Is de vrede naderbij Philips radio WAARSCHUWING Radio van der Heil Russisch reuzenschip gesignaleerd Burgerlijke Stand l) kunt niet alles weten Schoolsporen betekent vreugde vergaren Wissekerke Kortgene K. H. Schippers, Kortgene Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „C'OLIJNS PLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 .WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Bijna een kilometer lang, snelheid 120 km per uur en plaats voor 30.000 militairen delen een duchtig woordje mee om de gevreesde ziekte onder de knie te krijgen. De kansen op genezing zijn dan ook zéér groot. Maar nog steeds geldt, dat de sanatorium-patiënt ge duld moet hebben: de verpleging duurt lang. Niet minder 3an 11 sanatoria in ons land hebben scholen voor lager on derwijs. De kinderen raken op deze wijze door hun ziekte niet achter bij hun gezonde leeftijdsgenoten en bo vendien zijn bezigheid en ontspan ning van groot belang voor het herstel. Dit geldt evenzeer voor volwassenen. Een tienjarig patiëntje uit het Rot terdams Zeehospitum in Katwijk aan Zee heeft in zijn bed een mooie rebus ontworpen ter ere van het vijftigjarig bestaan van de georganiseerde tuber culosebestrijding in ons land. Voor de goede oplossers zijn vele mooie en kostbare prijzen beschikbaar. Kaar ten met de rebus kunt u gratis en franco toegezonden krijgen op aan vraag bij de Nederlandse Centrale Ver eniging tot bestrijding der tuberculose, Riouwstraat 7, den Haag.' In vijftig jaar is de sterfte aan tu berculose van 189 per 100.000 inwo ners afgenomen tot 12. Maar de ne- derlandse tuberculosebestrijding zal eerst tevreden zijn als de tuberculose tot het verleden behoort, zoals thans reeds in West Europa het geval is met cho lera, melaatsheid en andere besmette lijke ziekten. Geboren: 134 Juli. Pieternella Ma rina, d.v. M. J. Bustraan en P. A. L Bouwense. 15 Juli. Levina Adriana, d.v. P. Kramer en J. P. Clement. 16 Juli. Pieter Johannes, z.v. J. H. de Leux en M. C. Korsuize. 18 Juli. Jo hannes Abraham, z.v. J. Balkenende en E. J. Brouwer. 23 Juli. Adriaan Hen drik, z.v.-C. W. Zwem er (en J. M., Ver sluis. Willemke, d.v. M. I. Begthel en D. ter Veld. 30 Juli. Jannetje Cornelia, d.v. M. P. Goudswaard en P. Heijstek. Ondertrouwd: 2 Juli. I. Stokman, 44 jr en A. A. van den Band, 32 jr. 10 Juli. J. de Jager, 28 jr te 's-Heer Arendskerke en B. D. de Looff, 23 jr. Getrouwd: 1 Juli. H. P. Leendertse, 30 jr en L. P. M. Bak, 27 jr. J. Jan sen, 26 jr te Kattendijke en J. C. Scherp, 25 jr. 8 Juli. A. Bakker, 58 jr en A. P. Tazelaar, 57 jr. 15 Juli. I. Stokman, 44 jr en A. A. van den Band, 32 jr. 22 Juli. A. H. Ruijsink, 28 jr te Zutfen en L. A. Gouds waard, 30 jr. J. de Jager, 28 jr te 's-Heer Arendskerke en B. D. de Looff, 23 jr. Overleden: 11 Juli. Marinus Ver burg, 43 jr, echtgen. van P. van der Weele. 13 Juli. Jannetje de Jonge, 83 jr. Geboren: 11 Juli. Cornells Leen- dert, z.v. Jacobus A. Vink en Elisa beth D. Meulenberg. 12 Juli. Gerda, d.v. Gillis de Fouw en Prientje Ver burg. 17 Juli. Jacob Marinus, z.v. Adriaan Geelhoed en Adriana Breas. 20 Juli. Leentje M. A., d.v. Matthijs J. Noordhoek en Janna Filius. Jo- zina, d.v. Adriaan de Jager en Lena van der Maas. 21 Juli. Willem Cor nelis, z.v. Pieter van Goudswaard en Cornelia C. van der Weele. 23 Juli. Sara Pieternella, d.v. Francis G. Is raël en Dana N. Ganzeman. Ondertrouwd: 1 Juli. Pieter D. Kra mer, 31 jr en Suzanna de Looff, 23 'jr. 8 Juli. Marius A. van Hekke, 24 jr te Kerkrade en Hendrika van Gilst, 19 jr. Getrouwd: 1 Juli. Pieter A. Wilde- rom, 33 jr te Wissekerke en Hendrika M. van der Weele, 25 jr. Pieter van Gilst, 25 jr en Janna de Wild, 24 jr. 8 Juli. Gijbregt C. Kramer, 32 jr en Jacoba Janse, 23 jr. 15 Juli. Pieter D. Kramer, 31 jr en Suzanna de Looff, 23 jr. 29 Juli. Marius A. van Hekke, 24 jr te Kerkrade en Hendrika van Gilst, 19 jr. Overleden: 11 Juli te Goes. Maria Verburg, 62 jr, ongehuwd. 