NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD CESLCTE^ Moderne slavernij Het eeuwige in de poolnacht No 2662 Zaterdag 23 Januari 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm A.s. Woensdag is onze zaak wegens huwelijk vanaf 1 uur nam. Tussen 5 en 6 uur zijn we dan nog een uur geopend 250 gram Arkelettes ('nfijn koekje) voor 45 cent Zie voor onze verdere reclame's met zegels de Gros- co folder Elk boekje is een gulden en het boekje is zo vol Beleefd aanbevelend, Buijzc's levensmiddclenbedrijf Een oud kwaad In het jaar 587 voor onze jaartel ling veroverde de babylonische ko ning Nebucadnezar Jeruzalem en ver woestte de tempel. Om opstanden te voorkomen, nam hij vele Joden mee naar Babyion en voerde hen in de zogenaamde „babylonische balling schap". Dit is één van de bekendste voor beelden. Het in slavernij voeren van overwonnen volken, of althans een deel daarvan is echter nog veel ou der. Nebucadnezar volvoerde hier een daad, die in die tijden als volkomen normaal gold en die zelfs veel la ter door de overwonnenen werd aan vaard als een logisch gevolg van hun nederlaag. In de laatste honderden jaren is men hier echter niet meer toe overgegaan. De oorzaak hiervan was, dat men in de oorlogen van de laatste tijden niet zozeer streefde naar de algehele be zetting of inlijving van het land van de tegenstander, doch meer beperkte doeleinden beoogde. De overwinnaar bedong bij het sluiten van de vrede, dat wat hij wenste en in de meeste gevallen verliet hij dan weer het be zette gebied. Men zocht zijn expansie drang te bevredigen door kolonisatie en niet door het inlijven van buursta ten, zoals dat vroeger gebeurde. Oor logen kwamen hier in Europa alleen voor, wanneer het principiële kwesties betrof, welke in een vredesverdrag werden geregeld. Slechts, wanneer het een kwestie van het opdringen van een levensbeschouwing werd, was de zaak gevaarlijker. Hier komen wij terecht bij de franse revolutie en de zucht naar wereldheerschappij van Napoleon. Een recent voorbeeld hebben wij aan het Duitsland van Hitier. Wan neer de oorzaak van een oorlog ge zocht moet worden in de machtswel lust van een dictator, die, om zijn doel te bereiken, zijn volk een levens beschouwing geeft, welke afwijkt van die van de rest van de wereld, dan loopt men het risico van algehele be zetting en slavernij. Hier worden de slaven niet gekocht, zoals dat volgens de klassieke methode van de slavenhandel gebeurt, maar hier worden zij bij millioenen weg gevoerd onder bedreiging van geweld en te werk gesteld in objecten, waar voor men de eigen bevolking wil spa ren. Het mes snijdt in dit geval aan in nieuwe vorm twee kanten. Men voorkomt de moge lijkheid van woelingen in het bezette gebied en men heeft de goedkoopste arbeidskrachten, die men zich denken kan. Nieuw gevaar. Zo heeft het Duitsland van Hitier in de laatste wereldoorlog millioenen in slavernij gevoerd. De feiten zijn be kend en wij behoeven hier verder niet over uit te weiden. De gehele beschaaf de wereld sprak er schande van, dat dergelijke excessen in onze verlichte twintigste eeuw nog mogelijk waren. De oorlog is beëindigd en de slaven van Hitier zijn bevrijd. Maar, in het oosten dreigt een nieuw gevaar. Daar wil men alle mensen gelijkschakelen en zwaait men met een ideologie, die de rest van de wereld vreemd is. Daar huldigt men ook het systeem van het aan twee zijden snijdende mes. In de kampen van Siberië, Polen, Letland, Littauen, Estland, Tsjecho-Slowakijc, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Oost- Duitsland zuchten millioenen onder het slavenjuk. Wanneer wij hiervan de ba lans opmaken, komen wij tot een veel voud van de in ons vorige artikel ge noemde drie millïoen slaven in het nabije oosten, Sa'oedie-Arabië en Ye men. Wanneer het secretariaat van de Ver enigde Naties aan de Sovjet-Unie vraagt, of er zich mensen in kampen bevinden, hetzij wegens een afwijkende politiek of als dwangarbeiders, wordt er be slist geantwoord „NEEN". Dit is de grofste leugen die er bestaat. De lan den van het nabije oosten hullen zich bij zo'n vraag in een mysterieus stil zwijgen, maar de Sovjet-Unie geeft een pertinente leugen ten beste. In de randstaten langs de Oost Zee, hebben de Russen het grootste deel van de bevolking „gedeporteerd". In de andere satellietstaten wordt het le ger der arbeidsslaven iedere dag aan gevuld met ongelukkigen, die hun best mogen gaan doen in de lood-, kwik zilver- en uraniummijnen. Dit zijn werkzaamheden