(De zee „trekt" Het gaat om de laatste gaten Zaterdag 4 Juli 1953 het huis en tuin Gemeenteraadsvergadering Wissekerke Eerst sparen, dan kopen PREDIKBEURTEN publiek verkopen: MAIS0N AUBERT Het nieuwe inmaakseizoen staat voor de deur. Kijk daarom even uw voorraad inmaakglazen na. We kunnen u weer alle maten en hoeveelheden leveren V2 L, 3A L, 1 L, 1 V2 L en 2 L. En als speciale reclame leveren we u ringen er bij voor 4 cent p. stuk, beugels 7 cent p. stuk. L* TANGE, WISSEKERKE duur, die zeker wel tot vreugde der kinderen is, maar denkelijk niet voor de ouders. De voorzitter geeft te dien aanzien uitleg. 3 x 50 kinderen uit de diverse klassen mogen hun vacantie in de adopterende stad Arnhem door brengen. Het lid Van Hee vroeg naar het par keerverbod bij het café Verburg te Colijnsplaat, wat door de voorzitter nader bekeken zal worden. Op de vraag van het lid Korteknie waarom de heer Van der Plasse geen waarschuwing heeft gekregen voor de verloting van woningen geeft de voor zitter een bevredigend antwoord. Tenslotte kan het lid Korteknie de voorzitter nog mededelen, dat bin nenkort door de B.B. een vergadering te Kats belegd zal worden en men daar dan een afdeling zal kunnen op richten. Met een woord van hartelijke dank sluit de voorzitter deze vergaderingj Maandag 29 Juni a.s. komt de raad dezer gemeente des middags om 2 uur in openbare vergadering bijeen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Notulen. 3. Onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden. 4. Voorstel tot aankoop van grond voor de bouw van een Uloschool te Wissekerke. 5. Besluiten tot toekenning van pre mies voor woningverbetering. 6. Begrotingswijziging 1952. Vroeger zou aan dichten niet meer te denken zijn geweest (Van een waterstaatkundige medewerker) ZÏERIKZEE. (P.A.) Zo langza merhand begint het herstel van onze zo zwaar gehavende dijken te vorde ren. Hier en daar zijn reeds grote ga ten gedicht en een aantal polders werd zelfs reeds drooggemalen. Dat men bij het herstel van de waterke ringen soms op schier onoverkomen- lijke moeilijkheden stuit, is uiteraard niet te vermijden. Maar een volk, dat de Zuiderzee heeft weten te bedwin gen, is ook in staat de gevolgen van deze watersnood op te vangen. In vroeger tijden zouden de gaten, die in de dijken zijn geslagen, niet meer te dichten zijn geweest. Hierbij doelen wij uiteraard niet op de gaten in de binnendijken, maar op die in onze grote waterkeringen, zoals b.v. op Schouwen en Duiveland. Verschil lende eilanden zouden dan voor goed een prooi van de zee geworden zijn^ En het is nog niet eens zo heel lang geleden, dat de techniek de middelen heeft gevonden, welke het mogelijk matken, de waterkeringen weer in hun oude staat terug te brengen^ Want de methode om de gaten met zandzakken te dichten is slechts een noodoplossing. Hoewel de zandzak ken, mits met voldoende hoeveelheid aangewend, tijdelijk het gevaar kun nen keren, kunnen zij toch nooit het voortdurende woeste geweld van wind en water weerstaan. En het is logisch, dat zandzakken geen enkel nut heb ben bij de grote stroomgaten, waar door het water ziedt en kolkt. Want het zijn juist die gaten, waardoor de getijstromen hun weg zoeken, die de meeste moeilijkheden opleveren bij het dichten. Vier maal per dag rijst en daalt het water. Bij eb stroomt het de polder uit en bij vloed weer naar binnen, dikwijls met een snelheid van 100 km of meer per uur. Soms is het getij- verschil meer dan 3 meter. En hierin ligt ook het grote gevaar van ver dere uitschuring van de gaten. Binnen enkele dagen kunnen gaten, die eerst tamelijk makkelijk te dichten waren, enige malen groter worden gemaakt door het steeds maar weer uitschu- rende water. Keileem is duur. Bij het bouwen van de Afsluitdijk had men voor het eerst in grote mate met deze moeilijkheden te kampen Want er is geen wezenlijk verschil tussen het sluiten van een laatste ope ning in een nieuw aan te leggen dijk en het dichten van een gat, dat in een bestaande dijk is geslagen. De Af sluitdijk heeft 200 millioen gulden gekost. En wellicht waren de totale kosten lager geweest wanneer men destijds de moderne methoden had ge kend. Naast bazaltblokken is keileem één der voornaamste materialen bij het bouwen van dijken. Dit keileem echter is schaars en daardoor zeer duun Toen men de Afsluitdijk moest dichteD zijn ettelijke tonnen keileem in het water gestort, die door de stroming van het water weer werden wegge voerd. Maar men bleef storten, om dat, wanneer tenslotte meer keileem in het water werd gestort dan ver loren ging, het gat gesloten kon wor den. Dit is tenslotte inderdaad gelukt, maar het