NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD h k We FIRMA TAMSE OFF. HOOVER-DEALER Het eeuwige Frankrijk Engeland en de economische integratie van Europa Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster KORTGENE GOES klop- veeg- zuigmodel Wasmachines Boenmachïnes No 2640 Zaterdag 15 Augustus 1953 56e Jaargang Druk en uitgaveDrukkerij Markusse te'Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm 250 gram suikerwafels 48 cent pot appelstroop 39 cent 1 kg stroop 80 cent 2 pak Velo waspoeder 30 cent Ook weer voorradig mosselen in 'tzuur 80 cent per pot Prachtige blanke zoute vis, los en in potten. Zeer voordelige prijzen. Wij hebben ook een uitgebreide sortering zomersnoep, voor de warme dagen. Beleefd aanbevelend, door dr P. H. Ritter Er is geen volk in Europa met een zo opmerkelijk herlevingsvermogen als de Fransen. Twee bloedige wereld oorlogen hebben zich hoofdzakelijk op Frankrijks bodem voltrokken. Het fran se volk dreigde ten onder te gaan, maar Frankrijk hernam zich en wan neer het schijnt, dat het een leidende functie in de wereldpolitiek gaat ver liezen en tweederangsmogendheid aan het worden is, dan kan men zich vergissen. Frankrijk speelt nog mee in het or kest der wereldmachten en er wordt nog degelijk rekening gehouden met het franse standpunt, wanneer men voor grote beslissingen staat. Het is dat telkens weer uit dit lenige volk opschietende élan, dat vermogen om te leven en aan een grote traditie ge trouw te blijven, waar men op doelt, wanneer men spreekt van „la France éternelle", het eeuwige Frankrijk, dat «ich doet gelden, ook nadat zijn vij anden een aanval gepleegd hebben op zijn bestaan. Hetgeen hierboven geschreven werd moet men zich herinneren, wanneer men zich over de huidige ^toestand van Frankrijk verontrust. Want over alle andere landen der wereld kan men voorspellen, maar in Frankrijk staat men telkens weer voor verras singen. -o- Wie meende dat de onregeerbaarheid van het land, de steeds inkrimpende tijdsduur der regeringen een gevolg is van de euvele lust in het politieke spel en van de gebleken van het ver- kiezings-systeem, hij blijkt thans zich te hebben vergist. De algemene sta king heeft uitgewezen, dat er in de franse menigte een verzet leeft tegen de beknotting van de levensontplooi ing, waartoe iedere regering die de franse financiën en daarmee het franse vaderland wil redden, genoodzaakt is. De franse politici, die de totstand koming van een regering eindeloos heb ben vertraagd, moeten zich bewust ge weest zijn van de storm die dreigde. Eindelijk, toen de afwezigheid van Frankrijk op de internationale confe renties een gevaar ging opleveren voor de politiek van het westelijk blok, heeft men een regering gevonden, die een vergelijk wist te treffen met de alzijdige oppositie, een regering die haar eigenlijke bedoelingen inslikte en die bereid was het accent te ontne men aan de brandende kwesties. Maar walke franse regering ook op treedt en op welke wijze zij zich bij de volksvertegenwoordiging aandient met openlijke verklaringen of met ach terbakse bedoelingen elke franse regering zal genoopt zijn al haar krach ten in te zetten op het herstel der hopeloos ontredderde franse financiën. En wanneer zij haar werk gaat ver richten, dan vindt zij de groepsbe langen tegenover zich, die zich tijdens de stakingen hebben samengebald tot een ijzeren vuist. -o- Is het het individualisme der Fran sen, die hen blind doet zijn voor de vitale belangen der natie? Of is het de franse aard, de begeerte naar wat zij „la douceur de vivre", de welaan genaamheid van het leven noemen, waardoor zij het stillen hunner levens behoeften verkiezen, ten koste van de leniging van de nood van het land? Want de Fransen, zo volstrekt op offerend en toegewijd zij mogen zijn, wanneer de vijand het land overstroomt, zijn toch gehecht aan een zeker epicu risme, aan een onbezorgde levenswijze en voor harde maatregelen als in En geland en in Nederland genomen zijn, deinzen zij terug Wij geloven dat er een andere, die per liggende oorzaak is van de franse chaos. De sociale toestanden zijn in Frankrijk onbevredigend. Het land is in sociaal opzicht ver bij andere lan den ten achter. En de sociale vrede, de basis waarop de opbouw in Neder land berust, is in Frankrijk afwezig. Wij hier sputteren terecht tegen een teveel aan dirigisme en tegen een on dragelijke en eenzijdige belastingheffing, maar wij zijn meegegaan met onze tijd en hebben door tijdige verzorging van sociale behoeften de reis gewonnen.., Het franse probleem is wijder dan men vermoedt en een ingrijpende wijzi ging, niet alleen van de financiële, maar ook van de sociale politiek kan Frankrijk weer op het peil terugbren gen, waar het een nieuw leven kan beginnen. Het tragische is, dat in een land met zulke uitmuntende en begaaf de geesten, toch de kracht schijnt te ontbreken, waarvan bestendige leiding uitgaat. -o- Het franse probleem is een euro pees probleem. Want Frankrijk is een onontbeerlijke schakel in het 4euro- pees bestel. Een verzwakking van Frankrijk be tekent een gevaarlijke verzwakking van. de westelijke macht, een verstoring Internationaal commentaar In de afgelopen jaren is de houding van Engeland tegenover het euro pees continent vaak aan kritiek onderhevig