NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Nederland No. 2625 Zaterdag 18 April 1953 56e Jaargang Als Abr. Buijze U levert: in de europese integratie Lezers banieren de pen DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm 250 gram koffie voor f 1.95 en 1000 gram rijst voor f 1.40 en 100 gram schouderham voor f 0.50 en 1000 gram stroop voor f 0.80 en 100 gram rozijnen voor f 0.15 en 100 gram krenten voor f 0.16 en 100 gram fijne wafels voor f 0.28 en 100 gram Chinese pinda's voor f 0.26 dan is dat geen droom maar blijde werkelijkheid. Neem dan ook nog eens zo'n practisch potje Hero soepen mee, overheerlijk en in een minimum van tijd klaar. Op het gebied van snoep, tabak en sigaren, hebt U bij ons een reuze uitkeur. Beleefd aanbevelend, BUIJZE'S Levensmiddelenbedrijf. door dr P. H. Ritter De plannen voor een europese in tegratie liggen gereed en er wordt propaganda voor gemaakt. Intussen zijn er vele waarschuwende stemmen en het is goed, dat die waarschuwende stemmen tot ons doordringen, opdat ons volk, wanneer het aanstonds voor grote beslissingen komt te staan, al zijdig zij voorgelicht. Grote en nieu we gedachten hebben wervingskracht. Maar men moet acht geven op hen die ze nauwkeurig bekijken, alvorens men zich er door laat meeslepen. Onder degenen, die waarschuwen, behoort de bekende amsterdamse ban kier mr W. Wentholt, die reeds vroe ger in een reeks van werken tegen ge vaarlijke economische experimenten zijn gezaghebbende stem verhief en op de fouten in de economische en monetaire politiek van de sedert de bevrijding opgetreden nederlandse regeringen ge wezen heeft. Het is niet mogelijk in het bestek van een kort courantenartikel de breed voerige en belangwekkende economische beschouwingen van de deskundige schrijver weer te geven, maar wel wil len wij de aandacht vragen voor enige naar voren springende punten van het betoog. -o- Mr Wentholt is van oordeel, dat het voor het slagen van een europese fe deratie nodig is, dat ieder land een in terne monetaire stabiliteit bereikt. Hoe zal, zo vraagt hij, een integratie kunnen plaatsvinden, indien de deelnemende landen ieder voor zich geen orde op zaken weten te stellen? Indien de mo netaire stabiliteit ontbreekt, is het vooruitzicht desintegratie. Op welke wijze zich een europese integratie zal verwezenlijken, is nog niet aan te duiden. Maar mr Wentholt en met hem anderen stelt vast dat deze moeilijk kan plaatsvinden zonder de actieve medewerking van Groot-Brittannië, Canada en de Ver enigde Staten van Amerika. Hij noemt het vormen van de Kolen- en Staal gemeenschap praematuur, voortijdig, in dien niet tegelijkertijd op monetair en economisch gebied een samenwerking tussen deze landen in de ruimste zin des woords gevonden wordt. In ver band hiermee dient dan elk der deel nemende landen die maatregelen te nemen, waardoor een interne stabili satie wordt nagestreefd. -o- Er worden in de brochure van mr Wentholt harde dingen gezegd. O.a. dat uit de wijze waarop het plan- Beyen in Rome is ontvangen blijkt, dat, met uitzondering van België en Luxem burg geen der deelnemende staten rijp is voor een economische integratie. Men is nog niet bereid, afstand te doen van monetaire praktijken om de uitvoer te stimuleren, van een deviezenregiem, van fiscale maatregelen en contingen- teringen. en andere protectionistische maatregelen van de nieuwe stijl. En dan wordt de vraag gesteld, of Nederland niet verstandiger zou doen, teneinde tot de algehele oplossing van het dollarvraagstuk te geraken, dat het zich geen zorgen maakt over de opvoering van de nuttige productie en productiviteit van de westeuropcse landen in het algemeen, maar wel ever ons land in het bijzonder. Moet Ne derland niet naar een staat van zaken streven, tengevolge waarvan het zijn goederen en diensten ook buiten Noord- Amerika tegen dollars kan verkopen, met name in Indonesië, aan welk land door Nederland grote prestaties gele verd worden, waardoor Indonesië in staat is grondstoffen naar het buiten land uit te voeren om daarvoor dollars te ontvangen? Tenslotte de kwestie of het verwe zenlijken van de beginselen, zoals die neergelegd zijn in de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie, niet beter uit gesteld kan worden, daar eerst zal moeten blijken, hoe niet alleen de Ko len- en Staalgemeenschap, maar ook de westeuropese samenwerking op e- conomisch gebied in de praktijk zal worden toegepast. Een dirigistisch sy steem blijvend invoeren, in de hoop dat ditzelfde systeem door andere landen ook toegepast zal worden, eventueel door supra-nationale organen van bo venaf zal worden opgelegd, lijkt wel een zeer gevaarlijk experiment. -o- Wij plukten enige bloempjes uit de ruiker van kritiek, die door mr Went holt werd aangeboden. Er zijn twee hoofdgedachten, die voortdurend te rugkeren: „schep orde in uw eigen huis, alvorens ge u waagt aan interna tionale experimenten" en „doe niets