NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD rv ZORGENSTAND No. 2624 Zaterdag 11 April 1953 56e Jaargang Abr. Buijze. DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50. Advertenties 6 cent per mm la een ao-et en vna voedsel. maar in deze tijd erg duur. Prijzen van 1.60 tot 1.80 per kg worden genoteerd. Wij zijn erin ge slaagd aan zeer voordelige prijs een klein partijtje rijst te kopen en kunnen die U aanbieden voor f 1.40 per kg. Klein emmertje zeep fles limonade bus appelmoes pakje custard f 6.50 met 10 zegels extra f 1.65 5 f 0.75 6 f 0.31 4 Zie voor onze wekelijkse Grosco aanbiedingen de folder die U deze week ontving. Beleefd aanbevelend. Een reeks van vredesduiven klapte omstreeks Pasen omhoog. De nieuwe russische regering was schier onuit puttelijk in haar toenaderingspogingen.1 Onze eerste weerslag op deze wonder lijke gebeurtenissen was, dat er een adem van verlichting in ons opging. Zou dit Paasfeest een begin zijn van de verrijzenis der mensheid uit haar ellende? Het probleem van de koude oorlog is even eenvoudig als verschrikkelijk. Indien de verwijdering tuisen het oosten en het westen kon worden weg genomen, indien beiden in principiële goede verstandhouding naast elkaar konden bestaan, dan zou een nieuwe, gelukkige wereld geschapen zijn, dan zouden wij weer kunnen terugkeren naar welvaart en cultuur, dan zouden onze harten weer blijde kloppen en onze ogen weer licht zien aan de ho rizont. t Het westen heeft op de oostelijke vredesvoorstellen het enig mogelijke antwoord gegeven. Het is tot onder handelen bereid, maar het blijft voor zichtig. Het stelt het voorbehoud, dat de ernst van het oostelijk initiatief zal moeten blijken, dat deze vredes boodschap iets anders moet zijn dan een liefelijke omhulling van politieke bedoelingen. Zulke politieke bedoelingen zijn te gissen. Het is geenszins ondenkbaar, dat de russische regering, die tot dus ver tegenover het westen een beleid volgde van veto's en speldeprikken, thans „de koers wil varen van recht streekse discussie over de grondpro blemen, die beide machten gescheiden houden. Zou het daarbij tot een gevaar lijke botsing komen, dan heeft het oosten de ontzaglijke prestige-winst van het eerst de hand te hebben toege stoken. Dat de tegenstellingen groot zullen zijn, wanneer de discussie over bij komstigheden tot een goed einde zijn gekomen en het debat over de grond vraagstukken begint, weet ieder die de ontwikkeling der laatste jaren heeft gevolgd. Met name het duitse probleem heeft het aanschijn der onoplosbaarheid. West-Duitsland is de meest onontbeer lijke schakel in de westeuropese ver dediging. Een geneutraliseerd herenigd Duits land, de wens van het oosten, betekent een verzwakking, misschien een ver lamming van de westelijke macht. En achter de door de neutralisering van Duitsland gewonnen versterkte positie van Rusland rijst het spookbeeld ener nieuwe russische agressie. Het westen kan alleen een vrede aanvaarden op de grondslag ener militaire, econo mische en politieke gelijkwaardigheid.' Er moeten dus twee machten naast el kaar blijven leven, die elkander eer biedigen en onverlet laten, wil de waarborg voor een bestendige vrede gevestigd zijn. De russische vredesvoorstellen kwa men op het ogenblik, waarin Adenauer op weg was naar de Verenigde StatenJ De Duitsers weten, dat de Russen de mogelijkheid bieden van hun weder- vereniging, dat is van de vervulling van een droom, die in iedere Duitser leeft. Terwijl Adenauer met de Ame rikanen onderhandelt over Duitslands deelneming aan de europese defensie en aan het Atlantisch Pact, laten de Rus sen door de mazen van hun Paas- pakket de glanzende appel gluren van een hersteld groot Duitsland. Het mo ment had psychologisch niet juister kunnen zijn gekozen. Toch zien wij in de russische actie een verschijnsel dat onze argwaan tem pert. Het beleid der nieuwe sowjet- regering kenmerkt zich door een alge mene vermildering van het straffe re giem. Het lijkt wel alsof de nieuwe heersers plotseling door een goede geest zijn gegrepen. Niet alleen tegenover het buitenland, maar ook binnen de per ken van het sow jet-gebied en van de satelliet-staten dalen de zegeningen neer. Er worden amnestieën gegeven, gevangenen worden bevrijd en straffen verminderd, er worden vrijspraken ge daan, waar men vervolging