Burgerlijke stand Bekendmaking Kortgene zitting zal worden gehouden voor het innen van dijkgeschot worden de autobusdiensten op Noord-Beveland vanaf Maandag a.s. weer volgens de winterdienstregeling gereden Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 De rijkste mens is de spaarzame, de armste mens is de gierigaard (Chamfort). geld te geven, maar dat beroepen en ambachten gelijke beroepen en am bachten willen helpen. Hij vraagt de leden af of zij zelf een voorstel kua- nen doen waarmede Wissekerke ge holpen zou kunnlen worden. Volgens hem zou het de bedoeling van adoptie zijn: deze gemeente te helpen alsof het hun eigen gemeende was. Besloten wordt eerst het bezoek van die gemeente af te wachten om daarna met een voorstel te kunnen ko men. Het lid De Smit zou gaarne in de toekomst, dit naar aanleidin'g van de ramp van 1 Februari j.l., enige pa raatheid zien. Wanneer onverhoopt weer zo een ramp zou plaats vinden1, mag men weer niet ongeorganiseerd daar tegenover staan. Het wordt dan weer een chaos. Hij opperde, om nu, van gemeentewege, de bevolking reeds in werkgroepen in te de'len en hen plaatsen aan te wijzen. Met die be volking bedoelde hij alle mannelijke personen van 17 tot 65 jaar. Vier van zulke groepen zouden on^Letr de lei ding van de vier kantonniers geplaatst dienen te worden. De rest zou in groe pen van 20 man, onder een eigen lei der, ingedeeld moeten worden. Zo doende kon een bewakingsdienst geor ganiseerd worden die, in overleg met de polderbesturen, op bedreigde plaat sen b.v. aan de dijken opgeborgen dek zeilen konden neerleggen om zodoende, met Gods hulp, een ramp te kunnen voorkomen. De voorzitter noemt het idee van De Smit geen slecht idefe. De Smit zegt dat er momenteel geen tijd te verliezen is en merkt op, dat hij nog vergeten heeft te vragen of de bevolking verplicht is bij zo een toe stand te werken, waarop hem door de secretaris geantwoord wordt, dat dit werken bij zo een noodtoestand ver plichtend is. De Smit had tot zijn ge noegdoening vrijwel alle arbeiders aan het werk gezien. Tot zijn spijt moest hij zeggen, dat de werkgjeWers verstek lieten gaan, behalve hen, die bij de e- vacuatie hielpen en een landbouwer met zijn zoon, die ook aan de dijk werkten. Verscheidene werkgevers ken de hij, die gemoedereerd doorliepen als hen gevraagd werd ook eens een handje te helpen. De secretaris zag niet veel nut in het werken met die voorgestelde dek zeilen. Deze blijken meestal veel te klein te zijn. Hij licht toe dat de dijk graven van de buitenipolders bij zo'n toestand wel mensen kunnen vorderen, maar de dijkgraaf van een bininenpol- der, b.v. de Wissekerkepolder, kan dat niet. Met spoed wordt thans inj Middelburg gewerkt om bij voorko mende gevallen in deze leemte te kun nen voorzien. Het lid De Smit vraagt nog naar de mogelijkheid of de gemeente zelf men sen kan vorderen. De secretaris kan hierop geen direct antwoord geven, hij zal dit nader onderzoeken. Hij wijst er op, dat de gemeente dan zou treden in de rechten van het polderbestuur. De voorzitter stelt een nader onder zoek voor en een latere bespreking, doch De Smit blijft op spoed aandrin gen. De Smit vraagt naar aanleiding van een bij hem ingekomen klacht naar de was- en slaapgelegenheid voor de DUW-arbeiders in het gymnastieklo kaal. Wie is hiervoor aansprakelijk, zo vraagt hij, de DUW of de gemeente? Volgens de voorzitter staat de ge meente er geheel buiten en is er een prima slaap- en wasgelegenheid. De Smit vraagt ook nog naar de mogelijkheid om, door inschakeling van vrijwillige krachten, de uitbetaling van evacuatiegelden vlotter te doen verlo pen. De secretaris zegt dat het secre- tariepersoneel niet op zo een toeloop berekend was. Op papier is alles nu beter geregeld. Het lid Noordhoek vraagt of het, ge zien de moeilijkheden van de laatste weken, niet njodig is een derde wet houder te benoemen. De voorzitter zegt dat juist heden morgen