NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wij ontvingen deze week Abr. Buijze, Telefoon 304 Wat is zoute grond no. 2620 Zaterdag 14 Maart 1953 56e Jaargang mm m UITGAVE A. O. M. ÜARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No, SOB - GiRO No. 32622 en hoe gedraagt het zich? Abonnementsprijs f 2.00 per jaar - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm een prachtsortering Tjoklat chocolade in attrac tieve verpakking. Evenzo van Driessen prach tige dozen chocolade In onze afdeling fijne vleeswaren hebben wij voor U een uitgebreide sortering En U weet het van ouds, voor Uw rookar tikelen slaagt ge beter bij Met name in de nederlandse geschie denis is deze vraag reeds tientallen ma len gesteld. Telkens wanneer de grond met zout water in aanraking was ge weest, bleek het raadzaam, de ervaring van vroegere generaties in acht te ne men. Want vroeger wist men ook al, welke gewassen het meest zout-resistant zijn. Het inzicht in de werking van het zout en het gedrag van zilte grond is echter pas de laatste jaren gerijpt. Het is gebleken, dat het probleem twee phasen heeft, die elkaar ten dele over lappen. j In de eerste plaats het zout, zoals dat is opgelost in het bodemvocht en waarvan de concentratie wordt uitge drukt in het bekende C-cijfer. In nor male gronden is dit cijfer kleiner dan 1, terwijl het in pas drooggevallen polders plm. 25 kan zijn, en door uit droging nog kan stijgen. Het eerste jaar is dit zoute bodemvocht de beperkende factor bij de gewassenkeuze, althans in hoofdzaak. Thans komen wij bij het tweede punt: de structuur van de grond. Globaal gezien is deze structuur goed, als één derde van de bouwvoor bestaat uit vaste delen (grond), één derde uit vloei bare delen (bodemvocht) en «én derde een gasvormig karakter heeft. Het is op 't eerste gezicht vreerad, dat de plaats die door het gas en het vocht wordt „bezet" niet ingenomen wordt door de zwaardere vaste deeltjes. Het is een bepaalde kracht, die deze deeltjes hiervan weerhoudt. Ze gehoorzamen n.l. niet individueel aan de wet der zwaartekracht, doch worden eerst aan elkaar gekit tot kleine kruimels. Dit is belangrijk. Het is n.l. in het geheel niet vanzelfspre kend, dat dit gebeurt. Het is veel „normaler" dat deze primaire deel tjes, de kleimineralen, gezien de elec- trische lading, die elk primair deeltje in een. oplossing heeft, elkaar afstoten. Ze zijn n.l. alle negatief geladen, al thans de kleimineralen in Nederland. Het is dus eigenlijk logisch, dat deze mineralen aanéénkitten, geen structuur vertonen en dus alle gaatjes vullen en er geen plaats blijft voor vocht of lucht. Als er regen valt, blijft het op deze grond staan. Bij droogte is het beton. Wanneer nu de primaire deeltjes toch aaueenkitten, en aldus structuur mogelijk maken, komt dit doordat ze door positieve deeltjes geneutraliseerd worden. Deze positieve deeltjes zijn altijd aanwezig, b.v. natrium-, kalium-, magnesium- en calciumverbindingen. Natriumverbindingen (zeewater I) zijn echter minder geschikt om de kleideel- tjes te neutraliseren den de calcium verbindingen (gips!). De eerstgenoemde verbindingen, b.v. het keukenzout uit het zeewater heeft alleen een gunstige werking in hoge concentratie. Vandaar dat tot vandaag (10 Maart) de structuur in de drooggevallen polders nog zo mooi is. Wordt straks de zoutconcen- tratie lager (regen), dan worden de kleideeltjes straks weer negatief ge laden, dan stoten ze elkaar weer af en geven slempige grond. De calcium- deeltjes daarentegen hebben een grotere positieve