NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De nationale feestdag BOM geen spreekuur Dameshondeei Noordbevelands uitgebreidste reparatieinrichting voor radio G. J. de Koster DE HEEFT AFGEDAAN Niet kijken TANDARTS KROMMENHOEK Maandag 15 Februari te Wissekerke No 2665 Zaterdag 13 Februari 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post i 3.50 Advertenties 6 cent per mm et jongste prinsesje van de koninklijke familie, prinses Marijke viert 18 Februari a.s. haar zevende verjaardag. Haar geboorte, twee jaar na het einde van de oorlog, verwekte grote blijdschap bij het nederlandse volk en zij is als jongste prinses zeker wel de lieveling van ons volk. Daarom verheugen wij ons met haar op deze dag en wensen wij, dat zij geheel gezond nog ve le jaren een onbezorgd verjaarsfeest temidden van de koninklijke familie moge vieren. door dr P. H. Ritter De Tweede Kamer heeft over de vie ring van de vijfde Mei een onbevredi gende discussie gevoerd. April en Mei geven een opeenstapeling van herden kingsdagen te aanschouwen: 30 April, 4 Mei en 5 Mei. Deze stoet van her denkingsdagen grijpt in in het arbeids proces en de regering meende, dat regeling en beperking noodzakelijk was en kwam tot de slotsom, op grond van een verklaring der werkgevers, dat 30 April de gehele dag vrijaf wordt gegeven. Wil men de bevrijdingsdag vieren, dan zal deze dag als snipper dag moeten worden opgenomen. De Kamer heeft de slotsom van de regering aanvaard en de herdenking cnzer be vrijding zal dus samenvallen met de viering van de verjaardag der koningin. Het onbevredigende in de kamerdis cussies was hierin gelegen, dat ze zon der veel geestdrift werden gevoerd en dat ze de bespreking van een zake lijke regeling maar weinig te buiten gingen. Moet men zich hierover verwonderen? Wanneer men de minister-president hoort meedelen, dat een onderzoek, in 1949 bij de elf grootste gemeenten inge steld, heeft uitgewezen, dat men in meerderheid gevoelde voor een samen vatten van beide dagen (30 April en 5 Mei) en dat een enquete, door de Stichting van de Arbeid gehouden, aan toonde, dat van de viering van de vijfde Mei weinig gebruik wordt gemaakt, dan vraagt men zich af: hoe kan de volksvertegenwoordiging in geestdrift ontvlammen, wanneer het volk zelf lauw blijft? De oorzaken der verwerping van de vijfde Mei liggen dieper dan in de nog al vreugdeloze bespreking in het par lement; zij zijn te vinden in een ge brek in het nationaal gevoel van de Nederlanders. Indien het onderzoek in 1949, toen het tijdperk der duitse on derdrukking nog vers in het geheugen lag, leidde tot zulke droevige resul taten, dan kan men wel aannemen, dat een enquete nu nog teleurstellender zou uitvallen. Er is in de Kamer gezegd, dat in de viering van de koninginnedag het vreugdebetoon over onze herwonnen onafhankelijkheid ligt besloten. Onge twijfeld, er is in geen land ter wereld zulk een nauwe samenhang tussen volk en dynastie als hier. Maar toch heeft de vijfde Mei een ander karakter dan de dertigste April. Op 30 April huldigen wij onze lief tallige koningin en geven wij ons re kenschap van de roemrijke tradities van onze natie en van onze eenheid te midden van vele verscheiden overtui gingen, die onder ons leven. Maar op de vijfde Mei getuigen wij van onze diepe vreugde over de redding van Ne derland in een onmiddellijk achter ons liggend verleden uit de zwaarste onder drukking, waardoor het ooit werd be proefd. Als men zegt: in de dertigste April ligt de vijfde Mei begrepen, om dat Oranje het symbool is van ons zelfstandige volksbestaan, dan antwoor den wij: „In 5 Mei ligt ook 30 .April gesloten". Onze