de Commissaris der Koningin telefonisch gevraagd heeft of wethou der Hoveijn ziek was. Toen hém geant woord werd dat Hoveijn normaal zijn functie vervulde, was hij tevredenge steld. De voorzitter zag gaarne dat de raad in deze kwestie haar eigen me ning uitsprak. Het lid Dingeraanse zei, dat Hoveijn; wel niet ziek is, maar zich toch ook niet voor 100 procent kon geven. Hij was voor een derde wethouder. Ook het lid Zuijdweg was voor een defrde wethouder. Volgens de voorzitter ge looft de raad in een driemanschap en vroeg daarom of het tweemanschap moest blijven. Het lid Bustraan vestigt er de aan dacht op, dat in die rampdagen wet houder Hoveijn ziek was en er zo doende geen leidinig te Kamperland was. Daarom vraagt hij speciale aan dacht voor leiding op dat dorp. Wet houder Hoveijn zegt hierop dat P. Clement leiding kan geven voor de polders en de havenmeester voor het haventerrein, waarop Bustraan.' wilde weten wie dan leidinjg op Kam perland kon geven. De voorzitter meent dat deze ramp een goede leerles is geweest. In ver schillende dingen zijn wij tekort get schoten, maar hij sprak de hoop uit dat zoiets in ons leven niet mder zou voorkomen De secretaris vindt dat eigenlijk de kwestie van een derde wethouder op de agenda had moeten staan. Wethou der Hoveijn is nog steeds in functie', voor wethouder De Nooijer zal enr dan een plaatsvervanger moeten ko men. Op de vraag van het lid Mar- cusse of die iemand dan voor Wisse kerke of voor Geersdijk moet zijn, ant woordt de secretaris, dat dit niets geeft. De nieuwe wethouder is voor heel de gemeente. Ieder lid stemt per soonlijk. Waar nu blijkt, dat alle leden voor een derde wethouder zijn, wordt tot stemming overgegaan. Bij tweede vrije stemming werd het lid Van Halst met 7 stemmen gekozen. Het lid De Smit verkreeg bij die stemming 3, J. G. Marcusse 1 stem. Op de vraag van de voorzitter of Van Halst die benoeming aanneiemt, antwoordt V*o Halst, dat hij on'der deze omstandigheden die benloeraing wel wil aannemen. Hij dankt de leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt zijn beste krachten aan de gemeente te mogen geven. Hij had de leemte in B. en W. reeds eerder ge voeld. In de ramptijd had hij wethou der De Nooijer alleen voor de moei lijkheden zien staan. Zoiets had hij persoonlijk niet aangedurfd. Als enige oplossing had hij graag direct een raadsvergadering gezien om gezamenlijk te kunnen overleggen hoe nu verder gehandeld diende te worden. Naar zo een vergadering had spreker in die eerste dagen reeds geïnformeerd, maar had daarop geen antwoord ontvangen. De voorzitter zegt dat hij er alleen heeft voorgestaan en aangepakt en er verder niet over heeft nagedacht. Hij was tevreden over de gedane werk zaamheden, die volbracht zijn met ie ders medewerking. Dit neemt niet weg, meeiït Van Halst, dat ook de gehele verantwoor ding voor u alleen was. De voorzitter zegt dat er wel enige dingen verkeerd gelopen zijn, maar dat hij toch buitengewoon tevreden is over het verloop van het geheel. Hij zegt dat hij dit alles niet zelf hee^ft gedaan, ook de secretaris niet, maar hebben het met ons allen zeker veel beter gedaan dan op Kortgene. Het lid Dingemanse vraagt of er, nfu Geersdijk is schoongemaakt, een schip met leidingwater naar Geersdijk zal komen, waarop de voorzitter zegt dat dit bereids is aangevraagd. Dingemanse! wijst er op, dat Kastelein nu reeds 7 maal water heeft gehaald en hoopt dat dit werk hem vergoed zal worden,; Wanneer er nu een schip met water zal komen, kan Kastelein dit in een kort tijdsbestek moeilijk alleejn doen. Spreker vraagt daarom of deze karwjei niet verlicht kan worden door gebruik te maken van de spuit. Deze kan dan de tanks in de regenbakken leegpom pen. Hij gaf deze suggestie in dringen de overweging. Het lid Zuijdweg wil nog even nfear voren brengen dat ook hij, telefonisch, op een spoedvergadering had aangedron gen, maar ten antwoord kreeg, dat