MHlioenen dames PREDIKBEURTEN Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNS PLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Vrijheid bewaren, Bij de Boerenleenbank sparen. van het door haar bezoeken van de Ulo-school te Kortgene. Het voorstel van B. en W. om gunstig te beschikken op een verzoek van de Chr. Kleuterschool te Geersdijk tot subsidiëring van genoemde school ter zake van het bezoeken van leerlingen van die school, woonachtig in de ge meente Kortgene, werd z.h.s. aangeno men. Het gold hier eenzelfde regeling als voor de in de gemeente Kortgene gevestigde bijzondere kleuterscholen. Z.h.s. werd hierna ook het voorstel van B. en W. aangenomen a. tot goed keuring van een wijziging der begroting 1951 van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Kortgene; b. tot goedkeuring van de re kening dier instelling over 1951 en c. tot goedkeuring van de begroting dier instelling over 1953. B. en W. stelden voor afwijzend te beschikken op een voorstel van ds W. S. Hugo van Dalen, voorzitter van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk te Co lijnsplaat, tot het verlenen van een sub sidie uit de gemeentekas ten behoeve van de bibliotheek, gevestigd op de bo venzaal van de Chr. Kleuterschool al- COOMANS vvot le.tet Itoot daar, en wel om een tweetal overwe gingen. Ie aan het verlenen van deze subsidie zijn bepaalde consequenties verbonden tegenover andere betrokke nen en ten 2e dat bedoelde bibliotheek niet van zodanig belang is dat het ver lenen van een subsidie verantwoord is. Het lid Van der Weele merkte op, dat er veel gelezen werd te Colijns plaat, waarop het lid Klaassen zei wanneer er veel gelezen wordt, kan de bibliotheek zichzelf bedruipen. Het voorstel van B. en W. werd z.h.s. aangenomen. Hierna kwam als 16e punt van de zeer uitgebreide agenda aan de orde: behandeling van de gemeentebegroting voor 1953. De voorzitter leidde deze behande ling in door een kort maar kernachtig woord. Hij zeide o.m. dat men deze be groting sluitend heeft kunnen maken door een post onvoorziene, die de nor male toestand benadert. Ondanks deze juichtoon zijn er enige punten die de aandacht vragen en zullen enige ver hogingen van diverse posten geen voort gang kunnen vinden. Dit is geen pessi misme, zei spreker, maar realiteit. Met nadruk wijst spreker er op, dat, indien de leden verschillende posten zouden willen verhogen, dit gepaard dient te gaan met het aanwijzen van de vereiste middelen daartoe. In vogelvlucht gezien volgt nu een overzicht van de gedane en begrote in vesteringen, uitgezonderd die betref fende de woningbouw, gedurende de pe riode van eind 1950 tot op heden: Toren Kats f 3727,57, brandweerga rage Kortgene f 3491,verbetering diverse wegen f 81.000,verbetering Voorstraat Colijnsplaat f 13.220, straten nieuwbouw Kortgene f 10.580,-, haven Colijnsplaat f 98.944,57, reor ganisatie brandweer f 36.438,35, ge meentehuis f 101.235,school ^Co- lijnsplaat f 63.769,07, inrichting school Colijnsplaat f 10.000.school Kort gene f 212.400,inrichting school Kortgene f 31.000,muziektent Kats f 1000,vloer gymnastieklokaal Kats f 1048,94, havenbeschoeiing Kortgene f 7009,60, aankoop grond Kats f 1000,-, woning P. de Smit Kortgene f 4567,35, aankoop grond Kolenvereniging Co lijnsplaat f 1650,gymnastieklokaal Kortgene met inbegrip grond en inrich ting f 63.300,waterspoeling school Kats f 2100,voorzieningen bijzon dere school Colijnsplaat f 6660.To taal f 754.141,45. Van laatstgenoemd bedrag moet nog een som van f 433.671,46 worden uit gegeven. Het saldo bij de Bank voor Ne derlandse Gemeenten bedraagt circa f 165.000,Dit komt, omdat er ver schillende geldleningen zijn aangegaan, die in rekening-courant zijn gestort en die nog niet opgesoupeerd zijn. De fi- naniceringsbehoefte bedraagt dus nu f 433.671,46 f 165.000,— ,is een som van f 268.671,46. Dit bedrag kan nog worden verminderd met vergoeding rijk openbare lagere school te Colijns plaat f 13.230,93, verwachte opbrengst Ulo-school f 20.000,afbraak lagere school Kortgene f 8500,Totaal een bedrag van f 41.730,93. Er zou dus nog geleend moeten worden tot een bedrag van f 268.671,46 f 41.730,93 is f 226.940,53, of afgerond f 225.000.