NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene DAAR ZIJN WEER ONZE WEEK AANBIEDINGEN Buijze's Levensmiddelenbedrijf, Kamperland, B 83, Tel. 304 n Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster SINDS 1880 heeft steeds in voorraad de nieuwste modellen Remington No 2641 Zaterdag 22 Augustus 1953 56e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm 250 gram koffie 186 cent 100 gram thee 61 cent 1 washandje met 4 stukken zeep 105 cent Voor de boterham fijne vleeswaren 1ste kwaliteit en niet duur Let wel, alle 1ste kwaliteit merkartikelen hebben wij voor radig, dit is onze grootste reclame. Beleefd aanbevelend, Maandagavond j.l. kwam de raad dezer gemeente voltallig bijeen onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit. De voorzitter opende met een kort woord deze laatste vergadering in haar 4-jarige periode. De notulen der vorige vergadering gaven het lid Salomé (P.v.d.A.) aanlei ding om, namens zijn fractie, zijn be zorgdheid uit te spreken over de trage gang van zaken bij de bouw van def 33 woningen. Hij wilde dat B. en W. bij de betreffende instanties telefonisch op spoed zouden aandringen. De voorzitter zeide dat het dezelfde idee was als in B. en W., maar dat ambtelijke molens langzaam draaien. Spreker bracht o.m. naar voren dat op ons eiland niet voldoende arbeids kracht aanwezig is, en dat van buiten aangetrokken werknemers bijna een zelfde bedrag aan onkosten vergen als hun loon bedraagt. Hij kon mede delen dat eind vorige week de gun stige beslissing uit Middelburg was ontvangen, zodat aan een spoedige uit voering gedacht kan worden. Bij de behandeling ingekomen stukken en mededelingen vroeg het lid Van der Weele of de hogere instanties de wijze van aanbesteding van die 33 woningen hadden goedgekeurd. De voorzitter antwoordde hem, dat er geen mensen te vinden zijn voor de zo dringende herstelwerkzaamheden aan b.v. Oud Geref. Kerk en de Herv. Kerk. Volgens een ontvangen schrijven van G.S., staan deze op het standpunt dat de Noordbevelandse zakenmensen bij deze besteding ingeschakeld had den moeten zijn. Deze gedachtengang kan spreker niet begrijpen en zal in die zin aan G.S. antwoorden. Het lid Van der Weele kon zich met die besteding niet accoord verklaren en vond dat alle aannemers aangezocht hadden moeten worden. Wethouder Bom wees er op, dat van de ruim 400 schadegevallen er toen nog slechts 20 behandeld waren. Had men de Noordbevelandse aannemers genomen, dan was voor de getroffenen de ellende niet te overzien geweest.. Volgens hem was het voor G.S. een klein kunstje zoiets te schrijven, maar zij vergaten er bij te vermelden op welke gronden zij tot dit oordeel wa ren gekomen. Wethouder Bom erkende dat het misschien beter ware ge weest de Noordbevelanders in te sqha- kelen. In die zin was er ook in B. en W. nog over gesproken. De voorzitter zeide hierop dat de Hoofdopzichter Woningbouw, de heer ólerum, die men als een verlengstuk van de minister moet beschouwen, het perse heeft afgeraden. Het lid Van der Weele bracht nog naar voren, dat volgens hem woningen met rijkssteun, in het openbaar aan besteed moesten worden. Het lid Wel- leinan was ook 'voorstander van de inschakeling der Noordbevelandse aan nemers. Deze komen nu toch ook niet tijdig klaar. Volgens hem heeft wet houder Maas indertijd gezegd, dat de Noordbevelandse aannemers voor dit werk geen interesse hadden. Wethouder Maas zegt hierop dat enige Noordbevelandse aannemers nu zeggen dat zij zijn voorbijgegaan, maar dat zij bij een uitnodiging toch niet hadden meegedaan. Na deze bespreking deelde de voor zitter mede, dat de winkeliersvereni ging voor haar in October te houden winkelweek op haar verzoek de be schikking had gekregen over het gym nastieklokaal. Nadat de voorzitter mededeling had gedaan van de herbegraving rampslacht