NOORD-BEVELAN DS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD in L, asablanca No. 2613 Zaterdag 24 Januari 1953 56e Jaargang Deze week een fijne verrassing voor de kinderen. een mooie luchtballon gratis. Tenslotte onze koopjes van de week: Buijze's Levensmiddelenbedrijf - Kamperland TIEN JAAR SPANNING W. DINGEMANSE Lezers hanteren de pen DStütC m UITGAVE A. 0. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 303 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50. Bij aankoop van 250 gram koffie Deze week ontvingen wij enkele nieuwe artikelen voor diabetici, namelijk jam en chocoladepasta. Een ware uitkomst voor hen, die geen suiker mo gen gebruiken. Hebt u de nieuwe Swift huishoudzeep al gebruikt? Deze is samengesteld uit de fijnste grondstoffen, o.a. glorophyl. 2 stukken toiletzeep 64 cent met een zakdoek gratis 1 grote ontbijtkoek van 49 voor 42 cent 200 gram vruchten- of amandelgries voor 35 cent Beleefd aanbevelend, De haven van Casablanca is heden nog even blauw als tien jaar gele iden toen het oog der vrije wereld zo hoopvol op deze stad was gevestigd na de succesvolle landingen der geallieer den in de tweede wereldoorlog. Het oog der totalitaire wereld keek toen angstig naar die stad met zijn sprook jesachtige tuinen en myste'rieuze be volking. De duitse leiders waren bang geworden. Werden zij hier niet juist in de rug aangevallen op het moment dat maarschalk Rommel door de woes tijn naar Tunis en Bizerta vluchtte? Spoedig daarna bleek dat ook Stalin misprijzend het afrikaanse avontuur had beoordeeld, want hij was uitgeno digd om persoonlijk naar deze stad van moorse dromen te komen om de verde re oorlogsplannen met Churchill en Roosevelt te bespreken, die Casablanca hadden uitgekozen, als conferentiecen trum. In diep geheim waren er voorbe reidingen getroffen voor deze belang rijke bijeenkomst in het overgebleven deel van het franse imperium, dat nu voortaan ook de Amerikanen tot steun punt zou dienen. Men werd teleurge steld in de komst van Stalin, die ver stek liet gaan omdat hij de bezetting van Noord-Afrika een onvoldoende sur rogaat vond voor het nog steeds uit blijven van het tweede front, dat hem door de Angelsaksen was toegezegd. Niettemin ging de conferentie door tussen Churchill en Roosevelt, terwijl verder de franse generaals Giraud en De Gaulle waren uitgenodigd om ac tief aan de verdere oorlogsplannen mee te werken. Casablanca kent momenteel weer een betrekkelijke rust, al gonst het er nog van ondergrondse moorse acti viteit, die op de zelfstandigheid van Marokko is gericht. Daarom ziet men Uw overall kapot? Geen nood! Wij hebben ruime keus; voor klein en groot! Colijnsplaat, Tel. 255 er nogal frans militair machtsvertoon in de vorm van patrouillerende solda ten en tankcolonnes. Maar ook ameri- kaans materieel rolt door de straten van de oude stad en doet de pittoreske huisjes schudden op de grondvesten van het verleden, dat ook in Casa blanca voorgoed is gestorven. Er zijn grote tegenstellingen tussen de franse regeerders en de zich op de achtergrond houdende Amerikanen, die geneigd zijn de nationalisten tegemoet te komen, teneinde de Fransen een toontje lager te doen zingen en zelf een vinger in de pap te houden. Want de amerikaanse bezetting van frans Noord-Afrika, die tien jaar geleden begon, zal voorlopig zeer zeker nog gehandhaafd blijven. Zij is onmisbaar voor de beveiliging van Europa en te vens voor garantie van een zuidelijke invalspoort in het avondland. Zo is deze oosterse stad vol mystieke geruchten en politiek gekonkel, nu en dan gekruid door een revolverschot, wanneer er een lastig individu uit de weg wordt geruimd, door welke partij1 dan ook. De chaos. Tien jaar geleden was dat nog veel erger. Er bevonden zich fascisten in in het land, aanhangers van Hitier en Franco, die meermalen op het punt heeft gestaan zich van Noord-Afrika meester te maken. Er waren felle aanhangers van admiraal Darlan, de grote Vichy-Pion, die juist voor Kerst mis 1942 werd vermoord. De politieke hartstochten laaiden er door op, temeer daar zowel generaal Giraud als de aan hangers van De Gaulle van deze moord werden beschuldigd. Hoe het zij, de Amerikanen hadden toch Darlan reeds afgescheven als betrouwbaar Fransman en trachtten *zowel Giraud als| De Gaulle voor zich te winnen. Giraud was een rasmilitair, slechts bezield door de haat tegen zijn erf vijand de Duitsers. Hij werd in een engelse duikboot via Gibraltar naar Casablanca gebracht en eiste daar on middellijk het opperbevel van alle troepen in Noord-Afrika voor zich op. Hij was als Fransman beledigd door het eigenmachtig optreden der Amerikanen en dus stellig hun vriend niet, al dankte hij hun ook al zijn waardigheid. De Gaulle kwam uit Londen. Ook hem had men niet inge licht over de landingen in Afrika. Hij