16 Juli. Jacob Hoogerheide, 78 jr, ongehuwd; door dr P. Drie' belangrijke gebeurtenissen heb ben in de laatste tijd het wereldbeeld gewijzigd: de dood van Stalin, de ge wijzigde russische politiek en de vrede in Korea. De vraag, die wij ons allen stellen is dezeof er wezenlijk een kentering is gekomen in de bedrei ging, waaronder wij allen zuchten, se dert wij van het duitse juk zijn be vrijd. Wij menen dat het geboden is, ons optimisme te temperen. Goddank, er vloeit geen bloed meer, maar is daar mede het koreaanse conflict uit de wereld? De strijd om Korea is verhuisd van het slagveld naar de conferentie tafel. Aan die conferentietafel neemt de aanvaller plaats met dezelfde stem ming, waarin hij de bestandsonder- handelingen heeft gevoerd. De strijd in Korea heeft niet het re sultaat gehad, dat de UNO en dat A- merika ervan verwachtte. Aan de a- gressor is een halt toegeroepen, maar men kan niet zeggen, dat de Verenigde Naties de strijd hebben gewonnen. De oorlog is geëindigd met een vergelijk, de vrede die wij beleven is een gepleis terde vrede. En het rode blok zal zich moeilijk neerleggen bij een her stel der koreaanse eenheid, waarin het rode noorden niet een voorname rol speelt. -o- Onmiddellijk na het staken der vij andelijkheden is het probleem aan de orde gekomen, dat achter de kore aanse kwestie verborgen ligt. De ei sen van China om een groter machts positie, om toelating tot de Verenigde Naties is een troef, die het oostelijk blok aan de conferentietafel kan en zal uitspelen. De amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles is de te genstander vóór geweest. Hij heeft nu al verklaard, dat Amerika niet geneigd is de vereniging van Noord- en Zuid- Korea te kopen voor de toelating van het rode China tot de Verenigde Na ties. Intussen denkt men in Engeland heel anders over deze zaak. Men is daar over de rede van Dulles onthutst en ontstemd. De tegenstelling, die bezig is zich te ontwikkelen tussen de twee belang rijkste deelgenoten van het westerse blok is koren op de russische molen en Rusland zal niet nalaten van het H. Ritter Jr verschil in het beleid ten aanzien van China, dat zich heeft geopenbaard, ge bruik te maken en zijn eigen doel einden te verwezenlijken. Het verschil ligt waarschijnlijk nog dieper, want men krijgt de indruk, dat Engeland te gemoetkomender zich bevindt ten op zichte van een conferentie der grote vier, dan Amerika. Er zullen lange en moeizame onderhandelingen tussen de westelijke geallieerden moeten worden gevoerd, alvorens zij Rusland aan de ronde tafel kunnen ontmoeten. -o- Een andere kwestie, welke de vrede nog altijd onzeker maakt, is dat wij, ondanks de geruchtmakende russische frontverandering nog niet weten wat wij over de situatie achter het ijzeren gordijn moeten denken. Wat wij aanschouwen is, dat er een speciale divisie gevormd wordt om opstanden in de satellietstaten te on derdrukken, hetgeen betekent, dat die opstanden nog een voortdurende be dreiging vormen voor de sow jet. Wat wij aanschouwen is, dat er nog voort durend zuiveringen aan de gang zijn, hetgeen betekent, dat het russisch bewind nog steeds weerstand onder vindt. Wat wij tenslotte zien, is dat de speldeprikken, die in de koude oor log worden toegediend niet ophouden. Het onheilvol spelevaren van de a- merikaanse vliegtuigen om de russische grenzen heen, verwekt telkens inciden ten, die ons ernstig verontrusten. En de Sowjet Unie blijft zich uitputten in de politiek der tegenvoorstellen (nu weer omtrent Oostenrijk) die, als zij gehandhaafd blijft, aan een werkelijice oplossing van het probleem der we reldvrede in de weg staat. En zij blijft zich op grote schaal bewapenen. -o- Omtrent wie de eigenlijke macht heeft, of zal krijgen in Rusland, ver diept men zich in gissingen, maar nie mand weet het eigenlijk. En de con clusie, welke men uit al deze ver schijnselen kan trekken, is, dat de koude