offers, informeerde het lid Van der Weele of dit tot de beslissing van de raad of tot die van B. en W/behoorde. Hem was van deze herbegraving niets anders bekend dan een berichtgeving uit een krant. De voorzitter antwoord de hem, dat B. en W. gemeend hadden in de geest van de raad te handelen! De slachtoffers zijn in een z.g. massa graf begraven, op elk nummer komt een kruisje, waarop de naam en ge boortedatum en het geheel zal met een gedenksteen versierd worden. De totale kosten zijn begroot op ongeveer f 900.Waar het allen slachtoffers uit Kortgene zijn, meende hij dat de piëteit vergde dat de gemeente deze kosten zal moeten dragen. Wethouder Bom motiveert de houding van B. en W. in deze zaak. De voorzitter doet nog mededeling van enkele, uit het buitenland, ontvangen bedragen (ruim f 30.000.die hem ter vrije bestem ming zijn geschonken. Dit bedrag is voorlopig op een spaarboekje bij de Boerenleenbank geplaatst. Het lid Van der Weele wijst er op dat er te Golijnsplaat geen vuilnisbelt is. Hij gaf de raad te trachten met de eigenaar een overeenkomst aan te gaan voor het terrein bij de garage „Centrum". Ook het lid Korteknie doet zijn beklag over de vuilnisbelt te Kats. Bij de behandeling: verkoop voor malig gemeentehuis te Colijnsplaat aan de Boerenleenbank aldaar, zeide het lid Van der Weele de mening te zijn toegedaan dat de verkoop van dat ge bouw reeds een feit was. De voorzitter gaf nadere toelichting en zeide dat een en ander door de ramp gestagneerd was en dat B. en W. nu op een spoe dige beslissing zouden aandringen. De verlichting van de torenklok te Colijnsplaat werd ook nog even be sproken, de voorzitter beloofde dat dit in orde gebracht zal worden, den kelijk met gebogen neon-lampen. Het lid Van der Weele maakte nog aanmerkingen op diverse rioolputten in Colijnsplaat en gaf de raad de ge meenteopzichter eens door het dorp te laten „wandelen", het euvel zou dan wel verholpen worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat opdracht tot verbetering reeds maanden geleden aan de timmerman was gegeven. Het lid Breure wees bij herhaling nog op de scheve verlichtingspalen te Colijnsplaat en op de putten bij „de Valle". Hierna werden z.h.s. aangenomen de voorstellen van B. en W. om afwijzend te beschikken op een verzoek om sub sidie van de Centrale Katholieke Mi litaire Tehuizen te Voorburg; afwij zend te beschikken op een verzoek om subsidie van de bond van Mobili satie-invaliden en de stichting „De Nederlandse Soldaat" te Drachten; tot het voor kennisgeving aannemen van een schrijven van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf en Mij tot Bevordering van de Bouwkunst, Bond van Nederlandse Architecten B.N.A. inzake optreden van overheidsdienst voor het ontwerpen en uitvoeren van bouwobjecten; verlenen bijdrage van f 15.per leerling per jaar afkom stig uit de gemeente Kortgene aan de Z.L.M. te Goes voor de Lagere Tuinbouwschool te Kapelle, naar aan leiding van het verzoek van de Z.L.M. d.d. 10 Juni 1953; voor het van over eenkomstige toepassing verklaren op het gemeenteperscneel van: a. het gra- tificatiebesluit 1953 en b. het te ver wachten Koninklijk Besluit, inzake wij ziging van het toelagebesluit 1951 be treffende vaststelling van de „toelage 1953"; vaststelling van een nieuwe havengeldverordening per 1 Januari 1954. Bij de behandeling van het voor stel van B. en W. tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van een straatbelasting per 1 Januari 1954, vroeg het lid Welleman ophef fing van die belasting. De voorzitter zeide dat dit niet kon daar deze aan andere belastingen is gekoppeld. Het lid Van Hee vroeg voor de Snel lenstraat ook een bestrating, waarop de voorzitter hem mededeelde dat deze verbetering reeds opgenomen is in het nieuwe bestratingsplan. Zonder hoofdelijke stemming wer den de nu volgende