Wist u Die goeie ouwe tijd Een keukenuitzet bij Tange gebaald De Kleine Bazar, Wissekerke R DEN BOER dan bent u verzekerd van goede kwaliteit en bekende merken Ook in alle andere emaille artikelen hebt u bij ons een ruime keuze Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT'1 te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Doet bij een kleyntje dicmaal wat, soo wortet nog een groote schat. (Jacob Cats). Voor de heffing van deze belasting kan men van verschillende grondsla gen uitgaan, o.a. de huurwaarde inge volge de personele belasting; de op pervlakte van het perceel; de belast bare opbrengst van het kadaster; de gevelbreedte langs de openbare land en waterwegen. Het heffingspercentage kan in de zelfde gemeente verschillend zijn, bij voorbeeld omdat er rekening wordt ge houden met bestaande polderlasten. Zowel gebouwde als ongebouwde ei gendommen kunnen belast worden. In gevolge artikel 281 der gemeentewet kan wegens gebouwde of ongebouwde eigendommen en hun aanhorigheden, die gelegen zijn in bepaalde gedeelten van de gemeente, gedurende een pe riode van maximaal 30 jaren, een jaarlijkse belasting worden geheven, naar grondslagen, volgens welke een billijke bijdrage wordt gevorderd in de kosten van door of met medewer king van het gemeentebestuur tot stand gebrachte werken, waardoor deze eigendommen gebaat zijn. De grond slagen kunnen dezelfde zijn als bij de straatbelasting. Op Noord-Beveland wordt alleen in de gemeente Kortgene een baatbelasting geheven wegens ver betering van verschillende wegen in een bepaald gedeelte der gemeente. Bekend is de hondenbelasting, die in beide gemeenten op Noord-Beveland wordt geheven. Het tarief bedraagt meestal f 10.per hond per jaar. Voor bedrijfs- en waakhonden moet een lager tarief in rekening worden gebracht. Krachtens artikel 277, sub i, mogen de gemeenten een belasting op toneel vertoningen en andere vermakelijkheden heffen. De vermakelijkheidsbelasting wordt op Noord-Beveland alleen in de gemeente Kortgene geheven. Vroeger was de opbrengst van deze belasting bestemd voor de armen in de gemeente. Het is soms erg lastig uit te maken of er sprake is van een vermakelijk heid, vandaar dat deze belasting zich mag verheugen in een rijke jurispru dentie. De assurantiebelasting, die op Noord- Beveland alleen geheven wordt in de gemeente Kortgene, is een belasting op de verzekering tegen brandschade van de zich in de gemeente bevindende onroerende goederen. Ook roerende goederen kunnen worden belast, het geen evenwel practisch niet voorkomt. Zijn de goederen niet verzekerd, dan wordt een overeenkomstige belasting geheven. Grondslagen voor deze belas ting kunnen zijn: een percentage van de belastbare opbrengst volgens het kadaster; een percentage van de pre mie; een percentage van de verzekerde waarde. Drie soorten van belastingen, die de gemeenten mogen heffen, doch even wel niet op Noord-Beveland voorko men zijn: a. een belasting van hen, die gedu rende tenminste een week als logeer gasten in een hotel of pension binnen de gemeente (logeergastenbelasting); b. een belasting op openbare aan kondigingen, voor zover niet door mid del van tijdschriften of nieuwsbladen gedaan (reclamebelasting); c. een directe belasting, geheven van Voor slechte ogen vindt u baat Bij de opticien die 't verstaat Aanbevelend, Hologer - Opticien Wissekerke, Telefoon 227 natuurlijke personen, die, zonder in de gemeente hoofdverblijf te hebben, er gedurende het belastingjaar, meer dan 90 malen nachtverblijf houden, anders dan als verpleegde in een krankzin nigengesticht of ziekenhuis of er op meer dan 90 dagen van dat jaar voor zich of hun gezin een gemeubileerde woning beschikbaar houden (forenzen- belasting). Artikel 275 der gemeentewet