Spreekuur Tandarts v.d. Veen De kerken en de watersnood Cen stevige stabiele fzeufzenstoei R DEN BOER PREDIKBEURTEN Voor vlijtige handen Dankbetuiging blank en donker gespoten, is een genot in uw keuken en de prijs valt beslist mee, DE KLEINE BAZAR - WISSEKERKE Herinneringen aan Reimerswaal en Bommenede In 1421 deed het water de klokken luiden „De Heere heeft gezeten over den watervloed". Dat opschrift lezen wij boven dte gereformeerde kerk in Buik sloot. Als er ergens plaats was voor een dergelijke tekst dan zou het daar zijn. Het kerkgebouw, in gebruik ge nomen in 1915, werd op 14 Januari 1916 een prooi van de golven. De wa tervloed in het gebied ten Noorden van Amsterdam, die tal van dorpen erf stadjes aantastte, spaarde Buiksloot en zijn nieuwe kerk rfiet. Ook deze keer, nu de overstroming een zoveel uitgestrekter gebied beslaat, zijn tal van kerkgebouwen door het wa ter aangeraakt en zeker zal de schade groot zijn. Het staat echter wel vast, dat vrij wel geen enkele monumentale kerk bedoeld is dan een historisch bouw werk door het water is vernietigd. Tot heden hebben de bedehuizen zich voortreffelijk gehouden. Kerken zijn beter bestand tegen een overstroming dan tegen een oorlog. Overigens moet men niet gering denken over de schade. Vooral de ker ken van jongere datum is veel letsel toegebracht. Om een geval te noemen, dat veel weg heeft van Buiksloot, 1916: in Moerdijk werd op Vrijdag avond 30 Januari een nieuwe gerefor meerde kerk geopend (de oude is in de oorlog verwoest). Zaterdag bracht men het splinternieuwe bedehuis je in gereedheid voor de Zondagsdienst. Maar de eerste en enige bezoekers op die dag waren de golven! Het water stond er weldra meters hoog. Middeleeuwse kerken zijn in de re gel gebouwd op de hoogst gelegen plek in de dorpen. Vaak werden ze in tijden van overstroming als schuil plaats gebruikt. Bovendien was men gewend om ze stevig te bouwen. Deze kerken kunrfen dus wel tegen een stootje. Maar de bedehuizen van klein;ere kerkformaties, als regel in de laatste zeventig jaar gebouwd, staan dikwijls op lage plaatsen en zijn maar al te vaak van wankele makelij. Bouwkun dige waarde hebben ze niet; waarmee echter niet gezegd is, dat de betrok ken gemeenten niet gedupeerd zouden zijn. Volgens onze gegevens zijn in heel het rampgebied ten hoogste tien van deze kerkjes verwoest of ernstig beschadigd. Kleinere schade aan kerken moet in zeker zestig gemeenten worden ge dragen. Onder die „kleine!" posten vallen verwoest meubilair, stoffering, verwarmingsinstallaties of kachels, mo toren, ruiten, kerkboeken enz. Soms is de schade moeilijk in gelds waarde aan te duiden. Zo heeft de lutherse gemeente van Vlissingen haar archiefstukken in het water aangej- troffen. Dergelijke verliezen zijn on herstelbaar. Ook in plaatsen waar men nog tij- Als U te lang brilloos blijft turen Zult U het later eens bezuren Aanbevelend Horloger-Opticien Wissekerke, Telefoon 227 dig maatregelen kon nemm om de vloeren en barfken vrij te krijgen, was de schade soms aanzienlijk. Te Hein<en- oord bracht men inderhaast alle lo pers en matten in veiligheid op de preekstoel. Maar het water nam ook de kanseltrap tree voor tree, zodat de vreemde bergplaats wel hoog maar niet droog bleek te zijn. Verdronken plaatsen., In het verleden hebben zich talrijke overstromingen voorgedaan, waarbij de kerkgebouwen het zwaarder te verdu ren hadden. Zo wordt gezegd, dat tij dens de stormvloed van 1682 het water in Tholen zo hoog stond, dat alleen de torenspits boven de golven uitkwam. Dit lijkt ons overdreven. Zeker onjuist is het welbekende watersnoodliedje: "En temidden van die rommel, rommel, Dreef de torenspits van Bommel, Bommel! De torenspits van Zaltbommel is nog altijd zoek, zoals ieder zien kan, die met de trein het oudje stadje aan de Waal passeert. Maar deze spits ver dween niet door het water van haar hoge standplaats, doch door het vuur; zij verbrandde namelijk in 1696. Beroemd is de verdronken stad Rei merswaal, die in de 17de eeuw een prooi van de golven werd. Nog een enkele keer worden de restanten van de stad (in de Oosterschelde bij Tholen) gezien op een zandplaat. Ook de om trekken van een kerk-plattegrond de stad telde eert ij ds verscheidene ker ken en kloosters worden dan aan gewezen. Een andere verdronjke^ plaats is Bommenede op noordelijk Schouwen!. Dit dorp werd op 16 Januari 1682 geheel geïnundeerd. Van lieverlede stortten de huizen in, maar geruime tijd bleef het verlaten kerkgebouw een zaam in de zee staan, totdat het watelr ook dit bouwwerk vernield had. De Plompe Toren. Op zuidelijk Schouwen trekt aan de zeekant bij Burgh een vre-emde ver laten toren de