NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD loord-Beveland, hopenlijk, ten dele nit haar isolement verlost B IJ VOEGSEL No. 2610 Donderdag 1 Januari 1953 56e Jaargang Propaganda-avonden Nederlandse Blinden Bond Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm DRUK EN UITQAVE A. Q. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Zaterdag 20 December 1952 was een blijde dag voor de bewoners van het eiland Noord-Beveland. De Commissa ris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot stelde, door het simpele hijsen van de Nederlandse drie kleur, dc nieuwe aanlegsteigers en de nieuwe veerboot Noord-Beveland" in bedrijf. Tussen des morgens 11 en 11.30 uur verzamelden aan de Wolfaartsdijkse steiger zich tal van provinciale, mili taire, burgerlijke en gemeentelijke au toriteiten. Deze waren, met het dage lijks bestuur van „het brugcomité" daartoe door het provinciaal bestuur uitgenodigd Ook de Zeeuwse pers was goed vertegenwoordigd. De Commissaris der Koningin betrad als eerste de nieuwe steiger en hees de vaderlandse driekleur, waarna het gehele gezelschap zich aan boord van de „Noord-Beveland" begaf. De nieuwe boot voer daarop naar het Kortgcense steiger onderwijl de talrijke genodigden, van onder tot boven, de nieuwe boot bewonderden. Staande op het promenade-dek kreeg men een goed overzicht van het gehele laaddek, dat zeer zeker het vlugge laden en lossen van de talrijke auto's in belangrijke mate zal helpen verlichten. Deze eerste reis werd gevaren onder commando van kapitein Van der Voorde, die de boot, als een oude bekende, keurig tegen het nieuwe steiger aan de Noordbevelandse oever meerde. In aanwezigheid van een talrijk Noordbevelands publiek hees ook hier de Commissaris de driekleur. De lang verbeide veer-verbetering was hier mede in bedrijf gesteld. Het gehele gezelschap begaf zich hierop naar „De Stadswijnkelder", al waar de officiële ontvangst plaats had. De koffiemaaltijd werd gebruikt in hotel „De Korenbeurs". De Commissaris der Koningin riep, namens Ged. Staten, alle genodigden een hartelijk welkom toe. Deze officiële ingebruikneming van de nieuwe boot was, als gewoon, weer zeer onverwacht geschied. Spreker zeide, zeer verheugd te zijn over de aanleg van de nieuwe steigers en het ingebruikstellen van de -nieuwe veerboot. Hij kon het zich best voorstellen, dat de Noordbevelan- ders nog niet ten volle 'bevredigd wa ren, zij denken aan meer. Ook spreker doet idit en ook hij hoopt dat deze boot maar zeer korte tijd dienst zal moeten doen. Sprekers, gedachten gingen niet naar een brug, maar naar een dam uit. Het college van Ged. Staten was zeer verheugd, zeide hij, en had goede hoop op een spoedige definitieve op lossing. Bij een bezoek aan de betref fende minister werd hun medegedeeld dat er hard aan het drie-eilanden-plan gewerkt werd. Hij gaf de aanwezigen de verzekering dat hij, met Ged. Staten en de Statenleden, Noord-Beveland een warm hart toedroeg. Spreker bracht dank aan de N.V. Bijkers te Gorichem, die de nieuwe boot (in een zeer snel tempo heeft ge bouwd. De boot is af, de werf heeft er van gemaakt wat er van te maken was, men heeft het zojuist zelf kunnen constateren. De afvaart van de boot, hedenmorgen, had plaats bij het slecht ste watertij dat er in deze maand kan zijn en toch verliep de tocht op zeer bevredigende wijze. Spreker bracht hulde aan alle wer kers, speciaal die werkers, die de laatste tijd |dag en nacht gewerkt hebben om, ondanks het zeer ongunstige weer, nu op tijd klaar te zijn. Hij kon die men sen garanderen, dat het provinciaal be stuur bun daar dankbaar voor is. Burgemeester Schuit vond het een groot genoegen alle aanwezigen een v elkom toe te roepen. Deze dag zijn de Noordbevelanders zeer verheugd. De nieuwe veerboot met steigers bete kent een kentering, en is een grote ver betering. Reeds jaren heeft men op Noord-Beveland naar een brug uitge zien. Thans zijn wij in het bezit van twee bruggen, die echter, jammer ge noeg, niet aan elkaar reiken. Toch worden deze verbeteringen door ons buitengewoon op prijs gesteld en dan ken wij de heer Commissaris, Ged. Sta