waarbij men, ook in verband met de slechte verzorging,' niet oud zal worden. Kinderroof. Gezinnen worden uiteen gerukt. Va-, der hier tewerkgesteld, moeder daar en de kinderen worden wel ergens an ders ondergebracht. Het bewijs hier van wordt geleverd door een proces, onlangs gevoerd in Munchen om 17.000 kinderen. Deze duizenden kinderen werden door de Russen in het ineenge storte derde rijk aangetroffen. Inplaats dat men trachtte, deze kinderen weer bij hun ouders te brengen, meende de Sovjet-Unie er goed aan te doen, deze kinderen naar haar land te transporte ren, om ze op te voeden tot goede com munisten. Dit is pure kinderroof! Dat de Russen hier trouwens niet voor terugdeinzeu en dat de 17.000 kinderen slechts een deel zijn van de grote massa, die ontvoerd werd, blijkt uit het feit, dat er ruim 45.000 min derjarige Duitsers uit de oostzone naar Rusland zijn verdwenen. Duizenden ou ders vragen zich in grote angst af, wat er van hun kinderen zal zijn ge worden. Tijdens de troebelen tussen communistische guerilla's en regerings troepen in Griekenland zijn liefst twaalf duizend griekse kinderen door de com munisten ontvoerd en over de ,grens gebracht naar de „heilstaat". Volgens gevluchte duitse krijgsgevan- De ware winter wordt geken merkt door duisternis en ijs. Soms kan het in Nederland al vroeg donker zijn, bijvoorbeeld in de maanden December en Januari. Soms ook is de wind snijdend als een scherp mes. De vrolijke na tuur uit de zomer verstilt dan. Het is alsof de schepping de adem inhoudt, terwijl kanalen en ri viertjes hun geklots en vrolijk ge- kabbel staken. Het water stolt in de wateraderen tot ijs. In een lekker middagzonnetje kan zo'n nederlands winterland schap het symbool zijn van vrede en rust. Maar meestal is de be wolkte lucht somber en dan kan de stille koude met sneeuw zo dreigend lijken, zo somber voor het mensdom, dat spoedig geneigd is ontzag te krijgen voor de krach ten der natuur. Wanneer u in zo'n stemming door de sneeuw of op het ijs loopt, krijgt u een voorproefje van de toestand in het hoge noorden in de winter maanden. Rond de polen ligt een grote ijs kap. Alleen die van Groenland is 170 maal zo groot als Nederland. Het is een ijsmassa van 2,2 millioen km2. De koude in Nederland wordt voor het grootste deel veroorzaakt door deze massa, zo heeft men berekend. Die ijskap aan de polen heeft velen aan het werk gezet. Men denke aan de talloze poolexpedities en de vele slachtoffers, die zij eisten. Maar de mensen zoeken het gevaar. Zij houden van oorlog tegen elkaar en tegen de elementen. Kou, duisternis en ijs worden gevreesd in de poolstreken. Niemand denkt er aan schaatsen in een witte ijstrui bij een temperatuur, die tot minus 86 graden of nog lager kan dalen. Bovendien heerst er duis ternis, bij dag en nacht. Die kou en de duisternis matten de sterkste mensen af en maken hen tot wrakken. Toen de Amerikanen een aantal bases wilden aanleggen op Groenland, kozen zij voor het werk genen bevinden zich nog duizenden Duitsers in het oosten in krijgsgevan genschap, terwijl de Sovjet-Unie be weert, dat alle krijgsgevangenen naar hun land zijn teruggezonden, slechts en kele oorlogsmisdadigers worden nog vastgehouden in afwachting van hun berechting. Wij kunnen rustig tot 'de conclusie komen, dat er in het oosten pure sla vernij bestaat. Hier worden, evenals in het nabije oosten, de rechten van de mens met voeten getreden. De gekochte slaaf in Sa'oedie-Arabië of Yemen heeft het nog beter dan de arbeidsslaaf ach ter het ijzeren gordijn, want hij wordt door zijn meester altijd nog enigszins ontzien, omdat hij of zij geld heeft gekost. De ander daarentegen telt in het geheel niet mee en zonodig wordt er eens opruiming onder gehouden. Ook hier staat het westen machte loos en het valt te betwijfelen, of er voor deze ongelukkigen iets gedaan kan worden, zolang in het oosten de rechten van de mens niet worden ge ëerbiedigd. 