NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2618 Zaterdag 28 Februari 1953 56e Jaargang Daar hebt u ook belang bij Dus opgelet Bwijze's Levensmiddelenbedrij f Raadsvergadering Wissekerke DRUK EIS UITGAVE A. G. M. SWARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm U koopt bij ons 4 stukken Lux toiletzeep en u moet er maar 3 betalen Profiteert ook van onze zeer aantrekkelijke Medinos tand- pasta reclame~verkoop 1 kg stroop kost maar 80 cent In deze vochtige wintertijd is het van groot belang waar ge uw rookartikelen koopt. Wij besteden er extra zorg aan Beleefd aanbevelend, Maandag 23 Februari kwam de raad in voltallige vergadering bijeen, onder voorzitterschap van de waarnemenld- burgemeester M. de Nooijer. De pers kon deze vergadering ver slaan in een schijnbaar toch verwarmde raadszaal aan een wel wat befere ta fel, maar toch op een zeer koude plaats. Na voorlezing van het gebed ver kreeg wethouder Hoveijn als eerste het woord. Hij vertelde de aanwezigen dat hij, wegens de voor hem te zware druk, het waarnemend-burgemeester schap per 26 Januari j.l. heeft moe ten neerleggen. Hij is thans zover weer opgeknapt, dat hij, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, als wethouder nog in functie kan aan blijven. De voorzitter dankt spreker voor al het werk dat hij de laatste jaren voor de gemeente gedaan heeft. Hierna leest hij de gebruikelijke nieuwjaars rede. Hij memoreert daarin hoe bur gemeester Van der Maas 16 Augustus 1952 opgewekt en vol goede moed zijn vacantiereis naar Oostenrijk aan ving en hoe ziek de burgemeester daarna is thuisgekomen. Het jaar 1952 passeert hierop de revue, ook de on heilsnacht van 1 Februari j.l. Hij zeide hierover o.m. dat iedereen de gevaren, die hen toen bedreigden, on derschatte. Hij wees op de noodtoe stand te Kamperland en op het niel meer bereikbaar zijn van het onder gelopen Geersdijk. Zeer veel werk is toen door hem en het secretarie-per soneel verzet. Dag en nacht waren allen in touw, tot aller tevredenheid. Vanaf de gemeentesecretaris tot aan de gemeentebode toe, kon hij trots op al het gemeentepersoneel zijn, zeer ze ker op de secretaris, die, niettegen staande zijn 40 dienstjaren, een voor beeld voor allen is gewdest. B. en W. stellen voor om, staande de vergade ring, een brief naar de burgemeester te zenden als blijk van medeleven bij de gunstige wending die diens ziekte thans genomen heeft en hem een spoedig en algeheel herstel toe te wensen.' Als oudste raadslid dankt het lid De Smit de voorzitter voor diens goede wensen en ook voor de aan de burgemeester te zenden brief. Hij biedt, namens de raad, zijn beste wen sen aan. Naar aanleiding van de ons allen getroffen ramp, hoopt hij dat er nu door de raad besluiten genom'en worden van grote betekenis voor de toekomst. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken en mede delingen spreekt Van Halst er zijn bevreemding over uit, dat zijn school bestuur wel een advies van de inspec teur l.o. heeft gekregen inzake juiste verlichting van de school en het ge meentebestuur niet. Hij vestigt er de aandacht op dat installatie met ge wone gloeilamp-verlichting wel goed koper in aanschaf zal zijn, maar dat de door de inspecteur aangewezen buis-verlichting in gebruik veel goed koper zal blijken te zijn. De vernieu wing van de schoolverlichting zal nog nader onderzocht worden. Vrijwel alle andere stukken werden voor kennisge ving aangenomen. B. en W. stellen de raad in een uit gebreid rapport voor, afwijzend te be schikken op een verzoek van de Geers- dijkpolder om gedurende 25 jaar jaar lijks f 500.bij te dragen in de as faltering van de dijk tussen Geers dijk- en Willempolder, Soelekerke- en