NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het spant rond het Suezkanaal RANG GOES, Tel. 01100-2763, KORTGENE, Tel. 01108-221 A. VAN DER WELLE BANKETBAKKERIJ g No 2636 Zaterdag 18 Juli 1953 56e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij^Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Egyptische terreur doet Britten maatregelen treffen (Van onze correspondent) Speciaal adres voort Massief gouden voegloze verlovingsringen Gouden dames- en herenringen Gouden en zilveren werken Gero-Zilvium en Gero-Zilmeta Polshorloges voor dames en heren Schoorsteenklokken en wekkers van de bekende merken Junghans, Kienzle, Mauthe „DE RINGSMID" N. Th. DE JONG 6 Zn Graveurs - Juweliers - Horlogers St Pieterstraat 11, bij de balans Middelburg - Telef. 01180-3344 - CAIRO (P.A.) Het aantal terreur daden van extreme Egyptenaren neemt dag na dag toe. Bij lsmailia werd een britse luchtmachtsoldaat op klaarlichte dag ontvoerd en elders in de kanaal zone werden aanslagen op wandelende engelse soldaten gepleegd, waarbij do den en gewonden vielen. Engeland voelde zich verplicht hier maatregelen tegenover te stellen en heeft de kanaalzone afgesloten door een gordel van britse parachutisten, terwijl het tevens een ultimatum aan de egyptische regering stelde. Het ultimatum is inmiddels door de Egyp tenaren verworpen en de spanning neemt met het uur toe. Het moment van de grote strijd is genaderd. Aan beide zijden treft men de nodige maatregelen. Egypte is vast besloten de Engelsen uit de kanaalzone te ver wijderen en de Engelsen zijn niet van plan zich zonder enige vorm van protest uit het land te laten zetten. Het is eigenlijk met het wereldbe roemde Suezkanaal een eigenaardige geschiedenis geweest en de Britten zijn er eigenlijk meer door toeval terecht gekomen. Reeds in de 13de eeuw voor Chris tus, in de tijd van pharao Ramses de Grote, was er een voorjoper van het Suezkanaal. Dit kanaal verzandde en de oude toestand was weergekeerd.' In de 6de eeuw voor Christus, onder pharao Necho, werd een nieuwe ver binding gegraven. Het lot wilde ech ter, dat ook dit kanaal niet bleef be staan en het is waarschijnlijk even voor het begin van onze jaartelling dat ook dit door verzanding onbruik baar werd. Ongeveer 650 na Christus slaagde de arabische veldheer Amr er in het kanaal weer bruikbaar te maken,k hoofdzakelijk uit strategische overwe gingen. Ruim honderd jaar later werd het, ook om strategische redenen, weer onbruikbaar gemaakt. Hierdoor wilde men voorkomen, dat arabische op standelingen Egypte binnenvielen* Het was pas in 1826, dat de onder koning van Egypte, dat toen een deel was van het turkse rijk, aan zijn jeugdvriend Ferdinand de Lesseps leerling-consul in Alexandrië een ruime concessie voor de doorgraving van de landengte verleende, die na ra tificatie door de sultan werd inge bracht in de Comapgnie, waarin de onderkoning een groot aantal aande len nam. Het Suezkanaal werd na ruim veertig jaren van ongelooflijke arbeid en het overwinnen van enorme bezwaren op 19 November van het jaar 1869 geopend. In andere handenj Veel plezier heeft de onderkoning Said Pasje niet van zijn aandelen ge had, want toen hij in 1875 in finan ciële moeilijkheden geraakte, werden zijn aandelen in het geheim door Enge land opgekocht, waardoor dit land onverwacht de controle van de ka naalmaatschappij verwierf. De gang van zaken was geheel in tegenstelling tot de bedoelingen van De Lesseps, die het kanaal gezien had als een volkomen neutrale wereldver keersweg, die zelfs in tijden van oor log voor alle landen vrije doorvaart zou garanderen. Deze idee was bij voorbaat gedoemd te mislukken, want natuurlijk hadden alle grote mogend heden reeds lang de belangrijkheid van de controle op dit kanaal ingezien. Engeland was het dat uiteindelijk in 1875 de controle wist te veroveren: Dit betekende het begin van vele moeilijkheden. Zoals toen de toestand was, had Engeland een eigendom in Egypte, welk eigendom geheel open lag voor elke ongewenste invloed. Hier aan moest een einde gemaakt worden. Gebruik makende van een opstand in Egypte bezette admiraal Seymour in 1882 Port-Said en lsmailia, terwijl even later ook Suez werd bezet. Het motief was het kanaal te beschermen tegen terreurdaden van de rebellen. Papier