NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD SMYRHI4KLEEDJES RANG Emigratie is geen verhuizing Koopfeest in Middelburg feest-koop hij ons L. van de Hiele ¥1 *t)e veWfuzpéitfifrVaa cfe mste tang. Ledenvergadering No 2637 WE GEVEN GRAAG EEN ZICHTZENDING 50 x 50 f 9.00 50 X 90 f 16.00 72 x 72 f 16.00 72 X 140 f 31.50 100 x 100 f 30.00 100 X 150 f 44.00 Dressoirloper f 17.50 140 X 170 f 69.50 Firma Belderok Van Roo Nieuwe Burg 27 - Tel. 011 80-2873 - Middelburg fruit. chocolade en suikerwerken. reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster PUR0L Zaterdag 25 Juli 1953 56e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm BRENGEN SFEER IN UW KAMER Een belangrijk geluid uit de nieuwe wereld Nederlanders worden in Australië thans goed opgevangen Maar dan komen de pretenties (Speciale correspondentie) SYDNEY (P.A.) Wie in de gele genheid is geweest om de massa^im- migratie van Nederlanders naar Austra lië gedurende enkele jaren van nabij gade te slaan, wordt van een onver deeld enthousiasme vervuld, wanneer hij de omstandigheden van thans ver gelijkt met die van 1950'51. Men kan in het kader van de emi gratie de term moeilijk gebruiken, omdat ze voor iemand die van bet ene eind van de wereld naar het an dere trekt, nimmer geheel kan gelden, doch anders zou men zeggen, dat veel nederlandse immigranten hier ,,in de watten worden gelegd". Desondanks zijn er enkele honder den landgenoten naar Nederland terug gekeerd, die het „veel beter weten" Ce moet ïn Nederland echter niet de is Iedere dag verse aanvoer van Ruim gesorteerd in Door grote omzet scherp concur rerende prijzen. Bijvoorbeeld: 200 gram bruidsui- kers, toffee's, amandelbonen, zuur tjes voor 35 cent. Kindersnoepjes (30 soorten) 150 gram 25 cent. Alles met waardebonnen. Langeviele 44 Middelburg weinigen tellen, die niet zijn geslaagd, maar liever overwegen, dat vijftig duizend mensen van nederlandse stam het hier goed gaat, die hierover geen opgewonden verhalen vertellen of in gezonden stukken in nederlandse kran ten plaatsen, omdat ze daarvoor geen tijd hebben. Hun geest en hun hand vonden beter werk te dpen Zie de nieuwelingen, de jonge men sen, die hier enkele weken geleden aankwamen met de „Sibajak". Een mooi ingerichte boot, met een keu rige bediening en voldoende comfort. Heel wat anders dan die oude „Volen- dam", of de nog als troepenschip in gerichte „Groote Beer" of „Zuider kruis", van enkele jaren geleden. Dat is al een hele vooruitgang, zo'n reis onder betere omstandigheden. Wanneer er thans een nederlands schip naar Australië komt, staan in dit werelddeel niet alleen vele vrien den en kennissen van de opvarenden gereed om de helpende hand te bie den aan de kers-verse immigrant^ maar is er daarnaast in de loop van de jaren een nederlands immigratie apparaat opgebouwd, dat de australi- sche organisatie in vele opzichten aan vult en verbetert. Natuurlijk was dit niet mogelijk zonder een nauwe samenwerking met het australische departement van im migratie, maar vergeleken met andere landen als Italië, Griekenland en W. Duitsland, vanwaar hier ook veel e- migranten komen, steekt de nederland se organisatie toch zeer gunstig af. Zelfs de Engelsen kennen zoiets niet. De bedoeling van het nederlandse immigratie-apparaat hier is om de nieuwelingen en eventueel oolc hen, die hier reeds langer gevestigd zijn te helpen bij het verkrijgen van werk en zo mogelijk, passende huisvesting.' Het laatste is nog altijd het moeilijk ste en dit zal ook nog zeker vele ja ren zo blijven. Van een schip immigranten wor den iÊT de eerste plaats diegenen aan de zorgen van het nederlandse over heidsapparaat toevertrouwd, die uit komen onder het z.g. N.G.A.S. (Nether lands Government