Heer Janszpolder. De consequenties aan de inwilliging van dat verzoek en het weinige voordeel voor de gemeente, zijn het hoofdmotief. Het lid Dingemanse betreurt het af wijzend standpunt van B. en W. en wijst er op dat deze zelfde gemeente, 25 jaar geleden, wel die consequentie aandurfde. Wat wordt er op die dijk niet aan materiaal kapotgereden, zo vraagt hij B. en W. af. Laat die asfal tering dan geen direct gemeentebelang zijn, zeker is het dan toch een alge meen belang. Het lid De Smit moet, van zijn standpunt bekeken, B. en W. danken voor de afwijzende beschikking. Ook hij is bang voor de consequenties aan de inwilliging van dat verzoek ver bonden. Het standpunt van Dingemanse kan hij echter zeer goed begrijpen, deze maakt zelf geregeld gebruik van die dijk. Het lid Dingemanse weerlegt deze mening en zegt zeer zeker niet persoon lijk gesproken te hebben, maar op te zijn gekomen voor het algemeen be lang. Zeker, andere polderbesturen, kunnen ook met een dergelijk verzoek komen, maar deze dijk is toch anders, deze dient meer voor het algemeen ge bruik. Bovendien, een teerweg, dit heeft de jongste ramp wel bewezen, is niet zo vlug weggeslagen als een; gewoon verharde weg. Het lid Zuijdweg wijst ook op het algemeen belang van die asfaltweg, die bovendien een stuk korter is dan de provinciale weg tussen Geersdijk en Kamperland. Het is wel een hele bijdrage die gevraagd wordt, maar de toestanden zijn niet alleen veranderd, ook de waarde van het geld is veran derd. Daar de polder alleen deze ver betering niet kan bekostigen, raadt hij B. en W. aan een en ander nog eens ernstig te overwegen, een beslis sing in deze nog eens aan te houden en te zien wat er in de naaste toe komst te gebeuren staat, mede in ver band met het samenvoegen van alle polders. De voorzitter zegt hietop een nader onderzoek toe. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. tot regeling, voor een jaar, van de geneeskundige verzorgin'g van het gemeentepersoneel aangenomen. Na een door de secretaris, op een vraag van Dingemanse, gegeven uitleg, werd e~ venzo het voorstel van B. en W. tot wijziging van het ambtenarenreglement terzake van het gelijktijdig genot van militaire en burgerlijke bezoldiging z.h.s. aangenomen. Op het verzoek om eeh vergoeding voor de jaarwedde over December 1952 van de leraar in gymnastiek aan de Chr. U.L.O.-school werd gunstig beschikt. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over 1951 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 3.246.28. In de vacature L. H. Lange werd met al gemene stemmen tot lid van de com missie tot wering van het schoolver zuim benoemd de heer Rengersen. Me dedeling werd gedaan dat deze met ingang van 1 Maart in zijn functie van hoofd der o.l. school kan treden. De jaarwedde en pensioensgrondslag van de gemeente-ontvanger Van Hek ken werd z.h.s. vastgesteld. Het eventueel besluiten tot het aan schaffen van één of twee alarmsirene's voor de brandweer ontlokte eiïige be spreking. De voorgelezen ingekomen rapporten over de felle brand bij Iz. de Moor op 20 December j.l. wijze.n, COOMANS VOO t Lkb t jeeuws tatweltpo-i volgens het lid Dingemanee, op een grote leemte in de vrijwillige brand weer. De vrijwillige brandweer zegt veel hinder te hebben ondervonden van het talrijke, in de straat aanwezige, publiek en verzoekt in den vervolge ontruiming van zulk een straat door de politie. Spreker vraagt B. en W. af, om, inplaats van tot aanschaffing van sirenes over te gaan, een of meer ordonnances bij de brandweer aan te stellen. De alarmering bij brand ge schiedt dan zeer zeker met minder la waai, het directe gevolg daarvan is zeer zeker: minder publiek op de straat. De