oppervlaktelading en vereisen daarom geen hoge concentratie om neu traliserend te werken. Een Ga-klei heeft een stabiele struc tuur. Deze moet herwonnen worden. De natrium moet weer vervangen worden door calcium, vandaar het gips. Elk chemisch proces komt echter tot stil stand als er een evenwicht intreedt. Dit evenwicht moet verstoord worden, d.w.z. het vrijgekomen natrium moet afgevoerd worden. Vandaar dat ook bij zeer hoge G-cijfers geadviseerd wordt nu gerst te zaaien, want elke planten wortel bevordert de afvoer. Wissekerke. A. Glas. Raadsvergadering Kortgene Verleden week konden wij slechts een kort verslag geven van de Donder dag 5 Maart j.l. gehouden 'gemeente raadsvergadering. Hieronder volgt dan nu het gehele verslag. De voorzitter, burgemeester, A. A. Schuit, opende deze eerste vergadering na de ramp van 1 Februari j.l. Hij zeide o.m. dat thans aller gedachten uitgaan naardiegenen, die bij de na tionale ramp het leven hebben gela ten. Bij de gedachte daaraan, worden wij stil, woorden ontbreken ons dan. In het bijzonder gedenken wij hen, die in onze eigen gemeente verdronken, n.l. 38 inwoners van Kortgene en 11 inwoners van Kats. Hij verzocht de aanwezigen van hun zitplaats op te willen staan en in stilte de slachtof fers uit de eigen gemeente en die uit de omliggende plaatsen te gedenken. Hij sprak de wens uit dat, zo God het wil, zij allen mogen rusten in vrede. Spreker sprak ook met een zeker gevoel van dankbaarheid over het feit, dat alle raadsleden deze ramp hebben mogen overleven. Velen hebben een nacht van verschrikking meegemaakt, doch wethouder Maas is bovendien zwaar in zijn familie getroffen. Spreker sprak de hoop uit dat God de nodige kracht en wijsheid moge geven om thans weer aan de opbouw en de ver nieuwing te gaan werken. Op voorstel van B. en W. werden de notulen van de vorige vergadering aan gehouden tot de volgende vergadering. Hierna kwam aan de orde het voor stel van B. en W. tot bekrachtiging van het besluit van de burgemeester inzake een tapverbod. Het lid Breure vraagt het verschil tussen het oude en het nieuwe tapver bod, waarop de voorzitter antwoordde, dat bij het nieuwe tapverbod, na des avonds 8 uur, geen alcoholhoudende dranken meer verkocht mogen worden. Het lid Welleman vroeg om een zo spoedig mogelijke opheffing van dit verbod, daar de middenstanders toch reeds zo zwaar zijn getroffen. De voor zitter antwoordde hem geruststellend; Het vierde agendapunt was daarna aan de beurt: bespreking van de ramp van 1 Februari 1953. i De voorzitter vroeg of hierover veel gesproken moest worden. Velen onzer hebben het van dichtbij gezien en mee gemaakt. Hij zeide o.m. nog, dat vele dijken niet waren doorgebroken (dijken COOflAANS vv&t tellet jeeuw a tatwelto&i met gesloten wegdek) en dat de meeste dijken waren overspoeld. Wij moeten in stilheid deze ramp gedenken. Hier is een natuurramp geschied, die wij mensen hebben te aanvaarden. Hij bracht hulde aan de velen die spon taan aan het reddingswerk hebben deel genomen, zonder echter namen te noe men, daarmede de kans ontlopende ie mand te vergeten. Wel kon hij niet na laten een woord van hulde te brengen aan het parate bestuur van de Oud- en Nieuw- Noordbevelandpolder en een speciale hulde te brengen aan die ge meentenaren die bij de redding waarlijk helden bleken te zijn. Met Gods hulp is dit alles gedaan kunnen worden. Ie der, waarop een beroep werd gedaan, heeft zijn plicht, en meer dan zijn plicht gedaan. Spreker memoreerde in zijn dankwoord verder de prachtige hulp van de Arnemuidense