NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD 'n oud en vertrouwd adres voor Raadsvergadering Wissekerke Kortgene, Telefoon 01108-221 No 2639 Zaterdag 8 Augustus 1953 56e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 OOK VOOR Zuivelproducten IS BUIJZE HET ADRES BUIJZE'S LEVENSMIDDELENBEDRIJF Tel. no 308, Giro 32622 Noordbevelands uitgebreidste reparatieinrichting voor radio G. J. de Koster Vijf millioen dagen Wij hebben een fijn stukje echte boerenkaas. De prijzen zijn scherp dat weet U, probeert U het ook eens. Margarine vanaf 40 cent per 250 gram. Als extra reclame 500 gram fijne boerenkaas voor f 1.25, alleen deze week. Ook steeds bolletjes en pakjes smeerkaas voorradig. Kaas is een ver- trouwensartikel, koopt het dus bij het vertouwde adres, dus bij In een voltallige zitting kwam de raad dezer gemeente j.l. Maandag bij een onder voorzitterschap van wnd 'burgemeester M. de Nooijer. Na een welkomstwoord tot allen ge richt te hebben, opende de voorzitter deze vergadering met het gebruike lijke gebed, waarna de notulen van de vorige vergadering ongewijzigd wer den goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken en mede delingen was o.m. een verheugend be richt uit Stockholm: een vereniging aldaar zond aan de Chr. Kleuterschool te Geersdijk ter tegemoetkoming in de rampschade linoleum, viltpapier en kit, met de mededeling dat dit een eer ste zending betrof. Mej. A. Clement, ambt. ter secretarie, las het in het engels gestelde dankwoord voor. Naar aanleiding van een schrijven van de Kon. Ned. Toeristenbond zul len in deze gemeente, op daartoe ge- eigende plaatsen, mandjes worden op gehangen waar het publiek papieren afval in kan deponeren. De netheid dezer gemeente zal door deze maat regel zeer zeker bevorderd worden; Het verzoek van de Centr. voor Kath. Mil. Tehuizen om subsidie werd voor kennisgeving aangenomen. Z.h.s. werd aan het gemeenteperso- neel een vacantiegratificatie toegekend. Het verzoek om subsidie van de Bond van Mobilisatieinvaliden en zijn doch terinstelling ,,De Nederlandse Soldaat" ontlokte enige bespreking. De leden Dingemanse en Bustraan waren de me ning toegedaan dat bedoelde uitke ringen ten laste van het Rijk dienden te komen en dat voor dergelijke uit keringen geen bedelpartij gehouden moesten worden. Wethouder Van Halst legt uit dat bedoelde Bond het geld niet nodig heeft om zelf de ondersteu ning te verlenen, maar dit geld ge bruikt om voor invaliden e.d. bij de regering klem bij persoonlijke aan vragen te kunnen zetten. Met alge mene stemmen vóór werd besloten het subsidieverzoek in te willigen. De bij drage is één cent per inwoner. Z.h.s. werd het voorstel van B. en W. aangenomen om aan de firma M. Wilderom en Zn nogmaals vijf jaar ivrijstelling te verlenen van het bouwen van een stenen loods in plaats van de houten loods op het haventerrein te Kamperland. Het lid Noordhoek wilde graag de motivering van dit verzoek weten. De voorzitter antwoord de hem dat dit in verband was met het drie-eilanden-plan. Aan een drietal aanvragers werd !ont_ heffing verleend van hondenbelasting, terwijl de havengeldverordening bij her nieuwing werd vastgesteld. Z.h.s. werd de aanvraag van de Chr. Ulo om een vierde lokaal (voor hand werken en natuurkunde) aan de nieuw te bouwen Ulo-school ingewilligd. Het lid Zuijdweg vroeg of dit vierde lokaal nu alleen nodig was ter ver krijging van een centrale verwarming, dit naar aanleiding van de uiteenzet ting van de voorzitter, waarop het lid Bustraan een en ander nader uit een zette. De door de E.H.B.O. te Kamperland aangevraagde subsidie werd toegestaan tot een bedrag van f 100.Bij de bespreking hierover vroeg het lid De Smit naar de stand van de