NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De overvolle wereld HOOVER FIRMA WED. A. TAMSE - KORTGENE Wij verlagen de koffieprijzen Raadsvergadering van 218 cent tot 210 cent per pak Buijze's Levensmiddelenbedrijf Noordbevelands uitgebreidste reparatie-inrichting voor radio G. J. de Koster Wissekerke Voor f 230.- heb ik een veel vriendelijker vrouw Voorstraat 43 - Telefoon 01100-2763 No 2631 Zaterdag 13 Juni 1953 56e Jaargang Druk en uitgave t Drukkerij Markusse te Wissekerke. Tel. no 308» Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Alleen de kwaliteitsmerken: D.E. - Dukol - Van Nelle - Niemeijer Losse koffie, eerste kwaliteit, van f 1.98 voor 1.83 100 gram thee van f 0.61 voor f 0.53 Deze week bij aankoop van een heerlijke ontbijtkoek van Schriek 10 procent korting 1 kg Surinaamse rijst van f 1.40 voor £1.33 1 kg stroop van f 0.98 voor f 0.80 2 stuk Lux toiletzeep voor 80 cent met een pracht plastic nagelborstel gratis 4 pracht stuk ken toiletzeep voor f 1.05 met gratis een zware kwaliteit washandje U ziet, wij geven geen handen vol zegels waar u de zorg voor hebt van het goed bewaren en opplakken, maar u krijgt bij ons rechtstreeks uw geld terug. Over alle artikelen berekend hebt u bij ons een korting van 12 procent. Dus per gulden bespaart u 12 cent. Profiteert daar ook van en koopt alleen in Bevolking verdubbelde in twee eeuwen Een millioen mensen per jaar moet Europa straks gaan verlaten De meest boeiende statistische cij fers, die men tegenwoordig onder ogen krijgt, zijn ongetwijfeld die be treffende het verloop van de wereld bevolking. De wereldgezondheidsorgani satie heeft de meest opmerkelijke pu blicaties gedaan op dit gebied. De totale mensheid omvat momenteel ongeveer 2450 millioen zielen, Het tempo van toename der bevolking in de wereld is de laatste tientallen jaren enorm versneld. Rond het jaar 1650 schatte men de wereldbevolking nog op 470 millioen. Twee eeuwen later was dit aantal verdubbeld. Tussen 1850 en 1950 zag de wereld haar inwoner tal met 1300 millioen vermeerderen; Momenteel schat men de toename der wereldbevolking per 10 jaar op 400 millioen en de komende 30 jaar zal men voor 1200 millioen nieuwe bewo ners voeding en woonruimte moeten zoeken. Het ziet er dus niet erg hoopvol uit voor de toekomstige huisvesting, wanneer men bedenkt dat er voor 400 millioen mensen evenveel woningen no dig zijn als er zich thans in dit gehele werelddeel bevinden. Dit proces is nog niet ten einde. Het zal nog versterkt werken, omdat de medische wetenschap in veel landen de sterftecijfers nog enorm omlaag kan drukken. Wij kennen in Nederland een sterftecijfer voor kinderen beneden het jaar van 27 per duizend. Egypte daar entegen kent een zuigelingensterfte van 166 per duizend. Toevallig noemen wij hier een land, dat juist in onze dagen sociaal begint te ontwaken. Nog zonder de verwachte verbetering der hygiëne en de volksgezondheid zou E- gypte reeds in 1980 dubbel zoveel in woners tellen als nu. Andere sprekende voorbeelden lig gen voor de hand. Denken wij even aan de ontworpen plannen voor onontwik kelde landen, waartoe bijna het gehele Verre Oosten wordt gerekend. Daar ligt een land als India. Zouden daar bij toenemende ontwikkeling de ge boortecijfers op peil blijven en de sterf tecijfers het niveau van ons land be reiken, dan heeft dit land in opkomst over honderd jaar een bevolking, die vijf maal zo groot is als de gehele we reldbevolking van thans Beangstigend, De bevolkingscijfers zijn boeiend. Zij zijn tegelijk zeer beangstigend voor deze planeet en voor ons werelddeel in het bijzonder. Direct aan de demografie hangt het voedselprobleem, het vraag stuk van de ruimte voor al die nieuwe soortgenoten en de kwestie van. de machtsverhoudingen in de wereld. Het eerste is niet op te lossen, omdat wij de toekomstige ontwikkeling van de voedingstechniek en de wetenschap pelijke methoden ter bevordering der productiviteit slecht kunnen schatten en helemaal niet kunnen berekenen. Hier behoeven we nog niet te wan hopen, ook al lijdt nu een gedeelte der mensheid reeds honger. In veel landen kan de voedselproductie nog enorm omhoog. Overigens hangt de kwestie van het broodje samen met die van de ruimte.' De dun bevolkte landen stromen lang zaam vol. De emigratie naar Canada, Australië en Afrika is in volle gang. Zuid-Amerika staat eveneens op het programma om verder „opgevuld" te worden. Dit laatste werelddeel werkt trouwens zelf bijzonder hard aan de ex pansie. Een land als Argentinië pro duceerde in een halve eeuw een be volkingstoename van bijna 12 millioen. Ook de woestijnen. Naast de dun bevolke gebieden ge nieten de woestijnen een bijzondere aan dacht. De woestijnen in en nabij Pa lestina zijn in het verleden reeds vruchtbare landstreken geweest, dank zij irrigatiewerken, die met moderne middelen herbouwd kunnen worden. Wij hebben de technische capaciteiten om ook de Sahara en andere streken met gloeiende zandmassa's te ontgin nen. Er