NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Deze week een extra zomerse reclame aanbieding Buijze's Levensmiddelenbedrqf De vlag in top! Ambassadeurs L kunt niet alles weten Ho. 2636 Zaterdag 18 Juli 1953 56e Jaargang (Tweede blad) Absoluut het beste adres. Ook voor u! 68 milSioen verjaagden Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster Programma van het Kinderfeest te Wissekerke op 18 Juli 1953 250 gram fijne bonbons voor 65 cent Dit komt maar één keer. Dus profiteert hiervan. De voorraad is beperkt 100 gram geurige thee 57 cent 1 kg stroop 80 cent 1 flesje puddingsaus en 1 pakje pudding samen voor maar 45 cent 1 rol Hooimeijer's beschuit en 250 gram heerlijke koekjes voor slechts 74 cent Ons puntzaksnoepje: 150 gram voor 29 cent 3 grote repen chocolade, 4 verschillende smaken, van 60 cent voor 49 cent Doe de kinderen een plezier en neem een fles vloeibare Presto met 3 glazen knikkers. Absoluut het beste afwasmiddel Wij hebben nog een beperkte voorraad Castella afwasmid del. Bij aankoop van 2 pak Castella actief wit 1 pak voor 8 cent. Dus 23 cent voordeel. Bovenstaande aanbiedingen brengen u weer guldens in uw portemonnaie Koop dus in (Van onze verslaggever) München (P.A.) Sinds 1912 beleeft Europa de met (oorlogs) geweld ver oorzaakte volksverhuizingen. De 20ste eeuw is de eeuw der gruwelen, oor logen en mensenverschuivingen op een wel zéér grote schaal. Deze volksver huizingen hebben tot op heden nog géén einde genomen, m.a.w. het einde hiervan is nog niet in zicht* Door zekere beslissingen, genomen door en afkomstig van leidinggevende politici in de wereld, worden er van tijd tot tijd millioenen mensen van huis en hof verdreven en tot „vrij wild" ver klaard. Deze van huis en hof verdre venen hebben niets anders gedaan dan hard gewerkt, hun grond bebouwd, de akkers geploegd en hun handwerk of beroep met noeste vlijt uitgeoe fend, zoals het eerlijke en trouwe bur gers betaamt. Door taal en zeden heb ben zij zich echter in gunstige zin onderscheiden van afgunstige medebur gers. Na het beëindigen van een oor log en of na gewijzigde politieke tnachtsverhoudingen beroofden d,e af- gunstigen hun goede medeburgers van rechten, have en goed en zulks had op een dusdanige wijze plaats, dat zelfs de struikrovers hiervan nog konden leren. Velen, die verjaagd en van huis en hof verdreven werden, bouwden zich een nieuwe toekomst op, doch het me rendeel hunner loopt doelloos voort als op een weg zonder einde.1 De mees ten hebben de moed opgegeven en alle hoop op een betere toekomst verloren* De Internationale Vluchtelingen Or ganisatie die zich met deze mensen verschuivingen en volksverhuizingen bezig houdt, heeft thans aangetoond, dat er in Europa 68.000.000 verdreve nen zijn. dat is 12,5 pet van de totale bevolking van Europa; d.w.z. 1 op de 9 Europeanen werd verdreven, ver jaagd of weggevoerd. De statistiek kent in deze drie fasen, te weten: le fase, 19131939: er wa ren toen 14.150.000 verdrevenen; 2e fase, 19391945: het totaal aantal verjaagden bedroeg toen 26.650.000 personen en dan tenslotte de 3e fase, de zgn. naoorlogse periode, die de kroon spant met een totaal van goed 26.750.000 van huis en hof verjaagde en ronddolende mensen. Voornoemde cijfers moeten, wil het goed zijn, ieder weldenkend »mens met zorg vervullen en wij hier in Ne derland mogen dankbaar zijn, dat dit probleem te onzent niet voorkomt. Midden in het hart van Zeeland, op de Markt van Middelburg, staat een grote vlaggenmast en daaraan fwap- pert de vlag van het Koopfeest. De Middelburgse kleuren, gesierd met de arend van het stadswapen hoog in top, als het symbool van de herrijzenis van Middelburg als Koopstad van Zeeland. Eeuwen geleden was deze ^zelfde arend reeds het zinnebeeld van de koopvaarders. Onder dit wapen trot seerden Middelburgse kooplieden en zeelui de oceanen en in de verste hoe ken van de toenmaals bekende wereld, was de gekroonde arend van Middel burg de waarborg voor de kwaliteit van een schier eindeloze reeks van artikelen. De tijden veranderden, de haven slibde dicht, de Oostindië-vaarders ver dwenen van de wereldzeeën. Het scheen dat Middelburg zijn