Vormen van werkloosheid en hun bestrijding Onze sortering lederwaren hebben we weer aangevuld met de nieuwste modellen in da mestassen, kindertasjes, boodschaptassen, portemonnaies, portefeuilles, etui's, koffers enz. U slaagt dus zeker bij ons jj Wissekerke ange Lezers hanteren de pen PREDIKBEURTEN gehouden aanbesteding van de nieuwe straat en demping watergang. Uit de mededeling van de voorzitter bleek, dat firma Remeeus te Kats de laagste inschrijver was met een bedrag van f 19.960,—. Het lid G. J. de Smit zou er in de toekomst prijs op stellen dat de ge meenteraadsleden in kennis gesteld wer den met een te houden soortgelijke ver gadering met de Commissaris der Ko ningin en Ged. Staten. Verschillende raadsleden zullen het zeker op prijs stellen die heren eens te spreken. De voorzitter antwoordde hem, dat die vergadering met genodigden ge houden werd. Hierna sloot de voorzitter deze ver gadering en las ,het dankgebed voor. NATIONALE RECLASSERING De buscollecte te Geersdijk heeft hier voor opgebracht f 15.33 en die op het dorp Kortgene f 73.24. EXAMENS Aan het Zeeuws Technisch Instituut te Goes slaagde voor het examen wa terbouwkundig-opzichter de heer K. J. Imanse te Geersdijk. De heren K. J. Imanse te Geersdijk ,en M. H. de Jonge te Kats behaalden te Middelburg het diploma waterbouw kundig-opzichter „Zeeland". AANBESTEDING Uitslag van de aanbesteding voor het aanleggen en rioleren van een ge deelte watergang in het uitbreidings plan van Kamperland. Fa C. Wiskerke Zn te Nieuwdorp a f 11.780,—, b f 17.216,—, totaal f 28.500,A. C. van Hee te Kam perland, a f 6.746,I, b f 18.533, totaal f 25.166,M. van de Velde te Bruinisse, a f 9.800,y b f 16.800, totaal f 24.970,Fa A. Otte te Nieuwdorp, a^, f9.800,b f15.200, totaal f 23.400,M. Wandel te Sou burg, a f 8.270,b f 15.114,to taal f 23.384,J. Hoogesteger te Wemeldinge, a f 7.500,b f 14.020, totaal f 20.080,P. A. Remeeus te K,ats, a f 7.475,b f 13.500,to taal f 19.960,—. Brug-comité worde Drie-eilanden-comité Naar aanleiding van de bijeenkomsl van de Commissaris der Koningin met het college van Gedeputeerde Staten met gemeente- en polderbesturen van Noord-Beveland, heeft het mij ver baasd, dat er door Noordbevelanders thans nog over brugplannen wordt ge sproken. Hebben wij geen prachtig voorbeeld aan de afdamming en sluiswerken aan de Brielse Maas? Soortgelijke werken passen ook in het kader van de Zand- kreek. Dit moeten we hebben voor Noord-Beveland. Het drie-eilanden-plan zij actueel. Indien dit grootse werk tot stand kan worden gebracht, dan krijgt men een kortere en geriefelijker verbinding met Goes, krijgt men een aanzienlijk kortere en eveneens geriefelijker ver binding met Middelburg. Komt een be langrijk gebied vrij om in cultuur te brengen. Honderden bekwame jonge boeren kunnen onmogelijk aan de slag komen en hunkeren naar een bedrijf. Daar liggen kansen, hun ideaal. De oevers van de Zandkreek, zowel aan de Noord» als Zuidbevelandse zijde worden verlost van kostbare onder houdswerken aan de zeewering, welker kosten de laatste decennia onrustbarend zijn gestegen. De waterbeheersing van diverse pol ders bieden grote voordelen, mede door de ontzilting van de Zandkreek. (De afdamming van de Brielse Maas is hoofdzakelijk geschied om de aan grenzende landerijen van verzilting vrij te maken). De werken kosten millioenen, maar zijn ook millioenen waard. De gelden voor dit project gevoteerd, Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Ieder doel is te bereiken met sparen. zullen met dankbaarheid