NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Je ferplingsziekfo" Abt. Buijze No. 2601 Zaterdag 18 October 1952 56e Jaargang Wie niet sterk is moet slim zijn „Octobermaand Zeeuwse maand" Lezers hanteren de pen Bietenvijand ÏVo 1: DRUK EN UITGAVE A. Q. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Als een variatie op dit spreekwoord zou men kunnen zeggen: Wie niet rijk is moet uitkijken, en vooral in deze dure tijd. Wij leven momenteel in een tijd, waarin het voor de huis vrouw een kunst apart is om haar uitgaven zó te regelen, dat zij goed en netjes voor de dag kan komen. Sparen is er niet meer bij, hoort men tegenwoordig dikwijls zeggen. En toch, lezeres, zijn er nog mogelijkheden. Wij hebben het u op deze plaats al zo dikwijls gezegd en bewezen, en blijven steeds, en ook nu weer, op hetzelfde aambeeld hameren. U kunt bij ons èn kopen èn sparen tegelijk. Ziehier weer enkele aanbiedingen: 250 gram koffie geen f 2.04, maar f 1.85 1000 gram stroop geen f 1.08, maar f 0.80 10 kg zachte zeep f 9.40, emmer waarde plm. f 2.20 gratis 2 pak 1-2-3 f 0.94, zakdoek waarde plm. f 0.38 gratis Onze puntzakaanbieding geeft u voor: f 0.31 500 gram griesmeel f 0.59 1 groot blik leverpastei f 0.31 200 gram zwarte balletjes en heerlijke babbelaars In de oorlog waren we van hogerhand uitgesloten bij de verkoop van tabak, sigaren en sigaretten, maar door een des kundige inkoop en opslag van deze artikelen, zodat ze steeds vers en in goede conditie zijn en blijven, hebben wij op dit terrein onze vooroorlogse omzet weer dubbel en dwars te ruggewonnen. Dit zegt alles1Probeert u het ook eens. Onze. sortering is enorm. Ook in andere branches, zoals kaas, vleeswaren, wijnen en likeuren, en niet te vergeten koekjes en gebak, zijn we ruim gesorteerd, en alles van prima kwaliteiten. Tenslotte: wij staan altijd voor u klaar. Ook uw leverancier is daarom Telefoon 304. Zaterdagmiddag j.l. werd een grote vergadering gehouden in de Concert en Gehoorzaal te Middelburg, onder leiding van de Commissaris der Ko ningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, teneinde de grote actie „Octobermaand- Zeeuwse maand" te doen starten. Een zeer groot aantal genodigden was aan wezig. De voorzitter opende deze vergade ring met een welkomstwoord tot allen, in 't bijzonder tot mr J. Cramer, Com missaris der Koningin in Drente. Spreker zette aard en doel van deze nieuwe collecte duidelijk uiteen en liet direct de nadruk vallen op het bijzondere karakter van deze collecte. Iedere bijdrage aan deze collecte komt uitsluitend ten goede aan de zeeuwse gemeenschap. De Commissaris der Koningin in Drente hield hierna een gloedvolle Voor slechts f 32.75 een prima zwarte manchester jas. Levering door geheel Noord-Beveland. Bel op, of schrijf even. W* Dingemanse Colijnsplaat, telefoon 01199-255 rede, waarin hij o.m. wees op de pro vinciale verantwoordelijkheid voor een provinciale zaak. Bij deze collecte is openbaarheid nummer één. Men rekent op aller medewerking om zodoende te geraken tot een traditionele eigen col lecte, waarmede de basis gelegd wordt voor geestelijke vrijheid. De opbrengst zou gebezigd kunnen worden o.m. voor de instandhouding en verbetering van het kleuteronderwijs en het ver strekken van een vacantietijd aan de vermoeide huisvrouw. Hij hoopte dat „Octobermaand Zeeuwse maand", zou mogen slagen en even heilzaam werk mag verrichten als dezelfde collecte in Drente. De heer A. Schout, vice-voorzitter der Stichting Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel Werk en lid van Ged. Staten, wees er op, dat er in Zeeland nog een aanmerkelijke ach terstand op het gebied van gezinsver zorging en kleuteronderwijs was. Wij kunnen hierin pas een afdoende ver betering brengen als Zeeland zelf zorgt dat er centen genoeg zijn. De opbrengst van deze collecte zal be steed worden aan alle organen die werkzaam zijn op maatschappelijk ter rein. Hij wekte een ieder op nu te helpen; „dit geld blijft in Zeeland", riep hij uit, „doet wat ge kunt". Mr A. J. J. M. Mes, lid van Ged. Staten, wees er op, dat de muziek- en zangverenigingen in de provincie al len een noodlijdend bestaan hebben. De opbrengst van deze collecte zal ook voor een gedeelte ten goede kunnen komen aan bedoelde verenigingen. De laatste spreker, ds H. M. Stra- ting, voorzitter van de Provinciale Hervormde Jeugdraad, brak een lans voor de jeugdzorg. Hij wees enthou siast er op, wat er op dat gebied nog te bereiken is. Zeeland kan, door deze collecte te steunen, het voor haar eigen jeugd opnemen. Kort maar krachtig