had ver wacht. Er rijzen allerlei vragen: is het systeem in Rusland zich aan het ma tigen, zijn er wijzigingen in de binnen landse situatie, in hoeverre is men van de satelliet-staten gewis? Rusland is en blijft een raadsel.) Maar ondanks de voorzichtigheid, waar mee het westen de russische voorstel len ter hand neemt er blijven deze verheugende elementen in de russische toenadering: dat er een weg van vre delievende onderhandeling kan worden geopend, en dat er, zeker voor het he den, een giftige atmosfeer is verdwe nen uit de internationale verhoudingen^ of Wonde plekken worden geëtaleerd Verlaging der omzetbelasting gevraagd (Van onze economische medewerker) Wanneer het kabinet bij de voor stellen tot belastingverlaging als te genwicht voor de huurverhoging er vaii uitgegaan is dat de verhoogde huren hoofdzakelijk aan middengroepen toe valt, dan heeft dit argument slechts betrekkelijke waarde. Een groot deel van de middenstand heeft geen huizen in eigendom. Dit deel heeft straks wel aan de verhoogde huurlasten te vol doen en vindt geen tegenwicht in de voorgestelde fiscale wijzigingen. Het hoofddoel van deze maatregelen vindt men trouwens niet in compen satie, maar ligt in het streven naar toename van investeringen, waarbij onze minister van economische zaken terecht zeer geïnteresseerd is. Er wordt door de verschillende po litieke groeperingen in ons volk de laatste tijd niet weinig aandacht be steed aan de positie der middengroe pen. De K.V.P. heeft er een rapport aan gewijd, dat salarisverhoging voor het bedoelde deel van pns volk be pleit. De P.v.d.A. gaf op haar congres toe, dat de positie der middengroepen onvoldoende is doordacht. In deze kringen wil men ook meegaan met ver beteringen in middenstandskringen.; De overheid laat nu een midden standsrapport samenstellen, dat echter niet voor 1954 gereed zal zijn. Aan de zijde der middenpartijen is er van zelfsprekend alle medewerking aanwe zig voor een verhoging van welvaart., Daarom is het zo teleurstellend dat het regeringsontwerp voor fiscale te gemoetkoming niet soepeler is in dit opzicht. Afgezien van de schoolgeld verlichting moet de handelende en in dustriële middenstand zich opgelucht voelen door het vervallen van de extra inkomstenbelasting van 5 tot 7,5 pet op winsten boven f 7500., Het percentage van daarbij betrok kenen is echter zeer laag. De grote massa middenstanders heeft inkomens die daar beneden liggen. Het zijn win keliers en andere kleine handelaren of producenten. Er zijn veel huurders onder, die donkere wolken boven hun inkomen zien hangen. Voor hen is er beslist onvoldoende compensatie te vin den. De investeringen spelen bij hen een ondergeschikte rol. Slechts de ver laging van de personele belasting heeft positieve waarde, doch in onvoldoende mate. De omzetbelasting^ In de zo juist genoemde kringen leef de een sterk verlangen naar verlaging der omzetbelasting, terwijl men reeds jaren heeft aangedrongen om deze las ten, voor zover zij moeten blijven be staan, op te schuiven naar groothandel en fabrikant. De detaillist voelt om zetbelasting over het algemeen als drukkend op zijn inkomen en de prac- tijk bewijst o.i. dat ze onvoldoende wordt doorgecalculeerd aan de con sument. Waarom wordt nu dit vraagstuk niet tevens opgelost? De wijze van heffing der omzetbelasting is omslach tig en vereist een uitgebreid controle apparaat, dat per saldo de opbrengst vermindert. Door een eenvoudiger wij ze van heffing bij de bron van hetj product zou veel calculatie-, inko mens- en heffingsleed kunnen worden voorkomen. Om een inzicht te verkrijgen in de daaraan verbonden administratieve cha os, zou men zijn licht kunnen opste ken bij kruideniers, die een uitgebreid assortiment aanbieden, waarover zij gedeeltelijk omzetbelasting moeten vol doen. Afgezien hiervan bestaan in verschillende branches ernstige grie ven tegen de hoogte van de omzetbe lasting, zodat concessies op dit ter rein een bemoedigende werking zouden hebben gehad. Nu de consumptie af nemend is en de markt overal flauw, lijkt ons lastenverlichting op dit ge bied noodzakelijk. Een loonronde? Andere middengroepen voelen de aangekondigde financiële concessies van de overheid ook meer als een gebaar dan als een voorstel van practische waarde.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1