aandacht, genoemd de Plompe Toren. Het is een kerktoren zonder spits, het laatste restant van het kerkgebouw in Koudekejrke op Schouwen, een plaatsje dat terigevolge van langdurige overstromingen geheel ontvolkt raakte. En dan zijn er de dor pen op Noord-Beveland. Wissekdrke werd in de jaren 15301532 zo ge teisterd door de zee, dat het hele dorp verdween. Pas in 1652 toen het eiland bedijkt was, herbouwde men de kerk, als teken dat het dorp weer bewoond kon worden. Ook het dorp Kats maakte deze ge schiedenis mee en voorts Kortgene. Heer Philips van Borssele, die in de middeleeuwen het dorp bezat, liet er een kerk bouwen waar men voor de zielerust van zijn moeder „ten eeu wigen dage met acht priesters de zeven getijden zingen zoude, alle dagen met drie zingende missen". Maar van dat „ten eeuwigen dage" kwam niet veel, aangezien ook deze kerk in 1532 door de golven werd verzwolgen. De kerk stortte in maar de toren hield alleenj stand in de baren. Hij was in 1681 nog stevig genoeg om er een nieuwe kerk tegenaan te bouwen. Nadat in 1421 de St. Elisabethsvloed 300 dorpen ten onder deed gaan, ver schenen weldra de verhalen van klok gelui uit torens diep onder water. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Verzorg de toekomst van uw gezin met een spaarboekje Dergelijke verhalen konden natuurlijk gemakkelijk ontstaan na een ramp van zulk een omvang. Een ramp, waarvan de sporen nog niet uitgewist zijn. Ook in het gedeelte van de vroegere Zuiderzee, dat nu Noordoostpolder heet, hebben verdronken kerkgebouwen een rol gespeeld. Vissers uit Urk en Schok land vertelden, dat het uitermate ge vaarlijk was om te vissen boven Na gelen, één der verdronken dorpen. Men zou daar kans lopen om met de netten vast te haken aan de grafzerken op het kerkhof der verdwenen plaats. H. de Jong. Herstellend na ziekte versterkt U met PLEEGZUSTER BLOEDWIJN Ger, Gem. Kortgene. Dinsdag 10 Maart ds J. B. Bel in de Ned. Herv. kerk te Geers- dijk 10 uur, 2.30 uur en 's avonds? Geref. Gem. Colijnsplaat Woensdag 10, 2, en 6 uur Stu dent Honkoop (biddag) van 's-Gra- venhage. De echte Chlorophyll vMijNHARDT tandpasta Tube 120-95-70 ct. bij Apothekers en Drogisten Hiermede vervullen wij de treurige plicht, U kennis te geven van het grote verlies dat onze buurtvereniging heeft getroffen, bij de ramp op 1 Februari j.l. 34 personen kwamen uit de buurtvereniging om het leven. Dat zij rusten in vrede. Het bestuur van de buurtvereniging „Torendijk". Kortgene, Maart 1953. Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, on ze innig geliefde moeder, be huwd- en grootmoeder Geertruida Goulooze, (Wed. van Adriaan Jacobus de Waard), in de ouderdom van 72 jaar en 9 maanden. Colijnsplaat A. de Fouw- de Waard. J. de Fouw. Provoost - de Waard. J. Provoost. Kamperland M. Versluis en kleinkinderen. Colijnsplaat, 5 Maart 1953. in schoonmaakgetijHamea-Gelei Aan allen die hebben meege werkt aan de ontruiming van ons pakhuis te Geersdijk, ten gevolge van de overstroming, betuigen wij onze oprechte dank. Zonder de directe en daadwerkelijke hulp van het personeel, van verschillende landbouwers en collega's, die onze magazijnen hebben ontruimd en onze producten hebben vervoerd en gedroogd, was het verliesper centage aanmerkelijk hoger ge weest. Firma Gebr. L. D. en C. W. van Damme Kortgene Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen bij het plot seling overlijden van onze gelief de broeder en behuwdbroeder Marinus A. van der Maas, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan de familie Mar- cusse - Jacobse. Familie Van der Maas. Geersdijk, Maart 1953. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen tijdens de ziek te en na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mejuifr. Martha Strijd (Wed. G. Koster), zeggen wij onze hartelijke dank. M. L. Fortuin en familie. Colijnsplaat, Maart 1953. Bij ons plotseling vertrek uit Kortgene, waren wij niet in staat persoonlijk afscheid te nemen van familie en vrienden. Vanuit on ze nieuwe woonplaats groeten wij allen. Tevens zeggen wij hierbij alle lidmaatschappen en donaties op. Wij danken hen die ons bij de redding uit onze woning zo zorg vol hebben geholpen en de be woners van „Graaf van Buren" voor hun warme en gulle ont vangst. C. Viergever J. J. Viergever- Kabboord. Koninginnelaan 4, Middelburg. Bij mijn terugkeer naar Ame rika wens ik mijn oude en nieu we vrienden en kennissen een hartelijke groet. G. van Gemert. in Kortgene is met ingang van heden vervallen. IN KAMPERLAND voortaan spreekuur, behal ve Vrijdagsmorgens, voortaan ook Dindagsmiddags van half 2 tot half 5.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2