zijn voedselsoorten gekweekt, die in koudere streken kunnen worden verbouwd. De landbouwchemie ver richt wonder na wonder. Reeds is een begin gemaakt met de ontginning van de geweldige woud gordels in Canada en Siberië. Daar naast bestaan er plannen om de oceanen nog veel grotere stukken land afhan dig te maken dan reeds geschiedde in de Zuiderzee. Men acht het zeer wel mogelijk dat de Noordzee voor een groot deel droog zal kunnen worden gelegd door afsluitdijken te bouwen tussen Engeland en Frankrijk ener zijds en SchotlandDenemarken ander zijds. Dit is nog toekomstmuziek, maar van de verwezenlijking zijn wij niet verder verwijderd dan van de overbe volking der aarde, die hiermee naar een verdere toekomst kan worden ver schoven. Een millioen per jaar. Het bovenstaande wijst er reeds op hoe met de toeneming der bevolking de onderlinge afhankelijkheid der vol ken is toegenomen. Wereldorganisaties als de UNO en haar dochterinstellii}- gen ziju niet alleen geboren uit po litieke overwegingen. Zij zijn tot een levensvoorwaarde geworden voor de wereld van morgen bf overmorgen en zullen dan ook nimmer meer kunnen verdwijnen. De economische en sociale raad van het genoemde lichaam heeft vast gesteld dat in de toekomst gemiddeld een millioen mensen per jaar Europa zal moeten verlaten. Om deze noodza kelijke emigratie tot een feit te ma ken is de samenwerking van veel na ties noodzakelijk. Niet het minst finan ciële overeenkomsten moeten worden gesloten om grote groepen financieel onafhankelijken een vertrek naar el ders mogelijk te maken. Benauwend voor Europa is die zijde van het bevolkingsvraagstuk, welke acht geeft op de machtsontwikkeling van de verschillende landen en rassen. In 1930 telde de wereld nog 920 millioen blanken tegenover 615 millioen mon golen. De negers vormden een massa van 116 millioen. In 1945 waren de blanken slechts gestegen tot 925 mil lioen, terwijl de mongolen reeds tot 750 millioen waren gegroeid. Over vijftig jaar zullen er 250 millioen meer mongolen zijn dan blanken. De toekomst: Voor Europa is dit nog niet direct catastrofaal, maar voor een blank ei land als Australië, dat grenst aan het Verre Oosten zijn deze toekomstbeel den niet bepaald verfrissend. Geen won der dat men er naar streeft ook in dit werelddeel de balans meer in even wicht te brengen door een snelle im migratie en aanmoediging van ge boorten. Het is de machtsfactor, welke de geboorten aanmoedigt en de wereld brengt in een bevolkingskoorts, welke haar crisis kan vinden in overbevol king. Het zijn de toenemende drang naar meer internationale samenwerking en de nog steeds niet te stuiten voor uitgang der wetenschap, welke als ge neesmiddel kunnen dienen teneinde een Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 bevolkingscrisis te voorkómen of uit te bannen door snelle vermeerdering der voedselproductie. Er is nog geen reden tot wanhopen I De raad der gemeente Wissekerke komt Maandag 15 Juni a.s. in openbare vergadering bijeen. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Wijziging salarisverordening inzake beloning 3de ambtenaar ter secre tarie. 4. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur. 5. Voorstel tot herstel van de motor spuit te Kamperland en aankoop trekker manschappenwagen. 6. Voorschot op de salariskosten voor Nuttige Handwerken en voor Gym nastiek Chr. Ulo. 7. Al of, niet vaststellen van een ramp- toelage voor de ambtenaren. 8. Voorstel tot beschikbaarstelling van de benodigde gelden voor stichting van een nieuw schoolgebouw voor Chr. Ulo. 9. Ontheffing hondenbelasting. 10. Zo mogelijk: vaststellen plan van uitbreiding voor Kamperland. 11. Vaststellen verordening op vacantie- uitkering gemeentepersoneel. 12. Gunstige beschikking op aanvraag der Chr. Ulo door overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor uitbreiding leermiddelen. 13. Voorstel tot aankoop van een gras- maaimachine. 14. Wijziging gemeentebegroting 1952. COOMANS voo t tellet j eeuw a tatweltood Do Hoovor HondelmlJ N.V.. Falckstraat 15-29, Amsterdam-C Ik zei, als we een nieuwe stof zuiger kopen, dan maar meteen een goede. Dus kochten we een Hoover, die èn mijn huis èn mijn vrouw in het zonnetje zette. Gewone stofzuigers mogen op pervlakkig nóg zo goed hun werk doen, zij doen niet meer dan dat. Het diep ingetrapte straat- vuil worden zij niet de baas. Reg. Trade Mark Daarvoor is de Hoover nodig, 's Werelds enige stofzuiger die KLOPT èn Veegt èn Zuigt. Geen straatgruis krijgt kans de pool van het tapijt door te snijden. Een Hoover scheelt wekelijks uren in het werk enpro longeert voor jaren de „schoon heid" van Uw tapijt. Vraag Uw Hoover-bandelaar een demonstratie thuis Hoover klopt elk deeltje van Uw tapijt op een kussen van Iticht door middel van deze agitator. Hij KLOPT èn hij Veegt èn hij Zuigt Model 119 f. 230.- Model 612 f. 330.- beide met alle practi- sche hulp stukken. Verkrijgbaar bij UW Hoover-dealer

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1