wilde baas zijn in het franse huis. Alle Vichy-verraders moesten terstond het veld ruimen voor Gaullisten. Wilde Amerika daar niet aan meewerken, dan kon men op hem niet rekenen. Temidden van een wirwar van poli tieke intrige en gekonkel kwamen de beide oorlogsleiders Churchill en Roo sevelt in diep geheim te Casablanca aan. Beiden arriveerden in vliegboten, die door een cordon van beschermende gevechtsvliegtuigen waren omgeven. In Amerika was bekend gemaakt, dat de president met vacantie was en Chur chill verbleef zogenaamd in Londen De duitse spionnage had de conferentie- klok horen luiden, maar wist niet waar de klepel hing. In Washington'. Veertien dagen lang vertelde de radio in Europa dat Churchill' in Washington vertoefde voor belang rijke besprekingen. De oude heer Win ston moet met genoegen naar deze verklaringen hebben geluisterd terwijl hij in een toverachtig gebouwencomplex direct in de omgeving van Casablanca met Roosevelt voorbereidingen trof voor de landingen in Italië en tevens de intensieve aanval van de geallieer den op de duikboten op papier zette. De besprekingen werden gehouden in een groot hotel, dat voor deze ge legenheid met de omringende gebou wen was gevorderd. Men had een ge weldige prikkeldraad-omheining rond het terrein opgetrokken. De bewaking COONiANS voet letet Itacn was ongekend zwaar en de gehele dag was er een koepel van vliegtuigen bo ven de stad en omgeving om een ver rassing door duitse bommenwerpers te voorkomen. Er waren schuilkelders gebouwd en ten gerieve van president Roosevelt, die invalide was, had men tal van verbouwingen en veranderingen in het conferentiecentrum bevolen. Hier, temidden van moorse drukte en traditioneel geworden franse ruzies, werd Duitslands lot beslist. De beide leiders besloten Hitiers onvoorwaarde lijke overgave te bewerkstelligen. Tot op dat moment had hij nog de kans gehad om door onderhandelen tot een vergelijk te komen. Hij had daarvoor wel pogingen ondernomen, maar was steeds teveeleisend geweest. Ook werd ter conferentie duidelijk, dat Franco zijn plannen om Marokko en Gibraltar te veroveren wel aan de kapstok kon hangen. Na Casablanca is de positie der Duitsers steeds slechter geworden. Dit wijst er op hoezeer de confe rentie voor Europa goede gevolgen heeft gehad. Frankrijk verloor. En hoe is Noord-Afrika bij dit alles gevaren? De franse positie is er sinds dien verzwakt. Men is er niet in ge slaagd de tegengestelde meningen der franse politici tot elkaar te brengen. Giraud en De Gaulle zijn nooit vrien den geworden. Ook Amerika heeft nooit de steun van De Gaulle verwor ven. Deze streeft door dik en dun naar de verwezenlijking van zijn grote droom: een sterk „patrie" onder zijn leiding. Zolang de Amerikanen in Ca sablanca oorlogsbodems meren en in Marokko vliegvelden bouwen, zal daar Advertenties 6 cent per mm 250 gr. boterbiesjes 150 gr. bruidsuikers samen 98 ct 100 gr. babbelaars 2 ct samen 100 ct W. Dingemanse, Colijnsplaat nooit iets van komen. De franse tricolore hangt nog fier in de Januarizon van 1953. Frans ge schut blaft nog in de bergen achter het conferentie-oord van tien jaar ge leden, dat nu onbelangrijk is gewor den. Maar de tijd spint aan een draad, die nationale en amerikaanse belan gen aan elkaar bindt. De blaffende ge luiden van Frankrijks machtsvertoon zullen niet meer bijten. Dit is voor Parijs een wrange nasmaak van Casa blanca's bijdrage tot de bevrijding van ons werelddeel. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Toen ik verleden week in dit blad de advertentie las van de premieverlening aan hen, die van het z.g. tonnenstelsel afwilden en aansluiten op de riolering, kwam onwillekeurig de gedachte bij me opals men zo langs de zuidzijde der Ned. Herv. Kerk gaat en daar ziet wat smerige vuile boel daar in die hoeken van die steunberen in dat smalle vuile straatje te zien is, zou daar dan geen afdoende oplossing voor te vinden zijn? Welke in druk moet de vreemdeling van de Wis- sekerkse beschaving krijgen, als hij daar door gaat? Kan er nu door gemeente of kerkbestuur, of beiden, geen oplossing gevonden worden en op het pleintje voor de kerk, en dan opzij, een gelegenheid geplaatst worden Maar dan een beetje netter dan het model „duitse bunker" die in de Noordeindstraat geplaatst is. Een bordje met „verboden" enz. zal wellicht toch niet helpen. W issekerkenaar Opbrengst „Erefonds voor oud-verpleegsters" in de gemeente Wissekerke Kamperland Verkoop lepeltjes 169.75 Buscollecte f 31.60 f 201.35 Wissekerke: Verkoop lepeltjes f 137.25 Buscollecte f 73.41 f 210.66 Geersdijk Verkoop lepeltjes f 101.25 Buscollecte f 31.50 f 132.75 Totaal f 544.76 200 gram fijne koekjes 100 gram wintermelange 100 gram pepermunt 3 rollen snoep voor 89 cent L. de Waal Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1