NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Reclames Abr. Buijze Kring Noord-IMand der Z.L.M. No. 2603Zaterdag 1 November 195256e Jaargang Koopt daarom bij en u zult tevreden zijn WAARDEBON DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's van deze week 250 gram amandelkransjes 61 cent 2 pak bakmeel 87 cent 100 gram thee 53 cent 250 gram koffie 185 cent 10 kg zeep 940 cent met mooie witte emaille emmer gratis Vraagt ook naar onze fijne kandij-koek In vleeswaren een uitgebreide sortering Voor Uw rokertje kunt u het best bij ons terecht Niet alles goud wat er blinkt Bespreking landbouwvraagstukken Financiële steun aan actie voor vaste oeververbinding De Kring Noord-Beveland der Z.L.M. kwam Vrijdag 24 October j.l. in alge mene vergadering in „De Stadswijn- kelder" te Kortgene bijeen, onder voor zitterschap van de heer G. M. F. Bom. Aanwezig waren 46 leden. De voorzitter opende de vergadering en heette allen welkom, in het bij zonder de burgemeester van Kortgene, ir M. A. Geuze, mr Schlingemann en de heer Wegner. Van de burgemeester van Wissekerke was bericht van ver hindering binnengekomen. De voorzitter sprak vervolgens woor den van dankbaarheid voor alle vruch ten die geoogst konden worden en voor de rampen, waarvoor Noord-Beveland vdit jaar gespaard bleef. Toch is het niet alles goud wat er blinkt en de 'gele kleur der bietenvelden is den Noordbevelandse boer een doorn in het oog. Dit gele gevaar moet beteu geld worden, en de Voorlichtingsdienst zal de daartoe te nemen maatregelen propageren, n.l. opruiming der voe- Wees zuinig Koop uw werk kleding bij W. DINGEMANSE Colijnsplaat tel. 255 Depót „Bevahuis" Goes. derbietenkuilen vóór 1 April 1953, en vraagt aller medewerking in deze. De zware belastingen die op het be drijfsleven drukken baren spreker zorg en hij vreest een tekort aan liquide middelen in de toekomst, bij eventu eel dalende conjunctuur. Met instem ming heeft spreker kennis genomen van de vastberaden houding, die aan genomen wordt door de landbouworga nisaties ten aanzien van de adminis tratieve rompslomp, die de sociale wetgeving voor de werkgever mee brengt, en acht een protestactie alles zins gerechtvaardigd. De notulen der vorige algemene ver gadering, door de secretaris voorge lezen, worden ongewijzigd vastgesteld. De ingekomen stukken, door de voor zitter doorgenomen, zijn, voor zover nodig, beantwoord en voor kennisge ving aangenomen. Verder deelt de voor zitter mede, dat dit jaar als ere-lid der Z.L.M. is benoemd het lid M. de Regt te Kats. Als afgevaardigde voor Noord-Beveland in de commissie be strijdingsmiddelen is aangewezen de heer G. E. de Jonge te Wissekerke. Bij de bestuursverkiezing die nu volgt wordt de heer Bom met 44 van de 46 stemmen als voorzitter herko zen, terwijl op voorstel van het bestuur de heer P. de Putter te Kamperland als lid der financiële commissie wordt aangewezen. De algemeen voorzitter, ir M. A. Geuze, besprak vervolgens een aantal landbouwvraagstukken. Men weet niet welke weg de nieuwe regering zal in slaan en een tweede onzekerheid is de aarzeling, welke soms op de wereld markt is waar te nemen. Spreker ver wacht practisch geen verandering ten aanzien van de tarweprijs voor de vol gende oogst, hoogstens een verhoging van 50 cent per 100 kg, waarin dan de verhoging lonen en sociale lasten verdisconteerd zijn. De internationale tarwe-óvereenkomst is afgelopen en de onderhandelingen voor een nieuwe zijn afgesprongen, maar gezien de zeld zame grote tarwe-oogst dit jaar in het Westen, zullen de exportlanden hun hoge vraagprijzen wellicht niet kun nen handhaven. De voergraansituatie op de wereld markt lijkt niet ongunstig, hoewel het .dollarprobleem nog steeds actueel is 'en zeker ook nog wel schommelingen kunnen optreden. Wanneer b.v. iedere Amerikaan per jaar één ei meer con sumeert, zou dat betekenen dat de Verenigde Staten 100.000 ton voer- graan in dat jaar minder zouden kun nen exporteren. De aardappeloogst wordt 10 pet hoger geschat dan ver leden jaar, ondanks dat er hier en daar nogal zieke knollen voorkomen. De boterexport is uitstekend verlo pen, terwijl voor vlasverbouwers de afzetmogelijkheden ook niet ongunstig lijken, hoewel toch gewaarschuwd moet worden voor eenzijdige «uitbreiding, daar Frankrijk sterke protectie-maat- regelen genomen