NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Mekka en Medina 1001 artikelen centra van slavenhandel Het Westen staat machteloos Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster BURGERLIJKE STAND No 2661 Zaterdag 16 Januari 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm H.K.H. prinses Margriet, het derde prinsekind van de ko ninklijke familie, viert haar elfde verjaardag. Hierbij gaan onze gedachten ongetwijfeld weer terug naar de donkere dagen van 1943, toen haar geboorte in Ottawa in Canada, waar het koninklijk gezin toen verbleef, een innige vreugde bracht bij alle Nederlanders en de band tussen het vorsten huis Oranje en ons volk, ondanks de grote afstand, weer werd verstevigd. Wij hopen, dat zij deze dag nog vele malen in goede gezondheid moge gedenken. Voor de negers in Oost-Afrika is er in de loop der tijden weinig veran derd. Evenals honderd jaar geleden be staat de mogelijkheid, dat in het holst van de nacht groepen zwaar bewa pende mannen hun dorpen overvallen en de meisjes en jongens in de leef tijd van drie tot acht jaar roven. Aan tegenstand behoeven de negers niet te denken, want de onverlaten deinzen er niet voor terug, het gehele dorp plat te branden en de bewoners te doden. De schrik zit er dan ook diep in en dikwijls verdwijnen de slaven jagers, zonder dat er een schot ge lost is, met hun geroofde „waren" in het oerwoud. Met touwen of kettingen aan el kaar geklonken, maken de arme kin deren lange dagmarsen door de oer wouden van Oost-Afrika. Op verbor gen plaatsen aan de kust zijn speciale opleidingskampen, alwaar de jongens en meisjes worden gedrild. De jongens blijven er tot hun zestiende jaar en zijn dan „omgeschoold" tot gewillige arbeiders, de meisjes blijven er tot hun twaalfde jaar en worden „in huis houdelijke arbeid onderwezen". Dat de methoden, die de slavenhalers toepassen, niet erg zachtzinnig zijn, laat zich denken. Men houdt er ab soluut geen rekening mede, dat men hier met mensen te doen heeft, voor deze „heren" is het koopwaar, die geschikt gemaakt moet worden voor de verkoop. Aan boord of overboord. Hebben de jongens en meisjes de ver eiste leeftijd bereikt en is hun op leiding voltooid, dan komt het gevaar lijkste avontuur: het transport. Zij worden in geheime natuurlijke havens in de snelle slavenschepen ge laden en weer met kettingen aan el kaar verbonden. De overtocht over de Rode Zee vindt meestal 's nachts plaats, in verband met de scherpe con trole van engelse en egyptische oor logsschepen, die onverwijld in actie komen, wanneer zij een verdacht schip signaleren. De gevolgen voor de arme slaven zijn dan ontzettend. Wanneer het sla venschip gesignaleerd wordt en de jacht wordt geopend, tracht het eer ste te ontkomen, hetgeen nogal eens lukt, aangezien deze schepen speciaal voor dit doel zijn gebouwd en een grote snelheid kunnen bereiken. Verliezen zij de jacht en naderen de controlerende oorlogsschepen, dan ont zien de slavenjagers zich niet om de geketende slaven snel over boord te gooien. De zware ketenen zorgen er voor, dat de jongens en meisjes ogen blikkelijk zinken en wanneer de en gelse en egyptische boten langszij ko men, is er niets meer te vinden en gaan de slavenhalers vrijuit. Er valt niets te bewijzen! Naar de markt. Is de overtocht gelukt, dan worden de slaven in één van de havens van het nabije oosten aan land gebracht en vervoerd naar de handelsplaatsen. Dit zijn de steden Mekka, Medina, Sa na, Jidda, Hodeira en Taiz. Daar zijn officiële markten, alwaar de „koop waar" wordt tentoongesteld, bekeken, bestast en verhandeld. De meisjes, die verhandeld worden, worden „musi- mas" genoemd, hetgeen vrij vertaald „dienaressen van