—. Uit de reserve en de gewone dienst wordt uiteindelijk een bedrag van f 755.000,(investeringen afgerond naar boven) f '200.000,— (geldlenin gen, die reeds zijn opgenomen, doch nog niet verbruikt) f '225.000,(nog te lenen, zie hierboven) is f 330.000,^ge- vonden. Met uw medewerking zijn er de laat ste tijd zeer verstrekkende besluiten genomen ,ein kunnen wij nu met een zekere vrijmoedigheid de toekomst te gemoet zien. Een woord van hulde moest hij brengen aan de secretaris en het personeel van de secretarie, die in het tegenwoordige lokaal onder hoog spanning gewerkt hebben om deze be groting sluitend te krijgen. Hierna verleent de voorzitter het woord aan de vergadering Het lid Welleman vroeg hierop of het salaris van f 900.van de wed. Kesteloo niet wat aan de lage kant is, en wees op 'de noodzakelijkheid de brandputten in goede conditie te houden; het lid Salomé informeerde naar de commissie voor de vaststelling van de straatnamen en vroeg of de jaarlijkse bijdrage aan de keuringsdienst een va riabele bijdrage was; het lid Klaassen wees op de zijns inziens hoge vergader- kosten en de hoge kosten van vervoer middelen en informeerde waarom de bijzondere kleuterscholen en de lagere landbouwschool niet op gelijke wijze worden gesubsidiëerd als de bijzondere school voor buitengewoon lager onder wijs. De voorzitter antwoordde de vragenstellers. De leden Van der Weele en Klaassen konden de subsidie ad f 15.per leer ling en per jaar aan de kleuterscholen niet goed vinden, het lid Van der Weele deed het voorstel om deze subsidie met f 5.per leerling te verhogen. Hij vond het jammer om zo een kleine ver hoging te kunnen vragen, hij had lie ver een verhoging tot f 25.— gevraagd. Bovendien wees hij B. en W. er op rjiat men van deze post geen sluitpost mag maken. Het lid Contant wees op de morele verplichting die de raad in deze heeft. Wethouder Bom bespreekt aan de hand van de overgelegde begrotingen de toestand van de scholen te Kortgene en te Colijnsplaat. Hij las enige posten uit de begroting van de school te Co lijnsplaat voor en noemde deze begro ting wel wat flatteus. De geraamde uit gaven zijn daarin overdreven voorge steld, terwijl de ontvangsten daarente gen te laag geraamd zijn. De voorzitter zeide er op te moeten wijzen, dat het schoolgeld te Colijns plaat verhoogd zou worden tot het peil te Kortgene, er dan geen tekort meer zou zijn. Het lid Breure merkte op dat de 2 begrotingen tegen elkaar uitgespeeld worden en kan dit niet goedvinden. De voorzitter zeide hierop, dat men in 1953 op de kleintjes moest letten, maar wilde graag, ook namens de beide wethouders, de verzekering geven om, indien de gelegenheid in 1953 zich voor zou doen, tot verhoging over te gaan. Toen daarop het lid Van der Weele 7ei, toch zijn voorstel tot de f 5.ver hoging te willen handhaven en het lid Breure dit voorstel mede ondersteunde, konden zij op de vraag van de voor zitter om de middelen daartoe aan te willen wijzen, geen antwoord geven. De voorzitter bracht de raad onder de aan dacht, dat, wanneer de raad geen mid delen aan kan wijzen, hij er niet voor kan instaan om bij aanneming van het gedane voorstel, dit uit te voeren. Het lid Van Oeveren is, evenals alle andere leden, een voorstander om tot verhoging van die subsidie te besluiten, maar zeide, dat het in dit geval een blijk van wantrouwen tegenover B. en W. zou betekenen. Het voorstel Van der Weele werd hierna teruggenomen en werd door allen genoegen genomen met de door de voor zitter namens B. en W. gedane belofte. Het