NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene 't Heerlijk avondje is gekomen DERDE BLAD Buijze's Levcnsmiddelenbedrijf, Kamperland Het bekende adres Voorstraat 43a Telefoon 01108-221 No 2655 Zaterdag 28 November 1953 57e Jaargang Ja, dat wordt iets fijns met een heerlijke banketletter uit de bakkerij van Buijze Neemt eerst eens een proef, dan zegt u vast: ja, die mag niet ontbreken op Sint Nicolaasavond Ook in ander gebak en chocoladefiguren een reuze-sortering Denkt om de wedstrijd. Geheel deze Sint Nicolaasweek kunt u uw antwoorden insturen. Een bevoegd persoon zal het uurwerk opwinden en in een verzegelde enveloppe doen Wanneer zal het klokje stilstaan? Wij wensen u veel succes. Donderdagmiddag 19 November kwam de raad dezer gemeente wederom in openbare vergadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Aanwezig waren alle leden. In zijn openingswoord zegt de voor zitter, dat deze vergadering is te be schouwen als een verlengstuk van de vergadering van 17 dezer. Overgegaan wordt tot behandeling van de gemeentebegroting voor 1954. Daar niemand een algemene beschou wing wenst te houden, wordt overge gaan tot artikelsgewijze behandeling. De heer J. A. Salomé vraagt of de mogelijkheid bestaat tot vergoeding wegens loonderving ten behoeve van de leden van de stembureau's. De voor zitter zegt, dat alleen een presentie geld wordt toegekend, dat aangepast is aan algemeen geldende normen. Naar aanleiding van een voorstel van de heer Breure tot schrapping van de post: staangelden, ter gelegenheid van de kermis, merkt de heer J. A. Salomé op, dat de kermis nog leeft bij een groot gedeelte van de bevol king, ook al viert iedereen deze niet op het kermisterrein. Bij afschaffing van de kermis zullen lege dagen ontstaan, die zonder zin zijn. Indien de raad mocht besluiten tot afschaffing van de kermis, dan zal toch naast dit ne gatieve iets positiefs gedaan moeten worden en wat anders in de plaats ge geven moeten worden. De voorzitter zegt, dat de kermis in deze streken geen zin meer heeft. Dit moge voor andere gedeelten van het land wel zo zijn, hier sterft zij haar eigen dood. De heer Van Hee is van mening, dat een en ander toch wel zeer langzaam zal gaan. De heer Breure zegt, dat het niet de taak van de overheid is iets an ders in de plaats van de kermis te stellen. De heren Contant en Klaassen onderschrijven de mening van de heer Breure. De heer Breure wil toch een voor stel indienen tot afschaffing van de kermis. Het voorstel van de heer Breu re wordt door niemand ondersteund, daar de leden, die vóór de afschaffing zijn, inzien, dat het voorstel in deze raad niet zal worden aangenomen. Het voorstel van de heer Breure tot schrap ping van de post staangelden ondergaat hetzelfde lot, nadat wethouder Bom heeft betoogd, dat er voor de over heid wel degelijk een taak op het gebied van volksvermaak is wegge legd, indien particulier initiatief ont breekt. Nadat door de voorzitter enige vra gen zijn beantwoord van ondergeschikt belang, informeert de heer Z. C. Salomé Jr of reeds bericht is ont vangen van het college van Gedepu teerde Staten op het schrijven van burgemeester en wethouders betref fende de drinkwatervoorziening. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Contant oppert de mogelijkheid van het forceren van een beslissing.* De voorzitter zegt, dat de beslissing ligt bij de provinciale autoriteiten). Zelf aan het werk gaan stuit op grote bezwaren, daar de gemeente niet de beschikking heeft over technisch per soneel. De heer Z. C. Salomé Jr krijgt op een door hem gestelde vraag ten ant woord, dat de standkranen van de waterleiding vermoedelijk zullen ko men op de plaats waar nu de bakken staan. De heer Welleman informeert naar het aanschaffen van sirenes voor het waarschuwen bij brand. De voorzitter betwijfelt of deze voor het doel ge schikt zijn. Burgemeester en wethou ders bestuderen een oplossing voor het brandmeldingsprobleem. Laatstgenoemd lid vindt de verlich ting van het dorp Kortgene maar zeer matig. Is het niet mogelijk, aldus spreker, lampen van grotere sterkte in de lantaarns te plaatsen? De voorzitter zegt, dat hij onlangs een onderhoud heeft gehad met enige heren van de P.Z.E.M. Hierbij is ge sproken over een natriumverlichting. Vooralsnog kan echter niet gedacht worden aan vernieuwing van de straat verlichting, daar hier hoge kosten aan zijn verbonden. Misschien kan er in de toekomst over worden gedacht. De heer J. A. Salomé, de heer Z. C. Sa lomé en de heer Welleman vragen aan dacht voor de slechte