NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Beperking van Polio Steeds meer kopers M Abr. Buijze Kamperland No. 2593Zaterdag 23 Augustus 195255e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's profiteren Tan onze Puntzakaanbiedingen En geen wonder, kijk eens hier DE KINDER VIJAND 250 gr. heerlijke speculaas f 0.43 250 gr. vermicelli f 0.23 100 gr. langevingers 1 pakje choc, pudding 1 pakje vanille vla van 80 voor f 0.69 250 gr. kattetongen voor f 0.52 Heren rokers. Wilt u prettig ko pen, koopt dan uw rookartike len in de zaak met de grootste sortering. Koopt dus bij H. Ritter Practische wenken voor de ouders in deze tijd van kinderverlamming door dr P. Europese eenheidsbewegingen zijn in de praktijk niet zo gemakkelijk als zij er op papier uitzien. De zogenaamde europese integratie heeft al heel wat voeten in de aarde gehad, maar met de europese militaire verdediging gaat het op het ogenblik ook niet van een leien dakje. Generaal Ridgeway, die de atlantische verdediging in handen heeft, zegt: de mensen moeten twee jaar dienen anders komt er niets van terecht, maar er is weerstand tegen die termijn bij verschillende mogendheden. België, dat zich terstond aan de twee jaar heeft gehouden, heeft daar door moeilijkheden gekregen met zijn dienstplichtigen. Er was een ernstige muiterij, die door stakingen werd on dersteund. Ons buurland wil blijkbaar zijn verplichtingen ten aanzien van de internationale legerorganisatie vervul len en de netelige toestand, waarin het 'zich ten aanzien van zijn bevolking be vindt, bezweren door de andere landen tot een langere diensttijd te binden, hetgeen de regering het beroep in U kunt rustig thuis passen Dat is het grote voordeel van onze grote sortering WERKKLEDING. Dus niet te klein of te groot maar de juiste maat. W* Dingemanse Colijnspl» handen zou geven op een billijke, ge lijkvormige regeling van de dienstplicht. Maar op \de te Parijs gehouden confe rentie werd de uniforme regeling van de diensttijd voor alle landen verwor pen. Frankrijk, Luxemburg, Italië en Nederland weigerden tot verlenging van de diensttijd over te gaan. -o- Er zijn belangrijke argumenten om de houding van de tegenstrevende lan den te billijken. De oude vraag rijst wederom, of het gewettigd is, de be wapening zodanig op te voeren, dat Europa er aan bezwijkt Economisch zijn de militaire uitga ven nauwelijks te dragen. Gij vindt ze terug op uw belastingbiljet. Zullen wij ons nu ook nog een gemis van man kracht moeten getroosten, die voor de werken des vredes moet worden in gezet en de toekomst van onze jonge meüsen, die reeds zware offers hebben gebracht voor de indonesische expe dities, gaan belemmeren, door hen lan ger dan strikt nodig is, te onttrekken aan, hun beroep en bedrijf en aan hun studie? Er komt bij, dat aan! onze jonge mi- liciëns de ingewikkelde, militair-tech nische motivering van de lange dienst tijd niet wordt duidelijk gemaakt. Dat men zijn diensten moet geven aan het vaderland is een begrijpelijke eis, maar wat vat eeq jonge man; die in dienst treedt van de moeilijke structuur ener europese verdediging? Het „Utrechts Nieuwsblad" maakte daarover een op-i merkingT;die wij volkomen onderschrij ven. Dezer dagen is een nieuwe bewerking verschenen van het nummer „Ter zee, te land en in de lücht" en van „Ne derlands Veiligheid", uitgaven van de drie militaire voorlichtingsdiensten. Zij zijn bestemd om te worden verstrekt aan de jonge lieden, die in de komende twaalf maanden voor de militaire dienst zullen worden gekeurd. Wij missen daarin de voorlichting waarover het belgisch beleid struikelde, het antwoord op de vraag: „Waarom moet men 20 maanden voor eerste oefening opko- men?',' De franse afgevaardigde ter parijse conferentie heeft een kwestie aan de orde gesteld, die in het bestek der eu ropese bewapening van belang is. Hij deed uitkomen, dat nu de amerikaanse defensie-opdrachten aan de franse in dustrie verminderen, er geen sprake van kan zijn dat Frankrijk zijn dienst plichtigen langer dan 18 maanden on der de wapenen houdt. De gedachte welke hierachter ligt, geldt voor alle landen, die in de europese legerorga nisatie