is geduldig. In 1888 werd de conventie van Gon- stantinopel gesloten, waarbij bepaald werd, dat het Suezkanaal in vredes- toe Egypte onafhankelijkheid te belo ven, doch het bleef bij een onafhan kelijkheid op papier. Door het dreigende gevaar voor En geland zowel als voor Egypte tijdens de bezetting van Abessinië door Mus solini, kwam het in 1936 weer tot een accoord. Hierin werd bepaald, dat E- gypte onafhankelijk was en dat het Suezkanaal een integrerend deel was van het egyptisch territoir. Het ka naal zou echter door engelse en egyp tische troepen gezamenlijk worden ver dedigd. De strijd beging Na de tweede wereldoorlog kwam1 het vraagstuk in het centrum van de belangstelling te staan. Egypte begon zich op de borst te slaan en eiste een herziening van de papieren onafhan kelijkheid van 1922 en 1936. Het eiste vertrek van de britse troepen en het bezit van de Soedan. Onder de druk; van het moment verliet Engeland de vlootbasis Alexandrië en trok al zijn troepen terug uit de steden van Egyp te, behalve uit de zone van het ka naal. Onder koning Faroek begon de strijd tegen de Britten. Overvallen, gueril la's in de kanaalzone, die soldaten en installaties aanvielen, culminerend in de anti-westerse a.ctie in Cairo, waarbij de opgezweepte massa zich tegen dlle blanken keerde. Hoofdzakelijk om binnenlandse aan gelegenheden werd koning Faroek door generaal Naguib verbannen. Even vrees de Naguib voor engelse inmenging bij zijn revolutie, doch toen deze uit bleef, slaakte hij een zucht in de vorm van een opgeluchte verklaring, dat Engeland „de vriend'5 was en hij, Naguib, zich slechts op binnenlands terrein zou begeven, aangezien hij in de eerste plaats militair en geen staats man was. Er was zelfs sprake van dat hij na enige tijd de macht zou over dragen. De aap uit de mouw. Het blijkt achteraf slechts een ma noeuvre geweest te zijn om buitens lands rust te hebben en binnenslands de zaken te kunnen ordenen. Nu dit is gebeurd, blijkt Naguib een even fel tegenstander van de Britten als zijn voorgangers. Bij het afbreken van de besprekin gen met de Engelsen, verklaarde hij voor de radio: „De vijand is Engeland! Wij gaan niet onvoorbereid de strijd in en zijn zeker van de overwinning. Het egyptische volk zal zware offers moeten brengen, maar de zege zal de onze zijn". Hieruit blijkt dat de actie niet spontaan gekomen is, doch dat deze reeds geruime tijd voorbereid is en dat men hier te maken heeft met een ware veldtocht, geleid door een generaal, die tevens hoofd van de staat is. Engeland staat voor een moeilijk probleem en niemand weet nog wat de gevolgen van een en ander zullen zijn. Want de gehele wereld vraagt zich af wat Egypte zal doen, wanneer het het Suezkanaal geheel in handen zal hebben. Zal dan de vrije doorvaart gewaarborgd zijn? Welke positie zal een onafhankelijk Egypte innemen bij een conflict tussen oost <fcn west? Zal het bij machte zijn het kanaal goed te onderhouden ente ver dedigen tegen een eventueel overmach tige vijand? FABRIKANT VAN DE M ECHTE ZEEUWSE BOTERBABBELAARS FIJNE BONBONS, CHOCOLADE EN SUIKERWERKEN ZUSTERSTRAAT 20 - MIDDELBURG H ik £>m Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad Let op de naam RANG op het beschermend om hulsel van ieder „Rangetje" *t)e PezsmpéïtfUf, pon §1<3 zowel als in oorlogstijd voor alle schepen, ongeacht de vlag die zij voer den, zou openstaan. In de kanaalzone mochten geen munitie of troepen ge- debarkeerd of geëmbarkeerd worden. Iedereen meende nu dat het doel van De Lesseps toch bereikt was. Het heeft niet zo mogen zijn. Enge land stelde zijn eigen belangen steeds boven de artikelen van de conventie van Constantinopel. Wanneer het no dig was> werden de statuten met voe ten getreden. Sinds 1882 was Egypte in principe door Engeland bezet en deelden de Britten er de lakens uit. Langzaam kwam er in Egypte echter verzet en traden nationalistische stro mingen steeds meer op de voorgrond. Dit dwong Engeland er reeds in 1922 TAMSE sinds 1880 VOORSTAD 41-43 VOORSTRAAT 43 VERZORGT GAARNE Aanleg - onderhoud - en reparatie van huiswatervoorzieningen en pompen Sanitaire en waterleiding installaties Loodgieters en leidekkerswerken Electrische licht- en krachtinstallaties

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1