Venus" betekent. Commentaar is hier wel overbodig. De prijzen van de menselijke koop waar zijn in de loop der tijden ^sterk gedaald. Vroeger kostte een knap meisje 900 dollar, nu betaalt men er ongeveer 150 dollar voor. De prijzen voor jongens liggen nog veel lager. Veel Arabieren geven de voorkeur aan abessijnse vrouwen. Dit is de re den, dat vroeger in het land van kei zer Haillie Selassie de slavenhandel we lig tierde. Het land van de negus was toen één van de belangrijkste leve ranciers. Het westen was hier wel de gelijk van op de hoogte en men heeft steeds getracht, de' slavenhandel in Ab- bessinië de kop in te drukken. In 1923 werd de afschaffing van deze er gerlijke handel als voorwaarde gesteld voor de toetreding van Abbessinië tot de Volkenbond. De negus beloofde hef, maar de maatregelen waren ten enen male onvoldoende, met als gevolg, dat alles bij het oude bleef. Toen de Italianen Abbessinië ver overden hebben zij de slavenhandel met wortel en tak uitgeroeid en ongeveer vijfhonderdduizend slaven verkregen de vrijheid. Bij de bevrijding van Abbes sinië viel het de negus niet moeilijk om het westen ter wille te zijn en de slavernij buiten de wet te stel len. Het werk, waartoe hij geen kans had gezien, was voor hem gedaan. Het belangrijkst» is echter, dat de slavernij in Abbessinië, dat eerst één van de voornaamste landen op dit gebied was, ten einde is, althans officieel. Wat er nog in ontoegankelijke gebieden gebeurt, gaat verscholen achter een ondoordringbare sluier. Volgens ge ruchten zijn er nog genoeg plaatselijke regeerders, die schatten verdienen aan het oogluikend toestaan van doorvoer van slaventransporten. Bij dit illegale werk maakt men gebruik van geheime wegen en de marsen vinden altijd 's nachts plaats. Een doeltreffende con trole is in deze ontoegankelijke ge bieden natuurlijk onmogelijk en hier van profiteren de slavenjagers. Gestempeld In Sa'oedie-Arabië en in Yemen vindt de handel legaal plaats. Wanneer de slaven hier zijn aangekomen, is geen redding meer mogelijk. Het eigenaardige is, dat de markten voor een groot deel in handen zijn van Europeanen, meest al lieden met een besmet verleden, for tuinjagers en avonturiers. De mark ten, die bij de kust liggen, zijn de grootsten. Dikwijls worden groepen slaven hier gekocht door engroshande- laren, die hen per kameelkaravaan ver der het binnenland invoeren en de jon gens en meisjes daar weer op de markt brengen om hen dan „en de tail" te verkopen. Daar is het ook nog gewoonte, dat men de slaven een „stempel" op het hoofd drukte Arabische sheiks houden daar duizen den slaven en het leven van deze on- gelukkigen is betreurenswaardig. Het houden van slaven is in deze landen de gewoonste zaak van de we reld, men kan het rekenen tot de ze den van het land en dat is juist het ergste. Zo is bestrijding, van dat, wat wij als een kwaad zien, bijna onmoge lijk. Men kan wel aannemen, dat het hou den van slaven in deze landen een di rect gevolg is van de leer van de Ko ran. De vrouw staat in deze landen niet in hoog aanzien en wordt door de mannen beschouwd als een wezen, dat er slechts voor hun plezier is en waar mee zij kunnen doen en laten, wat ,zij wensen. Dit alles wordt nog in de hand gewerkt door het feit, dat, wanneer men een vrouw wil trouwen, men dit meisje van haar ouders koopt. Hier wordt dus reeds de grondslag gelegd voor het begrip, dat de vrouw koop waar is. Door de strenge scheiding der ge slachten en het dragen van de sluier, komt het practisch niet voor, dat een huwelijk uit liefde gesloten wordt, met alle onaangename gevolgen van dien. Daarom is het dus ook te be grijpen, dat een arabische man zich dikwijls meer voelt aangetrokken tot één