zulks in het geheel niet n'odig was. Hij vraagt wie de z.g. vaten bij de hof steden en de polderleidingen zal droogpompen. De secretaris meent dat dit via de voedselcommissie zal ge,- schieden. i Het lid Van Halst merkt op, dat er uitgespoelde grond bij het sluisje te Geersdijk wordt gereden en vraagt waarom deze grond niet in de dijksga- ten wordt gebracht. Wie is de opdracht gever daarvan? zo vraagt hij. De opdrachtgever wordt hem door de voorzitter niet genoemd, wel deed deze de mededeling dat die bedoelde grond het eigendom was van de moeder van de secretaris en daarom op haar tuingrond werd teruggebracht. Thanls is aan de polderbestuurder M. de Regt toestemming verleend deze grond voor de dijken te gebruiken. Het deerde Van Halst niet, wiens grond het was, maar wilde ze toch eerst dn vooral in de dijken gestort zien. Het lid Bustraan vraagt voor de mensen op Kamperland, wiens regen bakken ook door het zeewateT zijn overspoeld, voorziening van drink water. Het lid J. M. Filius vraagt de aan dacht van B. en W. voor het gedeelte Molenweg Kamperlandse dijk, waar op het voetpad ook reeds verdwenen is en waarvan de oprit, bij regen, on begaanbaar is. De voorzitter zal er notitie van ne men. Hetzelfde lid vraagt of het wrak hout aan de stranden aan de gen^ente behoort. Hij wijst er op dit hout eerst aan de duinen te laten verwijderen, daar er reeds veel onder het zand is gewaaid, wat voor het a.s. zomersei zoen gevaar, kan opleveren aan de badgasten. Het lid Van Halst vraagt nog of deze opruiming geschiedt door de Heide Maatschappij, waarop de voor zitter antwoordt, dat gezegd wordt de Heide Maatschappij betaalt alles. Het lid Zuijdweg vraagt of het waar is dat er binnen 14 dagen waterleiding op Noord-Beveland zal zijn. De voor zitter kon dit bevestigend beantwoor den, waarop Zuijdweg meende dat dan het waterprobleem voor ons eiland op gelost zou zijn. Na voorlezing van het danlkgebed sloot de voorzitter deze vergadering. Geboren 5 Jan. Marina Ingrid, d.v. Ja cob Scheffer en Adrianan Maria Bijleveld, 8 Jan. Johanna Maria, d.v. Adrianus C. de Waart en Johanna C. T. Hendriks. 17 Jan. Lena Adriana, d.v. Pieter Sies en Adriana van Gilst. 19 Jan. Paula Janna, d.v. Frederik Platschorre en Hendrik Ver burg. 18 Jan. Aarnout Willem, z.v. Leen- dert van der Heijde en Adriana Huijge. 22 Jan. Cornelis Leendert, z.v. Jan Ver sluis en Cornelia L. Vink. 17 Jan. Lena Geertje, d.v. Jacobus C. Verhulst en Cor nelia K. Filius. Ondertrouwd: 13 Jan. Sander van der Weele, 23 jr en Geertruida de Krijger, 21 jr te Rotterdam. 14 Jan. Izaak Bolle, 28 jr en Lena de Waal, 26 jr. 14 Jan. Cornelis P. Kievit, 32 jr en Jacomina C. Dees, 25 jr. 23 Jan. Matthijs J. Noord- hoek, 20 jr. en Janna Filius, 19 jr. te Wissenkerke. Getrouwd7 Jan. Jacobus de Looff, 42 jr en Maria L. van der Poel, 28 jr. 7 Jan. Iman J. Provoost, 27 jr. te Rot terdam en Dina P. Kempe, 24 jr. 28 Jan. Izaak Bolle, 28 jr en Lena de Waal, 27 jr. Overleden: 4 Jan. levenloos aangege ven kind van Jan Verburg en Clasina P. Deenik. 10 Jan. Cornelia H. v.d. Maas, 67 jr, vrouw v. Johannis Geelhoed. 12 Jan. te Goes, Lambertus G. Gelderman, 73 jr, man van Jacomientje J. Salomé. 20 Jan. te Goes, Marinus Karelse, 72 jr, man van Maatje Hirdes. 25 Jan. Dina Fortuin, 82 jr, wed. Jan Korsuize. 26 Jan. Maria A. Vogelaar, 63 jr, vrouw v. Marinus van Oeveren. 27 Jan. Lena van Gemert, 92 jr, wed. van Jan C. Kleppe. 29 Jan. David Tazelaar, 74 jr, wedn. v. Maria Eikenhout. 29 Jan. te Goes, Janna Adri- aanse, 40 jr, vrouw van Anthonie de Wild. De ontvanger-griffier van het waterschap Oud- en Nieuw- Noordbeveland maakt bekend, dat op Woensdag 4 Maart a.s. van 9 tot 12 uur ten huize van de heer S. de Regt te Colijnsplaat, B 133a. Behoudens onvoorziene omstandigheden De laatste rit van Kortgene, vertrek 19.35 uur, wordt voorlopig nog niet gereden. A.M.Z. - Kamperland,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2