Maandag 18 Mei 1958 het woonhuis voetbalwedstrijd P. J. Verburg Wat Leni Rosner beleefde Cadeaux voor Moederdag J. C. de Krijger - Colijnsplaat Niets nieuws onder de zon In verband met Hemelvaartsdag wordt de beurs te Kortgene verzet naar VRIJDAG 15 MEI P. H. Coomans PREDIKBEURTEN meisjesmantel Zenuwrust. publiek verkopen met stenen schuurtje en erf Hedenmiddag Bevelanders I - Goes Wij hebben sterke dubbele waterdichte fietstassen in lage prijzen Schoenhandel Kortgene Het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis stelt voor de getroffenen in de Gemeente Kortgene en Wisse kerke gratis een filmvoorstelling ter beschikking. Hoofdfilm Voorprogramma: documentary Rode Kruis. In „de Korenbeurs" te Kortgene, 13 Mei 's avonds 7.30 uur. Boldoot Eau de cologne, kousen, sjaals enz. Ook in 1939 wijzigden de Sowjets hun politiek En lang duurde dat niet Sinds de dood van Stalin heeft niets de openbare mening zo in beroering gebracht als de vrijlating van de dok toren, die drie maanden tevoren waren gearresteerd op beschuldiging van ver giftiging of poging tot vergiftiging van leidende figuren uit de sowjetwereld.! De vrijlating van mannen, die door de gehele communistische wereld als de verachtelijkste misdadigers gebrand merkt waren, tezamen met de officiële bekendmaking van amnestie aan grote groepen veroordeelde misdadigers, wekt in het algemeen de indruk, dat men het harde dictatoriale systeem van Stalin zal gaan verzachten en er een wijzi ging zal komen in het politie-apparaat, zoals het onder Stalin bestond. Eén punt trekt speciaal de aandacht en draagt er toe bij om deze mening te versterken, n.l. dat de sowjetrege- ring erkend heeft, dat de bekentenis sen van de doktoren afgedwongen waren door ontoelaatbare methoden, die onder de sowjetrussische wet ver boden zijn. Het lijkt er haast op, dat dit het einde zal betekenen van de lange reeks van dergelijke bekentenissen. Doch wij moeten niet vergeten, dat wat er nu gebeurd is, ook vroeger al is voorge komen en dat het dan een tijdelijk verschijnsel betrof zonder een duur zame uitwerking op de regeringsmetho de of de structuur van de Sowjet-Unie. Niet de eerste maal. Begin 1939 werd plotseling een einde gemaakt aan de grote zuiveringspro cessen van de voorafgaande jaren. Yez- how, die deze geleid had, viel in on genade en werd door Beria opgevolgcL Honderdduizenden gevangenen wer den vrijgelaten en daaronder bevond zich ook een groep onderwijzers, die op beschuldiging van contra-revoluti- onnaire acties gearresteerd waren, „be kend" hadden en veroordeeld waren. Ook van hen werd openlijk medege deeld, dat de bekentenissen afgedwon gen waren geweest en werden hun aan klagers gearresteerd. Op het 18de Com munistische Partij Congres zei Stalin, dat er een einde moest komen aan deze massa-processen, daar vele onschul- digen hier de dupe van waren gewor den. Men dacht toen een nieuw tijd perk in te gaan. Doch het systeem werd slechts voor korte tijd verslapt om het daarna weer des te strenger toe te passen. In 1939 werden de misdadige prak tijken om bekentenissen af te dwingen openlijk veroordeeld. In 1953 werden ze nog steeds toegepast. Men moet dus voorzichtig zijn met het trekken van conclusies na deze nieuwe officiële veroordeling van oude methodes. De geschiedenis herhaalt zich. Wat is nu de reden van deze nieuwe veroordeling in 1953? Misschien kan men die vinden in de reden, die de sowjetregering in 1939 had. Toen had den de uitgebreide zuiveringsacties on rust, vrees en ontevredenheid onder het volk gezaaid. Men ging zich van het régime afwenden. Men bevond zich toen aan de vooravond van het derde vijfjarenplan. De internationale toe stand zag er somber