NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Direct de laagste prijs Dat is uw voordeel! Abt. Buijze Vergadering der Z.L.M. No. 2628 Zaterdag 9 Mei 1953 56e Jaargang Informatiedienst van het Nederlandsche Roode Kruis DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No, 308 GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50. Hier zijn onze speciale Mei-aanbiedingen: Bij aankoop van een Stereo ontbijtkoek en een rol Stereo beschuit, samen voor 78 cent, een mooi plaatjesalbum gratis een blik gehakt 57 cent 250 gram koekjes 57 cent een kilo stroop 80 cent een kilo rijst 140 cent 250 gram grote chinese pinda's 60 cent Geef Moeder op Moederdag een fijne taart Want dat is zij ten volle waard! Hebt u onze mooie sortering fijne koekjes al geprobeerd 3 stuk Palmolive zeep 75 cent 2 stuk Castella bloemenzeep 40 cent 3 rol closetpapier 25 cent 3 pak 1-2-3 met zakdoek gratis U mag een prachtige glazen puddingvorm bijbe stellen als u 4 pakjes A.J.P. pudding koopt Limonades in alle prijzen en soorten Twee maal per week verse fijne vleeswaren Doe dus nu weer uw voordeel door te sparen tijdens uw kopen Beleefd aanbevelend, Wcensdag 29 April j.l. kwam de kring Noord-Beveland der Z.L.M. in algemene vergadering bijeen, in hotel ,,De Stadswijnkelder" te Kortgene. Aan wezig waren 106 leden. In korte, maar treffende woorden besprak de voorzitter in deze eerste algemene vergadering na de watervloed, de vreselijke gevolgen van deze ramp voor hen die daardoor op meedogen loze wijze werden getroffen, en her dacht met gepaste eerbied die velen, die in de strijd tegen deze overmacht het leven verloren. Zijn gevoelens van diep meeleven gingen ook uit naar hun familieleden, die op zo ruwe wijze in rouw gedompeld werden. Onmachtig staan we tegenover deze feiten, zo ver volgde hij, en kunnen hen slechts kracht toewensen dit zware juk te dra gen, waarbij de deelneming van zovelen hen tot troost moge zijn. Deze woor den werden door de vergadering staande aangehoord. Hierna roept de voorzitter allen een hartelijk welkom toe, inzonderheid de vertegenwoordigers der beide gemeen ten op ons eiland, aan de heren Van Bree (Landbouwherstel), Inklaar (Heide Mij) en de pers. Het spijt spreker, dat verschillende hoofden van de nu voor ons zo belang rijke diensten nog niet tegenwoordig zijn, maar hoopt hen straks welkom te kunnen heten. De reden van 'deze late jaarvergadering is eensdeels ten gevolge van de ramp en anderzijds in afwachting van de vaststelling der definitieve schaderegeling. Ten aanzien van dit laatste moeten wij u ondanks dit wacb ten nog teleurstellen, maar is, naar hij van bevoegde zijde vernomen had, zeer aanstaande. Met grote spanning wordt de vergoe dingsregeling tegemoet gezien en vol gens spreker is een volledige vergoe ding de ^nige oplossing, waarop met klem moet worden aangedrongen!. Voorts doet de voorzitter enige me dedelingen over de geschenkzending van vee voor Noord-Beveland uit de provincie Noord-Holland, die zeer aan staande is en wellicht volgende week haar beslag zal krijgen. Hiermede zul len enkel de gedupeerde veehouders hulp worden geboden. Spreker legt vooral de nadruk op het feit dat deze gang van zaken allerminst naar de wens was van de hiervoor ingestelde Noorbe- velandse commissie, die gestreefd heeft deze hulp ten goede te doen komen aan alle gedupeerden, maar deze werd voor het alternatief gesteld: alles of niets. Verder memoreert spreker de schen king van 50.000 australische ponden, waarvan burgemeester Schuit w heeft vastgesteld, dat deze nog steeds in Den Haag aanwezig zijn. Op het door de verschillende polderbesturen uit Noord-Beveland gerichte schrijven aan Ged. Staten van Zeeland betreffende de mogelijkheden te onderzoeken tot vorming van één waterschap op Noord- Beveland is ,tot heden van dit college taal noch teken ontvangen. Van de heer P. M. Maas te Kortgene is een schrijven ingekomen, dat hij als lid der financiële commissie op deze vergadering niet aanwezig kan zijn, waarin hij tevens protesteert tegen het hoge tarief op de veerdienst Kortgene- Wolf aartsdijk voor het vervoer van tractoren. Dit zal worden doorgegeven aan het Brugcomité. De ontvangsten over 1952 bedroegen f 2812.36 en de uitgaven f 1232.47, alzo een batig saldo van f 1579.89. De begroting over 1953 sluit in ontvang en uitgaaf op f 2754.89, met een post voor onvoorziene van f 1624.89. Als hoofdbestuurslid wordt herkozen de heer J. A. van Oeveren en als plv. hoofdbestuurslid de heer M. de Bruijne, beiden met 89 van de 106 uitgebrachte 6temmen. Onderwijl zijn de heren ir M. A. Geuze, ir J. Bos, dr ir G. W. G. van Beekom en ir J. Dorst ter vergadering gekomen en door de voorzitter welkom geheten. Na een korte pauze spreekt ir Geuze ever de komende schaderegeling, welke zal worden vastgesteld in de z.g. Wa tersnoodwet, die, naar hij vernomen had, momenteel ter perse is en binnen kort ingediend zal worden. Uitvoerig