NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De klok van 12 P. H. Coomans een landarbeider in vaste dienst Een jaar van tegenslag en voorspoed Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster Singer Maatschappij N.V. hand-, trap en electrische naaimachines No 2659 Vrijdag 1 Januari 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post I 3.50SÏZI Advertenties 6 cent per mm door dr P. H. Ritter Er is qén avond in het jaar, waar in de tijd, waar wij zo schielijk mee omgaan, plotseling vóór ons komt te staan als een ontzaglijk fatoom. „Ik heb geen tijd", dat is het woord, dat wij dagelijks duizendmaal spre ken. Een vriend komt bij ons binnen, hij is verlegen om onze goede raad. „Kom morgen, kom overmorgen. E- ven kijken op mijn agenda. Neen, ik kan dan niet en dan niet. Om twee uur een conferentie, om drie uur brie ven dicteren, om half vier een drin gende aangelegenheid in mijn zaken". Onze vrouw staat aan onze zijde. „Kun je niet een middag vrij maken voor mij en de kinderen?" „Ik zou het graag doen, liefste, maar ik moet een contract bestuderen, de weder partij vraagt binnen vier en twintig uur een beslissing". Het is lente en wij willen een kleine wandeling maken om ons te sterken aan de natuur en even met onszelf alleen te zijn voor een overpeinzing. Maar ho maar. Terwijl wij het tuin hek openen, zien wij de wagen van onze compagnon de hoek van de straat omzwenken. Hij heeft een rood hoofd en hij zwaait met een bundel papie ren door het venstertje van zijn auto. Opnieuw zaken en een mooi ogenblik verloren. Zo gaat het onophoudelijk: de tijd klopt ons leven te gruis, wij worden meegesleurd door de vullingen van de minuten, wij komen maar zelden aan oris zelf toe. Maar dan, op oudejaarsavond, als wij zitten te wachten op de klok van twaalf, dan beseffen wij eenklaps, dat er in het jaar dat dichtschuift zoveel tijd is vergaan. Het leven krimpt bij iedere oudejaarsviering, het lijkt wel of de lotgevallen van vele jaren in eenschrompelen tot enkele beelden, waar de herinnering zich aan vast klampt. En wij vinden ons overrom peld door wat de tijd buiten ons be wustzijn heeft verricht. De kinderen om ons heen, aan wie wij terugdenken als jongens die een vlieger oplieten, als meisjes achter een poppenwagen, het zijn jonge man nen en vrouwen geworden. En mor gen zullen wij grootvaders en groot moeders zijn en zullen wij de klein kinderen, die ons omringen, als een herleving van onze kinderen zien. Wij verlangen naar een gesprek met een oude vriend, wij hebben hem zoveel te vertellen, maar opeens gevoelen wij pijnlijk, dat hij voor immer van ons is heengegaan. En wij zijn even met onszelf al leen. Wij zijn nog gezond en levens krachtig, maar er beginnen haren te grijzen of uit te vallen en wij dragen een kunstgebit. Welaan, wij kunnen het leven nog wel bestendigen, wij kun nen nog vechten in de strijd, al begint de lichamelijke veroudering al aau ons te knagen; maar het proces schrijdt voort, buiten onze bemoeienis. Een maal zal ook onze dappere geest wor den gefnuikt, eenmaal zal onsdit le ven worden ontnomen. Hoe zal het dan zijn? De tijd zal dan verdergaan, zonder ons, in zijn eeuwige ontwikke ling. Niet wij beheersen de tijd, maar de tijd vermaalt ons. Hier bevindt zich de mens plotse ling voor de eeuwigheid. Het meest werkelijke van ons, ons bestaan zelf is in het geding, wanneer wij met deze gedachten bezig zijn. Wij zien onze grenzen. Moeten wij voor deze afgrond blij ven vertoeven? Neen, want een goede oudejaarsavondviering doet de tijd ver dwijnen in een bewustzijn van ho gere orde. Het is in laatste aanleg niet de tijd, die ons wezen richt, maar een bestendige Waarde, die bo ven alle wisseling, die boven de tijds orde verheven is. Laat ons pogen op oudejaarsavond tot die boventijdelijke Waarde te stijgen en wij zullen in gaan tot een diepe blijmoedigheid.' Deze wordt geschonken aan de reli gieus© mens. Zwaar zijn de jaren, waar wij thans doorheen moeten worstelen. Ieder nieuw jaar kan een nieuwe bedreiging bren gen. Maar met moed en zielskracht durven wij het aan. De vertwijfeling, waaraan de moderne mens lijdt, kan