verlies aan materiaal en ka pitaal is moeilijk te schatten. Men zag echter zeer goed in, dat dergelijke methoden op den duur nie* te handhaven waren. Daarom bestu deerden de technici alle mogelijkhe den, die zich voordeden. Bij het aan leggen van de dijken, rondom de Noordoostpolder traden in dit op zicht geen moeilijkheden op. Door de Afsluitdijk hadden immers de getij stromen geen vrij spel meer in het IJsselmeer. Vier meter verschil! Bij de herstelwerkzaamheden aan de dijken van Walcheren, vlak na de be vrijding, kwamen echter deze moei lijkheden weer naar voren. En hier waren zij nog groter, omdat het ge tij verschil bij Walcheren veel groter is dan bij de Waddenkust. Bij Vlis- singen namelijk zijn verschillen van rond 4 meter geen zeldzaamheid, ter wijl het verschil bij Den Helder soms „slechts" 1,5 meter bedraagt. Hoe groter het getij verschil, hoe sterker de stroming, omdat de hoe veelheid water dan ook veel groter is. Bovendien moest men het werk na de bevrijding zonder voldoende ma terialen aanpakken. En dus, zoals het veelal gaat in tijden van nood, kreeg de techniek gelegenheid zich in ijltempo te ontwikkelen. Toen bleek, dat de normale hulpmiddelen zoals keileem, bazaltblokken en zinkstuk- ken, niet voldeden, liet men in de gaten oude landingsvaartuigen zinken: De eerste keer mislukte zelfs ook dit, zodat men er aan wanhoopte Walche ren ooit nog boven de zeespiegel te zien uitkomen. De tweede poging ech ter had beter resultaat en de techniek had een grote stap vooruit gedaanj Bij het sluiten van de dijken in de Brielse Maas en de Braakman werd ook gebruik gemaakt van caissons. Deze grote betonnen dozen waren uit Engeland afkomstig. Zij waren n.l. gefabriceerd in de oorlog om dienst te doen bij het aanleggen van een lan dingshaven. Rijkswaterstaat bezit thans nog twee vgn deze pontons. In tien' minuten. Maar ook bij het dichten van ga ten op deze manier ontbreken de problemen niet. Het welslagen van een sluiting door middel van een pon ton hangt van verschillende omstan digheden af. In deeerste plaats is er het getij, de stroomsnelheid van het water en het verschil tussen eb en vloed. Doch deze factoren kan men berekenen. Daarnaast spelen de weers omstandigheden tevens een belangrijke rol. Bij een tamelijk sterke wind uit een bepaalde hoek kan soms het ge hele plan mislukken. Eén van de resultaten van het dich ten van gaten door middel van pon tons is geweest de sluiting bij Helle- voetsluis. Bij gebrek aan beter waren hier twee betonnen olietankers aan elkaar gekoppeld. Hier had men een tijd van ca. 10 minuten om de caissons op zijn plaats te brengen en te doen zinken. Dat was de tijdsduur van de kentering tus sen eb en vloed. Men wacht n.l. tot het water zo veel mogelijk uit de polder is gestroomd en op hetzelfde ogenblik, dat de vloed weer komt op zetten, wordt het gat gesloten. Bij Hellevoetsluis ontstond door het vast raken van de ponton een vertraging van enkele minuten. De technici, die belast waren met de leiding van het werk, hebben dus enkele benauwde ogenblikken doorgemaakt. Onmiddellijk nadat de ponton op zijn plaats lag, werden onder de wa terspiegel kleppen geopend, zodat het water kon binnenstromen en de pon ton zonk. Daarna vulde men deze op met zand en dichtte de overgeble ven openingen tussen de ponton en de dijk. Dit laatste was ook een zware taak, omdat het opkomende water met een enorme kracht door de overgebleven opening spoot. Hier ontstond een groot gevaar, dat de dijk zou afbrokkelen onder de voortdurende wrijving van het water en zodoende het gehele werk zou mislukken. Ziukstukken. Soms is het gat te diep om er een ponton in te kunnen laten zinkeni Dan moeten hier eerst zinkstukken worden gelegd. Deze zinkstukken, ge maakt van rijshout en verzwaard met stenen, zijn enorm duur. Door de sterke stroming gebeurt het dikwijls dat een zinkstuk wegslaat of uit el kaar gerukt wordt. Zo werd het gat bij Hellevoetsluis "van 5,5 meter diep, bij laag water, teruggebracht tot 4,5 meter. Toen pas was het mogelijk een ponton tot zinken te brengen. De zinkstukken doen, onmiddellijk nadat de ponton is gezonken, ook goed dienst. Het opkomende water tracht zich voortdurend een weg te banen naar de polder. Door de ont zettende kracht van de stroming wordt het zand onder de ponton dikwijls weggegraven. Hierdoor zou het water toch nog in de polder kunnen komen en zou het grote gevaar ontstaan, dat de ponton van zijn plaats wordt ge dreven. Om dit te voorkomen worden tegen de zijkanten van de ponton direct zinkstukken gezonken. Deze houden het zand vast. Al deze werkzaamheden moeten ech ter in enkele uren worden