De brand was weer best De voorzitter antwoordde hem, dat dit op een vergissing moet berusten, het is voldoende zo een aanvraag enige dagen van te voren te doen. De heer M. van der Weele wilde weten waarom de nieuwe boot, nu met de oude steigers nog, niet kon ge bruikt worden, waarop de voorzitter antwoordde, dat hij daar persoonlijk niets voor voelde dit te proberen. Als het eens mis gaat, wat dan? Het verlichten van de steigerdam, derde vraag van burgemeester Schuit, kwam thans in bespreking. De voorzitter besprak deze vraag uitvoerig en zeide o.m. dat enkel te Vlissingen en Breskens de dammen verlicht zijn. Op andere aanlegsteigers zijn weer wel de emplacementen ver licht, maar de dammen ook niet. Het Statenlid Philipse wees op de consequenties verbonden aan deze ver lichting ten opzichte van andere toe gangswegen. Ir Swaters, hoofd-ingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, merkte op, dat bedoelde steigerdam een gewone provin ciale weg is als alle andere provinciale wegen, waarop burgemeester Schuit ant woordde, dat deze weg toch anders is, daar zij rondom in het water ligt. Hij bracht de gevaren, daaraan verbonden, nogmaals duidelijk naar voren, terwijl tenslotte dokter Gelderman er nog op wees, dat die steigerdam veel lager ligt dan de gewone provinciale wegen. Ten opzichte van deze zaak werd een nader onderzoek toegezegd. De heer M. W. van Arenthals vroeg om een oplossing inzake de betaling van de te verbeteren wegen. Deze onkosten zijn door de polders niet meer te be talen, zo opperde hij. Statenlid Philipse zeide te hopen, spoedig een verhoogde uitkering daar voor van het Rijk te zullen verkrijgen. Er is gegronde hoop daartoe, maar hangt af van de uiteindelijke beslis sing van de commissie Harmsen. Statenlid Hamelink, ook lid van be doelde commissie Harmsen, had nog geen vrijheid van spreken gekregen en kon dus geen nadere inlichtingen ver strekken. Wel deelde hij mede, dat de wet van 1870 werd bijgevijld naar de eisen van de tegenwoordige tijd. De heer M. de Regt vroeg of men voor de te verbeteren weg Geersdijk - Kamperland niet kon aankloppen bij de Provincie, waarop de voorzitter ant woordde dat dit niet mogelijk was. Hij zelf kende bedoelde weg, vindt dat deze slecht is, maar wees er bovendien op, dat er in andere gedeelten van Zeeland nog wel mindere wegen zijn. De heer K. A. van Langeraad bracht naar voren, dat het in Noord-Beveland zó is, dat vele wegen weinig gebruikt worden door de polders. De gemeen schap in haar geheel maakt gebruik van die wegen. Hij vroeg daarom naar de mogelijkheid tot het instellen van een wegschap. De heer A. I. Janse ver wachtte niet erg veel van zo'n weg schap. De voorzitter antwoordde de vragensteller en noemde enige voor beelden. Hij merkte op, dat zo een wens in de eerste plaats uit de streek zelf moet voortkomen. Als Noord-Beveland één waterschap was, dan bestond dat probleem niet meer. De heer A. I. Janse vroeg naar de betekenis van de thans in gang zijnde peilingen in de Zandkreek. Ingenieur Swaters vroeg of het niet door Rijks waterstaat geschiedde. De voorzitter opperde: mogelijk in verband met het drie-eilanden-plan. De heer I. J. Karelse Èesprak daar op uitvoerig een overeenkomst ten eeu wige dage, in 1866 reeds aangegaan, tussen de Onrust- en Jacobapolder. Het betrof een bijdrage van f 40.'s-jaars. De heer N. D. van der Heijde gaf een uitvoerige toelichting op deze vraag. Na enige bespreking, waarin meerdere Statenleden werden betrokken, kwam men tot de conclusie dat het niet zo eenvoudig zou zijn hiervoor een oplos sing te vinden. De weg der minnelijke Slopen Effen sloop f 1.49 Geborduurd f 2.25 C. J. Tilroe Goes schikking kreeg nog de meeste kans. De heer K. A. van Langeraad vroeg in verband met het veelbesproken drie eilanden-plan, naar de mogelijkheid om de glooiingverhoging aan zijn pol der uit te stellen. Door de enorme stij ging van de grondstoffen is met deze werken een groot bedrag gemoeid. De voorzitter begrijpt tenvolle deze moeilijkheden, maar vroeg of die stop zetting wel verantwoord