ZAG U REEDS onze keurcollectie kinderwagens, wandelwagens, stoelen, boxen, ledikantjes, wiegde- kens, kinderwagenkussens, enz. Het zijn stuk voor stuk kwaliteits producten met aantrekkelijke prijzen Komt u ook nog even zien L. Tange - Wissckcrkc Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" „WISS EN KERKE" te Kamperland te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 Dc rijkste mens is de spaarzame; De armste is de gierigaard. Chamfovt) Dat zit mij als verslaggever, eerlijk gezegd, een beetje dwars. Daar ik pas een week behoorlijk on gesteld ben geweest en nog niet bui tenkom, heb ik wethouder De Nooijer gevraagd zijn schrijven nader toe te willen lichten. Dat heeft hij direct willen doen. Ik heb hem toen verteld hoe door mij een raadsverslag gefabriceerd wordt. Dat ten gemeentehuize een grote, def tige tafel staat, waaromheen een aan bal deftige zetels, zoals b.v. op onder staand schetsje is aangegeven. Een eindje daar beneden een gam mel tafeltje, met een jpaar nog gam melere ijzeren tuinstoeltjes, waarop en waaraan het noodzakelijk kwaad: de pers, een plaatsje vindt. Het is dus te begrijpen, dat bij het verslaan van een vergadering de pers plaats van veel belang is, omdat een spreker, die men ziet spreken, mak kelijker te volgen is als de spreker die men op zijn rug ziet. Ik heb De Nooijer verteld er altijd een eer in te stellen mijn verslag zo eerlijk en waarheidsgetrouw mogelijk ïe doen zijn en mij te hoeden voor ei-' gen op- of aanmerkingen, ja, dat ik in mijn verslagen steeds terdege er voor waak, geen eigen mening weer te geven. Na deze lange inleiding vroeg ik de wethouder eindelijk waarin de vaag heid en eenzijdigheid van mijn verslag zat. Tot mijn verwondering noemde hij toen op, dat ik geen concrete antwoor den aan de vragenstellers gaf. Mijn verweer was, dat dat de taak van B. en W. was en dat ik maar heb op te sóhrijven wat er gezegd wordt. Ik had ook de antwoorden van B. en W. niet goed weergegeven. Het antwoord van architect 't Hooft had ik gewoonweg genegeerd, volgens de wethouder. Mijn berichtgeving was ook te beknopt (I) Ik stond er paf van. 'k Heb de wet houder nog verteld dat ik bedoelde brief van die architect gaarne in mijn blad had afgedrukt, maar dat drie, vier paar linkse en rechtse handen angstvallig die brief voor mij gesloten hielden, wat m.i. verkeerd was. De wethouder geloofde dit nu ook wel. Tenslotte kwam voor mij het kardi nale punt ter sprake: „op sommige plaatsen bezijden de waarheid". Vol gens Van Dale betekent bezijden de waarheid een verzachte uitdrukking voor: niet waar. Met deze uitdrukking van de wethouder was ik het vanzelf sprekend niet eens en vroeg hem te be wijzen waar mijn bericht op leugens berustte. Hij noemde toen enige passa ges, door Van Halst gesproken. Deze zouden niet kloppen met meergenoem de brief. De wethouder heb ik er op gewezen dat deze gedeelten door Van Halst gezegd zijn en door mij zo weer gegeven en dat deze woorden nooit op mijn rekening gesteld kunnen worden. Als voorbeeld noemde ik hem: stel, dat Van Halst in de raad een zeker per soon als aap aanduidt en ik vermeld dit in mijn verslag, dan is dat in het geheel geen bewijs, dat ook ik die per soon als een aap aanzie of dat ik aan sprakelijk ben voor die minder fraaie aanduiding. De wethouder vertelde mij ook, dat Zuijdweg in het geheel die woorden niet gezegd had die ik hem in het verslag heb laten zeggen. Aan de hand van mijn aantekeningen heb ik hem duidelijk gemaakt, dat Zuijd weg wel degelijk die woorden gespro ken had. Wethouder De Nooijer ge loofde er nog niets van, hij had steeds naast Zuijdweg gezeten, en niets ge hoord. (Later op de avond heb ik Zuijdweg telefonisch naar een en an der gevraagd en hij bevestigde zijn woorden gaarne). Wij zijn zo ongeveer een uur bezig geweest, toen vond de wethouder het zeker welletjes, hij stond tenminste op en bij het afscheidnemen lanceerde hij nog met een stalen gezicht: en toch geloof ik, niet ver mis te zijn met mijn bewering dat uw bericht bezijden de waarheid is. Tableau! I Doet daar nu maar eens wat tegen. Maar met dit alles snap ik 's heren De Nooijer's motieven totaal niet meer. Hij heeft; mij, ten onrechte, ver weten een onjuiste en eenzijdige be richtgeving. Met welk doel? Hij ver dedigt het beleid van B. en W. in mijn