zijner slavinnen, die hij zelf heeft uitgekozen, dan tot zijn officiële vrouw, met wie hij dikwijls is ge trouwd, hetzij uit traditie of uit een andere overweging. Ook prijscontrole? Dat het kopen van een vrouw tot rare gevolgen kan leiden, wordt be wezen door het feit, dat Mohammeda nen in Israël zich bij de minister van Godsdienst beklaagd hebben over het feit, dat arme jonge Mohammedanen lid worden van de communistische partij, omdat de prijzen van de vrou wen in niet-communistische, arabische gezinnen te hoog zijn. Men heeft ver zocht om „prijscontrole" op de mo hammedaanse vrouwen! Het gevolg van deze liefdeloze hu welijken is, dat het aantal echtschei dingen duizelingwekkend is. Statistie ken wijzen uit, dat slechts 5 pet der vrouwen slechts éénmaal trouwen. Van de 7000 huwelijken in een jaar geslo ten, worden er 5000 binnen een jaar ontbonden. Normaal is het, als een vrouw ongeveer tienmaal trouwt en vrouwen, die twintigmaal in de echt treden zijn geen uitzondering. Er zijn echter ook veel slavinnen, die met arabische mannen huwen en het verschijnsel doet zich voor, dat ook weer uit de statistieken gebleken is, dat deze huwelijken over het al gemeen gelukkiger zijn, dan de tra ditie-huwelijken volgens de Koran. Op de 1000 huwelijken met slavinnen ko men slechts gemiddeld 3 echtscheidin gen voor. De reden laat zich gemak- Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 kelijk raden, de vrije keuze geeft waar schijnlijk de doorslag #n bovendien is gebleken, dat een zogenaamde „musi- ma" haar man beter boeit. De bestrijding. Het comité „Bestrijding Slavenhan del" van de UNO, waarbij nota bene ook Sa'oedie-Arabië en Yemen zijn aangesloten, tracht deze mensonteren de handel met alle middelen te be strijden, hetgeen door de systematische tegenwerking van deze arabische lan den een zeer zware taak is. Alle maat regelen worden gesaboteerd en men gaat er rustig verder met de legale handel in slaven en slavinnen. De bestrijding van het kwaad zal van binnen uit moeten geschieden, want van buiten uit is er geen en kele kans op succes. Dat het nog een langdurige en zware taak voor de boeg heeft, daar is het comité zich wel van bewust. Het heeft echter be sloten alle middelen te gebruiken en rekent op de volle medewerking van de gehele beschaafde wereld. Buiten de slavenhandel, die wordt bedreven volgens een reeds eeuwen oud systeem, bestaat er ook nog een ander, nieuwer soort slavernij, waar wij in een volgend artikel aandacht aan zullen besteden. WISSEKERKE Geboren: 7 Dec. Abraham Eduard, z.v. J. P. Marcusse en W. B. Meulen- berg. 6 Dec. Adriaan Jan, z.v. M. Heijstek en A. Maarsman. 12 Dec. Yvonne Susanna, d.v. A. C. Ouds hoorn en G. Streefkerk. 22 Dec. Sara Catharina, d.v. A. P. Heijboer en C. H. Verhulst. 24 Dec. Gerard, z.v. G. Verlinde en L. Boujterse.' Neeltje Jannetje, d.v. J. Mol en J. P. de Regt. Getrouwd: 16 Dec. Gerardus A. Mouthaan, 25 jr te Kortgene en Geer- truida Feijtel, 23 jr. Overleden: 2 Dec. Tannetje Lena van der Moere, '77 'jr, wed. van P. Heijboer, te Vrouwenpolder. 9 Dec. Pieter Jacob Korshuize, 3 mnd, z.v. A. Korshuize en A. K. Zweedijk. 13 Dec. Cornelis Korshuize, 85 jr, wedn. van G. Koeman. 20 Dec. Cornelis Ma- rinus de Smit, 78 jr, echtgen. van G. de Smit. 27 Dec. Gerard Johannes Kramer, 72 jr, wedn. van J. W. A- brahamse. in onze winkel maken dat u gaarne komt kopen Het is een groot gemak voor u Wij helpen u zoveel mogelijk bij uw keuze Bovenal bent u verzekerd van kwaliteit Deze week als extra reclame: 1 bus peper met extra 40 zegels 1 pak koffie met extra 44 zegels Beleefd aanbevelend, Buijze's Levensmiddelenbedrijf Kamperland

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1