Wilt i een wasmachine aanschaffen De dokter en zijn honorarium Bronsje op 't nippertje gered P, DEN BOER Wij leveren u alle machines o.a. Miele, A.E.G., Hoover, Lavenir en andere Vraagt prijs en inlichtingen bij L. TANGE - WISSEKERKE Tilburg en Breda Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „GOLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Geld in huis, gevaar in huis, breng het in een kluis In geneeskundige kringen is er groot rumoer over de centjes. Dat wordt door velen binnen en buiten de me dische wereld een zeer pijnlijke ge schiedenis gevonden. Arts is men immers geworden uit roeping en niet om der wille van de smeer 1 Men is geneesheer geworden om zieken te genezen en niet om eens flink geld te gaan verdienen! Hierbij dient echter niet te worden vergeten, dat wij leven in een tijdperk waar alles meer en meer om geld gaat draaien. Dat is erg onprettig, maar het is zo. De financiële offers, die er moeten worden gebracht, om een kind dat de middelbare school heeft doorlopen, nog eens zeven jaar te laten stu deren, zijn enorm. De kosten van het levensonderhoud al die jaren zijn al hoog genoeg. Daar komen dan de uit gaven voor studieboeken, microscoop en vele instrumenten nog bij. Nu werden voor de meeste artsen deze studiekosten wel door hun vader betaald, maar wanneer die artsen thans zelf grote kinderen hebben, voeleu zij zich, ondanks de prijsstij gingen op elk gebied, geroepen deze kinderen op hun beurt in de gelegen heid te stellen een zelfde opleiding te volgen. Na het behalen van het artsdiploma mag de geneeskunde worden uitgeoe fend. Een onzer kennissen nam vóór de oorlog een middelgrote plattelands- practijk over Om deze practijk met het huis en de auto zijn eigendom te kunnen noemen, moest de jonge dok ter bij familie en bekenden een bedrag van f 33.000.lenen. Uit de practijkinkomsten moest hij met zijn gezin leven, belasting beta len, schuld aflossen, premie betalen om het risico van zijn dood en invali diteit te dekken. Aan enige voorzie ning voor de oude dag viel toen nog nauwelijks te denken. Ook vacantie ne men en een waarnemer bekostigen was iets wat er stellig in de eerste jaren niet aan zou zitten. Dat was allemaal nog in die goede gemakkelijke tijd van voor de oorlog, maar wie kan het zo'n dokter nu kwa lijk nemen als hij er over piekerde of hij de eindjes aan elkander zou kunnen krijgen? Wie zal het hem euvel dui den, dat hij niet zo geheel onver schillig voor zijn honorarium was? Nog erger. Bij de specialisten spitsen zulk soort financiële perikelen zich nog verder toe. Na het artsdiploma volgen weer nieuwe jaren van opleiding. Verdiend wordt er in die tijd weer vrijwel niet. Vaak moet er onbezoldigd wor den gewerkt, soms tegen kost en in woning. Als er al een salaris wordt geboden is dat zó gering, dat een ongeschoolde Turen wordt voor Uw oog een last Goed zien is iets dat ieder past Aanbevelend, Horloger-Opticien Wissekerke, Telefoon 227 arbeider er niet voor zou gaan wer ken of er niet voor zou mógen wer ken. Het aantal arbeidsuren per week zou daar trouwens al veel te groot voor zijn. Op een leeftijd van ongeveer dertig jaar staat de specialist nog helemaal aan het begin. Op oudere leeftijd dan de huisarts moet hij zich nog dieper in de schulden steken dan deze. Het pand dat hij voor zijn practijk nodig heeft is meestal duurder, in ieder ge val is zijn instrumentarium over het algemeen veel en veel kostbaarder. Er moet in de betrekkelijk korte tijd, dat de specialist voor eigen re kening en risico