zou zijn, daar toch de voorliggende schorren verdwij nen. Bedoelde zaak zal technisch nader bekeken worden. De heer G. M. F. Bom dankte de voorzitter voor de openhartige mede delingen ïn deze vergadering gedaan, en gaf hem de verzekering dat de Noordbevelanders als één man achter hem staan. De voorzitter sloot hierop deze of ficiële vergadering en dankte allen, ook namens het provinciaal bestuur, hartelijk voor de grote opkomst en de geanimeerde en vlotte bespreking. Hij gaf alle aanwezigen nu de gelegenheid om persoonlijk diverse zaken met het provinciaal college te bespreken. Hier van werd een ruimschoots gebruik ge maakt. Een met al, het was een gezellige en, ons inziens, vruchtbare vergadering. Geborduurde lakens 150x220 f 5.45 160x230 f 6.45 C. J. Tilroe Goes RECTIFICATIE. In het raadsverslag van Kortgene van j.l. Zaterdag, is tot onze spijt een fout geslopen Bij de behandeling van de begroting 1953 heeft Welleman ge vraagd of het salaris van wed. Keste- loo niet aan de lage kant was. Hij heeft echter geen bedrag genoemd. De genoemde som van f 900.is het jaar lijks bedrag voor onderhoud, schoon maken enz. van het gemeentehuis te Kortgene, voormalig gemeentehuis te Colijnsplaat en voormalige gemeenteka mer te Kats. Effen graslinnen lakens 150x220 f 4.49 160x230 f 5.49 C. J. Tilroe Goes AANBESTEDING. Woensdagmiddag 1 October vond te Kortgene de inschrijving plaats van de bouw van een nieuwe 9-klassige O.L. School, tevens U L.O.-School; 5 klassen O.L. en 4 klassen U.L.O. De inschrijvingen waren als volgt: Joh. Baijens, Kapelle, a f 164.500, b f 157.500,D. Hopmans, Goes, a f 145.428,—, b f 137.428,—; Gebr. Kievit, Colijnsplaat, a f 146.474,b f 139.024,Van Coeveringe, Schore, a f 156.300,b f 148.850,Firma Th. Pasma, Amsterdam, a f 156.123, b f 145.890,Firma Van der Poel, Terneuzen, a f 164.100,-, b f 149.800,-; C. Priem, Lewedorp, a f 151.900, b f 146.000.R. Slotema, Wisse- kerke, a f 148.525,—, b f 138.980,—; L. Vogelaar, Kortgene, a f 148.746, b f 141.324,J. M. de Kater, Kort gene, a f 149.500,—, b f 141.050,—. Bedrag a is inclusief kruipruimte voor centrale verwarming, bedrag b is exclusief. Op bedrag b is aanbesteed. Laagste inschrijver is de firma D. Hopmans te Goes. De gunning is aangehouden. Nylon kousen met gratis bon voor kousenreparatie C. J. Tilroe Goes Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat OgpjlWi te Kamperland Tel. (K 1199)-228 1 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Zuinigheid als de bodem al zichtbaar is, (Seneca) komt te laat. Knobel - KaartspeLrit Hedenmiddag zal het op Noord-Be veland weer daveren van het motor en autogeronk. Dan komt namelijk de M.A.C. Inter-Scaldes weer een gezel- ligheidsrit houden. Ditmaal is het een knobel-kaartspel- rit, waaraan door alle motorrijders, automobilisten en bromfietsers, als mede hun passagiers, kan worden deel genomen. De start is om 4 uur bij De Looff te Kortgene, waar vanaf 3 uur kan worden ingeschreven. De finish om 7 uur bij Westerweel te Colijnsplaat. Verder zijn er controles te Geersdijk, Kats, Wissekerke en Kamperland. Aan elke controle moet de deelne mer een speelkaart trekken, welke op zijn deelnemerskaart wordt inge vuld. Door middel van een grote hou ten dobbelsteen wordt bepaald, naar welke controle men telkens moet rij den. Heeft men zes controles bezocht, dan rijdt men naar de finish en eerst daar wordt de puntenwaardering van de kaarten vastgesteld. Het belooft een uiterst gezellige middag te worden en er wachten de deelnemers vele fraaie prijzen. De or ganisatoren vertrouwen er op, dat alle Noord-Bevelanders, die een auto, mo tor of bromfiets bezitten, van de par tij zullen zijn. Toen Hein, de fietsenmaker, en zijn knecht Frans samen een tientje van de staatsloterij kochten, konden zij niet vermoeden, dat ze aan een avontuur begonnen, dat tenslotte op het politie bureau in de stad zou eindigen. Want vadertje staat heeft die loterij wel zorgzaam in elkaar gezet om te verhoe den, dat wij ons aan goklust en derge lijke boze ingevingen te buiten zouden gaan, maar