B,B. Het wil hem voorkomen dat hiervoor van gemeentewege meer propaganda gemaakt diende te worden en dat men niet bij de pakken neer moest gaan zitten. De voorzitter antwoordde hierop dat ook de burgemeester van Kortgene klaagt over de minimale deelname, ja, dat het eigenlijk overal zo is in de kleine gemeenten. Het lid Dinge manse zegt dat het publiek wacht op de in uitzicht gestelde verplichting, Wethouder Hoveijn vergelijkt de deel name B.B. met de deelname aan de luchtbeschermingsdienst van voor 1940. Bode De Haze, brandweercommandant te Kamperland en uit dien hoofde geïnteresseerd bij de B.B., gaf hierna een uiteenzetting van de B.B. Besloten werd om een stukje grond van 10 vierkante meter van het sport terrein te ruilen tegen gelijkwaardige grond van de heer M. Z. Verhage. Het sportterrein krijgt hierdoor een enigs zins betere vorm en de heer Verhage kan een garage bouwen. Evenzo werd besloten om ongeveer 60 vierkante meter grond van de heer J. J. Jero- nimus over te nemen, in ruil waarvoor een betonnen schutting op kosten van de gemeente zal worden geplaatst. De toegang voor de brandweer tot de daarliggende brandput is hierdoor ver zekerd. Bij de rondvraag vraagt het lid Bustraan naar een strubbeling in de plannen voor de te bouwen schoolt. De voorzitter noemde bedoelde strub beling niet ernstig en zeide dat hier over reeds was geschreven. Het lid Dingemanse vroeg of de in de rampnacht gebruikte boot van Van Goudswaard nog hersteld zal worden. De heer Lansen heeft die boot nu waterdicht gemaakt, maar de smid kan door zijn vele werkzaamheden geen ijzeren band rondom die boot leggen, hoewel hij het daarvoor benodigde ijzer er voor heeft thuisgekregen. De voor zitter zegt dat hem van dit alles niets bekend is en dat de eigenaar met hem geen verbinding heeft gezocht. Vol gens Dingemanse heeft opzichter War ren opdracht tot deze reparatie gege ven, het lid Zuijdweg had dit ook zij delings vernomen, wat wethouder Van Halst de vraag ontlokte: bedoelde op zichter kan toch geen opdracht ver strekken zonder medeweten van het gemeentebestuur? De wnd secretaris Van Hekken vraagt of opzichter War ren bedoelde opdracht heeft gegeven via de Heide Mij. De voorzitter zal deze zaak met de heer Warren be spreken. Het lid De Smit vraagt of er geen maatregelen zijn te nemen voor het opbergen van een dood varken e.d., wanneer ze van het destructiebedrijf juist met de wagen geweest zijn. Vol gens het lid Bustraan zal hieraan niet veel te doen zijn, bedoeld bedrijf kan niet expres om één dood beest komen!; De voorzitter zal dit geval met veeartë Hoek bespreken. Het lid De Smit vroeg naar het tijd Advertenties 6 cent per mm stip waarop het nieuwe sportterrein in gebruik genomen mag worden. De voorzitter antwoordde hem dat dit bereids reeds aan de Heide Mij was aangevraagd. Het lid De Smit was danig te spre ken over de inrichting van het speel terrein van de Kleuterschool te Geers dijk. Hij zou het persoonlijk ten zeer ste toejuichen dat de Kleuterschool te Wissekerke ook over iets dergelijks zou kunnen beschikken. Volgens spre ker is de ligging van het speelterrein te Wissekerke totaal niet in orde en bovendien, zon is op dat terrein nooit te vinden. Hij meent dat de mogelijk heid tot verbetering wel te vinden zal zijn en geeft B. en W. in overweging dit eens nader te onderzoeken en in een volgende vergadering daarvan uit slag te geven. Het lid Marcusse meent dat deze verbetering niet ligt op de weg van het gemeentebestuur, maar op die van het betreffende vereni gingsbestuur, waarop De Smit ant woordt: wij moeten toch ook waken voor de belangen van de kleuters? Het besproken onderwerp wilde hij dan nu een tip noemen aan het ver enigingsbestuur. Het