werkt, vleel geld binnenkomen. Dat geld moet dan wor den verdiend tegen een niet te onder schatten „progressieve belastingdruk" in. Pijnlijke situatie. Wij willen niet zeggen dat het han- Het was op een late wintermiddag dat Bronsje, het eekhoorntje, op de tak van een boom heerlijk zat te knabbelen aan een dennenkegel. Het eekhoorntje kwam niets tekort in deze wintertijd, want hij had tijdig een win tervoorraad gevormd. Het was zacht winterweer en doodstil in het bos. Bronsje knabbelde lustig verder, totdat hij een scherp fluitend geluid boven zijn kopje hoorde. Hij keek op en zag tot zijn grate schrik de heks van het betoverde bos op haar bezemsteel door de lucht vliegen. Dat betekende niet veel goeds, wist Brons je. Enkele dieren, die- ook in de buurt waren, holden ijlings naar hun huis en Bronsje liet de dennenappel val len en flitste langs de stam van de boom om zo vlug mogelijk in zijn nest te komen. Met een felle gil suisde de heks naar beneden, recht op de toppen van de bomen aan Bronsje rende zo hard als hij kon, maar het hielp hem niet. Daar gierde de heks langs hem heen en greep hem bij zijn pluimstaart. Bronsje vocht en beet zo hard als hij kon. De heks krijste, toen hij haar stevig in de hand beet. „Wacht vriend je", sprak zij, „ik zal jou leren". En zij haalde uit de zak van har mantel het toverboek. Ze streek neer op de tak van een kale eik, keek in het boek en prevelde: „Hokus, pokus, pi- latus pas, ik wou dat jij een beeldje was". De heks had nu geen last meer met delen van de „uitgetreden specialis ten" in Tilburg en Breda juist is. Wij willen zelfs niet beweren dat zij gelijk hebben. Daarvoor zijn er in deze kwestie teveel factoren, die weer op ander gebied liggen. Dat het honorarium van de dokter eens in alle openbaarheid besproken zou worden en dat daarover onge zouten dingen zouden worden gezegd, was echter te verwachten. Het wordt de arts, die zijn practijk niet als een bedrijf wil zien, maar die zijn werk alleen uit roeping wil blij ven doen, wel heel erg moeilijk ge maakt. Zijn autohandelaar spreekt hem over de ,,ondernemers"prijs van een nieuwe wagen. Zijn accountant laat hem allerlei afschrijvingen verrichten als of zijn practijk een soort fabriek is. De verzekeringsagent wijst hem op de noodzaak zich te dekken tegen wette lijke aansprakelijkheid. De fiscus ten slotte vraagt, over datgene wat hij uit roeping meende te doen, naast de gebruikelijke heffingen ook nog een ,,omzet"-belasting! dr H. W. Scalongne. hem en vloog snel naar haar huisje, ergens achter in het bos. Wat zou er nu wel van die arme Bronsje worden? Redder in nood. Toen de heks op de tak van de eik zat en de toverformule uitsprak, had zij niet bemerkt, dat op een hogere tak Opa Kraai zat, die ijverig meelas in het boek. De kraai had alles ge zien, maar ook gelezen dat de betove ring weer opgeheven kon worden wan neer Bronsje ingesmeerd zou worden met het sap van de rampelbas, een vrucht als een meloen, die heel zeld zaam was in het betoverde bos. Maar het moest gebeuren voor 's nachts 12 uur, anders hielp het middel niet kneer. Opa Kraai was vast besloten om Bronsje te redden en hij spoedde zich op weg om een rampelbas te vinden. Hoe hij ook zocht, nergens kon hij de vrucht vinden en hij werd er benauwd van. Hoe moest hij dat nu oplossen? Het werd al donker en het zoekeij werd steeds moeilijker en bovendien schoot de tijd op. Vóór twaalf uur vannacht moest Bronsje er mee inge smeerd worden, anders was hij ver loren. Opa Kraai vloog naar de kabouter- politie