NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke November TWEEDE BLAD een pracht idee van Sint Nicolaas! No 2655 Zaterdag 28 November 1953 57e Jaargang Donderdag 19 November j.l. kwam de raad dezer gemeente onder leiding van de waarnemend burgemeester J. van Halst, voltallig bijeen. De voorzitter opende deze eerste, onder zijn leiding staande, vergadering met een kort welkomstwoord en sprak de hoop uit dat allen zullen mogen samenwerken in het belang van deze gemeente. Hierna ging hij voor in het gebed. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. Bij de ingekomen stukken en mede delingen deed de voorzitter medede ling, dat naar aanleiding van een be spreking op een vergadering van bur gemeesters en secretarissen, in een motie van 17 punten bij de regering zal worden aangedrongen op een snel lere uitvoering van de woningbouw. Enige ingekomen brandweerrappor ten werden besproken, waarbij o.m. het lid Dingemanse wees op de warm tewerende zilverpapieren brandweer- pakken. Het lid Bustraan vroeg naar controle en een voldoend aantal blus- apparaten. Het lid Westerweele vroeg naar de oorzaak van de langdurige autobrand, destijds te Kamperland. De voorzitter beantwoordde de vra genstellers en zeide een onderzoek toe, waarna hij voorlezing deed van rapporten en briefwisseling inzake <Je aankoop van een nieuwe brandweer auto voor Kamperland. Na enige be spreking konden alle leden zich best verenigen met de in deze zaak geno men beslissingen van B. en W. Aan B. en W. werd een crediet verleend van f 15.000.inzake pre mieregeling woningverbetering en -splitsing 1953 en werd de premie voor woningverbetering aan Chr. Pries ter toegekend. Door het hoofd van de O.L.S. was het verzoek gedaan tot aanschaf van nieuwe banken. B. en W. stelden voor dit verzoek in te willigen. Het lid De Nooijer wilde nog een stapje verder gaan door voor te stellen, naar aan leiding van het uitgebrachte rapport over de diverse scholen, die openbare school bovendien van nieuwe stalen ramen te voorzien. Bedoelde school was dan direct opgeknapt. Nadat z.h.s. besloten was om het verzoek tot aankoop van nieuwe ban ken in te willigen, deed de voorzitter voorlezing van nog een verzoek van datzelfde hoofd, n.l. over te willen gaan tot de bouw van een nieuwe o- penbare school. Het lid De Nooijer meent ook nu nog met stalen ramen en nieuwe meu belen een eind te zullen komen. Hij heeft wel eens horen zeggen: geld speelt geen rol, maar meent nu toch te moeten opmerken, dat, als de men sen hun aanslagbiljet thuis krijgen, ze er dan toch anders over spreken. Het lid Westerweele was de me ning toegedaan, dat bij een werkelijke kans tot het bouwen van een nieuwe school, men een nieuwe school moet bouwen en nu geen verbeteringen aan brengen. Nieuwbouw zou een mooier aanzien aan de gemeente geven en be slist ten goede komen aan het onder wijs. De voorzitter gelooft niet dat deze oude school te moderniseren valt. Bo vendien, de omgeving van de school is tegenwoordig een zeer voorname factor. De schoolarts en een lid van Ged. Staten komen eerstdaags de si tuatie opnemen. Wethouder Leendertse merkte nog op dat bij onderzoek zal blijken: ver bouwen of vernieuwen. Uit onderwijs- oogpunt bekeken is volgens hem de school te Wissekerke er het slechtst aan toe. Het nieuwbouw-verzoek werd voor kennisgeving aangenomen. De verzoeken om beschikbaarstelling krachtens art. 72 der L.O.-wet van de benodigde gelden voor de aanschaf fing ^an nieuwe leer- en hulpmiddelen van de vereniging voor Chr. U.L.O.- onderwijs te Wissekerke en de aan schaffing van een kachel en bordstel ling van de vereniging voor Chr. On derwijs te Wissekerke, werden z.h.s. ingewilligd. Het geraamde bedrag der exploita tiekosten per leerling der O.L.S. over 1954 werd vastgesteld op f 32.58. De toekenning van een kolentoeslag overeenkomstig de regeling van voor afgaande jaren, ontlokte enige bespre king. Het lid Marcusse wilde vóór alles, dat de hulp werd ingeroepen van het Burgerlijk Armbestuur, waar op de voorzitter antwoordde, dat dan de z.g. stille armen niet geholpen zou den worden. Deze zouden zeker niet gaan vragen aan het Burgerlijk Arm bestuur. Met de thans geldende maatre gelen, worden ook deze mensen ge holpen, daar alles wordt geregeld aan de