blad, hoewel de raadsvergadering daar voor de aangewezen plaats is. Welk doel beoogt hij daarmee? Je laat, na zo een onderhoud, je ge dachten nog wel eens rustig over een en ander gaan. Misschien ten onrechte, maar ik ben tot de volgende conclusie gekomen: 1953 komt reeds in zicht en daarmede de nieuwe verkiezingen. Wethouder De Nooijer heeft voor zich zekere on stabiliteit in zijn zetel waargenomen en wil nu reeds, langs deze ongebrui kelijke weg, daarin een versteviging aanbrengen. Het zij hem gegund. RECTIFICATIE. Naar 'aanleiding van het artikel „Waarschuwing", voorkomende in het Noord-Bevelands Nieuws- en Adver tentieblad van 23 Aug. j.l. wordt als nog met nadruk verklaard, dat met de persoon die daarin werd gesignaleerd niet werd bedoeld de heer A. C. de Waart Jr, adj.-inspecteur der N.V. Verzekeringsbank Moira te Utrecht. RAADSVERGADERING KORTGENE Onder voorzitterschap van burge meester Schuit kwam de raad der ge meente Kortgene Dinsdag 19 Augustus j.l. voltallig bijeen. De voorzitter deelt naar aanleiding van het daaromtrent in de vorige vergadering beslotene mede, dat bur gemeester en wethouders met de fir ma Eisbouts te Asten accoord hebben bereikt in zake de levering van een klok in de toren en uurwerken in het nieuwe gemeentehuis, daarbij is een besparing van plm. f 650.ver kregen, zonder dat wijziging behoef de te worden gebracht in de oor spronkelijke uitvoering. De voorzitter drukt hierna mede namens B. en W. zijn spijt uit, dat het na breedvoerige, en langdurige be sprekingen met de heer en mevrouw Markusse te Leiden, respectievelijk toe ziende curator en curatrice over mej. J. M. Danckaerts tot heden niet is mogen gelukken de benodigde grond van mej. Danckaerts, gelagen in het uitbreidingsplan, onderdeel Kortgene op de z.g. „Pompweide" ten bate van de stichting van een 9-klassige O.L.- U.L.O.-school aan te kopen. Maandenlang heeft het gemeentebe stuur, aldus de voorzitter, op de bres gestaan voor de stichting van een nieu we o.l.-school te Kortgene. Voor de volledige steun van de raad terzake zijn B. en W. dan ook zeer erkentelijk. Wij zijn blij, aldus de voorzitter, dat voor deze scholenbouw alle vereiste goedkeuringen werden verkregen, dat zelfs de bouw door middel van een vaste geldlening kon worden gefinan cierd, doch nu wordt ons de bouw onmogelijk gemaakt, omdat de familie Markusse de grond niet tegen de vast gestelde prijs wenst te verkopen. Wanneer op korte termijn over de grond kan worden beschikt, dan kan aanbesteding reeds in de eerste helft van September a.s. plaatsvinden. Ten verzoeke van de heer en mevr. Markusse is de waarde van de gron den benevens de aan de huidige pach ter te betalen vergoeding geschat door de Centrale Commissie voor Onteige ningsvergoedingen te Rotterdam. Het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken te Middelburg zal dan ook zeer zeker met deze geschatte waarde en pachtsvergoeding accoord kunnen gaan. Het is wel zeer erg, dat door de hou ding van de curatrice en de toeziende curator het scholenplan geheel in het gedrang komt, want zij konden zich tot heden niet met de terzake door ge noemde Commissie geschatte verkoop 6. COOMANS voot let et It&otL waarde der gronden nog met plm. 10 pet te verhogen, zijnde de gefixeerde kosten, welke door de gemeente zullen moeten worden betaald, wanneer de raad onverhoopt tot onteigening zou moeten besluiten. De voorzitter is er van over tuigd, dat B. en W. aldus in de geest van de raad hebben gehandeld. B. en W. willen ook nu nog trachten tot een vergelijk te komen. Wanneer het een persoonlijk belang betrof, zouden de onderhandelingen al reeds zijn afgebroken, maar nu staat het gemeentebelang op het spel, i.e. het belang van 325 schoolkinderen (leerlin gen van de o.l.-school, de u.l o.-school en de Chr. Bewaarschool). Er zijn im mers onderhandelingen gaande, dat bij de bouw van een nieuwe o.l.-u.l o.- school de huidige u.l.o.