uitgevoerd, zodat er soms op een paar honderd meter honderden arbeiders door el kander wriemelen. Een dergelijk werk is daarom alleen te volbrengen door de kracht van het water te overbluf fen met een grote hoeveelheid mate riaal en mensenkracht. Ook Goeree. Het is logisch, dat men allereerst vele berekeningen moet maken, eer men tot sluiting kan overgaan. Met alle factoren moet rekening worden .gehouden en soms kan het gebeuren, dat juist een bundeling van bepaalde factoren het werk onmogelijk maakt. Dit was vooral de moeilijkheid bij het sluiten van het grote stroomgat op Goeree. Prof. Thijsse werkte echter in het Waterloopkundig Laboratorium on vermoeid aan dit grote werk. Hij was er reeds in Februari van overtuigd, dat ook dit gat gesloten zou worden. Want deze man, die ook de bereke ningen heeft gemaakt voor het slui ten van de gaten in de dijken van Walcheren, zal nooit toelaten, dat de zee zijn prooi kan behouden. En zo- Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT11 te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 lang hij en alle technici, die hun spo ren reeds hebben verdiend op water staatkundig gebied, deze grote taak, het teruggeven van het land aan de bewoners, op zich hebben genomen, behoeven wij aan de resultaten niet te wanhopen. Al zal het niet te vermijden zijn, dat soms een poging mislukt. Want de mens is niet oppermachtig. Zowel het mensdom, dat daar leeft Ver in het binnenland Als de bewoners van de kust En gasten aan het strand, Wij houden allen van de zee, Wij gaan er gaarne heen: De zee! De zee! 't Zij eb of vloed, DE ZEE TREKT iedereen. Wij staren naar haar wond're pracht Bij held're zonneschijn Of in een stille sterrennacht En voelen ons er klein. Wij luist'ren naar het eeuwig lied, Fel, woest, of teer en zacht, En al verstaan wij het ook niet, DE ZEE TREKT door haar pracht. En uit de duffe, hete stad, Vol zorgen en vol wee, Zoekt arm en rijk en oud en jong Vergetelheid aan zee. Gastvrij breidt zij haar armen uit: Komt, mensen, allemaal! Ik wil uw goede gastvrouw zijn DE ZEE TREKT door haar taal. Daar lopen mensen vlug bijéén, Daar klinkt een rauwe gil; Politie dringt door drommen heen, 't Is onheilspellend stil. Daar ligt in 't koele, zilte zand Een mens; de lippen stom En dan vertrekt de droeve stoet; DE ZEE „TREKT" Dénk er om! Clinge Doorenbos; (Nadruk verboden) FILMNIEUWS „De Korenbeurs" te Kortgene brengt u Zaterdag 27 Juni een groot pro gramma, met de gevierde Doris Day in haar komische film vol vrolijkheid, charme en levenslust, waarin u Doris Day leert kennen als een prima honk balspeelster en ook op de kermis laat zien dat ze in de werptent met bal len kan omgaan. Een film waarmee u gegarandeerd een avond hebt, waar u nog lang aan zult denken In de voorstelling van 4 en 7 uur de volledige reportage van de Kro ningsplechtigheden in Londen. Een le ger van 20 operateurs geven u een machtig beeld van de geweldige stoet naar de Westminster Abbey, en de plechtige kroning aldaar. Een film, die u niet zult willen missen, daar u zoiets waarschijnlijk maar éénmaal in uw leven te zien krijgt. Oud Geref. Kerk Colijnsplaat. Donderdag 7 uur ds B. Hennep hof. Oud Geref. Gem. Kamperland. Zondag 28 Juni 9.30 en 6.30 uur ds W. Blaak. Heden overleed plotseling onze lieve vrouw en moeder Jozina Schrier-de Looff, in de leeftijd van 64 jaar. Kortgene C. Schrier. Baarle-Nassau: G. Schrier. P. J. Schrier- Wabeke. Hoek van Holland: A. Schrier. Kortgene J. Schrier. M. Oreel en verdere familie. Kortgene, 20 Juni 1953. Bij mijn vertrek van Colijns plaat zeg ik vanaf heden alle lid maatschappen op. Jac. Hage. Nisse, Molenweg 13. Voor de blijken van medeleven tijdens de ziekte en de bewijzen van deelneming na het overlijden van onze geliefde zuster, behuwd zuster, tante en nicht, mej. Jacoba J. Tazelaar, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, C. Tazelaar. Kats, Juni 1953. Dijkstraat 108a. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op ten verzoeke van de Diaconie der Geref. Kerk in het café van de heer Wirtz te Kamperland aan de West-Havendijk B 117 aldaar, groot 4.30 are. In eigen gebruik te aanvaarden bij de betaling, behoudens over- heidstoestemming. Betaling 4 Aug. a.s. Bezichtiging a.s. Woensdag van 6 tot 8 uur. Donderdagavond J. P. Schippers, Colijnsplaat Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, Telefoon 20235 40 jaar gevestigd. Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren. Vr. gratis inl.; toez. onder blan co couvert. Gratis spreekuur dag. van 10—8 uur. ULO AGENDA'S Boekhandel Markusse Wissekerke

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 4