Kenya Loonbloc Jarige luchtmacht gastvrouwe tan grootse MTO-demonstratie I) kont niet alles weten l L. Tange - Wissekerke en de Kikoejoes DRUKKERIJ MARKUSSE WISSEKERKE Nieuwe modellen kapstokken, lectuur bakken, naaiboxen en radiotafels met het nieuwste snufje: een ingebouwde antenne Strato-bommenwerpers en vliegende verhuiswagens vertonen hun kunnen op Soesterberg Veertig jaar, dat is voor de tech niek maar een zuchtje, maar dan toch wel een „knap" zuchtje. Toen veertig jaar geleden onze nederlandse lucht macht stond aangetreden, was een stevig briesje voldoende, om die „macht" weg te blazen. Geen twee man en een paardekop, maar vier man en een brikje. De „brik" van Marinus van Meel. Snelheid: 90 kilometer per uur, hooguit. En toch: er valt niet mlee te spot ten. Die vier man en dat pri^tteltoe- stelletje hebben het aangedurfd en met veel moeite en veel zorg en met nog meer liefde doorgezet en overwon nen. Met weer een variant op een spreekwoord: toen dat ene brikje in de lucht was, toen volgden er meer.. Veertig jaren gingen vjoorbij. En laat nu onze luchtmacht maar aan treden. De kapel voorop, zeventig man sterk. Over enkele weken in groot ceremonieel tenue. En daarachter 17 duizend man luchtstrijdkrachten, vlie gers, technici, grondpersoneel'. Met de gewapende wacht rond het vaandel, gesierd met de onderscheiding van het „koninklijk". En met daarboven, in de lucht, honderden vliegtuigen, die er niet voor terugdeinzen om' honderd voudig de snelheid van het brikje van Marinus te slaan. Nog even en de Hawker-Hunter straaljagers zullen in de wolken met daverende klappen de geluidsbarrière doorbreken. Waarmee wij maar wil len zeggen, dat de Koninklijke Neder landse Luchtmacht op Zaterdag 18 Juli a.s. ter gelegenheid van de vie ring van haar veertigste verjaardag met rechtmatige trots de gastvrouwe mag zijn van een Nato-vliegtuigde- monstratie op de vliegbasis Soester berg, zoals in Nederland en zelfs in Europa nog niet werd vertoond! H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard, talrijke buitenlandse auto riteiten behalve de Nato-opperbe- velhebber generaal Gruenther, zijn de chefs van staven van alle Nato-landen uitgenodigd en, naar schatting, niet minder dan honderdvijftig tot tweehon derdduizend toeschouwers zullen die dag getuige zijn van een „vlaggenpa- rade" van maar liefst vijfhonderd vlieg tuigen, waaronder driehonderd straal jagers, afkomstig uit verschillende Nato-landen. Wij noemen o.a. Frank rijk, België, Denemarken en Italië, Ca nada en Amerika en waarschijnlijk Noorwegen, Griekenland en Türkije.' Op de eerste plaats dus wil deze de monstratie een verjaardagsgeschenk aan onze jarige luchtmacht zijn, maar daar naast en dan zeker niet op de laatste plaats bedoelt de demonstratie een ma nifestatie te zijn van de luchtstrijd krachten van de vrije westerse wereld. En al is er dan op dit ogenblik nog geen reden om die westerse luchtver dediging volmaakt of zelfs maar af doende te noemen, wat met toch heus wel bevredigende krachtsinspanning op het stuk van de geallieerde luchtmach ten werd bereikt, zal de bewondering en het respect afdwingen van al die genen, die de 18de Juli op de vlieg basis Soesterberg een stijve nek op de koop toe zullen nemen met het onweer staanbare turen naar de hemel, waar de modernste vogels van de techniek de luchten zullen breken en scheuren. Straaljagers en „verhuiswagens" Om dan maar eens wat happen uit het „menu" te nemen. Onze eigen luchtmacht zal haar Thunderjets en Gloster Meteors in de lucht brengen, maar alvast een aanschouwelijk voor proefje kunnen genieten van de Haw ker-Hunter, waarmee Engeland zal ko men pronken. Uit Engeland komen bo vendien de Swift-straal jagers en de Venom. Frankrijk zal de Ouraganjager presenteren maar ook de veelbespro ken My stère-jager. Canada zal een vloot van F 86 Sabres door de lucht jagen en de duizendkop pige menigte die verbeten tegenstan der van de russische Mig eens van nabij laten zien. Amerika komt met groot geschut. Met de met zes straal motoren uitgeruste strato-bommenwer- per, de B 47, voor het eerst in Neder land vertoond. En bovendien met een stoet van vliegende verhuiswagens, waaruit de „boedel", een paar honderd belgische en nederlandse para-troepers zullen worden gedropped. Engeland wil daarbij niet onder doen. Engeland zal zijn trots passagiersvlieg tuig, de „Cornet", ten tonele voeren en daarbij de viermotorige Viscount, een schroefturbinevliegtuig. „Dan wij ook", heeft de K.L.M. gezegd, die de nieuwe Douglas DC6 zal komen voor- vliegen. En de pioniers De Fransen zorgen voor een histo rische noot. Er zijn twee oude beest jes van stal