bevrijding is niet los te denken van Oranje. De mannen van het verzet hebben hun strijd gevoerd onder de leuze O.Z.,0. (Oranje zal o- verwinnen). Wij willen de dertigste April be houden en wij willen de vijfde Mei behouden. Wij willen de twee feest dagen naast elkaar vieren. Belevingen der nationale gedachte zijn nodiger dan ooit nu ons volk zich nog steeds in een sfeer van ontmoediging bevindt en nu het kunstmatig wordt getrokken naar de belijdenis van een vaag inter nationalisme. „Als wij maar een verenigd Europa hebben en een wereldregering, dan zijn de oorlogen verdwenen en dan is het mensengeluk voor eeuwig verze kerd". Zo denken vele eenvoudige zie len. Zij kunnen dagelijks in de couran ten lezen, die ons van de teleurstel lingen der berlijnse conferentie op de hoogte brengen, hoe mijlen ver wij nog van een verenigd Europa en van een wereldregering verwijderd zijn. En zij vergeten dat Europa alleen tot één heid te brengen is, wanneer het zijn nationale verscheidenheden behoudt, die het wezen van Europa uitmaken en dat alleen een federatief samengaan van vrije naties, niet de hegemonie van grote mogendheden tot de gewenste uitkomst leidt. Nu de betreurenswaardige voortschrij ding der oorlogstechniek de militaire verdediging van afzonderlijke landen onmogelijk maakt, nu is de nationale waarde tot een cultuurwaarde gewor den, die wij meer dan ooit moeten waarderen en die wij meer dan ooit hebben te handhaven. Een volk behoudt zijn nationaal be wustzijn door de bestendige beleving van zijn tradities. Nederland heeft grote en edele tra dities. Het .is één der belangrijkste exponenten van de ideeën van vrij heid en democratie. En die overle vering is bevestigd in een levend he den, in de daden van het verzet, dat onze bevrijding heeft voorbereid en dat er blijk van gaf, dat de geest die eenmaal onze natie aanzien gaf, nog vaardig is in de twintigste eeuw. De mensen, die dat bewezen, eren wij op de vijfde Mei. Alle regelingen van nationale feestdagen die worden voor gesteld, alle redevoeringen, die in de Kamer gehouden worden, zijn, in dit licht beschouwd, een koehandel met het nationaal beginsel. Het belangrijkste punt is in de ka- merdicussies vrijwel onbesproken ge bleven. Het is niet alleen de vraag óf de 4 vijfde Mei gevierd wordt, maar ook hóé hij gevierd wordt. Deze datum mag niet een aanleiding zijn tot ker- misviering. Laten zij, die zich spontaan geroepen voelen om van de nationale idee en van hun eerbied voor onze ver zetslieden te getuigen, de spreekgestoel ten beklimmen en naderen tot de micro foon. Laat het volkslied uitklinken van onze torens. Laat het een dag vrij-af zijn, maar een dag van bezinning. De Eerste Kamer heeft de laatste be slissing Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 NIEUWE WAPENS MET GROTERE TREFZEKERHEID GEREED (Van onze luchtvaartmedewerker) Het vliegtuig zou geen enkele mili taire waarde hebben, wanneer het niet voor aanvals- en verdedigingsdoeleinden gebruikt kon worden. De taak, die het vliegtuig heeft als verkennings- en transportmiddel, is van secundaire be tekenis. De wapens, die het vliegtuig; tot voor kort ter beschikking stonden, waren de mitrailleur, het boordkanon en de bommen. De eerste twee zowel voor aanval als verdediging en de laatste slechts voor de aanval. Het gewicht, dat een vliegtuig aan bommen moest meetorsen, was enorm en maakte, dat het altijd grote toestellen moesten zijn met als gevolg daarvan een geringe wendbaarheid en grotere trefbaarheid. Het deponeren van de bommen op de gestelde doelen was ook altijd een moei lijke kwestie, aangezien er een groot aantal factoren