secretaris zegt dat de bode-or donnans bij de brandweer destijds door de brandweer zelf is afgeschaft. Wijzende op de rapporten zegt de voorzitter dat de commandant, bij zo een brand, handen vol werk heeft en zijn de tekortkomingen dus wel te vergeven. Het lid Bustraan zegt dat het ad vies van de deskundigen de aanschaf fing van een sirene is. Alle andere middelen zijn volgens hem niet af doende, bovendien, zo een sirene kan voor de brandweer en de burgerbe scherming gebruikt worden. Hij stelt daarom voor zo een sirene aan te schaf fen, voor Wissekerke, maar ook een voor Kamperland. Het lid Van Halst zou graag zien dat er met het aankopen van sirenes even werd gewacht, daar de mogelijk heid er nog altijd is dat deze door de B.B. aangebracht zullen worden. Hij raadt B. en W. dan ook aan eerst over leg te plegen met de B.B. In verband met de zenuwspanning die er onder de Noordbevelandse be volking nu, na de ramp, heerst, zou het lid Zuijdweg liefst geen aanschaf van sirenes zien. Naar aanleiding van de uitgebrachte rapporten vraagt het lid De Smi? of er niet meer dan ééni deskundige is om de pomp te bedie nen. Het lid Van Halst sluit zich bij deze vraag gaarne aan. Wethoudeir Hoveijn zegt dat het de bedoeling is geweest dat alle brandweermannen die bediening zouden leren, doch dat men daarvan is teruggekomen. Na nog enige discussie stelt de voor zitter voor een doeltreffende en voor delige weg uit te zoeken en de raad daarmede in kennis te stellen, voor en aleer een besluit genomen wordt. Bij de bevestiging van de toeken ning van de premies voor de woning verbetering vraagt het lid Van Halst of er een uitstel van de datum bekend gemaakt is, dit in verband met het vele werk dat de laatste weken op Kortgene gedaan is moeten worden. De secretaris antwoordt hem, dat daarvan nog niets bekend is, wel ver wacht men dat nieuwe aanvragen voor woningverbetering zullen wachten tot het a.s. najaar, teneinde dan weer te kunnen profiteren van een mogelijk nieuwe D.U.W.-regeling. Het lid Noordhoek vraagt of er een betalingsgrens voor deze gemeente be paald is, waarop hij ten antwoord krijgt dat zulks niet het geval is. Besloten wordt om het maximum bedrag in rekening-courant bij de Bank voor Ned. Gemeenten voor 1953 vast te stellen op f 50.000. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland wordt vastgesteld een verlaagd vermenig- vuldigingscijfer voor u.l.o. Deze ver laging bedraagt 20 pet. Het vermenig- vuldigingscijfer voor het schooljaar 19501951 wordt dus nu van 1,5 op 1,2 gebracht, met een maximum-be drag van f 240. Besloten wordt om een jaarlijkse bijdrage van f 25.te verlenen aan de vereniging Pro Rege (verzorging militaire tehuizen) en van f 10.aan de Ned. Ver. voor Landaanwinning. Na enige discussie worden B. en W. gemachtigd tot aanleg van een stukje straat tussen de Ned. Heorv. school en de twee woonhuizen te Kamperland, voor de som van f 2650.-, echter niet, dan nadat de leden H. P. Filius en Van Halst er hun spijt had den over uitgesproken dat dit werk niet direct was uitgevoerd. Hierna doet de voorzitter nog de mededeling, dat hedenmorgen een aan bod van de gemeenten Wieringerwerf, Schagen, Wieringerwaard en Borsen- gerhorn was ingekomen om de gemeente Wissekerke, in verband met de wa tersnoodramp, te zullen adopteren. Het lid Marcusse vraagt hierover na dere inlichtingen, die de voorzitter echter nog moeilijk kan verstrekken. Vanwege bedoelde gemeenten wil men eerst even komen kijken'. Wat hun verdere plannen zijn is nog niet be kend. De secretaris licht de betekenis van het woord adoptie toe en zegt hierbij dat het niet de bedoeling is zomaar

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1