-school zal wor den verkocht aan de kerkeraad der N. H. Kerk te Kortgene voor inrichting als Chr. Kleuterschool. B. en W. zijn van mening dat er toch grenzen zijn. De ouders der leer lingen hebben spontaan ook hun mede werking verleend om, zover dit in hun vermogen lag, het scholenbouwplan te helpen verwezenlijken. Dit doet ons leed, aldus de voorzitter, wanneer we, ondanks de medewerking van velen, thans niet zouden slagen. Moet het tot onteigening komen, dan kan men vei lig aannemen, dat de scholenbouw minstens tot 1954 van de baan is. En hoe zal de situatie dan liggen? vraagt spreker zich af. Spreker zegt nogmaals dat het hen allen ten zeerste spijt, maar desal niettemin hebben B. en W. nog een kleine hoop. De heer Van Hee meent uit de toe lichting van de voorzitter te mogen opmerken dat B. en W. reeds 10 pet boven de door de Centrale Commissie voor Onteigeningsvergoedingen geschat te verkoopwaarde zijn gegaan. Wat staat er nu nog in de weg? Op zijn vraag of de familie Markusse een vraagprijs heeft genoemd, antwoordt de voorzitter ontkennend. Het is de voorzitter ook niet dui delijk waarom zij nog steeds een afwij zende houding aannemen. De heer Valk, directeur van de Centrale Dienst Bevelanden is namens B. en W. tweemaal naar de familie Markusse te Leiden voor het voeren van onderhandelingen geweest. Toen de heer Markusse kortgeleden te Kortgene vertoefde gaf hij goede hoop, dat een vergelijk zou kunnen wórden getroffen. Het laatste aanbod van het gemeen tebestuur is dus de door de Centrale Commissie voor Onteiginingsvergoe- dingen geschatte verkoopwaarde ver hoogd met vorengenoemde 10 pet, be nevens de door deze commissie geschat te pachtersvergoeding. De heer Salomé vraagt de voorzitter hoe hij thans de familie Markusse nog denkt te kunnen benaderen, waarop de voorzitter antwoordt, dat hij met de wethouders nog wel naar Leiden wil gaan. De voorzitter wenst hier nogmaals te onderstrepen dat het hier een ge meenschapsbelang betreft. Op een vraag van de heer Van Hee of bedoelde 10 pet bij onteigening toch vervalt, antwoordt de voorzitter be vestigend. Op een vraag van de heer Salomé deelt de voorzitter mede, dat het bod van het gemeentebestuur thans luidt: f 0.575 per m2 voor de grond, ver hoogd met de vorenbedoelde 10 pet en daarenboven een pachtersvergoeding, welke neerkomt op f 0.28 per m2. De heer Van der Weele zegt alles te willen proberen teneinde alsnog tot een vergelijk te komen. De voorzitter merkt nog op, dat bij het huidige aanbod de uitgifteprijs van de grond op f 6.per m2 komt, aangezien in deze prijs de kosten van het bouwrijpmaken, waaronder worden verstaan: de kosten van straataanleg, riolering, verlichting enz. dienen te worden verdisconteerd. Wethouder Maas wijst er op, dat het gemeentebestuur te maken heeft met het Prijzenbureau en met Gedeputeer de Staten en beide instanties zullen zich zijns inziens richten naar de door de Centrale Commissie voor Onteige ningsvergoedingen te Rotterdam uitge brachte rapporten. Spreker merkt op, dat het bij de fa milie Markusse voornamelijk zit in de door de Centrale Commissie voornoemd gecalculeerde waardevermindering der gronden. Hiervoor is een bedrag van f 2500.opgenomen. Dit bedrag wordt door de familie Markusse te laag gevonden. De voorzitter zegt tenslotte dat B. en W. op korte termijn een beslissing van de familie Markusse wensen te verkrijgen, waarbij door hen (B. en W.) zo ver mogelijk zal worden gegaan. Wanneer dit niet gelukt vraagt hij de raad B. en W. te willen machtigen alle stappen te ondernemen, welke tot onteigening der benodigde gronden dienen te leiden. Met algemene stemmen wordt hier toe besloten. Op voorstel van B. en W; wordt vervolgens besloten: a. Aan C. de Regt Jzn te Colijns- plaat tot wederopzeggens vergunning te verlenen voor de bouw van een transportband op het haventerrein al daar Voor het ingebruiknemen van de daarvoor benodigde stukjes grond op het haventerrein wordt de door De Regt jaarlijks te betalen vergoeding vastgesteld op f 100. b. Toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling betreffende de behandeling van gemeentelijke perso neelsaangelegenheden. c. Ten bate van de Chr. Kleuter school te Colijnsplaat, uitgaande van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk al daar een erfdienstbaarheid te vesti gen betreffende het mogen aanbren gen van vensters in de muur aan de westzijde van genoemde school. d. I. Een door de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulp betoon te Kortgene vastgestelde 1ste wijziging van de begroting dier in stelling voor het dienstjaar 1952 goed te keuren. d. II. de 4de wijziging gewone-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 6