terugkomen. Iedere Noordbevelander, alsmede de bewoners van Zuid-Beveland aan de Zandkreek, dienen dit prachtige plan krachtdadig te steunen. Er zijn enorme belangen mee gemoeid. Het brugcomité dient zo spoedig mo gelijk de bakens te verzetten. Wissekerke. C. van der Weele. door P. G. van den Bosse In het pas verschenen „Ontwikke lingsplan voor Zeeland met betrekking tot bevolking en industrie" van het Economisch Technologisch Instituut voer Zeeland, wordt o.m. aandacht geschonken aan de werkloosheid. Op bladzijde 41 van dit plan wordt gezegd, dat ook in Zeeland de permanente werkloosheid toeneemt. Op bladzijde 45 wordt er op gewezen, dat Noord-Beveland tot op heden te geïsoleerd is om kansen te maken op uitbreidingen van de be- staansbronnen. Indien Noord-Beveland uit zijn iso« lement zou worden verlost, hetzij ten gevolge van een brug over de Zand kreek, hetzij door de uitvoering van het zogenaamde „Drie-eilanden-plan", dan bestaat wellicht de mogelijkheid om nieuwe bestaansbronnen (vestiging van industrieën) aan te boren. Onderscheid dient evenwel gemaakt te worden tussen de verschillende vor men van werkloosheid, welke zich kunnen voordoen. In de regel maakt men namelijk verschil tussen de inci dentele werkloosheid, de seizoenwerk loosheid, de structurele werkloosheid en de conjuncturele werkloosheid. Gewoonlijk is de incidentele werk loosheid van korte duur. Voorbeelden hiervan zijn: een vorstperiode, een sta king, die ook elders in het bedrijfs leven tot stilstand dwingt, enz. Bestrij ding van deze vorm van werkloosheid is meestal óf onpractisch óf onmogelijk. Een gevolg van de afwisseling der seizoenen is de seizoenwerkloosheid. Deze werkloosheidsvorm komt perio diek voor en is typisch voor bepaalde bedrijfstakken, bijvoorbeeld de land bouw, bouwnijverheid, binnenscheep vaart. Hier dient een tijdelijk over bruggende werkgelegenheid geschapen te worden. Dit wordt van overheids wege zo veel mogelijk bevorderd, het geen o.a. moge blijken uit het schrijven van de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 13 Maart 1950, gericht aan de gemeentebesturen, waar in wordt verzocht het zogenaamde bin nenwerk van schilders en stucadoors zoveel mogelijk naar de winter te ver schuiven, teneinde de regelmatig op tredende seizoenwerkloosheid van deze arbeiders te beperken en een te grote vraag naar genoemde arbeidskrachten in het zomerseizoen, voornamelijk ten behoeve van de nieuwbouw te voor komen. Men spreekt van structurele werk loosheid als dit het gevolg is van struc turele veranderingen, die zich in het economisch leven voltrekken. Voor beelden hiervan zijn: het wegvallen van afzetgebieden, nieuwe uitvindingen en werkmethoden (mechanisatie en ratio nalisatie), aanwas der bevolking, die naar rato groter is dan de ter beschik king staande productieve mogelijkhe den, handelsbelemmeringen, verandering jan smaak en mode, enz. Structurele werkloosheid kan niet blijvend bestreden worden door mid del van de uitvoering van openbare werken. Aangezien deze vorm van werkloos heid een gevolg is van structurele ver anderingen in het economische leven, dient de factor arbeid aan deze struc tuurwijzigingen te worden aangepast. Vóór 1940 heeft men reeds een aanpas singspolitiek gevolgd, doch toen ging het om de aanpassing van lonen en prijzen. De aanpassing van de factor arbeid zal bijvoorbeeld kunnen plaatsvinden door de overgang van werkloze arbei ders van de ene bedrijfstak naar de an dere. Hiermede is over het algemeen veel tijd gevergd, omdat de voornaam