hand van de inkomstenbelasting. De leden De Smit en Westerweele wa ren het college van B. en W. dankbaar voor hun voorstel. Het lid Bustraan onderstreepte de woorden van Mar cusse en vond het z.i. fout dat de mensen liever naar de gemeente gaan dan naar het Burgerlijk Armbestuur. Hij waarschuwde voor het achterstellen van de Kerk en het boven alles ver heffen van de Staat. Het lid Filius vond in principe het standpunt van B. en W. ook verkeerd evenals het lid Dingemanse. Deze laatste zeide, dat we op het ogenblik zo leven, dat de Kerk niet in alle behoeften zou kunnen voorzien. Beiden konden zich, na de uiteenzetting van de voorzitter, met het standpunt van B. en W. ver enigen. Met de stem van het lid Mar cusse tegen, werd bedoeld voorstel aangenomen. B. en W. stelden voor om op het verzoek van het Departement Noord- Beveland van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om financiële steun voor het intussenplaats gehad heb bende concert van het Nederlands Ka merkoor, gunstig te beschikken met een bedrag van f 25. Het lid De Nooijer had dit verzoek ten zeerste verwonderd. Hij voelt er niet veel voor, temeer daar de leden van 't Nut, volgens hem1, over het al gemeen gegoede mensen zijn. Het lid Dingemanse vroeg of deze bijdrage nu nog nodig was, bedoeld concert was toch goed bezet en dat tegen een en tree van f 1.10. De voorzitter zette een en ander na der uiteen en zeide o.m. dat bedoeld bedrag niet gevraagd was om de kos ten te dekken, maar meer als een prin cipiële uitspraak. Het lid Westerweele zou de toe kenning ten zeerste toejuichen en hoop te op meer van dergelijke avonden. Het lid Filius was ook eerst de me ning toegedaan dat het een verzoek om een tegemoetkoming in de gemaak te onkosten was. Nu stond hij er an ders tegenover. Hij noemde dat con cert een cultureel werk en had er veel van genoten. Hij hoopte ook op meer van dergelijke avonden. Het lid Bustraan vond het niet ver antwoord dergelijke zaken op de rug van het algemeen te schuiven. Het lid De Smit daarentegen geloofde, dat dit juist op de weg van het gemeente bestuur ligt. Wethouder Zuijdweg vond, dat zulk een avond, met een toegangs prijs van slechts f 1.10 (in de stad Warme kameelharen dames- kraagpantoffel, met lederen zool, rood leren neus en wit/ eso roden pompoen 3 Prachtige California dames- pantoffel, van peau de pêche met mooie vachtrand en leer .95 met plastic zool O VROOM a DREES fH ANN MIDDELBURG VLISSINGEN 4 a 5 gulden) ook voor de werkman geen bezwaar kan zijn, gezien de te genwoordige lonen. Ook hij hoopte op meer van dergelijke avonden. Het verzoek werd, met de stem van het lid Bustraan tegen, ingewil- ligd. Het crediet in rekening-courant bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten voor 1954 werd bepaald op f 75.000. Het verzoek van de Wissekerkse Middenstandsvereniging om ontheffing van de avondsluiting der winkels tot 9 uur, gedurende de winkelactie in de periode van 23 November tot en met 5 December 1953 werd z.h.s. in gewilligd. De begroting 1952 werd gewijzigd en de rekening 1952 van het Burgerlijk Armbestuur werd vastgesteld. Evenzo werd de begroting 1953 gewijzigd en de begroting voor 1954 van die instel ling vastgesteld. Tot leden van de commissie ter be oordeling der bouwkasaanvragen wer den benoemd: wethouder Leendertse tot voorzitter, P. Balkenende tot secre taris en F. Warren als technisch des kundige. Bij de rondvraag vroeg het lid Ho- veijn om inlichtingen over de gang van zaken omtrent het straatje dat toegang geeft tot de nieuwe Hervi School te Kamperland. Volgens hem wordt de bovenkomende grove steen uit de niet-aangestampte zijkanten dier straat, per auto weggevoerd. Gaarne zou hij weten waarheen die steen ver voerd wordt en of dit de voorzitter bekend is. De voorzitter antwoordde hem, dat dit geval hem pas zijdelings was medegedeeld, waarna hij direct de heer Valk heeft opgebeld om te vragen of deze soms met de gang van zaken bekend was. De heer Valk heeft inderdaad opdracht gegeven deze grove grind te vervoeren, waarheen, deelde hij niet mede. Wanneer deze grind ver wijderd was, was Valk voornemens deze wegzijkanten met een vrachtauto te laten walsen. De voorzitter kon zich daarmee niet verenigen, die grind is gemeente eigendom en zo er nu