sloot hierna de voorzitter deze vergadering en wekte, nogmaals, een ieder op, tot het wel slagen van deze collecte zijn uiterste best te doen. Toen wij na afloop van deze ver gadering weer door Middelburgs stra ten liepen, hoorden wij het eerste ge beier van de klokken van de Abdij kerk. Mogen deze vreugdeklanken een gunstig teken zijn voor de zo juist ge starte collecte: Octobermaand Zeeuwse maand". Naar aanleiding van het stukje van de heer C. van der Weele in het num mer van 11 October j.l., getiteld „Brug-comité worde Drie-eilanden-co mité", is het wellicht goed het mis verstand dat dit geschrijf blijkbaar in spireerde, even op te helderen. Toen in Mei 1940 met de bouw van een brug over de Zandkreek begon- Waardebon 250 gram koekjes 50 gram choc.beestjes 50 gram choc.toffee's samen 98 cent 100 gram fondant 2 cent Samen 100 cent 1 doos a 3 p. pudding 60 cent met verrassing W. Dingemanse Colijnsplaat nen zou worden, was het de oorlog die zulks verhinderde. Na de bevrijding hervatte daarom de vereniging „De Noordbevelandse Brug" haar werk zaamheden. Het doel bleef als voor heen: op de snelst mogelijke wijze een vaste oeververbinding met Zuid-Beve land. Nu verbaast het de heer Van der Weele dat er nog Noordbevelanders zijn, die over een brug praten, terwijl er toch een drie-eilanden-plan is. Wij zouden op onze beurt de heer Van der Weele willen vragen: hoe vindt u het dan dat men een nieuwe veerboot aan schaft en dure werken aan de steigers uitvoert? Er is toch een drie-eilanden plan? Laten we nuchter blijven. Geen der leden van het tegenwoordige brug- comité heeft bezwaren tegen het drie eilanden-plan. Alleen wij zijn onbevoegd om de technische en financiële pro blemen, die hiermede samenhangen (om van politieke maar niet te spreken) te overzien. Daarom blijven wij aandringen op uitvoering van het in 1940 zo jam merlijk verstoorde begin van de brug- bouw. De uitvoering van dit plan lijkt ons vlugger te realiseren dan die van het drie-eilanden-plan. Namens het bestuur van het Brug-comité. Vrijwel ieder jaar kleuren de bie tenvelden zich min of meer geel. Het ene jaar is het eens wat vroeger en ernstiger dan het andere jaar, maar zonder vergelingsziekte zijn onze bieten practisch nooit. Dit jaar is het echter wel bijzonder ernstig. Het was nog vroeg, de laatste week van Juni, toen de eerste verschijnselen zichtbaar werden. De bieten waren in hun volle groei, en een ieder begreep, dat dit wel eens een ernstige schade post kon worden. Het is geen eenvou dige zaak om de werkelijke schade, die veroorzaakt is, in een geldsbedrag uit te drukken. Enerzijds wel jammer, want getallen spreken dikwijls de dui delijkste taal, en nu denkt men soms nog maar al te veel dat het wel mee zal vallen. Toch is er misschien wel een glo bale schatting te maken, al moet dit vanzelfsprekend met het nodige voor behoud gebeuren. Als we weten dat er dit jaar ongeveer 1425 ha bieten uit gezaaid waren en we rekenen die scha de eens op gemiddeld 4000 kg per ha (voor sommige percelen zal dit teveel en voor anderen weer te weinig zijn) dan komen we voor Noord-Beveland aan een totale opbrengstderving van 1700 ton. Nemen wij deze tegen f 48. per ton, dan komen we aan een bedrag van f 81.600, Voor het lagere suikergehalte en de mindere opbrengst aan koppen en blad, is dan nog niets gerekend en dit speelt toch ook nog een rol mee. On dertussen een bedrag waar het toch wel eens de moeite waard is even bij stil te staan. Allereerst kunnen we ons afvragen, wat eigenlijk vergelingsziekte is en hoe de verspreiding enz. plaats vindt. De vergelingsziekte wordt ver oorzaakt door een virus, dat wordt overgebracht door bladluizen, waarbij de voor telers van aardappelpootgoed zo bekende perzikbladluis en de zwarte bonenluis een grote rol spelen. Het incubatietijdperk, dit is de tijd die ligt tussen de besmetting en het optreden van de verschijnselen, is ech ter bij de zwarte luis langer dan bij de perzikbladluis. Een ieder weet dat wij deze zomer een ware luizeninvasie, speciaal van de zwarte, gehad hebben. Bij de één is vroeg, bij de ander laat en bij een derde in 't geheel niet be streden. In grote lijnen bezien was het echter zó, dat wie vroegtijdig en onder gunstige weersomstandigheden be streden heeft, ook minder vergelings ziekte had. Hier zijn zeker uitzonderin- 250 gram speculaas 100 gram rumbonen 50 gram tips of st. peperm. en nog een rol snoep voor 89 cent De volgende week een kist appels of peren vanaf 2 gulden per kist L. dc Waal Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1