ste werkgelegenheid van ons land de industrie is. Industrialisatie eist vele voorzieningen, het is een evolutionnair proces: grond moet worden gevonden, fabrieken en machines aangeschaft, ha vens en verbindingswegen aangelegd, enz. Verder dienen arbeidskrachten te worden omgeschoold. Van alle kanten moet worden bekeken of de nieuwe in dustrie levensvatbaarheid heeft en of er voldoende afzetmogelijkheden zijn. Al met al is dit een langdurig proces. In de overgangsperiode zal de werkloos heid opgevangen kunnen worden door het uitvoeren van openbare werken. Het is de taak van de overheid om voor deze overbruggingsperiode steeds plan nen in portefeuille te hebben. De conjuncturele werkloosheid is een gevolg van een regelmatig optredende schommeling, die afwijkingen van het economisch leven veroorzaakt. Tijden van opleving en van toeneming der in vesteringen worden gevolgd door peri oden van neergang en van beperking van productie (economische depressie). Dit laatste gaat o.a. gepaard met het ontslaan van arbeiders. De werkloos heid, die men dan krijgt, noemt men conjuncturele werkloosheid. Als oor zaak van dit con junctuur verschijnsel wordt tegenwoordig algemeen erkend de sterke, afwisseling" der investeringen. Onder investeren wordt verstaan de vorming van nieuw sociaal of maat schappelijk kapitaal. De bestrijding van de conjuncturele werkloosheid zou men dus kunnen vin den in het regelend optreden met be trekking tot de investeringen. Doch zo eenvoudig is deze zaak niet, omdat laatstgenoemde werkloosheidsvorm veel al een internationaal verschijnsel is, hetgeen alles veel gecompliceerder maakt. Met welke vormen van werkloosheid heeft men nu op Noord-Beveland te doen? Ongetwijfeld met drie vormen, en wel met de incidentele werkloosheid (vorst in de winter), met de seizoen werkloosheid (in de bouwvakken) en met de structurele werkloosheid, die op Noord-Beveland in hoofdzaak te vinden is in de agrarische sector en die uiteraard de belangrijkste vorm is, die om oplossing c.q. bestrijding vraagt. Effectieve bestrijding zal pas mogelijk zijn, indien Noord-Beveland geen eiland meer zal zijn, tenzij men emigratie naar elders aanvaardt. Mijnhardijes: sterke pijn-, kou- en griepbestrijders Doos 41 cent Koker 80 cent Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Gevondentwee bankbiljetten en twee zilverbons. Inlichtingen bij de Postcommandant der Rijkspo litie te Colijnsplaat. Geref. Gem. Kamperland Woensdag 15 Oct., 7 uur, ds F. J. Dieleman van Ierseke. Zo de Heere wil en zij V leeft, hoopt onze geliefde moeder, behuwd- en groot- moeder Pieternella Wilderom, (Wed. Dirk v. d. Heijde), op 11 October haar 65ste verjaardag te herdenken Haar dankbare kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Kamperland, 11 Oct. 1952. Heden overleed na een kortstondige ziekte, zacht en kalm, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader Machiel Hermanus van Hee, in de ouderdom van ruim 73 jaar. Kortgene J. E. C. van Damme- van Hee. C. W. van Damme. Kees. Kamperland C. J. van Hee. L. C. van Hee- Verburg. Machiel. Ada. Hanny. Wissekerke, 6 Oct. 1952. De teraardebestelling heeft plaats gehad op Donderdag 9 Oct. des namiddags 2 uur. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen na het over lijden van onze lieve vrouw, moe der, behuwd- en grootmoeder, mejuffrouw Janna de Regt-de Vlieger, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam: W. de Regt. Hilversum, October 1952. S. Hoogewerffstraat 68.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2