Agency Scheme). Dit systeem houdt in, dat het nederlandse immigratie-apparaat zich verantwoor delijk stelt voor de plaatsing van zul ke emigranten, in overleg met de au stralische autoriteiten. Verhuizen? Op zo'n boot als de „Sibajak", met ca 700 Nederlanders, zitten er heel wat, die eigenlijk nauwelijks begrij pen wat er met hen is gebeurd, als het schip de haven van Sydney is binnengelopen. Velen realiseren zich niet, dat ze zijn geëmigreerd, en niet verhuisd. De werkelijkheid van een land, waar iedereen een andere taal spreekt dan Nederlands is voor hen niet te bevatten. De onmetelijkheid van de afstanden in dit werelddeel zijn voor hen nietszeggend. Zij rekenen stug in kilometers en vinden nog steeds, dat de afstand Amsterdam-Gro- ningen een bar eind is. Heel spoedig daarop komt de ontgoo cheling, want men moet het schip ver laten. Naar welke staat men ook wil, het onvermijdelijke uur komt En dan, wonderlijk genoeg, schij nen velei het nog vanzelfsprekend te vinden ook, is daar een nederlandse heet hier een groot veeteeltbedrijf)? Een eigen huisje, dat eerst moet wor den afgebouwd. Later werken als timmerman op het enorme bedrijf, dat 20.000 ha omvat. 40 km van dichts- bijzijnde dorp. Dat is toch wel erg ver. En moet mijn vrouw dan de hele dag alleen zijn? Zeventien pond in de week verdienen. Ja, da's veel geld. En dan komen de maar's. Is er geen waterleiding? Is er geen electriciteit? Maar dan kan ik mijn naaimachine niet gebruiken I Wat moet ik dan de hele dag doen? Het vrouwtje leeft nu al honderd bezwaren. tierard van Rijn geeft haar een kwartier bedenktijd. Keuzey. Een volgende candidaat is er een van het goede slag. Flinke kerel. Vol goede moed. Maar hij zal het ook niet gemakkelijk rooien. Zijn vrouw ligt al met zenuwen te bed. Het plat teland op? Dat is niets voor zijn vrouw. Hij zou het wel willen. Hij krijgt een baan in de stad. Niet zo'n hele beste en hij zal later zeker nog eens terugkomen op zijn besluit en wel het platteland opgaan, maar zijn vrouw moet het eerst nog leren Een schilder, die de gehele dag en overal de hoed ophoudt, komt la waaierig vertellen, dat hij liever voor Australiërs zou werken dan voor de in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Let op de naam Rang öp het beschermend omhulsel van ieder „Rangetje" i&J ambtenaar, die zomaar van alles in orde maakt. De voorlopige huisves ting in eeu kamp, de opslag of door zending van bagage, de uitreiking van landingsgeld, een mens zijn natje en zijn droogjemijn liefje, wat wil je nog meer? En toch is het uitstel van executie Men moet aan de slag. Men moet zelf de verantwoording ne- Hulp. In het kleine, zeer behoorlijk in gerichte „holding centre" (woonkamp) Scheyville bij Windsor, ca 45 km van Sydney verwijderd, komt op een zonnige Donderdagochtend, de heer Gerard van Rijn, eerste ambtenaar van de immigratiedienst te Sydney met zijn kleine wagen binnenrijden. Hij begroet er amicaal de australische kampcommandant, een voormalig ko lonel. Die vriendschappelijke verhou ding is goud waard. Ze werd opge bouwd door maandenlange omgang, waarbij van de Nederlander wordt ge- eist, dat hij weet hoe een Australiër hem zal kunnen appreciëren. Vervolgens gaat de heer Van Rijn naar het kantoor van het (nederlandse) blokhoofd, waar hij met de heer Lex Rotteveel bespreekt welke gezinnen het eerst aan de beurt komen om ver der geholpen te worden. En dan komen ze binnen, de nieuw aangekomen Nederlanders. Een jonge timmerman, Clark Cable snorretje^ veel golven in zijn haar. Naast hem! een jong vrouwtje, dat vrij zuur kijlct^ Oh ja, ze wilden graag bij een boer werken. Samen. Knus. Gezellig. Goed verdienen. Wat zegt u? Eh, een baan als timmerman op een „station" (zo