LJnnkfl Zaterdag 25 Oct. 1952 inboedel kamer- keukenmeisjes Sanapirin. de veilige 3 publiek verkopen: Een leerling of halfwas gevraagd Wij kunnen thans de nieuwe Holland - Electro stofzuigers uit voorraad leveren. Voorzien van de nieuwste snufjes o.a. sterk verbeterde zuigkracht, draaibare mondstukken, kam voor haren en pluzen. En toch is de prijs f 135.gebleven. £.9c ange ^li^iissetzerfze. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Die het kleine niet eert, is het grote niet weert. gen op geweest, maar ook andere fac toren als het bietensystenaaltje, een open gewas e.d. kunnen van invloed geweest zijn. Zouden wij dus voor een volgend jaar alle infectiebronnen weg kunnen nemen, dan zou Noord-Beve land vrij van vergelingsziekte moeten zijn. Nu zal dit niet zo direct het ge val zijn, want er schijnen meerdere in fectiebronnen te zijn als enkel de voederbietenkuilen, men vermoedt o.a. dat bepaalde onkruiden zich als waard- planten gedragen. Ook is het mogelijk dat de luizen met de wind meegevoerd worden vanuit de buurgebieden. Vast staand is evenwel, dat de in het voor jaar spruitende voederbieten in de kui len, en ook die in de weide geworpen worden, verreweg de voornaamste be smettingshaarden zijn. Vandaar dat er verscheidene jaren steeds op gewezen wordt, de kuilen in het voorjaar tijdig op te ruimen. Overigens nog niet altijd met evenveel succes. Dit jaar heeft echter de vergelings ziekte weer zo'n ontstellende omvang genomen, dat het logisch is dat er op nieuw en met de meeste nadruk op het grote belang van bestrijding gewe zen wordt. Nu kan men zeggen: ,,Als wij misschien toch nog niet volledig honderd procent succes kunnen beha len, heeft het dan wel nut?" Zeer ze- COOMANS voot betet Ito&i ker wel, want er zal wel geen bestrij ding in de landbouw wezen, waar men dit bereikt Denk b.v eens aan de be strijding van de Phytophthora, soms wordt 5 6 |maal gesproeid en komen er nog aangetaste knollen voor. En zo zouden nog diverse voorbeelden aan te halen zijn. Als we dus eerst de vergelingsziekte maar eens voor ca 80 pet terug kun nen dringen, dan kunnen we voor het a.s. jaar tevreden zijn. Daarom vragen wij de medewerking van alle boeren om ons eiland .vóór 1 April 1953 vrij van voederbietenkuilen te maken. Het is een belang dat ons allen raakt en als wij gezamenlijk de schouders er on der zetten, dan moeten wij slagen. Wij zijn er ons ook wel van bewust dat de bedrijfsvoering van bepaalde bedrijven in de voor jaarsperiode dan wat gewij zigd zal moeten worden. Voor de vee-loze bedrijven, die meest al ook geen voederbieten verbouwen, is het geval echter al erg simpel. Voor die categorie bedrijven, waar paarden aanwezig zijn en het de ge woonte is tot diep in het voorjaar, en soms wel tot de nieuwe oogst, voe derbieten te voeren, is het mogelijk deze te vervangen _door ingekuild loof. Wanneer de kwaliteit hiervan goed is en de dieren geleidelijk aan de over gang gewend worden, behoeft dit geen bezwaar op te leveren. Goed ingekuild loof heeft zelfs een aanmerkelijk betere eiwitzetmeel ver houding dan voederbieten. Hiervan ligt het eiwitgehalte immers zeer laag. Ook voor het rundvee zou het in deze richting gezocht moeten worden, n.l. trachten een zo goed mogelijk inge kuild product te verkrijgen. Aan rund vee wordt toch over het algemeen de gehele winter een deel van het rantsoen als kuilvoer verstrekt, zodat dit enkel maar verhoogd behoeft te worden. Een verschil is nog wel, dat bij een be hoorlijk aantal stuks vee het toch niet mogelijk is om voldoende voederbieten te bewaren, daar dit kwantum dan veel te groot zou moeten zijn. Het gaat hier hoofdzakelijk om het laatste gedeelte van de stalperiode. Bij melkvee is het gevaar nog aanwezig, dat de melk een afwijkende smaak krijgt. Dit is echter alleen het geval indien er boterzuur in de kuil voor komt. Dit ontstaat als de p.H. of zuur graad boven de 4,2 komt, waarbij het eiwit afgebroken wordt tot boterzuur. Nu is het niet altijd gemakkelijk om goed kuilvoer te krijgen, want de kwa liteit van het blad e n de weersomstan digheden spelen hierbij een grote rol. Toch kunnen wij hier veel invloed op uitoefenen door zo vroeg en schoon mo gelijk in te kuilen. Juist door het in brengen van veel Ga rijke grond krijgt men een hoge p.H. Ook vlug afwerken en zwaar belasten zijn voorname facto ren. Bij het hakselen, zoals dit vorig jaar reeds op enkele bedrijven gebeurd is, is men bij goed uitgangsmateriaal zeker van een goed product. Bij de vervanging van de voederbie ten moet dit n.l. steeds in het oog gehouden worden: „Prima kuilvoer". Wij staan bekend als akkersbouwers, laten we tonen ook op dit gebied ons mannetje te staan. Bij eventuele moeilijkheden met rant soenen zijn er instanties voldoende die u hierbij kunnen helpen. Wij hopen dat we op uw aller medewerking mo gen rekenen en dat a.s. voorjaar, per 1 April, de voederbieten van Noord- Beveland verdwenen zullen zijn. De besturen van: Ver. voor Bedrijfsvoorlichting. Kring der Z.L.M. Afd. van de G.B.T.B. Drie superieure geneesmiddelen in elk tablet, bovendien door juiste dosering, zeer verhoogde geneeskrachtige wer king. Overtreft alles! Werkt veilig en snel bij Griep - Koorts - Kou en Pijnen. Koker 25 tabletten 45 d. 50 tabletten 80 ct. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter 'tHart. Lezers hanteren de pen Het verslag van de raadsver gadering van de gemeenteraad van Wissekerke d.d. 7 Oct. 1.1. noopt mij een enkele opmerking te maken ter rectificatie van een uitlating van de gemeente-secre taris bij de beantwoording van een vraag over de Winkelslui tingswet 1952. De burgemeester van Wisse kerke heeft mij nimmer gevraagd hem een brief te doen toekomen over deze Winkelsluitingswet, het geen ook niet juist zou zijn, wel heeft de burgemeester mij ver zocht mij met de Middenstands vereniging van Wissekerke te ver staan om hen voor te lichten over deze nieuwe Winkelsluitingswet. Ingewijden weten, dat ik in deze meer dan mijn plicht gedaan heb. Ik hoop, dat deze opmerking verhelderend heeft gewerkt en dank de redacteur voor de plaat sing van dit artikeltje. Colijnsplaat. P. G. v.d. Weele. W/ij verwachten een pracht collectie VULPENHOUDERS Boekhandel Markusse W/issekerke. Verhoogt het aanzien van handen. Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het is de Hamamelis die hét'm doet Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het over lijden van onze geliefde vader, de heer Jan Kramer, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid onze dank aan dok ter Maas voor de medische hulp aan hem verleend. Uit aller naam, P. de Regt - Kramer. J. de Smit. Colijnsplaat, October 1952. Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op om 2 uur, ten verzoeke en ten huize van de heer P. Koster Mz. aan de W. Achterweg B 73 te Colijnsplaat diens alskabinet, tafels, stoelen, spie gels, haardkachel, vulkachel, electr. lamp, klok, staaldraad matras, matten, lopers, kapstok, 2 luidsprekers, wand- en win kelkoffiemolens, glas- en aarde werk, petr. stellen, enige ar beidersgereedschappen, kruiwa gen en wat verder zal worden aangeboden. Betaling 25 Januari a.s. De collecte voor de Gezamen lijke Militaire Fondsen, gehouden op 10 Oct. 1952, heeft opgebracht te: Wissekerke f 26.14 Kamperland f 25.46 Geersdijk f 12.08 Totaal f 63.68 Allen, die deze collecte hebben gesteund en zij, die hieraan hebben medegewerkt, hartelijk dank. Namens het comité G.M.F. de wnd Burgemeester, L. J. Hoveijn. Terstond gevraagd een of twee leeftijd 18-20 jaar. Zo nodig intern. Zich aan te melden bij Hotel, Café, Rest. „De Camp- veerse toren", Veere. bij J. VAN HALST ZN te Wissekerke. Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Ten behoeve van het „Erefonds voor Oud-verpleegsters" zal in de komende week in onze ge meente een collecte worden ge houden. U allen weet, wat deze mensen in de loop der tijden, zo wel in de ziekenhuizen als in de buitendienst de wijkverple ging -voor de lijdende mens heid hebben gedaan. Zij hebben zich in de jaren, dat zij dit konden met hun volle werk kracht en grote plichtsbetrachting voor onze zieken gegeven. Hun salarissen waren laag, spa ren was dus onmogelijk en wan neer zij oud waren en het werk wat hun lief was moest worden opgegeven, dan werden ze har telijk bedankt, maar de uitkering liet hen, mede in verband met de slechte sociale voorzieningen, in vaak zeer kommervolle omstan digheden voortleven. Wij hebben tegenover deze mensen een „Ereschuld" en een „Ereplicht". Ik ben zeer dankbaar, dat een aantal dames in de dorpen van onze gemeente zich bereid hebben verklaard, deze collecte voor dit goede doel te willen organiseren en doe een beroep op alle inge zetenen met milde hand voor dit doel te willen geven. De burgemeester van Kortgene, A. A. Schui Voor de vele bewijzen van deelneming, die wij mochten ont vangen na het overlijden van on ze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Steven de Looff, betuigen wij onze hartelijke dank. Inzonderheid aan dokter Bruyn- zeel en zuster Weststrate. Namens de familie, Abr. de Looff. Geersdijk, October 1952. Daar de gelegenheid ons ont brak, door het onverwacht ver trek van hier, om van allen per soonlijk afscheid te nemen, willen wij langs deze weg allen onze hartelijke dank betuigen voor het ondervonden medeleven in al onze omstandigheden, en ook allen een hartelijk vaarwel zeggen. Tevens zeggen wij met deze al onze lidmaatschappen op. Fam. E. J. van de Linde. Kortgene. Nieuw adres: Rijksstraatweg 14, Geldermalsen, Telefoon 479. Bij ons vertrek naar de ge meente Wolphaartsdijk danken wij alle ingezetenen van Kats voor het genoten vertrouwen ons in de afgelopen vijftien jaar geschonken. Famillie L. M. v.d. Maas. Lepelstraat 243. Wolphaartsdijk. Tevens zeggen wij alle lidmaat schappen op.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2