NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD RANG vezs/uifleïMfr ma Bij de verjaardag v/an ZXtt. Prins Bernhard Gemeenteraadsvergadering Kortgene Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster No 2633 Zaterdag 27 Juni 1953 56e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Op Maandag 29 Juni a.s. hoopt Z.K.H. Prins Bernhard zijn 42ste verjaardag te vieren. Wij begrijpen, dat dit in het koninklijk gezin een grote feestdag zal zijn, want iedereen weet welk een zeer belang rijke plaats de prins in zijn gezin inneemt. De prins zien wij hier samen met zijn oudste dochter, die on afscheidelijk is van haar vader. Geen wonder, het is vader, die de kinderen voorgaat in sport en spel en opvoedt in sportiviteit. Maar Beatrix is niet de einge, die trots is op haar vader. Er is bijna geen koninklijk gezin, dat zo populair en gezien is in de gehele wereld als dat van Nederland en hierin heeft de prins een groot aandeel gehad. De problemen van de enkeling en van het gehele volk hebben altijd zijn volle aandacht en met alle kracht en middelen die hem ter beschikking staan strijdt hij mee voor de verovering van een goede plaats voor ons land in de wereld. Het koninklijk gezin en Neder land zouden de prins niet willen missen en daarom hopen wij allen, dat hij nog vele jaren in voorspoed te midden van ons moge blijven. Donderdag 18 Juni j.l. kwam de raad dezer gemeente onder voorzit terschap van burgemeester A. A. Schuit bijeen. Afwezig met kennisgeving de heren F. Klaassen en M. van der Weele. Het lid Contant kwam eerst later ter vergadering. De voorzitter opende deze vergade ring met een hartelijk welkomstwoord, waarna de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden werden onderzocht en na in-orde-bevinding tot toelating werd besloten. De eerste ambtenaar ter secretarie, W. Goossen, werd als wnd-secretaris en wnd-ontvanger dezer gemeente door de voorzitter beëdigd en hiermede ge lukgewenst. Met enige welgekozen woor den dankte de nieuw benoemde. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken en medede lingen was o.m. een schrijven van het bestuur van de Oud- en Nieuw-Noord- bevelandpolder, dat hierin haar onge noegen uitsprak over de aanmerkingen, gemaakt in de vorige raadsvergadering,, inzake reparatie van de coupure aan de haven te Colijnsplaat. Zij berichtte hierin tevens, dat door haar, in samen werking met de Rijks- en Provinciale Waterstaat, reeds enige tijd geleden maatregelen tot herstel getroffen wa ren. Het wachten is nu nog enkel op gunstig weer. Het lid Breure sprak er zijn spijt over uit, dat bedoeld bestuur zich over zijn uitlating geërgerd heeft. Het schrijven van dat polderbestuur is gedateerd op 9 April en tot op heden is er nog niets aan die coupure gedaan. Wanneer men inwoner van zo een polder is moet men, in verband met de ramp van j.l. 1 Februari, diens on gerustheid kunnen begrijpen. Boven dien, 't gaat alles even langzaam bij die polder en spreker wist niet dat de gemeente hierin niets te zeggen had. De voorzitter deed nog de medede ling dat de trekker van de vrijwillige brandweer door de 'Goese brandweer pro Deo was gerevideerd. Hierna memoreerde de voorzitter de grote en geweldige hulp door Arnhem aan deze gemeente gegeven. Hij ver telde de raad wat er door die stad op dat gebied alzo was gepresteerd. Ook wat hij, in samenwerking met anderen, in Arnhem te dien opzichte had ge daan. Volgens spreker waren de in woners van Kortgene in het algemeen goed te spreken over de diverse rege lingen die getroffen waren in verband met de uitkeringen van de huisraad- schade, naschade en bedrijfsschade. De totale schade aan gebouwen was geschat op ongeveer f 500.000. Op voorstel ven B. en W. werd aan de heer P. G. van den Bosse eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlijke stand. Aan de heren L. Marcusse en J. J. de Krijger te Colijnsplaat en J. Mol te Kats werd een premie uit het z.g. T-fonds voor woningverbetering toe gekend. Hiermede zijn voor 1952 aan 1 en voor 1953 aan 14 gevallen me dewerking verleend. Een verordening werd vastgesteld betreffende toekenning z.g. ramptoe lage aan personeel, wier jaarwedde van gemeentewege wordt geregeld. Deze toelage gaat in op 15 Februari 1953 en eindigt op 6 April 1953. Zij be draagt 20 pet van de grond jaar wedde, exclusief alle vaste en tijdelijke toe slagen, met een minimum van f 150. en een maximum van f 600.per jaar. Dit minimum geldt niet voor neven betrekkingen. Z.h.s. werd besloten een kasgeldle ning aan te gaan met de gemeende Arnhem, groot f 100.000.a drie kwart procent rente 's jaars en met een looptijd van één jaar. Deze lening gaat in 8 Mei 1953 en geeft de ge meente zeker f 1000.rentebesparing. Het voorstel van B. en W. om te be sluiten dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is voor het gebied ten Zuiden van de Torendijk en dat een herziening van het uitbreidingsplan voor het gebied gelegen tussen de To rendijk en de Hoofdstraat te Kort gene in voorbereiding is, ontlokte e- nige bespreking. De voorzitter zeide dat er ten Zui den van de Torendijk nog niet ge ruimd en gebouwd kan worden, voor en aleer wettelijke regelingen daarvoor waren vastgesteld. Het lid Welleman vroeg of het dus nog niet