zonder Engeland en Amerika". De westeuropese federatie kan slechts langzaam groeien. Indien men het dak van een huis bouwt, zonder een goed fundament gebouwd te hebben, dan COOMANS ve&t tellet jeeuwi tatwelzovi valt het huis onverwachts in elkaar. Voor die fundering is samenwerking nodig met de angelsaksische landen. Zij moet op economisch-monetair terrein ge vonden worden. In wezen is die sa menwerking een vereiste om de zaak van de vrede te dienen. Wanneer deze westeuropese groepen van landen zich afscheiden in economische blokken, die slechts buurtverkeer met elkaar onderhouden, dan wordt de zaak van de vrede niet gediend, afgescheiden van de vraag of het westers continentaal Europa ooit zou kunnen komen tot een federatie, zolang in sommige van die landen een dirigistische monetaire en economische politiek gevoerd wordt; Mijnheer de redacteur, Mag ik in uw veelgelezen blad even een vraag in het algemeen stellen? Bij voorbaat dank. Een lezer. Waarom, weet ik niet, maar hoe is het mogelijk dat het gemeentebestuur van de ene plaats verweten wordt vóór de ramp te hebben gefuifd en dat het gemeentepersoneel van een nabuurge meente, met hun dames en genodigden, een zogenaamde contactavond houden na de ramp en naar aanleiding van die ramp? Een contactavond in een café, met zang en voordracht, van half acht 's avonds tot half drie 's morgens. EMMABLOEM-COLLECTE In de periode van 13 tot en met 26 April wordt in heel Nederland weer de Emmabïoem-collecte gehouden voor tuberculosebestrijding. Het is de oudste collecte, die ons land kent: in April 1910 vond zij voor het eerst plaats. Nog steeds is de tuberculose een gevreesde vijand van onze volksge zondheid. Dit blijkt wel uit het feit, dat in 1952 nog 15.000 nieuwe tuber- culose-patiënten werden geregistreerd; Maar mede dank zij de opbrengst van het Emmabloempje is het aantal sterf gevallen gedaald van 189 in 1903 tot 16 in 1951, gerekend per 100.000 in woners. De tuberculose kan en moet nóg verder worden teruggedrongen. Koop daarom ook dit jaar weer een Emma bloempje. Geef met gulle hand Voor een t.b.c.-vrij Nederland! Een blik in uw innerlijk In de vorige eeuw was het heel wat moeilijker dan nu te ontdekken of ie mand tuberculose had. Immers, de arts kon toen alleen afgaan op de ver schijnselen. Die zijn: vermoeidheid, nachtzweet, hoesten en het opgeven van slijm en bloed. Maar wie deze ver schijnselen had, was meestal reed^ langere tijd ziek en dus ruimschoots in de gelegenheid geweest ook "zijn omgeving te besmetten. Röntgeu-stralen. Hierin kwam verbetering, toen in 1895 Röntgen de naar hem genoemde stralen ontdekte. De Röntgen-stralen kunnen door allerlei stoffen heendrin gen. Zo kunnen ook foto's gemaakt worden van het inwendige van uw li chaam. De Röntgen-stralen stellen de arts in staat tuberculose in een stadium op te sporen, waarin de patiënt nog vrij wel geen enkel verschijnsel van de ziekte vertoont. De winst is duidelijk: snellere herkenning tijdiger behan deling vermindering van besmet tingsgevaar. Bevolkingsonderzoek. Omdat slechts een klein deel van ons volk op de consultatiebureaux voor tuberculosebestrijding wordt door gelicht, werden de mogelijkheden van het Röntgen-onderzoek slechts ten dele gebruikt, Door het bevolkingsonder zoek kan het gehele volk nu worden „doorgelicht". Dat bevolkingsonderzoek geschiedt plaatselijk en regionaal. Het heeft zijn grootste effect wanneer iedereen aan de oproep gevolg geeft. Slechts dan kunnen alle „verborgen" ziekte gevallen worden opgespoord en be handeld. Resultaten van het onderzoek. Gelukkig blijkt bij het bevolkings onderzoek, dat bijna 90 van elke 100 mensen geen longafwijking hebben. Ook de tien, die ze wél hebben, zijn niet altijd ziek. Het doorlichten brengt n.l. in de letterlijke zin „aan het licht", dat sommigen genezen t.b.c.-resten ver tonen. Voorts worden kleine, weinig actieve afwijkingen gevonden, die bij directe behandeling voorspoedig gene zen. Voor deze personen is de snelle opsporing door het Röntgen-beeld dus van groot gewicht. Nóg belangrijker voor patiënt en omgeving zijn de gelukkig weinige gevallen, waarbij een voortgeschreden tuberculeuze aan doening wordt vastgesteld. Juist deze patiënten, die zelf niet weten hoe ziek ze zijn, vormen een groot gevaar voor gezin en omgeving: zij zijn een actieve bron van besmetting. Doe mee! Daarom, doe mee als ook uw plaats aan de beurt is voor het bevolkings onderzoek. Het gaat ook om uw ge zondheid en die van de uwen. In 1903 het jaar, waarin de Ne derlandse Centrale Vereniging tot be strijding der tuberculose werd opge richt stierven 189 van de 100^000 mensen aan tuberculose. In 1951 was dit gedaald tot 16. Voorwaar een prach tig resultaat. Maar het achter ons lig gende jaar bracht nog bijna 15.000 nieuwe t.b.c.-patiënten. Voortdurende waakzaamheid is en blijft daarom nog steeds geboden II Dr K^A.A.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1