en Iersekse schip pers, de spontane hulp van Fransen, Duitsers, Amerikanen en Engelsen, als mede aan de gaarkeukens van de pad vinderij en die van het Leger des Heils. De taak van het gemeentebestuur was, volgens spreker, in die dagen ook verre van gemakkelijk, hij bracht daarom, van deze plaats, zijn bijzondere dank aan wethouder Bom, die in die eerste weken het haast bovenmenselijke heeft gepresteerd. Ten zeerste ontroerd be tuigde spreker aan wethouder Maas zijn welgemeende deelneming en bracht bovendien nog dank aan het lid Van der Weele en aan het gemeenteperso- neel, dat dagen achtereen niet uit de kleren was geweest. Wij kunnen niet genoeg dankbaar zijn, dat het overige gedeelte van ons eiland droog is geble ven, al is dit dan ook zogenaamd door het oog van de naald gekropen. Dat is ons geluk geweest, daar konden wij op terugtrekken. Een woord van dank bracht spreker ook nog aan allen, voor het vele, den gemeentenaren gedaan, bij de evacuatie. Spreker herdacht ook de velen die naar andere plaatsen zijn ge ëvacueerd en hoopte, zo vlug mogelijk, daarvoor huizen te mogen bouwen, op dat zij weer spoedig terug kunnen keren. Spreker erkende, dat in deze cha otische toestand ook fouten gemaakt zijn, maar toch mogen wij de toekomst rustig tegemoet zien. Deze droeve dagen hebben een volkseenheid doen zien, die bij spreker de vraag doet rijzen, waar om dit niet zo kan blijven. Laten we trachten die eenheid te behouden, ge dachtig aan de zeeuwse wapenspreuk: ik worstel en kom boven. Het lid Salomé bracht de voorzitter, namens de raad, dank voor deze her denking en zeide diep ontroerd te zijn voor de vele ontvangen hulp. In zijn dankwoord betrok hij ook de omlig gende plaatsen, alsmede de kwartier gevers. Hij gaf B. en W. en de raads leden de verzekering dat zij, met aller medewerking, het zo geschonden dorp weer zullen opbouwen. De gemeente Arnhem bracht hij dank voor haar a- doptie, hij stelde zich hiervan veel voor. H.M. de Koningin betrok spreker ook gaarne in zijn dankwoord. De voorzitter stelt voor de adoptie door de gemeente Arnhem (zelf zwaar getroffen in de achter ons liggende oorlogsdagen) in dank te aanvaarden. Staande de vergadering wordt in deze geest een danktelegram naar het gemeentebestuur van Arnhem gezonden. Het lid Van der Weele zeide ook erg blij te zijn met de adoptie door de ge meente Arnhem. Hij wijdde hieraan enige woorden en stelde dienaangaande enige vragen, die de voorzitter, na het sluiten der vergadering, zal beant woorden. Wethouder Maas dankt de voorzitter voor de woorden van deelneming en diens herdenkingswoorden. Het lid Con tant heeft met een bijzondere ontroe ring deze vergadering bijgewoond. Hij mocht niet nalaten er op te wijzen dat Colijnsplaat en Kats als door een won der gespaard zijn gebleven. God heeft ons de kracht gegeven en ons gespaard. Als mensen mogen wij toch trots zijn op ons werk, mits wij in alles God wil len zien. De voorzitter dankt alle sprekers. Hij sprak de wens uit dat allen, met Gods hulp, werkzaam mogen zijn aan de opbouw van de gemeente en, op ziende naar boven, samen de hand aan de ploeg mogen slaan. Hierna sloot spreker deze bijzondere vergadering. Willen diegenen, die nog zaad van Turkenburg willen ontvangen, dit spoedig opgeven bij L. Overbeeke, Kortgene. DAMPO keert en weert elke verkoudheid en pijn H9 in spier en gewricht 200 gr. fijne koekjes 75 gr. rumbonen 75 gr. heerlijke bonbons voor 89 ct. Wij hebben mooie potbloemen vanaf 65 ct L. de Waal, Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1