lid Breure vond het een prach tige begroting, maar wilde toch geacht worden tegen te hebben gestemd wat de punten kermis, verzekeringen en sportvelden (Zondags in gebruik) be treft. Hierna werd z.h.s. de begroting als volgt vastgesteld: gewone dienst: in komsten en uitgaven f 498.012,,63; ka- pitaaldienst: inkomsten f 996.758,23, uitgaven f 1.296.031,,06, nadelig slot f 299.272,83. Z.h.s. werd het voorstel van B en W. tot vaststelling van de bedragen voor het jaarü 1953 ten aanzien van het openbaar gewoon lager-, voortge zet gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs aangenomen. De bedragen zijn resp. f 28.95, f 31.17 en f 4147 per leerling. Bij de rondvraag vroeg het lid Wel leman naar de beveiliging aan de dam van de nieuwe straat bij notaris Klop en vond het bovendien erg onbillijk voor de bewoners van die straat, dat zij aan de voorzijde van hun woningen siertuintjes of grasperkjes aan moeten leggen en daar geen groenten of iets dergelijks mochten verbouwen. Hij noem de dit een krasse maatregel voor men sen die daar ruim f 7.huur per week moeten betalen. Het lid Van Oeveren vroeg of de Oudedijk al of niet afge werkt was; het lid Korteknie vroeg wat er gedaan moest worden met de restanten grind op de fcatse haven. Het lid Klaassen deed zijn beklag over de gemeentewerkman te Colijnsplaat en het lid Contant vroeg, hoever men al was met de bouw van het nieuwe gemeente huis. Het lid Van Hee vroeg, hoe het met de grondaankoop van de familie Markusse uit Leiden stond en tenslotte wees het lid Breure op de naderende winter en vroeg of er in den vervolge weer des middags vergaderd kon wor den. De voorzitter antwoordde alle vra genstellers naar genoegen en sloot daarop deze vergadering met dank voor de beste harmonie waarin deze plaats vond. JHierna werden de raad nog enige vertrouwelijke mededelingen gedaan be treffende de plaats gehad hebbende on derhandelingen met de familie Markusse. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GELEL EXAMENS Te Utrecht slaagde voor het diploma „Coupeuse" mej. E. Leen- houts te Wissekerke. Zij werd opgeleid door mej. Wolse te Kort gene. Geref. Gem. Kamperland. Dinsdagavond 7 uur ds J. B. Bel van Krabbendijke. Geref. Gem. Kortgene. Hedenavond 7 uur ds Heer schap van Wageningen. Oud Geref. Kerk Colijnsplaat. Zondag a.s. 10. 2.30 en 6.30 uur ds B. Hennephof. Geref. Gem. Colijnsplaat. Zondag a.s. 10, 2 en 6 uur ds Heerschap van Wageningen. Vrijdag a.s. 7 uur ds H. van Gilst van Elspeet. De Heere verblijdde ons met de geboorte van een zoon Evert. L. Tange. S. M. Tange- Buijze Wissekerke, Kerkstraat A 78. 21 September 1952. Heden nam de Heere van onze zijde weg, onze geliefde vader, behuwd-, groot- en overgrootvader Steven de Looff (wedn. van C. de Moor), in de hoge ouderdom van ruim 94 jaar. Middelburg P. Brouwer- de Looff. F. Brouwer. Geersdijk A. de Looff. C. de Looff- v. d. Kreeke. n Geersdijk, 24 Sept. 1952. De begrafenis zal plaats B vinden Zaterdag 27 Sept. te B 12 uur. Heden behaagde het de Heere van onze zijde weg te nemen, onze innig geliefde en onvergetelijke groot-en over grootvader Steven de Looft, in de hoge ouderdom van 94 jaar. Kamperland S. A. de Looff. M. de Looff- Karreman. Bram. Geersdijk A. S. de Looff. P. C. de Looff- v. d. Moere. Corrie de Looff. Geersdijk, 24 Sept. 1952. De begrafenis zal plaats hebben Zaterdag 27 Sept. te 12 uur te Wissekerke. Mede namens wederzijdse ouders zeggen wij hartelijk dank voor de vele blijken van belang- steling voor en bij ons huwelijk ondervonden. P. M. Buijze. E. P. Buijze - de Bruijne. Kloetinge, Sept. 1952. Lewestraat 61. Namens wederzijdse ouders har telijk dank voor de vele blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. M. A. Munter. N. J. Munter- van Halst. Kamperland, Veerweg B 220. September 1952,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2