Gouden Eeuw, voorgoed achter de rug had en al leen de trotse monumenten bleven nog de herinnering aan een groots verleden bewaren. Doch ook deze herinnering scheen uitgewist te moe ten worden. De jongste geschiedenis deed de woeste oorlogsgolf over de oude stad razen. Het centrum werd door het vuur verteerd en de buiten wijken werden enige jaren later door het water besprongen. Het lot van Middelburg scheen beslist. Maar zie, al deze tegenslagen schudden de oude ondernemingsgeest juist wakker. Er ontstond een verbeten wil om Mid delburg niet ten onder te laten gaan, integendeel, zijn oude glorie te doen herleven. Er werd gezwoegd van de vroege morgen tot de late avond. De toren werd herbouwd, de kerken her steld, het stadhuis werd weer een waardige zetel voor de magistraat der Zeeuwse hoofdstad. En rond deze mo numenten ontstond het nieuwe Mid delburg. Moderne, brede winkelstraten, waarin de zakenpanden zich als een bonte reeks aaneenrijen, een keur van artikelen, uiterst verzorgde etalages) Naast de oude, bekende firmanamen vele nieuwe zaken, maar allen modern ingericht, allen in een nieuw kleed, allen bezield met de vaste wil het al lerbeste op hun terrein te brengen.' De markt is omzoomd met restaurants en lunchrooms, die wedijveren met de beste in den lande. En nu is het feest in Middelburg.' De eerste stappen tot een volledig her stel zijn gezet en het bereiken van deze mijlpaal is de aanleiding tot het grote vijfweekse koopfeest. En zoals in vroeger jaren de arend het wapen was, waaronder de kooplieden de we reld introkken, zo is nu diezelfde arend het symbool van het vernieuwde Middelburg. Bij de opening van het Koopfeest werd de vlag met de arend gehesen en vijf weken lang zal deze vlag de Markt beheersen, zal hij wapperen boven de hoofden van de duizenden en duizenden, die de feestelijkheden in deze weken komen bezoeken. Middelburg viert feest, op zijn stra ten en pleinen, in zijn nieuwe win kels en in zijn gezellige restaurants en lunchrooms. De tijden veranderen, maar de aloude koopmansgeest en ondernemingszin bleef bestaan, deze geest, dit enthousiasme bracht Middelburg op een hoger plan, deed de eerste weken van het Koop feest een daverend succes worden, is een schone belofte voor de toekomst. Middelburg viert feest en het nodigt u allen uit dit feest bij te komen wonen I Yoorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 't Is een droevige sensatie Als je in de kranten leest, Dat in 't buitenland je landslui Vlegelachtig zijn geweest. Speciaal Luxemburgers, Belgen Maker, daarvan vaak gewag En ze noemen een misdraging Ijskoud: nederlands gedrag^.. Landgenoten, waarom moet dat? Wadi 's uw zelf-respect, verstand? Buitenslands vertegenwoordigt U een stukje Nederland. 't Land, dat zulk een goede naam heeft, Dat beleefd is en correct; Wadrom wordt die reputatie Door uw wangedrag genekt? Weet u, dat er al hotels zijn, Rijders van de schuine schaats, Waar men zegt: voor Nederlanders Hebben wij voortaan geen plaats? Voor een goede Nederlander Is gelukkig nog een kans: Wees beleefd, heb schone handen, Wees fatsoenlijk én spreek Frans. Clinge Doorenbos'. (Nadruk verboden) Acetaatzijde moet men voorzichtig strij ken. Is het ijzer te heet, dan smelt de zijde en komt er een gat in. Een amandelmolen kan men smeren met glycerine, dit geeft geen on aangename smaak. Aangeslagen zilveren lepels en vorken worden weer schoon door ze te leggen in het water waarin eieren gekookt zijn. Daarna opwrijven met een zachte doek. Muf geworden havermout krijgt men weer goed door ze in een ijzeren pan gedurende 10 minuten uit te stomen. Ruiten die erg vuil zijn kunnen goed schoon gemaakt worden met een alcalivrij wasmiddel (puur gebrui ken). U hebt dan tevens niet zoveel last van aanslaan. 1.30 uur opstellen van de kinderoptocht bij de mu ziektent. rondgang van de optocht door het dorp met versierde fietsen en wagentjes, kinderspelen. zang door „Zang en Vriendschap". Het publiek wordt verzocht zoveel mogelijk de vlag uit te hangen. Het bestuur. plm. 2.00 uur plm. 2.30 uur plm. 7.00 uur plm. 7.30 uur plm. 8.00 uur

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 3