ten en de leden voor hun medewerking. Wij voelen ons Zeeuwen, maar vinden ons isolement toch een belemmering, dat b.v. tot uiting komt bij het willen bezoeken ,van culturele avonden elders in de provincie. Wij hopen dan ook dat deze boot hier niet in oudheid mo ge slijten en dat wij binnen zeer af zienbare tijd als gelijkgerechtigden in de provincie worden opgenomen. Spre ker .bracht hulde aan alle werknemers die in dit barre weer meer dan hun plicht gedaan hadden. De Noordbeve landers zijn zeer verblijd en met ge noegen brengt spreker, ook namens hen, zijn dank uit. Dokter L. G. Gelderman, de voorzit ter en oud-oprichter van „het brug comité" sprak ook warme woorden van dank. Hij bracht bovendien naar voren dat bedoeld comité niet alleen werk zaam is voor een brug, maar zeer zeker ook voor een vaste oeververbinding. Bovendien besteedt zij haar volle aan dacht aan betere verbindingen op het eiland. Hij vroeg de aanwezigen of zij het jinooie eiland Noord-Beveland ken den en nodigde hen uit om in de Juni maand dit eiland te bezoeken. Het ei land is dan op haar mooist. Het .nieuwe statenlid, de heer Z. C. Salomé, noemde het een bijzonder ge noegen, thans reeds het provinciaal be stuur ,in zijn woonplaats te mogen be groeten en zal gaarne alles in het werk stellen mogelijke verbeteringen te hel pen' bevorderen. Wethouder Hoveijn betuigde namens het college van B. en W. van Wisse- kerke, zijn hartelijke dank en sprak er zijn spijt over uit dat burgemeester Van der Maas wegens ziekte hier niet aan wezig kon zijn. De nieuwe veerboot met de bruggen noemde hij een mijl paal in de geschiedenis van het eiland. Spreker memoreerde dat de ouderen zich nog goed de tijd kunnen herinne ren dat men per roeiboot overgezet moest worden en dat de dieren zwem mende werden overgebracht. Thanfc komt het drie-eilanden-plan meer en meer in zicht. Het eiland zou dan pas uit haar isolement verlost zijn. Spreker sprak de hoop uit, dat de nieuwe boot aan dc gestelde eisen zou mogen vol doen en vroeg het provinciaal bestuur een open oog te willen hebben voor die plannen, die nu nog in een ver ver schiet schijnen te liggen. Spreker ver moedde dat niet alleen Goes van de toekomstige verbeteringen zal profite ren, maar zeer zeker ook Middelburg, Zeelands hoofdplaats en zetel van het provinciaal bestuur. De heer Huizinga, directeur van Bijker's Scheepswerf te Gorichem, zeide ook zeer verheugd en dankbaar met deze dag te zijn en gelooft ook dat een brug in de toekomst de aangenaamste verbinding zal geven. Bovendien wees hij de aanwezigen op de mogelijkheid bij zijn werf zo een brug te laten ver vaardigen Burgemeester Van Oeveren, vanWol- faartsdijk, zeide blijde te zijn met de blijden en wilde de bevolking van Noord-Beveland gaarne met het thans bereikte gelukwensen. Hij wees ook op de Wolfaartsdijkse belangen in deze verkeerskwestie, n.l. de brede heirbaan door Wolf aartsdijk, die hier en daar nog wel enkele bochtjes vertoont. Be doelde weg staat wel op het rijkswe genplan maar hijzelf zag haar toch liever geplaatst op het provinciale we genplan, dan was hij zeker overtuigd dat zij spoedig in orde zou komen. Het Schouwse statenlid Vermeulen feliciteerde de Noordbevelanders gaarne met het thans bereikte resultaat. Ten einde een snellere verbinding tussen Schouwen en Middelburg te kunnen verkrijgen, zag hij gaarne die gedachte weg over Noord-Beveland lopen. De Commissaris dankte, namens het provinciaal bestuur, voor aller mede leven en zeide bovendien nog, zeer verheugd te zijn met deze verbeterin gen te hebben kunnen geven, net nog voor de statenzitting. Hij sprak de wens uit dat de heren dit mooie eiland steeds in hun warme belangstelling mochten koesteren. Na deze sluitingswoorden verlieten de meeste genodigden deze geanimeer de bijeenkomst om zich huiswaarts te begeven. De Commissaris, met burge meester Schuit, enige raadsleden en de pers begaven zich in ijltempo naar Colijnsplaat, alwaar de nieuwe Prinses Beatrix-school officiëel geopend zou worden. Vele gemeentelijke en burgelijke ge nodigden waren ook hier weer aanwe zig, terwijl vele inwoners ven