NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ongeloof lijk maar u/aar! cigaretten aanstekers sigaren emmers zachte zeep. De puntzak-reclame Abr. Buijze, ROND DE GROENE TAFEL No. 2599 Zaterdag 4 October 1952 56e Jaargang NÏÏ DRUK EN UITGAVE A. Q. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Deze week ontvingen wij de nieuwste vinding op het gebied van Geen vuursteentjes en geen benzine meer nodig. Is on verslijtbaar en kost maar f 3. Deze week hebben wij ook weer onze sortering uitgebreid met enkele le klas kwaliteiten van 30 cent. Dit is met recht het neusje van de zalm. Voorts hebben wij de hand weten te leggen op een partijtje prachtige zware, wit emaille Wij noteerden deze zeep aan de gewone prijs, 94 cent per kg en geven U deze emmer, welke 10 kg bevat, geheel cadeau. biedt U deze week: 200 gram macroontjes 55 cent, 2 pak lucifers 35 cent, 500 gram havermouth 32 cent. Beleefd aanbevelend, De Commissaris der Koningin, Gedeputeerde Staten en Noordbevelanders Woensdag j.l. was het een bijzon dere dag voor Noord-Beveland. Het voltallige college van Gedeputeerde Sta ten, met verscheidene hoge ambtenaren, was onder leiding van haar voorzitter, jhr mr A. F. G. de Gasembroot, com missaris der Koningin in Zeeland, in hotel „De Korenbeurs" alhier, ten einde de specifieke Noordbevelandse belangen met de Noordbevelandse be volking rustig te bespreken. Tot deze vergadering waren uitgenodigd B. en W. van Kortgene en Wissekerke, alle polderbesturen, alsmede het bestuur van „De Noordbevelandse Brug". Te ruimj 9 uur opende de voorzitter met een hartelijk welkomstwoord deze vergadering, daarbij tevens de hoop uitsprekende dat deze vergadering aan haar doel mag beantwoorden. Hij druk te zijn spijt er over uit dat de burge meester van Wissekerke, J. J. van der Maas, wegens ziekte en de heer Jan Vogelaar wegens een ernstig ongeval, 'niet aanwezig konden zijn en wenste beiden een spoedig herstel toe. extra lage prijzen I Manchester jassen vanaf f 32.75 Khaki overhemden vanaf f 5.95 Blauwe overhemden vanaf f 6.50 W, Dingemanse Colijnsplaat Hierna gaf hij de aanwezigen gele genheid om vragen te stellen, die dan door hem of één der Statenleden be antwoord zouden worden. Als eerste spreker kwam a.an het woord burgemeester A. A. Schuit van Kortgene, natuurlijk met het voor Noord-Beveland meest urgente: een vas te oeververbinding of brug. Op kracht dadige wijze besprak hij de noden en verlangens van de, om verbetering schreeuwende, veerdienst. Wij zijn, zei spreker, u dankbaar voor de nieuwe boot alsmede voor de vernieuwing van het steiger, maar beschouwen dit, 'evenals u en uw college, als een nood maatregel. De enige en juiste oplos sing is en blijft een vaste oeververbin ding of brug. Om te bewijzen hoe ur gent deze zaak wel was, zei spreker, dat j.l. Vrijdag 124 vrachtwagens op dat veer zijn overgezet, ongeacht de luxe wagens. Ook bracht hij naar vo ren, dat het beste deel van de be volking, zij die tussen de 20 en 40 jarige leeftijd zijn, het eiland verla ten om elders hun emplooi te vinden. Jongelui, uit de gewone stand, kun nen geen avondcursussen in Middel burg volgen, omdat de ouders de kos ten van een kosthuis niet kunnen be talen. Dit is nodig, omdat die jongens niet op tijd voor de laatste boot op het Wolfaartsdijkse steiger kunnen zijn. Als. tweede punt vroeg spreker om aanleg van een waterleiding en knoop te daar tevens het verzoek aan vast om de tarieven van aansluiting onge veer gelijk te willen schakelen met die van Zuid-Béveland en als derde en laatste punt vroeg spreker met klem om een algehele verlichting van de steigerdam, daarbij wijzende op het gevaarlijke van deze provinciale toe gangsweg naar de boot, bij najaars- en winterweer, bij mist, storm en hoog water. De voorzitter kon direct spreker op diens tweede vraag een gunstig antwoord geven. Volgend jaar zal er waterleiding op Noord-Beveland zijn. De techniek, die niet stil staat, heeft het mogelijk gemaakt om door middel van plastic of andere flexibele buizen, de dure zinkers te verdringen. Op kosten van de provincie zal nu zo een nieuwe buis, bij wijze van proef, door de Zandkreek gelegd worden. Het is nog direct niet de bedoeling om het gehele eiland van water te voorzien, voorlopig maar één kraan op het steiger, maar bij geble ken geschiktheid zou in de naaste toe komst tot aansluiting overgegaan kun nen worden. Deze verheugende en onverwachte mededeling werd met applaus ont vangen. De heer G. M. F. Bom vroeg naar de mogelijkheid van aansluiting van alle boerderijen. De heer Van Arenthals wees naar aanleiding daarvan op alle aangesloten boerderijen in de