geweest. Het voornaamste verwijt is wel, dat Groot Brittannië ijvert voor een europese eenheid, doch zichzelf niet wenst te onderwerpen aan een super- nationaal gezagslichaam, m.a.w. zelf afzijdig wenst te blijven en haar eigen vrijheid van handelen wenst te be houden. Is dit, omdat het van oudsher zo machtige Engeland de eèrste plaats wil blijven vervullen in Europa en vreest deze machtspositie te verlie zen? Er is echter geen combinatie van machten in West-Europa die Enge land zou kunnen bedreigen. Enge- land's veiligheid ligt niet in een ver splinterd, doch in een sterk West- Europa, gekoppeld aan de gehele noord- atlantische gemeenschap. Haar hoop op welvaart ligt in de we- dcropkomst van een systeem van we reldhandel en betalingen, dat tot een zo groot mogelijke uitbreiding van de internationale handel zal leiden. Haar industrie is afhankelijk van de export; haar scheepvaart, haar financiewezen en verzekeringsdiensten kunnen alleen floreren in het kader van een grote en uitgebreide internationale handelj En om hiertoe te komen is Engeland en het "Gemenebest zowel politiek als economisch gebaat bij een hechte ver eniging met de landen van West-Eu ropa. Waarom wil Engeland dan niet op dezelfde voorwaarden als de andere landen toetreden tot een europees ver bond, terwijl het aan de andere kant zozeer verlangt naar een nauwe sa menwerking? Het antwoord hierop is, dat Brittannië, als centrum van het Gemenebest, over de gehele wereld een zware verantwoordelijke taak te vervullen heeft en het valt niet te voorspellen, wanneer en in welke mate er van Engeland opeens grote» militaire en financiële offers zullen gevergd wor den. Zij moet daarom haar vrijheid van handelen behouden en dientengevolge moet Engeland bij elke belofte om zich bij de Europese Eenheids Bewe ging aan te sluiten, de nodige reserve in acht nemen, die ontspruit uit de noodzaak haar grote verantwoordelijk heden tegenover het Gemenebest en de engels-sprekende noordatlantische ge meenschap te beschermen. Dat Engeland echter zeer zeker zo veel als in liaar vermogen ligt mee werkt om tot een europese eenheid te komen, bewijzen de militaire garan ties, die zij gegeven heeft. Verder is het de engelse minister van buiten landse zaken, Eden, die een leidende rol heeft gespeeld bij de pogingen om het plan Schuman en de Europese De fensie Gemeenschap aan de Raad van Europa te koppelen. Europese integratie De belangrijkste bijdrage, die Enge land aan de zaak van de europese in tegratie heeft geleverd, ligt echter niet direct op politiek of economisch terrein, doch op een gebied hier tus sen in, dat door de organisatie voor europese economische samenwerking be streken wordt. Na de rede van Mars hall, waarin een aarzelend voorstel aan van het politieke evenwicht. Daarom zien wij met spanning uit naar de ver dere ontwikkeling van de franse situ atie. Europa werd gedaan om samen te wer ken, zich te verenigen en te proberen zichzelf te helpen, wanneer het we zenlijke steun van de Verenigde Staten wilde verkrijgen, was het Ernest Be- vin, de toenmalige engelse minister van buitenlandse zaken, die deze ge legenheid met beide handen aangreep. Wanneer hij niet direct met onfeilbare intuïtie zo energiek op dit voorstel was ingegaan, zou deze redevoering slechts één van de vele zijn geweest en zich nooit in het Marshall Plan gekris talliseerd hebben. De O.E.E.S. heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld in een unieke pres tatie van internationale samenwerking. Het is een experiment in onderlinge kritiek, raadgevingen en wedijver, zoals nog nooit in de historie is voorgeko men. Hieruit groeit langzamerhand een gewoonte om onderling te overleggen en samen te werken, die een veel stevi ger basis vormt voor de werkelijke of ficiële integratie van West-Europa, dan een federale constitutie voor Europa ooit zou kunnen bereiken. Het is al gemeen erkend, dat Brittunnië bij dit Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 gezamenlijk overleg even bereid is om advies in te winnen en te geven' als de andere landen. Verschillende experts, die in Parijs sleutelposities vervullen, zijn Engel sen, terwijl Engeland toch zelf haar bekwame mensen hard nodig heeftJ Wanneer men het werk van de vele comité's, die zich om de O.E.E.S. en de N.A.T.O. scharen, van 'dichtbij heeft aanschouwd, ziet men dat Engeland hierbij volledig is ingeschakeld. Mis schien is het een britse trek, dat er het meeste gedaan wordt, wanneer het minst beloofd isl Belangrijke concessies,! Enige tijd geleden koesterde men de verdenking, dat het Verenigd Konink rijk zich van West-Europa ging af wenden. Er liepen geruchten, dat het pond sterling zich bewoog naar con vertibiliteit met de dollar en dat men zo nodig dit doel zou trachten te be reiken zonder de andere landen hier in te kennen. Hiervoor zou Brittannië haar beperkingen tegen importen uit Europa moeten handhaven. Na een bijeenkomst van de Raad van de O.E.E.S., waar plannen werden ge- TELEFOON 01108-221 TELEFOON 01100-2763 Demonstreert en levert U gaarne stofzuigers o.a. het onovertroffen voor elk gezin tevens voor het reinigen van stenen vloeren Vraagt vrijblijvende demonstratie door onze Hoover deskundige Overal te ontbieden

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1