gehandeld wordt is dit ten schade van de gemeente en ten voordele van de aannemer. Het lid Hoveijn gaat het met dit werk niet naar de zin. Volgens hem en het bestek had de grove grind eerst aangestampt moeten worden en daar na de weg pas verhard. Zo er nu ge werkt wordt, daarover had men eerst met het gemeentebestuur moeten spre ken, waarop de voorzitter antwoord de, dat ook hij niet met deze gang van zaken accoord kan gaan. Zodra de heer Valk komt zal hij, met het be stek in handen, deze zaak met hem bespreken. In ieder geval, deze grind had ter plaatse moeten blijven. Het lid Dingemanse wilde weten of de gemeentewoningen opnieuw behan gen moeten worden door de gemeente of door de huurder. Hij had gehoord dat de gemeente dit zou laten doen en vroeg betaling aan degenen, die dit werk zelf gedaan hadden. Wethouder Zuijdweg deelde mede dat de eigenaars van woningen de rampschade-uitkering betaald werden, zij dienen dus ook de vernieuwing te betalen. De voorzitter zal deze zaak nader bekijken. Het lid Dingemanse deed zijn beklag over door de jeugd uit de grond ge trokken banken, vroeg dichting van de gaten en betere herplaatsing van een bank bij Lansen. De voorzitter vond dat deze verwijdering niet pleitte voor de Geersdijkse jeugd, maar zal deze zaak nader bespreken. Het lid Dingemanse wilde graag we ten wat B. en W. zullen doen met de subsidie aan de veerman Berrevoets, waarop de voorzitter hem ten ant woord gaf, dat deze subsidie niet uit betaald zal worden, bedoelde veerman heeft de mensen in de kou laten staan, Het lid De Nooijer vroeg naar de mogelijkheid van terugstorting in de gemeentekas, van de kosten nieuwe W.G. aan het verenigingsgebouw, wan neer deze W.G. bij een mogelijke ver bouwing van dat gebouw kan blijven staan, vroeg of dit op de goede plaats stond en vroeg naar de gemaakte kosten. De voorzitter antwoordde hem, dat deze zaak niet in B. en W. was besproken en dat er over dat geval geen accoord was gemaakt. Wel weet hij, dat deze W.G., met gebruikma king van bestaande muren, op zijn voordeligst was gezet. Het lid Dingemanse vroeg of het wel verantwoord was, dat de gemeente deze W.C. bouwde. De voorzitter zei de dat dit zeer zeker verantwoord was en dat het bovendien verplicht is. Een school zonder W.C. kan toch niet? Het lid De Smit memoreerde dat de oude school te Kamperland als ver enigingsgebouw symbolisch verkocht is voor f 1.Hij vond de opmerkingen nu over deze W.G. wel zeer kleinzielig. De voorzitter kon het verzoek van De Nooijer niet begrijpen, aan het verhuurde verenigingsgebouw was één W.G., voor de meisjes, nu moest er toch nog een W.G. zijn ten dienstef van de jongens. Het lid Dingemanse vroeg naar de mogelijkheid van terugvordering. De voorzitter vindt deze vragen onbe grijpelijk, temeer daar deze gesteld worden door mensen die zelf ook in een schoolbestuur zitten. Boven dien, de opdracht tot bouw is door Wethouder De Nooijer vóór Septem ber gegeven. Spreker is pas 1 Septem ber in functie getreden, hij zou dus zelf aan De Nooijer moeten vragen om nadere gegevens. Wethouder Leendertse stond geheel achter de voorzitter. Hij noemde het een onbillijkheid tegenover het vereni gingsgebouw te trachten wat van de gemaakte onkosten terug te krijgen. Het lid De Smit merkte nog op, dat De Nooijer destijds die bouw met Van Doorn heeft besproken, hij is dus van alles op de hoogte. Hierna vroeg het lid De Nooijer of B. 'en W. nog wat hoorden van de grote gift uit Nieuw-Zeeland, waar op de voorzitter ten antwoord gaf, dat er nog steeds aan gewerkt werd, maar dat hij er verder het zwijgen over moest doen. Het lid De Smit vroeg wederom naar dijk wachten etc. Wat is de ge meente hieromtrent van bekend? De voorzitter zeide hierop, dat vol gens ontvangen circulaires de a.s. re geling wel gaat in de lijn die de heer De Smit reeds eerder heeft geopperd, alleen, het wordt niet van onderaf opgebouwd, maar van bovenaf. Het ontwerp is op het ogenblik in han den van de polderbesturen. Het lid De Smit vroeg ook hoe of het stond met een alarmsysteem. De voorzitter antwoordde hem, dat dit er nog niet is. Wethouder Zuijdweg licht dit onderwerp nader toe. Het lid Westerweele informeerde naar een drooginstallatie te Kamper-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 3