Wierin- germeerpolder. Het Statenlid Philipse beantwoordde deze sprekers en wees hen op de hoge kosten van die aansluitingen. De voorzitter antwoordde burgemees ter Schuit op diens eerste vraag, dat hij hoopte begin November, of anders een paar weken later, de steigers klaar te zien. De aannemer is nu gehandi capt door gebrek aan vaklui voor het maken van de remmingswerken. Wat de plannen voor een brug be treft, deze worden de laatste tijd door kruist door het bekende drie-eilanden plan. Spreker kon daar verder niet over uitwijden, maar sprak de hoop uit, dat ook deze wens spoedig in vervul ling zou mogen gaan. De heer M. de Regt Sz. vroeg naar de mogelijkheid van een 40-minuten- dienst op de veerdienst en de heer J. M. Mullié vroeg om des zomers, op de Zondagen, een boot te laten varen om vijf minuten voor half tien 's a- vonds. Op een vraag van De Regt antwoordde de voorzitter, dat deze zaak reeds meer dere malen door het college van G.S. bekeken was. Wanneer echter de nieuwe boot gaat varen, kunnen wij ervaring opdoen en deze zaak beter bekijken. De vraag van Mullié zal nader bekeken worden, doch het Statenlid Schout was tegen uitbreiding van de Zondagdienst. Dokter L. G. Gelderman zeide hierop, dat destijds door G.S. besloten was Zon dags de helft van het aantal diensten te laten varen van de werkdagen. Nu zijn er Zondags 8 en op werkdagen 18 diensten. De dienst op Zondag zou dus met een vaart méér uitgebreid kunnen worden. De heer M. van der Weele wees op de wenselijkheid om, zeker in de win ter, des avonds half tien een bootdienst in te lassen. Drie uur wachten dan is minder aangenaam dan in de zomer. Dokter Gelderman vroeg ook naar de mogelijkheid om thans reeds, door werklozen de voorbereidende werk zaamheden voor de brug te laten ver richten. Ook vroeg hij hoe België te genover het drie-eilanden-plan staat, waarop de voorzitter zeide, dat deze vraag zeer moeilijk te beantwoorden is, maar dat de Belgen deze zaak zeer ze- BON 250 gram koekjes 50 gram rumbonen 50 gram choco-blokjes samen 98 cent 75 gram kl. snoepjes 2 cent samen 100 cent 125 gram speculaas 125 gram kermis samen 42 cent W. Dingemanse Colijnsplaat ker zullen koppelen aan hun eis voor een Moerdijk-kanaal. Dcbter Gelderman vertelde ook nog, dat bij een bezoek aan de toenmalige Minister Vos, door hem en enige an dere brugcomité-leden, alles betref fende de Noordbevelandse brug in orde was. Bedoelde brug was juist voor het uitbreken van de oorlog aanbesteed. De urgentie toen was daardoor bewezen. Thans staan wij nog altijd op de lijst van uit te voeren werken. Het drie eilanden-plan noemde spreker een strop yoor de Noordbevelandse brug. De voorzitter antwoordde dat men in Den Haag tot nog toe waarschijnlijk geen geld heeft voor een brug voor 7000 man. Wat het inschakelen van werklozen betreft, de werkloosheid is in Zeeland, in verhouding tot overig Nederland, minder en zal het zeker niet meevallen voor dit object gelden uit bedoelde pot te verkrijgen. In verband met de verzilting juicht de heer A. I. Janse het drie-cilanden- plan toe. De heer P. G. van der Weele vroeg of „De Zandkreek" in de buurt mocht blijven wanneer de nieuwe boot gaat varen. Zij kan dan onmiddellijk inval len wanneer er onverhoopt iets mocht gebeuren met de nieuwe boot. De voorzitter beloofde een en ander te zullen bekijken, maar noemde het niet zo eenvoudig. In verband met zijn eerste vraag om een 40-minuten-dienst, vroeg de heer De Regt nog of dit niet mogelijk zou zijn met twee boten. De voorzitter kan nog niets daarom trent beloven. Wanneer een boot in re paratie of revisie zou moeten, konden de beloften niet ingelost worden. De voorzitter houdt zijn hart vast bij de gedachte, hoe het zal aflopen met het steeds drukker wordende vervoer op die veerdienst. Dokter J. L. J. Bruynzeel vond de extra-betaling voor een latere boot, voor het bezoeken van culturele avon den, zoals uitvoeringen van de Z.V.U. e.d. veel te hoog en vroeg of daarin geen verandering kon komen. De voorzitter zei. dat dit reeds in den treure door het college van G.S. besproken was. De mogelijkheid zal nogmaals onderzocht worden om bij zo een gelegenheid een boot tegen nor maal tarief te laten varen. Hij vond het niet juist om tegen normaal tarief een boot te laten varen voor een pretje met bal na. De heer S. Breure vroeg, waarom men een maand tevoren reeds moest aanvragen om met een gezelschap, te gen verminderd tarief, een vergade ring te kunnen bezoeken. 250 gram speculaas of 200 gram koekjes 100 gram fondant 50 gram chocolaatjes en nog een rol snoep voor 89 cent L. de Waal, Colijnsplaat

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1