verlichting van de steigerdam. De voorzitter zegt, dat deze zaak reeds lang een punt van bespreking is tussen het provinciaal bestuur en de gemeente. De verlichting van de stei gerdam is een provinciale zaak. Van de dam wordt alleen gebruik gemaakt door reizigers van en naar het veer, behoudens dat er enkele huizen staan, die voldoende verlichting hebben. De heer Z. C. Salomé Jr wil uit de impasse komen en een tweetal lan taarns plaatsen voor rekening van de gemeente. Bij de provincie kan dan worden aangeklopt voor ver goeding in de een of andere vorm. Met het kibbelen over het al of niet verplicht zijn tot verdere verlichting van de dam is de gemeenschap niet geholpen. Spreker vreest dat eerst het kalf weer verdronken moet zijn al vorens de put wordt gedempt. De voorzitter is niet genegen voor te stellen tot het plaatsen van lantaarns. Er is veel over deze zaak gecorres pondeerd en gesproken. De provincie wil wel een bijdrage verlenen, doch deze is zo gering, dat de gemeente aan het kortste eind trekt. De heer Breure betreurt het, dat er moeilijkheden zijn. De heer Salomé blijft bij zijn mening, dat de gemeente toch maar twee lantaarns moet plaat sen. Zonder tot een oplossing te ko men wordt de discussie gestaakt. Naar aanleiding van opmerkingen van enkele leden, zegt de voorzitter dat de organisatie van de burgerlijke be scherming alles te wensen overlaat. Er komen zich geen gegadigden mel den voor de posten, die in de organi satie moeten worden bezet. Spreker wijst er nog op, dat het dringend noodzakelijk is, dat er mannen wor den opgeleid voor het E.H.B.O.-werk. De ramp heeft de noodzaak van een en ander geleerd. Vermoedelijk zijn de mensen op het gebied van eerste hulp bij ongelukken echter niet veel wijzer geworden. Er is een behoorlijk bedrag uitgetrokken voor bescherming burgerbevolking. Aan het gemeente bestuur zal het niet liggen, dat de ge hele burgerlijke verdediging in de gemeente Kortgene op niets uitloopt* De heer Breure wijst bij de post onderhoud van straten en pleinen op het slechte gedeelte van het stuk straat gelegen tussen de percelen van de wed. De Vos en Gast te Colijnsplaat. De voorzitter zegt, dat hieraan aan dacht zal worden besteed. De heer J. A. Salome is vart mening, dat het tijd wordt, dat de oude zink putten van de riolering te Colijns plaat en Kats vervangen worden, waar op de voorzitter zegt, dat in de loop van 1954 een post op de begroting zal worden uitgetrokken. Een voor lopige raming is reeds gemaakt. De heer Z. C. Salomé heeft in de be groting een aantal bedragen gezien, die daar van jaar tot jaar staan. De vorderingen, die zolang op betaling wachten, gaan de gemeente rente kos ten. De voorzitter zegt, dat de pos ten erfenissen zijn uit de tijd van de bezetting en bevrijding. Zij mogen nog niet van de begroting worden afge voerd. De heer J. A. Salomé, sprekende over de subsidie aan de bijzondere kleuterscholen, is van mening, dat een zeer behoorlijke subsidie per leer ling wordt verstrekt. Is er echter ook controle op de administratie door middel van nazien van rekening en begroting? De voorzitter zegt, dat inderdaad de begroting en rekeningen van de onderhavige scholen, t.w. de bijzondere kleuterschool te Colijnsplaat en Kortgene, worden nagezien. Bo vendien zit in het bestuur van de bijzondere kleuterschool te Colijnsplaat een lid van het gemeentebestuur. De heer Z. C. Salomé heeft gezien dat er een post op de begroting is uitgetrokken voor een gemeentelijke bibliotheek. Spreker vraagt waarom de boeken van deze bibliotheek nog niet in circulatie zijn. Hij dringt er op aan 1 December a.s. met de ex ploitatie van de bibliotheek te begin nen. Het is zeer jammer, dat een der gelijke mooie bibliotheek zo maar staat. De voorzitter zegt, dat de biblio theek reeds enige malen een punt van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering van B. en W. Spreker heeft enige tijd na de ramp van ver schillende instellingen uit Arnhem en omgeving een groot aantal boeken, ongeveer 1200, ten geschenke ontvan gen. De boeken verkeren in een zeer goede staat en vele zijn als nieuw.; Hij is met enige ambtenaren begonnen de boeken te catalogiseren met het doel een gemeentelijke bibliotheek in het leven te roepen. Het behoeft geen betoog, dat deze bibliotheek in een zeer grote behoefte zou voorzien, daar het overgrote gedeelte van de bevol king van Kortgene zijn boeken ver loren heeft bij de ramp. De dorpen Colijnsplaat en Kats zouden mee kun nen profiteren, daar het in de bedoe ling lag boekenkisten naar deze