oorlog nog niet achter de rug is. Wij geloven niet in acute gevaren, maar wij geloven wel, dat het ver standig is, dat men zijn enthousiasme wat tempert. Een duidelijk omlijnd en bevredigend beeld geeft de huidige wereld-situatie nog niet. HAMBURG (P.A.) Een oostduitse vluchteling, van beroep scheepsbouw kundig ingenieur en voorheen chef ingenieur op de russische scheepswerf F.U.S. bij Kronstadt, heeft na zijn aankomst in een vluchtelingenkamp in West-Duitsland, enkele mededelingen ge daan over het zo juist in de vaart gebrachte reuzenschip „Admiraal de grote Stalin". De oostduitse ingenieur heeft zijn verklaringen kunnen bewijzen door het overhandigen van een aantal negatie ven, die hij op zijn vlucht van achter het „IJzeren Gordijn" naar het wes ten had meegesmokkeld en die na ont wikkeld te zijn, foto's te zien gaven van een gigantische zeebodem. Amb tenaren der geallieerde geheime diensten onderzoeken thans de gegevens van de( scheepsbouwkundig ingenieur. Gewezen zij op soortgelijke medede lingen afkomstig van de 1ste zeelord van de britse admiraliteit in het en gelse lagerhuis, die o.m. verklaarde, dat de russische marine in de wereld de tweede plaats inneemt (de eerste plaats wordt bezet door de V.S.). De zeelord verklaarde, dat de russische marine zich in hoofdzaak bedient van (oostj) duitse scheepsbouwers en zee lieden. Thans is echter an het licht ge komen, dat de Russen met behulp van duitse technici een ontzaglijke oceaan stomer gebouwd hebben, die de naam draagt van „Admiraal de grote Stalin". Het vaartuig heeft een lengte van 933 m en een breedte van 87 m, de diep gang is 13 m, waterverplaatsing 180.000 ton, snelheid 120 km per uur. Het schip heeft 13 schoorstenen, waarvan 6 in feite gecamoufleerde kanonnen zijn. Het kan 30.000 personen aan boord nemen en het is gebouwd op de scheepswerf F.U.S. in Kronstadt bij Leningrad. De kiel van dit vaartuig werd gelegd in het jaar 1947 en het liep in 1950 van stapel. De gevluchte scheepsbouwer verklaar de, dat de bouw en het gereedkomen van dit schip tot en met 1 Mei 1953 voor de wereld geheim moesten wor den gehouden. Het vaartuig vertoont veel overeenkomst met het duitse s.s. „Bremen", hetwelk echter veel kleiner in omvang is. Dit russische reuzenschip wordt voort bewogen door dieselmotoren, turbine's en door bepaalde onder de waterspie gel aangebrachte krachtwerktuigen welke laatste een nieuwe, door duitse technici uitgedachte, vinding moeten zijn. Het reuzenschip is gecamoufleerd als passagiersschip, doch is in feite een troepentransportschip. Het maakt bij herhaling proefvaarten in de Oost zee en zou ondermeer in de omgeving van Stettin zijn gesignaleerd. Van ge allieerde zijde is men doende meer ge gevens over het vaartuig te verkrijgen,' Wie lopende een rijwiel meevoert, heeft zich aan de verkeerslichten en ver keerstekens van de politie te hou den. Men wordt dus beschouwd als bestuurder. Gebak, dat nog vers is, snijdt men gemakkelijker met een warm mes. Klemmende deuren smeert men in met zachte zeep. Vlekken ontstaan door oostindische inkt worden verwijderd met een op lossing van wijnsteenzuur 20 pet. Last van muggen tijdens de slaap? Druppel wat citroenolie op het kussen. Lathyrus moet altijd in een klein beetje water gezet worden, ze blijft dan langer goed. Weergave het meest natuurgetrouw, zei jaren geleden Ed. Flipse Doet uw keuze uit onze ruime voorraad Het blijkt, dat 2 personen, zich uitgevende als vertegenwoordi gers van Radio van der Heil te Goes, in Zeeland huis aan huis glasverlichting verkopen Wij verklaren geen vertegenwoordigers of colporteurs in dienst te hebben, zodat deze personen ten onrechte gebruik maken van onze naam Wij nemen geen enkele verantwoording op ons ten aanzien van de aan U berekende prijzen en geven geen garantie op gebreken Lange Vorststraat 45 Goes Telef. 2467-3405

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2