somt een hele reeks gemeentelijke belas tingen op: weg-, straat-, brug-, ha ven-, kaai-, kraan-, sluis-, dok-, boom- en veergelden, voorts wik-, weeg-, meet- en keurgelden, gelden voor ban ken of standplaatsen in hallen, op markten en dergelijke openbare plaat sen, benevens begrafenisrechten en an dere gelden voor het gebruik of genot van voor de openbare dienst bestemde gemeentewerken, bezittingen of in richtingen, alsmede door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte dien sten. Enkele belastingen hiervan wor den op Noord-Beveland geheven. De tarieven, die de gemeente heft als exploitante van 'bedrijven, zoals gasbedrijven, electriciteitsbedrijven, vervoersondernemingen, telefoon- en waterleidingbedrijven enz., zijn geen belastingen. Dit is van belang voor de invordering. Als iemand laatstge noemde tarieven niet voldoet, staat COOMANS voot lellet jeeuwt tatwcltoo, dat practisch gelijk met iemand, die zijn huur (ook geen belasting) niet voldoet vooi zijn gemeentewetwoning. Een civiele procedure zal hier uit komst moeten brengen. Bij de invor dering van plaatselijke belastingen, wordt, indien nodig, de plaatselijke deurwaarder ingeschakeld. Deze wordt aangewezen door burgemeester en wet houders. Voor het hebben van voorwerpen onder, op of boven voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond of ge meentewater (bijv. erkers, uithang borden, benzinepompen) kan eveneens een belasting worden geheven (pre cariorechten). De gemeentewet kent ook een be lasting, die bestaat in een verplich ting van arbeid of het doen van leve ringen ten behoeve van aan de gemeen te toebehorende werken (belasting in natura). Vroeger was deze belasting bekend onder de naam van hand- en spandiensten. Zij komt nu nog zeer sporadisch voor. Een bekende belasting is het school geld, dat op het ogenblik naar het schijnt op de helling staat. Aan dit onderwerp zou een apart artikel gewijd kunnen worden. Volstaan wordt met de mededeling, dat het schoolgeld voor het lager en uitgebreid lager onderwijs berekend wordt aan de hand van de verschuldigde inkomsten-, vermogens- en loonbelasting. Betaalt iemand bijv. terzake van deze belastingen f 500. dan wordt uit een tabel van het „Tij delijk besluit schoolgeld lager onder wijs 1945" afgelezen, dat bijv!, f 40.— schoolgeld verschuldigd is. De raad kan desgewenst een vermenigvuldigingscij- fer voor het schoolgeld vaststellen, bijv. 2, zodat dan 2 x f 40.is f.80. schoolgeld verschuldigd is. Op het ogenblik is het schoolgeld enerzijds verlaagd, anderzijds wordt een reductie toegepast, indien meer dan één kind uit hetzelfde gezin een school bezoekt. Onderstaande wetten geven de ge meenten gelegenheid eveneens belas ting te heffen a. de drankwet (vergunnings- en ver lofsrechten). b. de bioscoopwet c. de vleeskeuringswet d. de besmettelijke ziektenwet e. de warenwet f. de jachtwet g. de vuurwapenwet h. de wet leges burgerlijke stand i. de wet bevolkingsregisters j. de woonwagen- en -schepenwet. In 1951 werden in alle gemeenten in Nederland (ruim 1000) opcenten op de hoofdsom van de grond- en perso nele belasting geheven. De assurantie belasting werd in 17 gemeenten gehe ven, de bouwterreinbelasting in 14, in 883 gemeenten werd een straat-, vaart wegen- en-of rioolbelasting geheven, in 28 gemeenten de woonforenzenbe- lasting, in alle gemeenten de honden belasting, in 888 gemeenten de verma kelijkheidsbelasting, in geen enkele ge meente de logeergastenbelasting, in 3 gemeenten de reclamebelasting en in alle gemeenten de vergunnings- en-of verlofsrechten. De gemeenten kunnen dus heel wat belastingen heffen, doch veel belas tingen brengen practisch weinig op. Bovenstaand overzicht is allerminst volledig uitgewerkt, doch het was al leen maar de