voorstellen van B. en W. aangenomen, n.l. het vast stellen van een wachtverbod voor de Havenstraat te Colijnsplaat; tot het door bemiddeling van het Bankiers kantoor Staal en Co N.V. te 's-Gra- venhage aangaan van een kasgeldlening groot f 200.000.a 1 pet Js jaars, met een looptijd van 1 jaar, ingaande 1 September 1953; tot het met in gang van 1 Augustus 1953 wederom verhuren van een stukje grond ter grootte van 120 m2 op het haventer rein te Kortgene aan P. de Looff, vrachtauto-ondernemer voor de huur prijs van f 20.per jaar, voor de duur van 3 jaar; vaststellen uitbrei dingsplan in onderdelen voor de gron den in onmiddellijke aansluiting aan de kom van Kortgene en gelegen in het gebied tussen de Torendijk en de Hoofdstraat; medewerking te verle nen aan een verzoek d.d. 14 Juli 1953 van de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Colijns plaat, t.b.v. het invoeren van het vak handenarbeid; het vervangen van lees boeken in de oude spelling en het op knappen van een niet gebruikt lo kaal, wegens uitbreiding van het aan tal leerlingen der bijzondere lagere school te Colijnsplaat. Een wijziging van de gemeentebe groting 1952 werd, na enige vragen van de heren Salomé en Breure, z.h.s. goedgekeurd. De heer Wolthers werd met ingang van 1 October 1953 wederom voor een jaar benoemd als vakonderwijzer in de Iich. oefening aan de Ulo-school te Kortgene. Hierna kwam aan de orde het voor stel van B. en W. (tot het toetreden tot de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten. De heer J. Valk, directeur van de Centrale Dienst Bevelanden gaf over dit voorstel een uiteenzetting, die in het kort hier op neer kwam: jongelui, die willen gaan trouwen, willen een huis hebben, dat ongeveer f 11.000. kost. Zij krijgen een tegemoetkoming van het Rijk, groot ongeveer f 4000. Wanneer dat paar in het bezit is van f 1400.kan het van de Bouwkas een hypotheek krijgen van f 5600. waarvoor zij een rente betalen van f 2.per maand per f 1000.Die hypotheek is onopzegbaar en moet in 30 jaar worden afgelost, een bedrag dus, dat zij anders aan een normale huurprijs kwijt zouden zijn. Na aflos sing zijn zij dan volledig eigenaar van een onbelaste woning. Onderhoud en lasten zijn voor hun rekening. Bovenstaande regeling geldt straks ook voor elke particulier die door die Bouwkas wordt aangenomen. Deze aan neming geschiedt onder super-visie van de raad. Rampslachtoffers kunnen direct zo Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 een woning kopen en krijgen waarschijn lijk 80 pet (f8800.en hebben zo doende maar f 2200.meer nodig, die de Bouwkas hun verstrekt als hy potheek en alles tegen normale rente financiert. Van herbouwers, met hypotheek op het oude huis, wordt die hypotheek ook door die Bouwkas overgenomen. Denkelijk zullen krotwoningen ook onder deze regeling vallen. Rampslachtoffers, die hun huis kwijt fcijn, worden beschouwd als de men sen die het langst gespaard hebben, zij moeten dus het minst betalen. De voorzitter stelt zich voor om over deze aangelegenheid een bespreking inet de gedupeerden te houden, zodra de vergunning tot het bouwen is af gekomen. Het lid Breure vroeg of de N.V. Bouwkas de mensen verplicht die wo ningen te verzekeren, daar dan een ge deelte van de bevolking van deze re geling wordt uitgesloten, wat hij erg jammer zou vinden en hem zou no pen tegen dit voorstel te stemmen. De heer Valk antwoordde hem, dat in andere gemeenten deze vraag ook gesteld was en dat dit wel onderling te regelen zal zijn, b.v. door borgstel- TEL. 01108-221 Stofzuigers Electrische broodroosters Electrische comforen en fornuizen Electrische theelichtjes Electrische schemerlampen Electrische bureaulampen droogscheerapparaten Butagas comforen Demonstratie en inlichtingen worden gaarne gegeven

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1