en vertelde wat er gebeurd was. Dadelijk werden alle vrienden van Bronsje gealarmeerd en in het donker begaven de dieren zich op weg om een rampelbas te vinden. In groepjes en alleen zwierven zij door het betoverde bos. Het was elf uur geworden en nog steeds hadden zij niets gevonden. Sommige dieren gaven de moed al op en gingen naar huis, maar een klein groepje vrien den gar het niet op. Zij gingen niet eerder naar huis of het moest te laat zijn. Vijl minuten voor twaalf. Ook Rekel de vos was er bij en hij zocht alsof het om zijn eigen leven ging. Het was op slag van twaalven, toen hij plotseling zijn kop stootte te gen iets hards. Verwonderd keek hij op en zag dat het een grote rammel was, waartegen hij zich had gestoten. Een zucht van opluchting ontsnapte hem. Nu moest hij zien dat zware ding naar het huisje van de heks te krijgen en dan moest hij proberen Bronsje er mee in te smeren. Maar het was al zo laat, dat lukte nooit op tijd. Tussen de struiken hoor de hij een zacht gegrom en gekraak van takken. Daar stapte vriend Bruin tje Beer te voorschijn. Vlug vertelde Rekel wat hij had gevonden en Bruintje wilde meteen handelen. Hij was sterk en zou die rampel wel naar het huisje noods drie jaren achtereen aardappelen gevraagd voor een jonge boomgaard, fingen slechts verleend nadat door mid- binnen het bedrijf, b.v. samenvoeging C. Op terreinen waar vroege aard- Het bovenstaande is niet van toepas- vragen naar de Provinciale Contactcom missie voor de Aardappelmoeheid, Grote lettend toegezien wordt op een volle dige invulling van de gevraagde gege- de naam en het adres van de gebruiker: slechts zolang gezond als zijn zwakste en voer die ook werkelijk uit. Staak zij haalde uit de zak van haar mantel deur weer open en zag juist Rekel van de heks brengen. Hij tilde de zware vrucht op zijn nek en stapte met forse passen door het bos. Rekel holde er achteraan. „Wij komen niet op tijd" hijgde de vos. „Ja, ik ben er (Ook bang voor", beaamde de beer. Met zware vleugelslagen wiekte Lang poot de ooievaar over de toppen van de kale bomen. „Al iets gevonden?" informeerde hij. „Wij hebben er een, maar wij zijn bang dat wij het niet meer op tijd halen!" schreeuwde de vos naar boven. „Lopen jullie maar flink door, dan zal ik er voor zorgen dat jullie het nog op tijd halen!" riep de ooievaar terug en weg vloog hij. Zo hard als ze lopen konden liepen de beer en de vos naar het huisje van de heks, terwijl zij angstig de oren spitsten en luisterden of de twaalf slagen van de toren van de dorpskerk al klonken. Naar de klok. Nog steeds bleef het stil. De ooie vaar vloog snel naar het dorp. Recht ging het op de toren af. De klok wees vijf minuten voor twaalf. Langpoot ging op de grote wijzer zitten en door zijn gewicht zou de wijzer stilstaan, dacht hij. Zo, nu zouden de vos en de beer het wel halen. Hijgend van het harde lopen be reikten Bruintje Beer en Rekel het kleine huisje van de heks. De vos klopte aan en de beer verstopte zich om de hoek. De heks deed open, maar Rekel had zich snel verstopt. De deur ging met een harde klap dicht. Weer kwam Rekel naar voren en klopte nog har der, terwijl hij een schaterende lach liet horen. Woedend rukte de heks de deur weer open en zug juist Rekel tussen de struiken verdwijnen. Wacht, zij zou die lelijke vos wel eens leren. CWij flemen (ooefzen voor ieders Lve ^l^oor oude en voor jonge mensen BOEKHANDEL MARKUSSE TE WISSEKERKE Kinderverhaal De klok bleef niet stilstaan

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 2