NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene V D, de schatkamer van St. Nicolaas. No 2655 Zaterdag 28 November 1953 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Dinsdag 17 November j.l. kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. Af wezig waren de heren J. M. Contant en F. A. Klaassen. De voorzitter opent de vergadering en heet de leden hartelijk welkom1.' Hij stelt voor een telegram aan het gemeentebestuur van Arnhem te zen den waarin de raad zijn dank be tuigt voor de gastvrije ontvangst en de prettige dagen in Arnhem. Aldus wordt besloten. De notulen der vorige verdering, welke de leden in concept waren toe gezonden, worden onveranderd vast gesteld. De heer Z. C. Salomé merkt op, dat de voorzitter in de vorige vergadering heeft gezegd, dat alle ur gente werken zijn uitgevoerd of in uitvoering zijn. De fractie van de heer Salomé is echter van mening, dat dit niet het geval is, aleer het waterleidingsnet ook tot Colijnsplaat en Kats is doorgetrokken, in ieder dorp een badhuis is gesticht en de watergang in de bebouwde kom van Kortgene is gedicht. De voorzitter zegt hierop, dat bur gemeester en wethouders dezelfde me ning zijn toegedaan. De waterleiding hangt echter af van besluiten van het provinciaal bestuur. Badhuizen en wijkgebouwen hebben de aandacht. O- ver het dichten van de watergang zal spreker straks nadere mededelingen doen. Een aantal ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen: Naar aanleiding van een ingekomen schrijven van ds W. S. Hugo van Da len ontspint zich in de Vergadering een discussie. BurgemeesfeF en wet houders zijn van mening, dat de zaal boven de bewaarschool te Colijns plaat geen geschikte gelegenheid is voor het geven van filmvoorstellingen. Het is zeer de vraag of de vloer ge schikt is om een 100-tal personen te dragen. Bovendien zijn bij brand de vluchtmogelijkheden te gering. De heer Van der Weele informeert of de door ds Van Dalen vertoonde films onder vermakelijkheid te rang schikken zijn. De voorzitter zegt, dat dit zeer moeilijk te zeggen valt. Er zijn verenigingen, die filmvoorstellin gen voor hun leden geven en een vast tarief van f 0.05 per persoon per voorstelling betalen. De heer Breure vraagt naar aanlei ding van een schrijven van de firma D. de Pree en Zonen te Colijnsplaat naar de mogelijkheid van inschakeling van de plaatselijke meubelhandelaren bij de levering van schoolmeubelcn.' De voorzitter antwoordt ontkennend. De firma's, die de gewenste meubelen leveren, doen dit niet door tussen komst van de plaatselijke handel. Wa ren de schoolmeubelen geen bijzondere artikelen, dan was er geen enkel be zwaar de plaatselijke middenstand in te schakelen. Een schrijven van een aantal per sonen uit Colijnsplaat betreffende aan leg van een trottoir in de Kruisstraat aldaar, wordt in handen van burge meester en wethouders gesteld. Bij een begrotingswijziging zullen gelden wor den uitgetrokken. Een en ander geeft de heer Breure aanleiding te wijzen op de slechte toestand van de straat, gelegen tussen de percelen van de Weduwe De Vos en Gast te Colijns plaat. De voorzitter zegt toe dit te zullen onderzoeken. Een aantal punten worden aan de agenda toegevoegd, hetgeen de heer Breure doet opmerken, dat het 'aan tal te behandelen zaken tóch al zeer groot is. De behandeling van de be groting 1954 zou eigenlijk al een ge hele avond vorderen. Hij stelt daar om voor over te gaan tot behandeling van de begroting en de andere pun ten te laten wachten tot een vol gende vergadering. De voorzitter zegt, dat de meeste punten op de agenda van ondergeschikt belang zijn en weinig tijd zullen ver gen. De heer Welleman vindt de a- genda ook wel wat lang. De voorzitter is wel genegen even tueel de begroting in een latere ver gadering te behandelen. De voorzitter deelt mede, dat wet houder Bom voor deze zittingsperiode van de raad is aangewezen als waar nemend burgemeester. Wethouder Maas zal eventueel vervangen, indien wet houder Bom afwezig is. Op de begraafplaats te Kats zal een eenvoudig gedenkteken worden ge plaatst ter nagedachtenis aan de slacht offers van de ramp die aldaar begraven zijn. Onderhandelingen worden gevoerd o- ver de verkoop van de ulo-school te Kortgene. Het verschil tussen de ge boden en de gevraagde prijs is even wel te hoog. Mocht de koop door