450 physiek geharde figuren uit, die gedurende enkele zomermaanden op de ijsmassa werkten. Na de zomer bleven slechts 40 van deze mensen om te overwinteren onder vrij luxe om standigheden. Er was al een centrale verwarming en er stonden speciaal gebouwde huizen. De overigen waren geestelijk aan een rustperiode toe. Een tweede overwintering, zelfs onder gun stige omstandigheden maakt niemand mee. Van lichaam en geest wordt te veel gevergd. Oorzaak der depressies? De ijskap van Groenland wordt voor een groot deel verantwoordelijk ge acht voor al het slechte weer, dat wij in West-Europa beleven. Om het oor zakelijk verband te leggen, doet men nu al jarenlang meteorologische on derzoekingen. Rondom Groenland zijn nu ongeveer 30 meteorologische sta tions. Elk station is door vier men sen bezet, die over een radioverbinding met de bewoonde wereld beschikken. In tijden van nood kan men direct hulp krijgen per vliegtuig. Toch vraagt men zich in wetenschap pelijke kringen af, of in deze ijskel der van de wereld de enige bron voor koud en guur weer in West-Eu ropa moet worden gezien. In De Bilt vindt men tegenstanders van deze the orie. De Amerikanen willen echter het naadje van deze ijskous weten, om dat voor hen in deze streken grote strategische en militaire belangen lig gen. Men voorspelt het weer reeds vijf dagen van tevoren, omdat dit van beslissende betekenis is voor mi litaire operaties, speciaal in de lucht. De temperatuur oefent ook grote invloed uit op het gebruik van ma teriaal. Beton bijvoorbeeld, kan een hevige kou niet weerstaan. Het wordt warmer. Al heerst aan de poolstreken nog steeds een bijna onverdraaglijke kou, toch heeft men vastgesteld, dat deze streken langzaam „warmer" worden. Nansen, de bekende poolreiziger con stateerde in de jaren 1893 tot 1895 een gemiddelde ijsdikte van 3.50 m. Herhaaldelijk daalde het kwik tot meer dan 80 graden onder nul. Misschien zou hij het nu aan de polen wel „lekker" vinden, want het kwik be reikt nu slechts een minimum van 50 graden en de ijsdikte wordt nog op gemiddeld 2.15 meter geschat. De haven van Spitsbergen wordt nu zeven maanden per jaar voor sche pen bereikbaar geacht. Een halve eeuw geleden vond men die haven acht van de twaalf maanden dichtgevroren. Een gedeelte van de machtige ijskap over de polen smelt weg, zo heeft men geconstateerd. Zo zijn er op Groenland begraaf plaatsen ontdekt van Vikingen, die daar ongeveer zeven eeuwen geleden hebbon gewoond. De graven hebben al die tijd „in de ijskast" gezeten en kwamen er vrijwel ongeschonden weer uit tevoorschijn. De gemiddelde tem peratuur in de landen van het hoge Noorden is in de laatste eeuw met enkele graden gestegen, in Finland b.v. met 5 graden. De ijsmassa in Finland is daardoor tot op de helft verminderd. Nu kan het warmer worden van de noordelijke streken veel voordeel bren gen, op de duur kan deze ontwikke ling catastrofaal zijn voor de gema tigde luchtstreken, waartoe ook Ne derland behoort. Ook hier zou dan langzamerhand de temperatuur moeten stijgen, met het gevolg, dat de streken, die wij bewonen, een tropisch klimaat kunnen krijgen. Onze malse weiden zouden dan in woestijnen worden om getoverd. Gelukkig is het zover nog lang niet. Intussen blijkt hieruit, dat die koude-centra voor een groot deel van de wereld ook zeer nuttige dien sten bewijzen. Aparte wereld'. Ondanks alle middelen der moderne techniek is het aantal mensen, dat in de ijsvlakten kan leven nog steeds zeer gering. Bewoners van warmere luchtstreken kunnen het daar slechts korte tijd volhouden. De permanente bewoners zijn practisch alleen de Es kimo's. Gehard van geslacht op ge slacht hebben zij hun levensstijl ge heel aangepast aan de hevige koude^ Men heeft de Eskimo's als halve wilden gezien, die noodzakelijk met de moderne beschaving moesten ken nis maken. Voor een groot deel heeft men zijn oordeel over deze mensen moeten herzien. Het is gebleken, dat een aantal van hun gewoonten en „on hygiënische" gebruiken in deze stre ken onmisbaar waren, zodat zij door de beschaafde wereld worden overge nomen, wanneer deze zich op de „gladde" ijsvlakten begeven. Het land van kou, ijs en duisternis is een aparte wereld. Het moderne le ven tracht deze te veroveren met ma chines, zeep en benzine. Maar wie het grote aantal bevroren auto's ziet, wanneer het kwik maar even onder het nulpunt daalt en de geweldige schade, die een beetje vorst toebrengt aan het moderne, comfortabele leven, die kan zich wellicht van verre een voorstelling maken van de gemakken van een sneeuwhut voor Eskimo's. Misschien glimlacht hij even bij de gedachte daaraan, maar bij alle be wondering voor technische vooruit gang zal men moeten toegeven: de cen trale verwarming en het kunstlicht zijn gekomen; zij vermochten noch de ijs vlakten der polen, noch de duister nis van maandenlange nachten te o- verwinnen. COOMANS voox leliet jeeuw* tatweltvpj. Er worden nog mensen gesmokkeld ns Mensen strijden een hopeloze strijd

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1