zeker was, of daar niet ge bouwd mocht worden, waarop de voor zitter antwoordde, dat, zolang geen wettelijke regelingen getroffen zijn, er niets met zekerheid te zeggen is en er dus ook op wettelijke basis niet ge bouwd kan worden. Z.h.s. werd B. en W. toestemming verleend tot gunning van de bouw van een gymnastieklokaal te Kortgene aan R. Slotema te Wissekerke, voor de som van f 47.819.Door de firma J. F. Hopman te Goes was ingeschre ven voor de som van f 52:710.door de heer Anemaet te Colijnsplaat voor f 54.465.en door firma Gebr. Kie vit te Colijnsplaat voor f 58.225. Voor deze bouw werd een aanvullend crediet beschikbaar gesteld ten be drage van f 5209. In verband met meerdere werkzaam heden werd de jaarwedde van mej: wed. P. J. Kesteloo, als schoonmaak ster van het gemeentehuis, per 1 April 1953 verhoogd tot f 665.64 en haar pensioengrondslag vastgesteld op f 666.—. De jaarwedde van J. P. Kouwer, als ambtenaar in algemene dienst werd met ingang van 1 April 1953 verhoogd iot f 2609.29, benevens vrij wonen. De pensioengrondslag werd vastgesteld op f 3001.—. In verband met het feit dat J. Wol- thers als vakonderwijzer voor licha melijke oefeningen ook van 1 December 1952 af les geeft aan de bijz. Ulo te Wissekerke, werd een administratieve wijziging in diens wedde en kinder toelage vastgesteld. Ook werd de jaarwedde en pen sioengrondslag van W. Goossen als secr.-penn. van de gemeentelijke in stelling voor Maatschappelijk Hulp betoon en als ambtenaar van de bur gerlijke stand nader vastgesteld. Met 7 van de 9 stemmen werd tot havenmeester te Kortgene, op een jaar wedde van f 1113.met ingang van 1 Juli 1953 benoemd de heer M. Kra mer. Naar deze vacante betrekking hadden mede gesolliciteerd de heren A. Dierkx, A. P. Blok, J. de Waal, Iz. Houtzager, J. de Looff, A. A. Kra mer, M. C. de Jonge, Joh. Noordhoek en P. Priester. Z.h.s. werd besloten tot aankoop van de navolgende woningen, t.b.v. krot- opruiming: 1. van de erven H. Pou- wer 5 woninkjes met bijbehorende grond, gelegen aan de z.g. Kaaivaat, genummerd 275 t.e.m. 279, voor de to tale prijs van f 3480:2. van de Gem. Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Kortgene 4 woninkjes met bijbehorende grond, plaatselijk ge merkt Torendijk 47t.e.m. 50, voor de totale prijs van f 2300.,— 3. van A. Blok het woninkje zonder grond, plaat selijk gemerkt Torendijk 327, voor de prijs van f 700J4. van A. P. A. Bouwense 2 woninkjes zonder grond, plaatselijk gemerkt Torendijk 342 en 343, voor de totale prijs van f 1000., 5. van J. W. Noordhoek 2 woninkjes zonder grond, plaatselijk gemerkt Hoofdstraat 127 en 128, voor de to tale prijs van f 900. Het lid Welleman wilde weten hoe B. en W. aan deze prijzen gekomen is, waarop de voorzitter antwoordde dat deze prijzen niet hoger mogen liggen dan het dubbele van de rampschade. Mocht de gemeente op dit besluit de goedkeuring verkrijgen, dan krijgt zij een bouwvolume-toewijzing voor 14 nieuwe woningen. Hierna werd een interim-regeling Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 voor ziektekosten voor het personeel in dienst der gemeente vastgesteld als mede de vergoeding en bedrag ex art. 101 e.v. ten aanzien van de bijz. school te Colijnsplaat over het jaar 1952. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het niet houden van kermis dit jaar, vroeg het lid Van Hee of dit ook voor Colijnsplaat zal gelden, waarop de voorzitter beves tigend antwoordde. Volgens spreker zal Kortgene deze zaak zeer zeker scherper aanvoelen. Op een vraag of er die dag toestemming tot het geven van een filmvoorstelling gegeven zal worden, antwoordde de voorzitter e- veneens bevestigend; de jeugd moet toch een uitlaatklep hebben, zo meen de hij. Het lid Contant sprak zijn dank baarheid uit voor het feit dat dit voorstel van B. en W. uitgaat, waar bij het lid Salomé zich spontaan aan sloot. Het voorstel van B. en W. tot het intrekken van het raadsbesluit van 31 Maart j.l. tot de bouw van 30 wonin-^ gen op de z.g. Pompweide en te be sluiten tot de bouw van 33 woningen, t.jw. 12 stuks type A, 10 stuks type B, 5 stuks type C en 6 stuks type D, ontlokte enige discussie, vooral de mededeling dat op advies van de heer Glerum, hoofdingenieur-directeur van de Prov. Directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Zeeland, te COOMANS vo»t iellet jeeiiwi tatweltood Middelburg, door de heer Valk, di recteur van de C.D.B. een 6-tal door genoemde H.I.D. te noemen aannemers buiten Noord-Beveland zullen worden aangeschreven met het verzoek om t.a.v. deze woningbouw prijsopgaaf te willen verstrekken. De voorzitter zette een en ander uit een en zeide o.m. dat als een van deze iaanlnemers 'de begrotin'gssom bena derde, hem het werk gegund zou wor den zonder aanbesteding. Volgens spr. was dit een zeer groot werk en daar er nog zo buitengewoon veel herstel werk te verrichten is, konden de Noordbevelandse aannemers dit beter doen. (Vervolg op 1ste pagina 2de blad) Wie van drups of populair gezegd van „zuurtjes" houdt, ondervindt een geheel nieuw genot, wanneer hij Rang Cristal fruits proeft. Uw winkelier heeft ze in voorraad. Let op de naam RANG op het beschermend om- hulsel vein ieder „Range^e"

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1