van beslissende invloed kon zijn op de trefzekerheid. Het ge beurde dikwijls, dat de meeste bom men het doel misten, met alle nare gevolgen van dien. De bom is en was geen ideaal wapen. Het gebruik van boordkanon of mitrailleurs had meest al te weinig uitwerking en zo bleef het vliegtuig in principe een onvolmaakt wapen. Russische raketten. Sinds de invoering van de rak'et, die de Russen in de tweede wereldoor log voor het eerst gebruikten en wel WIJ GAAN VOORUIT Zelfs de ouderwetse bom heeft eindelijk af gedaan. We behoeven niet bang meer te zijn, dat een aantal willekeurig en lukraak afgeworpen brisant- en brandbommen in wijde omtrek dood en verderf zullen zaaien zonder het hoofddoel te treffen. Nu de tech niek voor niets meer staat, heeft zij de mens naast atoombom- en wa terstofgeneugten ook onfeilbare re- ketten geschonken, die tenminste het doel niet meer missen en beslist róak zullen zijn. Weg alle angst, dat wij de mede mens per abuis mochten missen, als wij hem van deze aardbodem willen wegvagen. Weg met de geldverkwis- ting van overbodige bommen, die niet op de juiste plaats neerkomen. Wij schakelen nu over op raketten, die zelfs onzichtbare doelen kunnen opzoeken en het werk van de ver nietiging nóg sneller, nóg doeltref fender kunnen uitvoeren zonder dat wij zien, wat er door onze druk op de knop wordt aangericht. Niet kijken, alleen vernietigen, en niets meer missen dat is het pa rool voor onze toekomst. Of, toe komst? Welke toekomst???? op hun Stormoviks en de snelle voort schrijding van de techniek is er een ommekeer gekomen. Gebleken is, dat een aantal raketten bijna hetzelfde ef fect kunnen sorteren als een bom, ter wijl de trefzekerheid aanmerkelijk gro ter is. De raketten woeden namelijk voortgestuwd, hebben daardoor een gro tere doorslagkracht en zijn aanmerkelijk minder onderhevig aan de invloeden die tot missen kunnen leiden. Er zijn momenteel toestellen, die zo geconstrueerd zijn, dat zij salvo's van 24 raketten tegelijk kunnen afvuren en dit verschillende malen kunnen her halen, waardoor zij voor de gronddoe len veel gevaarlijker zijn dan de aloude bommenwerper. Wanneer een dergelijk vuurspuwend monster, dat met grote nauwkeurigheid zijn projectielen op het doel kan richten, zich op een grond doel werpt, is vernietiging hiervan vrij wel zeker, hetgeen met de oude bom men niet het geval was. Wilde men met bommenwerpers een hoog percentage zekerheid hebben, dan was men genoodzaakt zeer laag te vlie gen, met alle risico's van dien. Hoger en sneller. Volgens het nieuwe systeem is het mogelijk, dat het aanvallende vliegtuig op een behoorlijke hoogte blijft, ter wijl het door een geringer gewicht aan last kleiner en sneller wendbaar kan zijn, hetgeen zeer nuttig is voor het vliegtuig, wanneer het in een luchtge vecht gewikkeld wordt. Bovendien kan het zijn raketten ook tegen een ander vliegtuig richten en zijn deze wapens dus niet alleen geschikt voor het aan vallen van gronddoelen, maar ook voor aanval of afweer in de lucht. Momenteel beschikt men ook over geleide projectielen, die met grote ze kerheid een doel kunnen raken, dat feelfs voor de vlieger onzichtbaar is. Door middel van radar wordt het pro jectiel naar het doel geleid. Uit al deze nieuwe aanvals- en ver dedigingsmiddelen mogen wij opmaken, dat de aloude bom zeer waarschijnlijk fcijn tijd heeft gehad en dat in de toe komst zijn taak door het moderne ra ketwapen zal worden overgenomen. De raket is een wapen met vele mogelijk heden, dat waarschijnlijk een ingrij pende verandering in de gevechtstac tiek zal veroorzaken. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1