versmelten door een vast geloof in een eeuwige Macht. Maar wij moeten de ernst, die ons een oude jaarsoverpeinzing gegeven heeft bewaren en in ons leven inschakelen, dat morgen het nieuwe jaar weer be gint. Het is onze opdracht niet om de tijd als zand door onze vingers te la ten stromen, maar om hem te vervul len met daden die edel zijn. Hiermede begrijpen wij de zin van de heilwens, die "wij elkander toeroepen: „Een ge lukkig Nieuwjaar". Ondanks ramp geen rampjaar Opnieuw staan wij aan het begin van een nieuw jaar. Opnieuw gaan onze gedachten terug over het afge lopen jaar en bezinnen wij ons weer over belangrijke en minder belangrijke gebeurtenissen, die in het afgelopen jaar binnen en buiten de grenzen van ons kleine landje plaatsvonden. Velen zullen het nieuwe jaar met vreugde begroeten, anderen zullen met wee moed afscheid genomen hebben van 1953. Voor de één heeft het jaar voorspoed gebracht en voor de ander tegenslag, maar beiden zullen zich met een zekere spanning afvragen, wat het nieuwe jaar hun zal brengen. Bij de terugblik op 1953 springt het eerst dé gebeurtenis van het jaar, die uitgroeide tot een nationale ramp, in onze gedachten op. Een verschrik kelijke stormvloed veroorzaakte in de nacht van 31 Januari op 1 Februari grote overstromingen in ons land in Noord- en Zuid-Holland, Noord-Bra bant en in de gehele provincie Zeeland en eiste talloze doden. De geweldige kracht van het water had weer toe geslagen en in de eerste dagen na de ramp waren de gevolgen er van niet te overzien. Doch ons volk bleef niet bij de pakken neerzitten en met vereende krachten werden reddingspo gingen ondernomen en werd aan het dichten van de dijken gewerkt. Het parate nederlandse leger werd gemobiliseerd en kwam in actie op de meest gevaarlijke plekken. Vrijwil ligers meldden zich van alle kanten. Spontaan werden er acties onderno men door radio eu padvinderij en mil- lioenen guldens werden ingezameld. Zo mogelijk nog groter dan de ramp zelf was de hulp, die ons uit alle delen van de wereld geboden werd. Uit dit medeleven bleek de bewonde ring, die over de gehele wereld heer ste, voor ons kleine land, dat zich door deze grote tegenslag niet liet ontmoedigen. De stichting Nationaal Rampenfonds begon terstond zijn in zameling met het doel de slechte ma teriële toestand van de rampslachtof fers te verbeteren, terwijl de regering de verplichting tot herstel van de eco nomische toestand op zich nam. „Je maintiendrai". Dat de Nederlander zich ook door de ergste tegenspoed niet „van de kaart" laat brengen, bewijst het feit, dat reeds spoedig vele dijken proviso risch waren hersteld, ondanks de nieu we dijkbreuken in de maand April, terwijl men er in de eerste week van November in slaagde, ook het laatste dijkgat bij Ouwerkerk te dich ten, waardoor de macht over het wa ter weer herkregen was. Zoals zovele malen stond ook nu weer het Huis van Oranje naast het nederlandse volk. Reeds de eerste dag stonden koningin en prins temidden van de door de ramp getroffen bevol king en betuigden ontroerd hun me deleven. Zelfs prinses Wilhelmina bracht op haar hoge leeftijd nog een bezoek aan de getroffen gebieden. Deze bewijzen van medeleven van ons ko ninklijk gezin werden door de slacht offers in al hun armoede diep geres pecteerd. Dat het economische leven, dat juist vrijwillig van de Marshallhulp had afgezien, door deze ramp een terug slag ondervond, is begrijpelijk en dit kwam ook tot uiting door het grote tekort op de betalingsbalans in de mil- lioenennota van minister Van de Kieft. Evenwel zal er met ingang van 1 Janu ari 1954 een huurverhoging van 14 tot 29 procent van kracht worden, naargelang de gemeenteklasse. Als com pensatie hiervoor zal na veel geharre war een loonsverhoging worden door gevoerd van 5 pet en zullen enige belastingverlagingen plaatsvinden. Ook de ouden van dagen worden niet ver geten. Een nieuwe regeling voor de pensioenwetgeving werd getroffen om ook aan de verhoogde levenskosten voor de pensioengenietenden tegemoet te komen. Emigratie en mobilisatie. Voor ons dichtbevolkte land werden de emigratiemogelijkheden verruimd door de invoering