gehaald, de Caudron van 1908 en de Demouselle van 1912. Zij zullen de herinnering wakker roepen aan die eerste, schuchtere menselijke overwinningen op de krachten van de lucht. Diezelfde krachten, die nu als in een handomdraai worden onderge schikt gemaakt aan het menselijke ver nuft en aan technische perfectie. Daar van zullen straks o.a. de meest be kwame stuntvliegers bijna ijzige staal tjes van laten zien. Vormt de Nato-vliegdemonstratie wel de hoofdschotel van die grootse vie ring van de veertigste verjaardag van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht, er staan nog tal van andere plechtig heden op het programma, zoals krans- leggingen, de onthulling van het stand beeld van generaal Snijders, de aanbie ding van het gala-uniform1 aan de man nen van de kapel, tentoonstellingen in Nijmegen en Soesterberg en op 1 Juli de eigenlijke verjaardagsdatum een rondvlucht van ongeveer 150 ne derlandse vliegtuigen boven alle hoofd en provinciesteden van ons land, waar bij steeds het getal 40 zal worden ge formeerd. Blanke beschaving; bracht vele problemen met zich mede Agitators rnien de bevolking op (Van onze londense correspondent) LONDEN (P.A.) De Kikoejoes, waaronder de geheime Mau Mau or ganisatie haar campagne tegen de blanken in Kenya, tegen de britse heerschappij en tegen het christendom is begonnen, zijn de grootste stam in Kenya; hun aantal bedraagt ruim een millioen. De ontevredenheid, die onder een gedeelte van de Kikoejoes heerst onder de bedreiging van de Mau Mau is daarom een geweldig probleem. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat er 4.500.000 Afrikaners in Kenya wonen, die tot andere stam men behoren, welke nog steeds even trouw en ordelievend zijn als voor heen. Door het gehele land, uitgezon derd in de betrekkelijk kleine land streek, waar de Kikoejoes wonen, werkt de bevolking vreedzaam samen met het britse gouvernement. Kenya heeft een gemengde bevol king. Er zijn minstens 80 verschillende stammen en de meeste van hen beho ren tot de drie hoofdrassen. De Ban toes, waaronder zich de Kikoejoes en de Wagamba's bevinden, waren er het eerst. Zij leefden van landbouw en be woonden sinds enige eeuwen het zui den en de centrale hooglanden. Toen kwamen de hamitische of semihami- ~tische stammen, zoals de Masai, zwer vende en oorlogszuchtige veefokkers. Tenslotte de volkeren, die vanuit de Nijlvallei het land binnen waren ge komen, en de Kavirondo's uit de streek rondom het Victoria Meer, waarmede de Nijlvolkeren in conflict kwamen! Deze Nijlvolkeren en de Masai en ooK enkele van de andere stammen maak ten deel uit van de grote noord-zuid landverhuizing, die zich over een lange periode uitstrekte en het huidige beeld van de bevolking in Oost-, Cen traal- en Zuid-Afrika vormen. Deze landverhuizers roeiden vele oor spronkelijke bewoners, die zij op hun weg tegenkwamen, uit of dwongen hen zich elders terug te trekken. Toen de eerste blanken 1 zende lingen en ontdekkingsreizigers on geveer een eeuw geleden tot in het binnenland doordrongen, vonden zij een bevolking, die nog in een oerstaat leefde, in hutten opgetrokken uit mod der en met stro bedekt en met dieren huiden als kleding. Zij kenden het ge bruik van ijzer, doch hadden zelfs niet de elementairste kennis van me chanische toestellen, zoals b^v. het wiel. De landbouw was uiterst primi tief. Bevolking stierf uit. Hun godsdienst en ethische codes wa ren in sommige gevallen zeer strikt en de regels waren zo streng, dat de men sen onder voortdurende angst leefden om zich het ongenoegen van de vele boze geesten op de hals te halen. Voorts voerden de stammen voort durend oorlog onder elkaar en dit, tezamen met ziektes, hongersnood en de jachten van de arabische slaven drijvers uit het kustgebied, maakte, dat de bevolking langzaam aan het uit sterven was. In deze toestand kwam pas verbetering toen Engeland in 1895 Kenya tot een brits protectoraat maakte. Onder het britse bewind kwam er een einde aan de slavernij, de honger snood en de oorlogen. De landbouw werd bevorderd, medische diensten in gesteld, waardoor het sterftecijfer van babies, dat 80 pet bedroeg, aanzien lijk terugliep, en de zendelingen be vrijdden vele Afrikaners van hun bij gelovige angsten. Scholen werden ge sticht en vooral werd nadruk gelegd op de ontwikkeling van landbouw en techniek. Voorts werd de Afrikaners voor het eerst een kans gegeven om vooruit te komen. De bevolkingsgemeenschappen werden aangemoedigd hun eigen be stuursraden te kiezen en verder de Britten in alle takken van openbare diensten bij te staan. Zo zijn er afri- kaanse medische assistenten, die hun eigen volk leren