dorpen te verzenden en de boeken aldaar in circulatie te brengen. Spreker gelooft, dat de bedoelingen goed waren. De bevolking zou op de geschetste wijze tegen een zeer lage contributie in de gelegenheid worden gesteld tot lezen. Enige tijd na het bekend worden van de plannen van het gemeentebestuur kwamen een tweetal brieven binnen, waarin werd gewezen op het feit, dat in het dorp Kortgene een particulier woonachtig is, die zich bezighoudt met het uitlenen van boeken. Deze man zou zeer gedupeerd zijn door de exploitatie van een gemeentelijke bi- bibliotheek. Het lijkt nu beter aan de raad de beslissing over te laten. De heer Breure vindt het goed, dat de gemeente een bibliotheek gaat ex ploiteren. De bibliotheek moet wel zodanig zijn samengesteld, dat perso nen van iedere kerkelijke gezindte daar in boeken kunnen vinden, die zij kun nen lezen. De voorzitter zegt, dat het in de bedoeling ligt, indien althans de raad hiermee accoord gaat, een biblio theekcommissie in het leven te roe pen waarin personen van verschil lende geloofsovertuiging zitting heb ben. Hij denkt hierbij o.a. aan de pre dikanten. De heer Van der Weele is van me ning, dat de belangen van een-particu lier toch niet in de weg mogen staan aan de belangen van de gemeenschap. Hij wil zo spoedig mogelijk met de exploitatie beginnen. De heer Van Hee informeert of de boeken zijn geschonken met het doel de boekenverzameling van de burgers weer enigszins op peil te brengen. De voorzitter «antwoordt, dat dit zeer zeker niet het geval was. Dit zou ook zeer moeilijk zijn. De heer Z. C. Salomé dringt er op aan, dat de boeken zo snel mogelijk in circulatie komen. Hij heeft gecon stateerd, dat het gehalte van de boe ken zeer goed is. Is het niet mogelijk, de man, die zich gedupeerd voelt, met de uitgifte van de boeken te belas ten? De heer Contant is van mening, dat men moeilijk twee heren kan die nen. Zelf een bibliotheek exploiteren en daarnaast belast zijn met de uitgifte van boeken van een gemeentelijke bi bliotheek zal aanleiding geven tot moeilijkheden. De voorzitter zegt, dat de exploita tie van de bibliotheek niet mag wor den belast met een groot bedrag aan vergoedingen voor personen, die de boeken uitgeven. Indien een vergoe ding wordt gegeven, zal deze zeer klein zijn. De heer Welleman voelt ook wel voor een vergoeding. Wethouder Maas breekt een lans voor gedupeerde en zegt, dat het voor de man wel een grote teleurstelling moet zijn, dat de gemeente zich op hetzelfde terrein gaat begeven als hij. Na enige discussie over de vermoedelijke kwaliteit en het ge halte van de boeken in de bibliothe ken, stelt wethouder Bom de vraag of de raad bereid is: le te verklaren, dat de boekenschenkingen door de ge meente worden aanvaard; 2e te ver klaren, dat hij er zich mede kan ver enigen, dat een commissie in het leven wordt geroepen, die het beheer over de gemeentelijke bibliotheek zal voe ren en 3e te verklaren, dat B. en W. contact kunnen opnemen met gedu peerde teneinde de kwestie nader on der het oog te zien. Na nog enige discussie kan «de raad zich met deze punten verenigen en wordt besloten de bibliotheek, zo mogelijk 1 December a.s., te doen starten. De contributie zal door de bibliotheekcommissie worden bepaald. De heer Welleman informeert of het voetbalveld reeds kan worden be speeld. De voorzitter zegt, dat dit nog niet mogelijk is. Er wordt een tweede rapport van de Landbouwvoor- lichtingsdienst afgewacht. De heer Welleman vindt, dat de sportvereniging stiefmoederlijk wordt behandeld. Er zou een kleedlokaal komen. Het staat er echter nog jsteeds niet. De voorzit ter zegt, dat aan de plannen voor een kleedlokaal wordt gewerkt. De heer J. A. Salomé heeft gezien, dat de gemeente een bijdrage geeft ten behoeve van borgstellingsfondsen voor de middenstand en vraagt wat de be doeling hiervan is. De voorzitter zegt, dat de gemeente deelneemt in het Borgstellingsfonds voor de Zeeuwse Eilanden. De plaatselijke middenstan ders kunnen bij financiële moeilijk heden een beroep op dit fonds doen. Daar er geen vragen meer worden m. De laatste week is aangebroken Om Sinterklaas cadeaux te kopen, Haast U dus en komt met spoed Naar Tamse, want daar koopt U goed. Daar kunt U kiezen naar Uw smaak Doe het dus vast, 't is altijd raak, Op electrisch of ander gebied Hebben wij veel, zoals U in d' etalages ziet, Maar U moet even binnen lopen Dan kunt U pas zien wat wij verkopen, Wij willen gaarne met U praten En U zult tevreden de winkel verlaten.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 5