Colijns plaat door hun aanwezigheid blijk van belangstelling gaven. Langs een heg van blijde schoolkin deren bereikte de stoet de ingang van de school, alwaar burgemeester Schuit het woord voerde en deze dag een blij de dag noemde. Eerst een nieuwe boot in de vaart gebracht, thans opening van een mooi en nieuw schoolgebouw. Namens het gemeentebestuur en de bevolking van Colijnsplaat heette hij allen, speciaal de Commissaris der Ko ningin, hartelijk welkom. Hierop nam de heer Commissaris het woord en bracht in de allereerste plaats dank aan de burgemeester voor diens verleende service, in de vorm van een microfoon. De Commissaris uitte zijn grote dankbaarheid en vreugde over de scholenbouw in Zeeland en vergeleek de gekke schoollokalen en banken van vroeger met die van te genwoordig. Een buitengewone vooruit gang valt er dan te constateren. Spre ker zeide dat de toekomst van de kin deren onze volle aandacht verdiend en hoopt dat deze nieuwe school in al le opzichten zal mogen voldoen aan de haar gestelde eisen. Spreker zeide o.m. wel eens kwaadaardig te kunnen worden, wanneer hij in kranten e.d. leest dat de gedachte nog steeds leeft, in Zeeland zijn de mensen achter. Hen wil hij echter met nadruk wijzen op de resultaten van de Noordbevelandse landbouw alsmede op haar scholen bouw. Het dochtertje van het schoolhoofd Scheffer overhandigde thans aan de Commissaris een sleutel, waarmede deze de deur kon openen en zodoende sym bolisch de school in gebruik stellen. In een der fraaie, en o.i. zeer doel matig verlichte lokalen, opende bur gemeester Schuit een rij van dankbare sprekers, met woorden van welkom en dank. Hij prees het mooie schoolge bouw en wilde gaarne geloven dat het daarin prettig is om les te geven, maar bovendien ook prettig om les te ont vangen. De heer Valk, ontwerper van dit gebouw en de firma Van Hee, met zijn ondergeschikten, betrok hij mede in zijn dankwoorden. Hierna volgde een hele rij van officiële personen en be stuursleden van diverse verenigingen, die allen vol lof waren over de tot standkoming en de uitvoering van dit wel zeer mooie gebouw. De burge meester. als hoofd van de gemeente, de wethouders en de raadsleden, zij allen werden door de sprekers in hun dank betrokken. De heer Salomé, lid van de gemeenteraad, bracht, namens de raad, zijn gelukwensen over aan de burgemeester voor diens initiatief en doorzettingsvermogen. Burgemeester Schuit dankte hierna alle aanwezigen. Een rondgang door het schoolge bouw annex gymnastieklokaal en brandweerkazerne bracht allen in be wondering voor dit moderne en fraaie gebouw. Een gezellig samenzijn in hotel Wes terweel besloot deze blijde en voor velen drukke dag. Een met al: een blijde dag voor Noord-Beveland. Rest ons nog de pri ma verzorging te roemen in de diverse vergaderzalen en de medewerking van alle officiële instanties. Er leeft in ons volk een kleine groep van mensen, van wie wij wel eens gehoord of gelezen hebben, maar die wij maar zelden ontmoeten. Hun aantal is klein, doch zij hebben ons iets te zeggen. Zij willen ons wijzen op de houding, welke wij mensen moe ten aannemen tegenover hen, die in een andere verhouding tot het leven en de maatschappij staan, dan wij. Deze medeburgers zijn de blinden. Wij weten uit velerlei boeken, hoe zijl vroeger neerzaten aan de wegen en aan de kerkportalen en op de markten' en pleinen en hoe de voorbijgangers hen een aalmoes gaven. Wij weten ook, dat dit thans anders is. Zij kun nen deelnemen aan de maatschappij, aan de arbeid, zij kunnen staan in het volle leven, zij tonen aan dat ook zij gaven en krachten bezitten, welke zij tot ontplooiing kunnen brengen. Het is goed, eens kennis te maken met de blinde medemens en iets te vernemen van zijn moeilijkheden, maar ook van zijn mogelijkheden. Daar is dan de Nederlandse Blinden Bond, de grote organisatie der blinden, die in geheel ons land een grootse actie voert ter verbreiding van meer bekendheid over lot en leven der blinden. Wij juichen het toe, dat deze be kende Nederlandse Blinden Bond ook

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1953 | | pagina 1