behandelde spreker de verlangens ten aanzien van deze wet, waarin naast volledige schadevergoeding, ook een behoorlijke rentevergoeding dient wor den opgenomen. De nawerking der inundatie heeft jarenlang een nadelige invloed op de structuur, vooral op de zwaardere Noordbevelandse grond. Vooral moet worden aangedrongen op snelle afwerking, dus niet zoals met de oorlogsschade. Verder spreekt ir Geuze nog over herstellen landbouw gronden, huizen en bedrijfsgebouwen, pachtvergoeding, centrale vee-aankoop enz. en laakte zeer de veel besproken bijdrage naar draagkracht. Het moet niet zo zijn, volgens spreker, dat de gevolgen van deze fatale ^gebeurtenis zouden worden gebruikt voor het na streven van politieke doeleinden. Dr ir Van Beekom begint zijn cause rie met te spreken over de gipsver- strekking door Landbouwherstel, 'Er zal in totaal plm. 500.000 ton nodig zijn en het is te begrijpen, dat er naast technische moeilijkheden ook grote pro blemen zijn wat betreft aanvoer, dis tributie e.d. Het heeft geen zin het COOMANS voor. lekket jeemvè tntweltoo-i gips, waarvan de verstrekking binnen kort begint, nu nog te gebruiken op het reeds ingezaaide of drooggekomen land, maar moet opgeslagen worden tot a.s. najaar en na het inzaaien van wintertarwe of de laatste grondbe werking worden gestrooid. Gips werkt alleen structuurverbe- terend en absoluut niet ontziltend; dit laatste kan alleen de regen bewerk stelligen. Hierna geeft spreker een dui delijk overzicht van de bedrijfsecono mische vooruitzichten^ Ir J. Dorst bespreekt eerst de scha- deregistratie, welke een basis moet vormen voor de uit te keren schade vergoeding. De uitbetaling zal geschie den via rampschade-bureaeux. Hij raadt aan met het opnemen van voorschot ten zeer zuinig te zijn, daar dit een snelle afwerking ten goede zal komen.) Ook behandelt hij nog de verloren, gegane bedrijfs- en handelsvoorraden,1 berging en conservering van landbouw werktuigen en raadt dringend aan de Advertenties 6 cent per mm geconserveerde werktuigen zo spoedig mogelijk uit elkaar te halen, daar an ders tegenvallers zullen volgen. Hierna volgt een geanimeerde ge- dachtenwisseling en worden tal van vragen gesteld, die door vorengenoemde sprekers tot aller genoegen worden be antwoord. Verder komen uit de vergadering nog enkele vragen naar voren over het al of niet inzaaien, grondbewerking, zaai- plan, tijd van inzaai van wintertarwe enz. Lr Van Beekom acht de inzaai van wintertarwe zeer gewenst; koolzaad minder, vanwege het bietenaaltje. Hierna dankt de voorzitter de spre kers voor hun interessante mededelin gen, de aanwezigen voor de prettige sa menwerking en brengt zijn dank en diepgevoelde erkentelijkheid aan alle overheden, instanties en organisaties voor de zo spontaan geboden hulp aan het zo zwaar getroffen Z.W. Ne derland, en ook voor de organisato rische en individuele hulp van het ei land zelf aan de getroffenen. Hij be sluit deze vergadering met de volgende versregels O, mijn Zeeland, schone parel, Al ben je ook mijn liefste oord; Door de brede Scheldestromen Wordt je toekomst juist verstoord! Êen veilige stee voor mens en dieren Vraagt om voorziening, hoe dan ook. Waar zou toch je Luctor blijven Als de leeuw eens onderdook? Pak aan dan, Schouwen, Tholen, Flipland, Pak aan, Zuid-Beveland en Noord, Met Walcheren en de beide Vlaand'rens; De Zeeuwse leeuw: hij leve voort! In nauwe en vruchtdragende samen werking met de Rijks-identificatiedienst en met de Rijkspolitie in de door de overstromingsramp getroffen gebieden, verleent het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis zijn hulp bij het identificeren van de stoffelijke overschotten der nog vermiste per sonen, voorzover deze ter plaatse waar ze zijn gevonden, niet werden herkend. In het bijzonder verzamelt het Infor matiebureau bij verwanten en beken den van de nog vermiste personen de signalementen, opdat door de plaatse lijke commandanten der Rijkspolitie daarvan gebruik kan worden gemaakt bij de identificatie. In een aantal gevallen heeft het In formatiebureau niet de beischikking kunnen krijgen over het signalement van betrokkene, omdat geen personen konden worden gevonden, die de ge wenste inlichtingen konden verstrek ken. Ook hebben vermisten, die in de stormnacht aanvankelijk gespaard wa ren gebleven, soms bij anderen kleding verwisseld of aangevuld voor betere beschutting, waarin zij dan later zijn omgekomen. Uit nadere gegevens terzake kunnen waardevolle aanwijzingen naar voren komen, die het steeds moeilijker wor dend werk van de identificatie der ge borgen slachtoffers ten zeerste zouden vergemakkelijken. Daarom moge hier bij een beroep worden gedaan op al len, die, hetzij van nog als vermist gel dende personen een signalement kunnen verstrekken of aan zulke personen tij dens of direct na de stormnacht kle ding hebben verstrekt, om zich in ver-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1