van een nieuwe de- viezenregeling, die de emigrant in staat stellen, niet geheel en al berooid naar de vreemde te vertrekken. Rapporten over emigranten uit Australië en Zuid- Afrika toonden aan, dat de nederland se emigranten uit het goede hout zijn gesneden en harde werkers blijken te zijn. Zuid-Afrika was zelfs bereid om dit jaar 7000 nederlandse emigranten op te nemen, waardoor de overbevol king van Nederland geen grotere vor men zal aannemen. Op het gebied van de defensie werd hard gewerkt aan het beoogde doel, namelijk het gevechtsklaar hebben van drie complete divisies in het jaar 1954. De in Maart afgezwaaide mili tairen van de 3e divisie werden in Augustus voor de grote mobilisatie oefening „Drietand" weer opgeroepen en binnen drie dagen was deze divisie compleet en gevechtsklaar, wat in het buitenland grote bewondering afdwong. Ook de parate nederlandse gevechts groep, die in September aan de inter- geallieerde oefening „Grand Repulse" deelnam, sloeg een goed figuur, waar door het vertrouwen van de grote mogendheden aangaande de opbouw van ons militaire verdedigingjsappa- raat versterkt werd. B.B., E.D.G. en K.LfM. Reeds in het begin van het jaar trad de organisatie „Bescherming Be volking" in de openbaarheid en hier voor meldden zich al vele vrijwilli gers, die in tijd van oorlog goede diensten kunnen bewijzen aan de in nood verkerende bevolking. Tenslotte werd in de Tweede Kamer het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap aangenomen, waar door vaststaat, dat ook Nederland zijn steentje bij zal dragen tot de verde diging van Europa. Ook op het gebied van de lucht vaart heeft Nederland dit jaar weer bewezen zijn goede naam waardig te zijn. Nog vers in ons geheugen ligt ons de monstervliegrace Londen-Christ- church, waarin de K.L.M. met haar machine, de „Ir Damme", zo'n gran dioze overwinning behaalde in de han dicap-afdeling. Eveneens werd er aan de veiligheid gedacht. Het vliegveld Eelde werd in snel tempo verbouwd en is thans geschikt als eerste uit wij k- haven voor Schiphol. Radio en Televisie. De AVRO beleefde een crisis na het ontslag van de directeur Willem Vogt, dat veel opzien baarde. En in de maand Mei deden geruchten de ronde, Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 dat de nederlandse bevolking het voor taan zonder de televisie zou moeten stellen. De Nederlandse Televisie Stichting verklaarde, dat nu het experimentele stadium van de televisie bijna voorbij was, nog steeds geen aanwijzingen van de regering waren ontvangen, inzake de financiering van het televisiebestel. Bijna vijf maanden later echter wer den door minister Cals nieuwe voor stellen gedaan, die de televisie geheel in handen van de radio-omroep bren gen, zij het met een grote zendtijd voor het algemeen programma. En de buitenlandse politiek. In haar buitenlandse politiek heeft de regering ook afgelopen jaar te kam pen gehad met moeilijkheden in de Benelux. Door een crisis in de bel- gische industrie, tengevolge van de lagere exportprijzen in ons land, dreig de de unie van de Benelux te worden opgeheven. Door een tweetal vertrou welijke besprekingen is men er in geslaagd de unie te handhaven door voor België speciale maatregelen te treffen voor sommige takKen van haar industrie. Wat Indonesië betreft, hier onder vond men vele moeilijkheden. Zo men dacht als Uniepartner een bevoorrech te positie in te nemen, kwam men bedrogen uit. Ook het aantal neder landse immigranten werd beperkt tot 2000, waarbij men speciaal het poli tieke aspect in het oog houdt. Zo overdachten wij weer het be langrijke nieuws uit het jaar 1953. Laat ons hopen, dat 1954 ons geen nieuwe rampen of teleurstelling moge brengen. Jonge Jenever per literfles f 6.50 en f 6.85 Brandewijn per literfles f 6.60 en f 6.95 Citroenjenever per literfles f 5.95 Colijnsplaat, Tel. 01199-226 Firma de Wed. A. Schippers,"Kamperland Gevraagd met Maart of voor direct levert, ook gaarne op gemakkelijke condities, Te bezichtigen bij dhr J. D. Koets te Kortgene, die U geheel vrijblijvend alle gewenste inlichtingen verstrekt

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1