gaan, dan zal het gebouw worden in gericht als kleuterschool. Eveneens wordt onderhandeld over verkoop van het voormalig gemeente huis te Colijnsplaat. Verschillende le den wijzen er op, dat dit gebouw niet zo maar willekeurig moet worden ver bouwd. Het moet zijn karakter enigs zins behouden. De voorzitter, terugkomende op de opmerking over de watergang door het dorp Kortgene, zegt, dat demping technisch uitvoerbaar is. De financi ële zijde van deze zaak is momenteel evenwel nog niet te overzien. Burge meester en wethouders zijn van me ning, dat de kans, die nu wordt ge boden, moet worden aangegrepen, daar anders de mogelijkheid bestaat, dat het werk voor jaren wordt uitge steld. Later zijn de moeilijkheden en kosten veel groter. De scholenbouw vordert vrij goed. De aannemer heeft te kampen met een tekort aan vakarbeiders. Deze moeten worden aangetrokken van buiten. De kosten van het tewerkstellen van deze arbeiders zijn zeer hoog. Een oplossing wordt gezocht. De haar Van der Weele vraagt of het gymnastieklokaal van de openba re school te Colijnsplaat al overeen komstig zijn bestemming kan worden gebruikt. In een vorige vergadering werd gezegd, dat de Rijkswaterstaat na de vacantie uit het gebouw zou zijn. De voorzitter zegt, dat de Rijks waterstaat na de vacantie nog geen geschikte gelegenheid had gevonden voor plaatsen van kantoren. Hij zal de zaak nog eens onderzoeken. Van de 33 in aanbouw zijnde wonin gen zijn er 20 aan herbouwplichtigen verkocht. Deze woningen, alsmede de school, zullen op de waterleiding wor den aangesloten. Over de gift uit Nieuw-Zeeland wor den onderhandelingen gevoerd. De voorzitter besluit zijn medede lingen met te wijzen op de noodzaak van krotopruiming. Er is een wet op komst, waarbij deze materie wordt geregeld. Te zijner tijd kan ook aan dacht worden besteed aan sanering van de andere dorpen in de gemeentej Vervolgens wordt met algemene stem men besloten de heer W. H. de Jonge, thans tijdelijk onderwijzer aan de o- penbare ulo-school te Kortgene, met ingang van 1 December 1953 als zo danig te benoemen in vaste dienst. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan P. H. Geelhoed te Co lijnsplaat een vergoeding «ngcvolge art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 toe te kennen voor het bezoeken van zijn zoon van de Christelijke ulo-school te Wissekerke. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming wordt besloten geen vergoe ding ingevolge genoemd artikel toe te kennen aan P. A. Korsuize te Colijns plaat voor het bezoeken van de ulo school te Kortgene door diens zoon, daar de inkomsten van betrokkene geen aanleiding tot het verlenen van een vergoeding geven. De heer J. A. Salomé brengt burge meester en wethouders hulde voor de onpartijdigheid^ waarmede zij art. 13 der Lager Onderwijswet 1920 heb ben toegepast.^ Alleen wettelijke over wegingen hebben hier de doorslag ge geven en geen ideologische of plaat selijke. Aan verschillende verenigingen wor den lokalen kosteloos in gebruik ge geven. De heer Breure vindt het wat overdreven dat b.v. aan de E.H.B.O. vereniging kosteloos een lokaal in ge bruik wordt gegeven en daarnaast nog een subsidie wordt verleend. De voorzitter zegt, dat het vereni gingsleven moet worden bevorderd, spe ciaal in het belang van de jeugd. De cursussen E.H.B.O. moeten mede wor den gezien in het belang van de be scherming burgerbevolking. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten in het jaar 1954 brandstoffen te verstrekken aan daarvoor in aan merking komende personen. In aan merking komen o.a. de mensen, die uit kering genieten ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening en de onder steunden van Maatschappelijk Hulpbe toon. De heer Van der Weele zegt de in druk te hebben, dat door verschillen de personen propaganda wordt ge maakt met voorlichting op het ge bied van de armenverzorging. De heer Welleman vindt deze opmerking te ver gaan. De heer Korteknie zegt, dat de mensen liever naar de burger lijke instellingen gaan dan naar de dia conieën, daar het gaan naar de laatste instellingen verplichtingen meebrengt. Enige leden wijzen er op, dat stille armen voorlichting nodig hebben o- ver de wijze waarop hun nood gele nigd kan worden. Het is volgens wet houder Bom niet juist om te insinuren dat dan propaganda wordt