lid J. M. Filius vroeg naar be tegeling van het z.g. trottoir aan de Molenweg. Bedoelde weg heeft veel hinder van putten en daardoor ook van het hemelwater. Het lid Bustraan onderstreept de vraag van spreker. De voorzitter zegt dat inwilliging van dat verzoek niet geheel onmogelijk is en zal deze zaak nader bekijken. Volgens wethouder Hoveijn lag deze betegeling voor de naaste toekomst in de bedoe ling, doch andere weggedeelten, o.a. het straatje bij Meulenberg, hebben ei genlijk voorrang. Dit was ook het lid Filius bekend, maar hij achtte de noodzaak voor de Molenweg aanwe zig omdat deze zeer druk bereden wordt en eigenlijk veel te smal is. De voorzitter beloofde, op een vraag van het lid Zuijdweg, de oprit te Geersdijk eens nader te gaan bekijken en zo mogelijk te laten verbeteren. Hierna dankte de voorzitter de niet meer in de raad terugkerende leden Noordhoek en H. P. Filius voor de aan de gemeente gegeven gaven en krachten en voor hun goede samen werking in dat bestuur. Het lid H. P. Filius dankt allen voor de samenwerking en spreekt zijn hoop uit voor de toekomst, waarbij het lid Noordhoek zich gaarne aansloot. Het oudste raadslid, G. J. de Smit, dankt de scheidenden, ook namens al le raadsleden. In zijn dankwoord stelde hij ook de vraag: waarom geven wij ons eigenlijk voor dit werk? Hij be antwoordde meteen deze vraag door te zeggen: dit wordt niet gedaan voor het baantje of om te heersen, ook niet om geëerd te worden. Ieder die zich als raadslid geroepen voelt, die is op Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 zijn plaats. Hoewel er de laatste jaren nog al eens heftige discussies zijn geweest, toch was de samenwerking steeds in orde. Hij riep de aftredenden een vaar wel toe en opperde tevens de mogelijk heid van terugkeer. De voorzitter sloot hierna deze ver gadering met het voorlezen van het dankgebed. Een blik in vogelvlucht over vijftig jaar tuberculosebestrijding in Neder land is ook een beetje geschiedenis van het sociale gevoel. Toen in het begin dezer eeuw de eerste nederlandse sanatoria werden opgericht en ook aan particulieren hiervoor een bij drage werd gevraagd, schetste een boze meneer dit in een artikel als „een ziekelijke philantropie". „Want", zo ging hij verder, „wie de strijd van het bestaan niet kan volhouden, moet niet kunstmatig gesteund worden, doch moet liever vallen Maar ondanks dit cynische geluid zijn de sanatoria er tóch gekomen. Ko ningin-Moeder Emma gaf een vorste lijk voorbeeld: bij het neerleggen van het regentschap stond zij het landgoed Oranje Nassau's Oord in Renkum af om het tot sanatorium te doen inrich ten. En nu vindt u in ons land sana toria in soorten. Er zijn er, die spe ciaal ingericht zijn voor kinderen en we kennen ook het Nederlands Studen tensanatorium. De vakbeweging heeft eigen sanatoria en het spreekt vanzelf dat er ook speciale inrichtingen voor protestanten en rooms-katholieken zijn. In 1952 hadden de gezamenlijke ne derlandse sanatoria vijf millioen ver- pleegdagen: bijna 14.000 patiënten, die driehonderd vijf en zestig dagen werden verpleegd. En daarbij rekenen wij dan nog niet die patiënten, die thuis of in een ziekenhuis werden verpleegd, waarvoor ook nog ruim 2.000.000 da gen worden gerekend. Was vroeger het verblijf in een sa natorium vrijwel uitsluitend een lang durige rustkuur, gepaard met een goe de voeding om tot genezing te komen, nu spreekt ook de chirurgie en de be handeling met de modernste geneesraid- Loodgieters-werken Aanleg en reparatie van hniswatervoorzieningen Automatische en kenkenpompen Electrische licht- en krachtleidingen Begrotingen en adviezen gratis en vrijblijvend

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1