bedoeling de lezers eni germate inzicht te verschaffen in de mogelijkheid van gemeentelijke belas tingheffing. Het behoort zo langzamerhand tot de goede toon te klagen over de barre tijd, waarin wij ons leven slijten. En als u ziet wat de kranten regelmatig op hun voorpagina's etaleren van de droeve dingen dezer dagen ja, dan kunnen we allemaal wel eens met een zucht terugverlangen naar die goeie, ouwe tijd, toen oorlogen nog slechts met knuppels en stenen werden uitge vochten en niemand nachtmerries kreeg van atoom- en waterstofbommen. Was het zo goed? Desondanks had die goeie, ouwe tijd ook zijn bezwaren. Als in de middel eeuwen iemand bijvoorbeeld een been geamputeerd moest worden (en dat geschiedde in die tijden heel wat va ker dan nu), dan werd hij door een paar welmenende, maar vooral sterke mannen stevig vastgehouden, terwijl de chirurgijn de patiënt, die al die tijd bij vol bewustzijn was, dat li chaamsdeel afzaagde. Een teiltje er onder voor het bloed, terwijl de keu ken de operatiekamer was. En daarna had de infectie natuurlijk vrij spel. Medisch boek: 25 jaar na Ghr. Tussen 25 en 35 na Ghr. schreef Aulus Cornelius Gelsus een medisch leerboek, waarin hij o.a. de tubercu lose beschreef als een zweer in de long, veroorzaakt door een scherp vocht, dat uit het hoofd in de long vloeide. En honderden jaren lang bestreed men de kwaal door naarstiglijk aderlaten. Moe ten wij u dau nog vertellen, dat in die goeie, ouwe tijd de sterfte aan deze kwaal enorm groot was? Robert Koch. Het duurde tot 1882, toen Robert Koch de tuberkelbacil ontdekte, eer men met toenemend succes de strijd tegen de ziekte kon aanbinden. Wij weten nu, dat de tuberculose een be smettelijke ziekte is, veroorzaakt door de tuberkelbacil, die o.a. door aanhoes- ten wordt overgebracht. Vandaar, dat het niet alleen onbeleefd is als men zijn hand niet voor de mond houdt bij hoesten, maar ook gevaarlijk! Er be staan thans zeer doeltreffende genees methoden en bovendien kan ieder op eenvoudige wijze het zijne er toe bijdragen de tuberculose te voorkómen. Jubileum. Het is in 1953 vijftig jaar geleden, dat de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose werd opgericht. In die periode heeft zij, mét de plaatselijke en provinciale tu- berculosebestrijdingsorganisaties en de kruisverenigingen veel bereikt in de strijd tegen deze terecht zo gevreesde ziekte. Maar desondanks bestaat er ook nog veel wanbegrip over deze ziekte. Die misverstanden recht te zetten en te vertellen wat ieder kan doen om niet met tuberculose besmet te wor den, is het doel van de komende ar tikeltjes. 1 dat de naam van de FIAT-fabrieken eigenlijk de afkorting is van de woorden Fabrica Italiana Auto- mobili Torino? dat de Eskimo ook geen algeheel ge zag kennen, maar het hoofd van de familie de kwesties regelt? dat de oppervlakte van Europa 10 millioen vierkante kilometer be draagt? dat de bekende Faust-legende het eerst werd opgevoerd in 1594? dat het centrum van de automobiel industrie. in de V.S. gevestigd is in de staat Michigan? dat gletcherijs ontstaat uit firn-kor- rels? Dit zijn sneeuwkorrels, die bestaan uit gekristalliseerde ijs- korrels. Het gemeentebestuur van Kort gene maakt bekend, dat op 31 Januari 1953 te 4 uur het nieuwe gemeentehuis officiëel zal worden geopend door de heer Commis saris der Koningin in deze pro vincie. Na de opening zal van 5 tot 7 uur iedereen gelegenheid wor den geboden het gemeentebestuur te feliciteren in hotel „De Koren beurs" te Kortgene. Van 5 tot 7 uur is het ge meentehuis voor het publiek te bezichtigen. Kortgene, 29 Januari 1953. Burgemeester en wethouders van Kortgene, de burgemeester, A. A. Schuit, de secretaris, Tazelaar,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2