nederlandse bazen, die de heer Van Rijn weet. Drie man zijn er voor no dig hem1 een beetje te sussen, want men ziet hem aan, dat hij een schil der in hart en nieren is. Zijn gezin kan in Scheyville blijven. Hoe eerder aan de slag, hoe beter. En verder En gels leren, adviseert Lex Rotteveel] Ieder woord is een kwartje waard. Dan komt Clark Cable terug. Of ze eerst even konden gaan kijken. De voorgestelde baan is 600 km- verwijderd van Sydney I Terecht weigert de heer Van Rijn. Wie niet de moed heeft te accepteren zal zeker ook niet slagen. De baan van zeventien pond blijft open. Clark Cable mag ook nog iets an ders kiezen. Samen op een boerderij waarbij het zure vrouwtje ook moet werken. Is dat beter? Het is niet zo ver weg. Er is ook electriciteit. Sa men vijftien pond verdienen. Zes, soms misschien wel zeven dagen werkeni Koeien staan 's Zondags nu eenmaal niet droog. Is dat goed? Ja, graag. O.K. Volgende Maandag dan maar op reis. De krant helpt. Tussen de bedrijven door belt de heer Van Rijn op naar de „Dutch- Australian Weekly", de nederlandse krant in Australië, welke in Sydney verschijnt. Er wordt een bakker ge vraagd in de laatste editie. Adver tentie onder nummer. Mag hij weten waar die baan vrij is? Natuurlijk mag dat. Nederlandse li chamen helpen elkaar. Een bakker, waarmee de heer Van Rijn al twee weken omhoog zat, kan naar een plaatsje bij Newcastle. Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 Gerard van Rijn, een Nederlander van even in de dertig, is een ware goochelaar. Uw correspondent, die wel een beetje weet, wat er te koop is, in dit land, stond perplex over zijn „voor raad" betrekkingen. Beste banen, met accomodatie voor echtparen. Zoals die timmermansbaan van zeventien pond per week. Een hoofdprijs in de loterij I Maar de nieuweling ziet dat niet in. Clark Cable bestond het zelfs om 's Maandags op te bellen, dat hij ook niet naar die tweede betrekking kon gaan. Zijn vrouw had buikpijn' Instelling. En zo grijpt alles wat verband houdt met het welslagen van de ne derlandse immigrant in Australië tel kens weer terug op zijn innerlijke, zijn geestelijke voorbereiding op Het Gi'ote Avontuur. Er wordt niets bovenmenselijks ge vergd. Er wordt alleen maar gevraagd van de emigrerende Nederlander, dat hij moet beseffen onder geheel andere omstandigheden te gaan leven. Iedere voorlichting faalt, wanneer men met een plaat voor zijn hoofd blijft lopen en toch doet wat men zelf het beste meent te weten. Dan neemt men een electrische naaimachine mee om op het australische platteland te gebrui ken. Dan pakt men grote kisten in met meubilair, waarvoor in geen jaren een passend huis is te vinden, dan heeft men het onhebbelijk optimisme om te verwachten, dat Australiërs wel Ne derlands zullen leren! De Nederlander heeft in Australië nog steeds alle kansen om te slagen, mits zijn gezin saamhorigheid kent, mits zijn vrouw geen „mietje" of zwartkijkster is en mits hijzelf vrij gezel of getrouwd man gebruikj wil maken van de ervaringen, die tien duizenden geslaagde Nederlanders in Australië in de afgelopen jaren heb ben opgedaan. Anne B. HilbrinV Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten van de Vereniging ter bevordering van de verkrijging van Onroerend Goed door Landarbeiders „Noor-Beveland" te Wissekerke op Zaterdag 1 Augustus a.s, des avonds 7.30 uur in Hotel „De Kroon" te Wissekerke. Agenda: 1 Opening. 2 Notulen. 3 Ingekomen stukken. 4 Rekening en verantwoor ding 1952. 5 Verkiezing bestuursleden. 6 Rondvraag. 7 Sluiting. Het Bestuur. De bestuursleden en de leden der commissie tot het nazien der boeken worden verzocht een half uur vroeger aanwezig te zijn.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1