nergens staat bepaald, hoe men het geld moet besteden, dat men eventueel wint met uitzondering dan van het bedrag dat er aan belasting af gaat. Baas Hein en knecht Frans keken dagelijks secuur de trekkingslij sten na. Eerst kwam er een eigen geldje, dat meteen weer werd ingewisseld voor een nieuw tientje. En toen viel er dat dui zendje op. Het dorp werd hun te klein, en samen trokken ze naar de stad om de centen op te halen en er een vro lijke avond van te nemen. In ,,Het vat van Diogenes" sloegen ze meteen een flink gat in de bankbiljet ten. Toen de dorst was gelest, kwam de honger aan de beurt. Om die te stillen zochten ze hun toevlucht in een instel ling, gekenmerkt door vreemdsoortige lettertekens en gedreven door een van de glimlachende zonen van het hemelse rijk, die de kunst verstaan ons onder allerlei vreemde namen rijst op te dienen. Het begon met haaienvinnepsoep. Achterdochtig begonnen zij «iet de porceleinen lepels in de gloeiende massa te lepelen. Maar het smaakte behoorlijk, en toen de fietsenmaker de laatste haai- envinnen uit zijn snor veegde, had de Chinees zijn volle vertrouwen gewon nen. Wat daarna kwam liep minder gun- tig af. „Goed heet maken", had de baas besteld en prompt voldeed de ei genaar van het etablissement aan dat verzoek. Voor het overige verwees hij naar het potje rode sambal, dat uitno digend op tafel stond. Hein, de fiet senmaker, dacht dat het tomatenpuree was en schepte zich er flink van op. Per slot van rekening was dat bij de prijs inbegrepen. Bovendien had de Chi nees gezorgd voor wat oude sambal; groene, op de vruchten van bremstrui ken gelijkeilde boontjes, die ongeveer de smaak hebben van een acetyleenbrander. Nu is het met zakenmensen als Hein, de fietsenmaker, zo gesteld, dat zij nooit tijd hebben om eens behoorlijk op hun gemak te eten. Zodra ze aan tafel zitten komt er iemand met een lekke band. Zij hebben daarom de gewoonte aangenomen enigszins scheef op hun stoelen plaats te nemen, zodat zij on middellijk met volle mond kunnen op springen. Bovendien vloeit uit deze levenshouding voort, dat zij hun diners met grote hoeveelheden tegelijk naar binnen schrokken. Aldus geschiedde ook nu. Ze vielen op de gepeperde massa aan als uitge hongerde wolven, die in de steppe een vetgemeste kapitalist ontmoeten. Eerst bij de derde of vierde hap begonnen zij er iets van te proeven. Maar toen proef den zij het dan ook zeer goed. Iemand, wie de tong wordt uitgerukt, kan niet heviger te keer gaan dan de beide fiet senmakers van ons dorp dat toen de den. De knecht stak zijn tong diep in zijn bierglas en maakte zo, met het glas in de hand, op één been een ron dedans door het etablissement. Het ver baasde hem alleen maar, dat het bier niet terstond in damp verkeerde. Hein, de baas, rende naar buiten, rukte het pompje van zijn fiets en begon zich in de geopende mond te pompen. Toen Frans net probeerde, ter kalmering van zijn zenuwen, een sigaret met het eten aan te steken, arriveerde de politie. Hun klachten, dat de nog steeds glimlachende Chinees beiden had wil len vergeven, werden niet aangehoord. Met een blik op kapotte borden, om gevallen stoelen en rondgestrooide rijst nam de verbalisant hen mee. En een uur later zaten ze nog in de cel, met de tong tegen de verkoelende tralies. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter 'tHart. Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van ons dochtertje Elizabeth Hugorina* J. M. Leendertse. K. V. Leendertse- Luijk. Kamperland, 2 Oct. 1952. Veerweg B 29 Tijdelijk adres: Gasthuis, Goes, Oostwal 31, Kraamkliniek. De Heer en Mevrouw FEEN- STRA - WARMELINK geven met grote blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon Bouke Willem Andries» Kortgene, 2 October 1952. Voor de vele bewijzen van deel neming, ontvangen na het over lijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder Sia Aartje de Looff (geb. de Ridder), betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, Familie de Looff. Kamperland, Oct. 1952.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2