gemaakt. De voorzitter sluit de discussie, daar de kwestie genoeg besproken is. Na een toelichting door de voor zitter wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten een wachtverbod in te stellen voor de Havenstraat te Co lijnsplaat en de verordening straat belasting te wijzigen. Aan het Departement Noord-Beve land van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wordt een bijdrage verstrekt van i 25.als tegemoetko ming in de kosten van het concert door het Nederlands Kamerkoor. Door burgemeester en wethouders wordt voorgesteld toe te treden tot het Nederlands Gesprek Centrum te Rotterdam. De heer Breure is van me ning, dat het gemeentebestuur hier niets mee te maken heeft. De heeq Van der Weele zegt, dat deze vereniging niet bekend is, wat de heer Z. C. Sa lomé de opmerking ontlokt, dat reeds meer dan 100 gemeenten en een aan tal provinciën lid zijn. De heer Sa lomé vindt het streven van het Ge- sprekcentrum zeer belangrijk. Mensen van verschillende politieke- en ge loofsovertuiging vinden gelegenheid hun opvattingen te verdedigen. Het is zeer verheugend, dat gesprekken op hoger niveau nog mogelijk zijn, vooral nu op lager niveau een gesprek vaak niet mogelijk blijkt. Met de stemmen van de heer Breure en Van der Weele tegen, wordt het voorstel van burgemeester en wet houders aangenomen. Met algemene stemmen wordt de heer M. Meesen, 2e ambtenaar ter se cretarie benoemd tot ambtenaar van de burgerlijke stand. De jaarwedde van de werkster van het gemeentehuis wordt verhoogd. Aan L. C. Priester wordt toestemming ver leend tot het doen beweiden door schapen van het sportterrein te Kats tegen een vergoeding van f 50.per jaar. De door de A.K.U. te Ai^vk^L^j^r schonken noodwoning wordt^Joör de raad in dank aanvaard, terwijl tevens besloten wordt deze woning te ver huren aan de heer G. Bouwense. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten wordt een rekening-cou-»'. rant-overeenkomst aangegaan tot een bedrag van f 75.000. Aan de cursus opleiding kleuter onderwijzeressen wordt een bijdrage verleend van 2 x f 75.voor leerlin gen, afkomstig uit de gemeente Kort gene. De heer W. J. H. Noordermeer, on derwijzer aan de ulo-school te Kort gene wordt eervol ontslag verleend wegens benoeming te Goes. Van C. P. Filius wordt een stukje grond gekocht ter grootte van 30 vierkante meter. Besloten wordt de behandeling van de begroting der Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulp betoon te verdagen. Aldus wordt ook besloten mét de behandeling van de begroting 1954 en het vaststellen van de bedragen in gevolge artikel 55bis der Lager On derwijswet 1920. Aan de vereniging „Het Groene Kruis" te Colijnsplaat wordt een per ceel grond verkocht voor de bouw van een wijkgebouw. Verschillende le den betuigen hun instemming met de plannen van „Het Groene Kruis". Aan de Burgerweeshuizen te Arn hem wordt een perceel grond verkocht ten behoeve van de bouw van een wo ning voor de kinderen Lambrechtse te Kats. De voorzitter brengt «en woord van hulde aan de Burgerweeshuizen^, Een raadsbesluit tot aankoop van gronden wordt gewijzigd in verband met opmerkingen van het Prijzenbu- reau. Naar aanleiding van vragen van ver schillende leden zegt 'de voorzitter,' dat momenteel een herbouwplan in ontwerp gereed is. De mensen, die binnen dit herbouwplan willen bou wen en daartoe de nodige faciliteiten bezitten, kunnen nu aanmerkelijk goed koper bouwen. De personen, die op een andere plaats hun woning willen zetten komen aanmerkelijk duurder uit. Het is wel een grote misvatting, dat sommigen van mening zijn, dat de gemeente met de te bouwen woningen opgescheept zit. Deze zijn altijd aan- Haudweef schoorsteen- lopers en dressoirlopers, in bruin, terra en groene kleurstellingen, 050 40 x 140 cm. 35 x 140 cm. 2^** Wollen plaids, in de be kende „Zaalberg" en AaBe en andere kwali teiten 41.75 2150 37.50 29.75 Slaapkamer kleedjes, in mooie, warme Marok kaanse dessins, 50 x 100 cm. 60 x 110 cm. 790 Wol moquette en velvet tafelkleden, in voorname Perzische dessins, 140 x 170 cm. 49.50 45.- 39.75 1 >750 36.- A 4 Handweef tafelkleden, wollen kwaliteit, in een grote sortering, 140 x 170, 36.- 34.50 26.- Katoenen kwaliteit, 140 x 170 cm. 890 17.90 14.90 VROOM DREESMAM MIDDELBURG VLISSINGEN

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1