uit. Men moest het volk weer voor zich winnen en daarom handelde men zo. Het kan best zijn, dat men in 1953 ditzelfde doet om dezelfde redenen. Irt de proclamatie na Stalin's dood, waar in het volk wordt aangespoord om de eenheid te bewaren en er tegen een „paniek" wordt gewaarschuwd, vindt men het bewijs, dat de regering moei lijkheden had met de grote massa van het volk. Malenkow, die niet het enorme prestige van Stalin heeft, moest iets doen om zich populair te maken en het volk op zijn hand te krijgen.' Een nieuwe regering wordt altijd ingeluid met nieuwe beloften, met de verzekering, dat zij beter zal zijn dan de oude. Vandaar de amnestie, de ver oordeling van tirannieke methodes, de beloftes van constitutionele pro tectie, een plotselinge prijsdaling in voedsel en verbruiksartikelen en een vreedzame buitenlandse politiek. Dit alles (doch zonder een verslapping in het werkelijke bestuursapparaat van de oligarchie) vormt een „populair programma". En zoals hierboven reeds vermeld, is zo'n programma al meer vertoond en gebleken slechts zeer tijdelijk te zijn. Doch er is ook de mogelijkheid, dat deze concessies door nog meer concessies gevolgd zullen moeten wor den en dat zelfs zo'n kleine stap be langrijk zal blijken en dat onder de druk van de gevoelens, die onder het volk heersen, hierdoor een richting zal worden ingeslagen, waarin het niet mogelijk is terug te gaan, zodat het zelfs een begin kan zijn van grote ver anderingen. Wij kunnen hier nog niet over oor delen. Want er is nog niet genoeg be wijs. Het ijzeren gordijn maakt het ons onmogelijk om er achter te ko men, wat de massa van het russische volk zelf voelt. En ondanks de dicta tuur kan dit toch nog wel eens uitein delijk de beslissende factor blijken te zijn. De Emmabloemcollecte heeft opgebracht te Kamperland f 66.47 te Geersdijk f 27.91 te Wissekerke f 67.37 Aanstaande week vraagt men u een bijdrage voor de zieken, verpleegd in de sanatoria Sonne- vanck en Zonnegloren. Gedenkt deze tuberculoselijders met een milde gift. Dank u. Colijnsplaat Oud-Geref. Kerk Donderdagavond 7 uur ds B. Hennephof. Met blijdschap en dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Jannetje Maria. E. van der Moere. J. P. van der Moere - van der Moere. Henk. Rietje. Kamperland, 4 Mei 1953. Tijdelijk St. Joanna, Goes. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het o- verlijden van onze geliefde vriend A. Platschorre, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dokter Janssen en zuster Krello voor de liefde rijke hulp aan hem verleend. A. Kramer. C. Kramer - Versluis en kinderen. Kortgene, Mei 1953. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen bij het over lijden van onze geliefde man, va der, behuwd-, groot- en over grootvader A. P. Dijke, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam. Wed. P. Dijke - Remijnse. Colijnsplaat, Mei 1953. Te koopt een lichtgrijze leeftijd 13 jaar Inlichtingen agent van dit blad Geersdijk. Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en stemmen U weer moedig en rustig. Notaris J. J. W. Klop te Kort gene zal op om 7.30 uur in Hotel „Zeelandia" te Colijnsplaat, ten verzoeke van Mej. de Wed. G. de Waard-Gou- looze, aan de Colijnsplaatseweg C75te Colijnsplaat, groot 1.50 are. Betaling uiterlijk 18 Juni a.s. Aanvaarding in eigen gebruik bij betaling, behoudens overheidstoe- stemming. Bezichtiging a.s. Zaterdag van 3-4 uur. Aanvang 4 uur Week-aanbieding Tot en met 15 Mei 250 gram Van Houtens korrels 59 cent Leverpastei Unox 200 gram 69 cent Van Nelle's Koffie Rood Merk nog steeds aan oude prijs Colijnsplaat, tel. 01199-226 altijd voordeliger

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 3