren er soms ,veel ergere dingen. Bedoelde avond waren er, volgens zijn informatie, volksdansen onder goede leiding geweest. Volgens enige Kam- perlanders zelf, zou het die avond een janboel geweest zijn, wanneer het dan sen was verboden. Bustraan antwoordde hierop: wat er gebeurt als er geen vergunning tot dansen wordt gegeven, is niet voor de verantwoording van de voorzitter, waarop de voorzitter zeide, dat princi piële ouders de dure plicht hebben hun kinderen van zulke avonden verre te houden. Het lid Hoveijn vroeg of Bustraans verwijt hem niet aangerekend diende te worden. Hij was immers niet prin Vrijdagmiddag 26 Februari j.l. kwam de raad in openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van de schei dende burgemeester J. J. van der Maas. Behalve alle wethouders en raads leden waren mede aanwezig: mevr. Van der Maas, hun zoon Aart van der Maalp en verloofde, het secretariepensoneel, de gemeentewerkers, de bouwopzich- ter, opperwachtmeester Franke en de in deze gemeente gestationneerde poli tiemannen en dokter 't Hart. De burgemeester sprak een welkomst woord en vroeg de zegen aan de Hoogste Meefeter. Er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan, zeide de burgemeester. Nu is het de tijd van afscheidnemen, waarvoor hij de sterkte meende te be zitten om dit blijmoedig te kunnen doen. Wanneer alles normaal was ge bleven, had hij best nog verscheidene jaren burgemeester kunnen zijn. De mens wikt, God beschikt. Wanneer hij terugblikt op de tijd van zijn mooie en verantwoordelijke taak, is hij dank baar. Dankbaar is hij ook jegens de Commissaris der Koningin in Zeeland, die hem steeds in alles ten dienste was. Deze aangename omgang zal in zijn herinnering blijven voortleven. De heer Hoveijn was hij dank verschuldigd voor de vriendschap in al die jaren van hem ontvangen. In de periode dat Hoveijn waarnemend burgemeester was, heeft hij deze steeds bewonderd. De voortdu rende omgang met Hoveijn, het hem ge regeld op de hoogte houden van de gang van zaken, dit alles heeft veel tot die vriendschap bijgedragen. De heer De Nooijer dankte hij eveneens voor hetgeen deze heeft gepresteerd als wnd-burgemeester. Toen door de Fe- bruariramp diens taak onnoemelijk werd verzwaard, zo zeide spreker, werd hij door een ieder bewonderd om zijn kalmte en beheerstheid. De huidige wnd-burgemeester Van Halst betrok hij mede in zijn dank, daarbij de hoop uitsprekende, dat diens ambt spoedig moge worde overgenomen door een permanente burgemeester. Secretaris Van der Heijde noemde hij zijn rechterhand. Nooit zal de aange name tijd, met hem en de andere amb tenaren, door spreker vergeten wor den. Gaarne had hij burgemeester' ge bleven tot de pensioengerechtigde leef tijd van de secretaris. De omgang en de samenwerking met de overige gemeente-ambtenaren en het politiepersoneel zal hij in zijn verdere leven blijmoedig blijven gedenken. Hij neemt van hen allen afscheid als ambtenaar, maar niet als vriend. Die vriendschap zal blijven bestaan. De inwoners van Wissekerke, Kam perland en Geersdijk bracht hij dank voor hun vele bewijzen van belangstel ling en medeleven, ook in het zieken huis van hen ontvangen. Dit mede leven was hem als een oase in de woes tijn geweest. Hierna droeg de burgemeester de ambtsketen en de voorzittershamer o- ver aan Van Halst, hem toewensende, dat hij deze attributen spoedig aan de nieuwe burgemeester zal mogen over dragen en dat deze van Wisisekerke een nog welvarender gemeente zal njogen maken. Hierna verkreeg wnd-burgemeester Van Halst het woord. In de allereerste plaats dankte deze de burgemeejster voor diens vriendelijke woorden en sprak de hoop uit, dat diens wens spoedig in vervulling zal mogen gaan. Spreker kon wel vermoeden wat er deze middag in de burgemeester om ging. „Hoe gaarne hadden wij gezien tiat u in gezondheid uw taak had mo gen blijven uitoefenen", zeide hij o.m. Hij wenste hem toe dat God hem nog lang, ook voor zijn gezin, zal mogen sparen. Ook namens de raad dankte hij de scheidende^ hieraan toevoegende, dat God kracht naar kruis geeft. Als be wijs van vriendschap en dank bood hij een fraai schilderstuk en een mooie oorkonde aan. Als blijk van waardering bood mej. Adrie Clement met welgekozen, harte lijke woorden mevr. Van der Maas een fraaie ruiker aan. Het oudste raadslid De Smit sprak hierna woorden van dank. Spreker was overtuigd dat de burgemeester steeds op het standpunt staat: God is almachtig. Een blijvend gedenkteken aan de scheidende burgemeester zal steeds de z.g.n. sociëteit voor ouden van dagen zijn. Hij wenste hem, ook na mens de raad, in zijn verder leven het allerbeste toe. Het lid Hoveijn dankte de scheidende voor diens hartelijke woorden en voor de dikwijls ondervonden vriendschap. De Nooijer zal steeds dankbaar zijn voor de prettige samenwerking. Na mens zijn fractie zeide hij o.m. dat het hun zeer bedroefde om afscheid te moeten nemen. Burgemeester was een echte burgervader en heeft zijn werk steeds met liefde en toewijding gedaan. Het is voor hem een mooie taak ge weest, van een noodlijdende gemeente een zelfstandige gemeente te maken. Het lid Bustraan sprak ook woorden van afscheid en dank. Hij gaf de schei dende Gods woord in gedachte: „Mijn wegen zijn niet uwe wegen". Secretaris Van der Heijde, met het gemeentepersoneel bij toerbeurt, dank te de burgemeester en memoreerde op rijm diens werken en de in die ambts periode meest op de voorgrond getre den gebeurtenissen. Groepscommandant Franke dankte, ook namens het politiepersoneel, voor het begrip en de steun bij de uitvoering van hun taak steeds van de burgemees ter ondervonden. Burgemeester Van der Maas dankte allen voor hun woorden en medele ven. Een speciaal woord van dank richtte hij tot de heer Warren, voor diens bemoeienissen bij het vervaardi gen van de oorkonde en samenspraak op rijm.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1