heeft voor eigen vlas teelt. Het varkensvlees voor ons niet van belang, tenzij voor afzet van voergranen is dit jaar niet ten volle geëxporteerd kunnen worden, daar En geland de invoer stopzette (tenzij te gen verlaagde prijzen). Spreker besluit met te zeggen, dat hij hiermee slechts een paar voorbeel den naar voren heeft gebracht. Hoe wel er veel kan veranderen, meent hij toch dat er iets van stabilisatie in de marktanalyse gekomen is, door betere statistische gegevens, hoewel niets po sitiefs. Na een korte pauze volgde een le vendige gedachtenwisseling, waarin o.m. werd gevraagd naar de datum van in voering der verlaagde vereveningshef fing: of het opruimen der bietenkui- len alleen voldoende geacht werd; of COOMANS vaat let et Itaat de P.B.O. in zijn toepassing niet zal betekenen „Personeel Boert Ook"; of er niet te hoge eisen gesteld worden aan de te leveren brouwgerst? Bij de rondvraag sneed de kring voorzitter het vraagstuk der vaste oe ververbinding aan. Hij was van mening dat de vooruitzichten op korte termijn niet gunstig zijn, tenzij uit Noord-Be veland zelf een krachtige actie wordt gevoerd. Het rijk onderzoekt thans de mogelijkheden van een drie-eilanden plan, welker technische uitvoering ze ker nog wel jaren zal duren. Het Brugcomité wil de zaak stimuleren, zodat de tijd van voorbereiding bekort wordt. Er ontspon zich een levendige dis cussie over deze kwestie, waarbij de voordelen van het drie-eilanden-plan sterk domineerden. Men wil blijven ijveren voor een vaste oeververbinding op korte termijn, hetzij brug of dam. jEen brug zal 6 7 millioen gulden kosten, maar de kosten van het drie- eilanden-plan zijn niet te overzien. De 200 gr. koekjes 100 gr. chocolaatjes samen 98 ct 100 gr fondant 2 ct samen 100 ct W. Dingemanse, Colijnspl. voorzitter deelt nog mede, dat in ver band met de onderzoekingen voor het drie-eilanden-plan de plannen voor de inpoldering van het Noord-Sloe voor lopig opgeschort worden. Eenparig was men van mening, dat men moet blij ven streven naar een vaste oeverver binding en verklaarde de vergadering zich, eerst aarzelend, maar daarna spontaan door voetgetrappel bereid ,deze actie financieel te steunen. Hierna sloot de voorzitter, onder dankzegging aan de aanwezigen voor de aangename samenwerking, de ver gadering. HOOFDPUNT Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 47 ct. MijnhardtHoofdpijntabletten.Koker80ct. Afscheid directrice Landbouw huis hou d school Dinsdagmiddag 28 October j.l werd in één der leslokalen der Landbouw- huishoudschool te Kortgene officieel afscheid genomen door personeel en leerlingen van de directrice dier school, mej. Onderdijk,. die tegen 1 November a.s. ontslag had aangevraagd wegens benoeming aan een dergelijke school te Heerenveen. Deze bijeenkomst werd ge leid door de heer Schot, die bij zijn opening welkom heette de Commissie van Toezicht op deze school, de land- bouwconsulente der Z.L.M., de burge meester van Kortgene, afgevaardigden van de Bond van Plattelandsvrouwen, van de Kring Noord-Beveland der Z.L.M., leerlingen en verder personeel dier school. Nadat door de leerlingen verversin gen waren geserveerd, spraken ver schillende spreeksters en sprekers hun spijt uit over het vertrek der direc trice en brachten tevens hulde en dank aan haar voor de eminente wijze waar op zij deze drie jaren het onderwijs aan deze school geleid had, boden als aandenken enige geschenken aan en wensten haar in het hoge Noorden een prettige werkkring toe. De heer Schot dankte haar ook namens personeel en leerlingen der school voor de goede geest van samenwerking die er al die tijd aan deze school geweest is. Daarna sprak mej. Onderdijk haar erkentelijk heid en dank uit voor de prettige sfeer die er altijd geheerst heeft tussen leer lingen, personeel en -autoriteiten, en ook voor de vele loftuigingen en ge schenken haar deze middag aangeboden. Tenslotte dankte de heer Schot alle aanwezigen voor hun opkomst en me dewerking en sloot deze korte maar gezellige bijeenkomst. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter 'tHart. 200 gr. fijne koekjes 100 gr. choc, nootjes 50 gr. choc, staafjes en een rol snoep voor 89 ct Koopt nu een mooie Cyclame We hebben ze al vanaf f 1.60 L. de Waal, Colijnsplaat.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1