helpen, afrikaanse on derwijzers, afrikaanse landbouwambte- naren, die de boeren op eigen terrein gaan opzoeken en voorlichten en hun de voordelen van wetenschappelijke methodes uiteenzetten. Doch vooruitging brengt zijn eigen problemen met zich mede. Het einde van de oorlogen, slavenjachten, hon gersnood en ziekten heeft tot een ont zettende bevolkingsaanwas geleid. Zelfs met de verbeterde methodes is het moeilijk voor zo'n dichte bevolking om zichzelf te kunnen voeden uit de opbrengst van de landbouw. En on danks de toewijzing van nieuw land wordt deze toestand steeds moeilijker. De enige oplossing van het probleem Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT' te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Zelfs kasgeld kan vruchtbaar worden gemaakt, door het bij de Boerenleenbank te deponeren op rekening-courant is, dat op de lange duur een groot gedeelte van de bevolking in de in dustrie wordt ingeschakeld. Dit zal mogelijk zijn door van Kenya in plaats van een zuiver landbouwland gedeelte lijk een industriegebied te maken. Al leen dan kan het een welvarend land worden. Opruiers in het land van de Kikoejoes. Terwijl in de andere gebieden van Kenya, hoewel ook overbevolkt, de bewoners tevreden zijn met wat er onder leiding van het britse gouver nement en vooral van de landbouw- experts bereikt wordt, heeft de over bevolking en de landhonger in het gebied van de Kikoejoes een andere uitwerking gehad. Daar is de bevol king rusteloos en ontevreden gewor den en hebben agitators deze stroming gebruikt om hen tegen het gouverne ment en de blanke bewoners op te hitsen. De opruiers vertellen de mensen, dat de reden van hun tekort aan land is, dat de blanken het van hen gestolen hebben. In feite was het een klein ge bied van het hoogland, waar de blan ken zich vestigden, leeg, toen zij daar kwamen. Het was een ongecultiveerde streek en het is aan de ijver en de ie- nergie van de blanke kolonisten te danken, dat het nu een welvarend ge bied is. Doch deze feiten wegen niet op te gen de argumenten van de opruiers, die verkondigen, dat de blanke in dringers verdreven moeten worden en de Afrikaners het land moeten re geren. In werkelijkheid zal de bevolking van Kenya nog veel moeten leren, voordat zij zichzelf volgens democra tische beginselen zal kunnen besturen, daar de grote massa nog steeds anal fabeet is. De bevolking van Kenya is zeer ze ker in staat zich snel te ontwikkelen en heeft dit ook reeds bewezen, doch dit kan slechts onder leiding van er varen mensen gebeuren. De Mau Mau, die er op gericht is, om alles, wat de blanken in Kenya tot stand hebben ge bracht, te vernietigen, wordt daarom gevreesd en gehaat door de andere stammen. En een groot aantal Kikoejoes zelf, wier aantal van dag tot dag toeneemt, stelt zich ook vastberaden en moedig tegen de Mau Mau teweer. FILMNIEUWS Hedenavond draait in zaal Gast te Co lijnsplaat de film: De Tijger Akbar. CircusJeugdige hartstochten, vreugde en leed der artisten, opwindende en won derlijke omgeving. Tijgergeschreeuw en getrompetter van olifanten leeuwenge- brul en paardengetrappelvloeien samen tot een symphonie uitgevoerd door die dappere mannen en vrouwen, die steeds weer hun leven in de waagschaal stellen om hun publiek enkele uren van ont spanning te bezorgen. Daaromheen een opbloeiende liefde en de jaloezie van een tijger, die op de huwelijksdag zijn hoog tepunt bereikt door doch dat moet u zelf gaan zien en beleven. Gaat u met vacantie, wacht dan niet te lang met het in orde laten maken van de benodigde papie ren. Men voorkomt hiermede te leurstellingen. Strooi wat zout op de bodem van de bakoven en u hebt vrijwel geen last van aanbranden tijdens het bakken. Hard geworden nagellak kunt u weer bruikbaar maken met amylace- taat. Dit is verkrijgbaar in iedere drogisterij. Worden de knoppen van uw geraniiums spoedig geel, dan is dit een teken dat ze te warm staan. Nieuwe kwasten moeten liefst een dag in water staan voor ze gebruikt worden. Dit voorkomt uitvallen der haren. Smeer uw zaag in met petroleum als ge hard hout moet zagen. Harsvlekken wrijft men met water en terpentijnolie in, daar vloei papier over leggen en vervolgens strijken met een warme bout. Aardbeienvlekken verwijdert men met boraxoplossing. Een vetvlek in een heren costuum kan men verwijderen door op de vlek kalk te leggen en met een heet ij zer over de achterkant van de stof te strijken. De kalk kan men na derhand gewoon wegborstelen. Vanaf heden uit voorraad leverbaar voor de bouwbedrijven met 52 loonstaten in duplo a f 1.35 per stuk TELEFOON 01107 - 308

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2