betrokken zijn. Amerika heeft een groot belang bij de europese defensie. Het gaat niet aan, dat het zijn bijna onvervulbare eisen stelt, zonder economische com pensatie in de vorm van opdrachten aan de europese landen. De ontzettende economische verbloeding waaraan zij lijden door de ten top gedreven bewa pening moet ergens worden opgevangen. -o- In ieder geval zullen de europese landen, zal ook Nederland, de weg De kinderverlamming grijpt dit jaar wel zeer krachtig om zich heen. Van week tot week is het aantal nieuwe gevallen, waarvan aangifte wordt ge daan, nog steeds stijgende. Deze zeer gevreesde kinderziekte, die vooral in de zomermaanden pleegt voor te komen, begon dit jaar in A- pril de kop al op te steken. In de maand Juni werden reeds 180 nieuwe gevallen geregistreerd en alleen in de week van 27 Juli tot en met 2 Augus tus werden 134 nieuwe patiënten aan gegeven. De hier gegeven cijfers moeten er voor dienen om duidelijk te[ maken, dat het thans bittere ernst is met de poliomyelitis. Andere getallen hoe interessant die ook mogen zijn la ten wij achterwege, om direct over te kunnen gaan tot de bespreking van de maatregelen, die men kan treffen om zijn kinderen zo goed mogelijk tegen polio te beschermen. Om te beginnen dient men in een tijd dat er kinderverlamming heerst, de gewone hollandse zindelijkheid in hoge ere te houden. Zindelijkheid op het lichaam, op de voedingsmiddelen en op ,de woon- en slaapvertrekken. Daarnaast dient men de volgende bij zondere voorzorgen in acht te nemen: le Vermijden van overmatige in spanning. Dat wil niet zeggen, dat alle jonge mensen! nu alleen nog maar in 250 gram koekjes 50 gram choc, toffee's 50 gram vanille toffee's 50 gram amand. bonen samen 90 ct 150 gram citr. en sinaasschijfjes 29 ct 125 gram kindersnoep 25 ct W. Dingemanse Colijnspl. moeten kiezen, die hun volkskracht het minst bezwaart. De oplossing van het vraagstuk der verzwakking van ,dedivisies door de te korte oefenings- tijd schijnt te liggen in een partiële vervanging van miliciëns door beroeps- personeel. Deze oplossing lijkt ons re delijk. Beroepspersoneel wijdt vrijwil lig zijn krachten aau het militaire be drijf. Het geeft de grootste waarborg voor het ontstaan van een deskundige, parate weermacht. En het ontlast een gedeelte van onze beproefde jeugd, voor welke de militaire dienst een zwa re belemmering is in haar carrière. De nederlandse beroepsmilitair is uitne mend. Korea heeft het wederom be lwezen. De defensie-verplichtingen plaatsen ieder land ook het onze voor 'een dilemma. De houding van het oos ten blijft een bestendige bedreiging. Het geeft zich niet bloot en waakzaamheid blijft geboden. Maar aan de andere kant mogen wij nooit uit het oog ver liezen, dat de geheimzinnige politiek die door het oosten gevoerd wordt kan behoren tot een systeem van verzwak king en ondermijning van de economi sche welstand en sociale vrede in het westen, zonder dat het zijn aanval pleegt op de wijze die velen vrezen. De opstanden en stakingen in België zijn een vermaan tegen een ten top gedreven bewapening. luie stoelen boeken mogen lezen. Wan neer men echter weet, dat overmatige inspanning, ongewenst is, zal men de kinderen niet laten deelnemen aan wedstrijden, zal men geen grote fiets tochten op touw zetten, zal men aller lei wilde spelletjes (kinderen weten nu eenmaal niet van ophouden) weer eens een einde doen nemen. 2e Vermijden van (plotselinge) grote afkoeling. Dat houdt o.a. in, dat men kinderen van 013 jaar bij koud weer piet in al te luchtige kleding buiten laat zijn. Ook wandelingen en trek tochten in slagregens veroorzaken grote afkoeling, evenals het lang in het wa ter blijven bij het zwemmen. 3e Vermijden van samenscholingen. Men late de kinderen niet zonder nood haak daar verblijven waar veel mensen dicht op elkander gepakt zijn. Hierbij dient men te denken aan overvulde zwembaden-1 speelplaatsen, kindervoor stellingen. optochten en andere mas sale bijeenkomsten. 100 gram Wafeltjes 100 gram fijne koekjes 100 gram anijspepermunt 100 gram ijsbonbons voor 89 cent Deze week op alle dames-, kinder en herensokken 20% KORTING L. DE WAAL colijnspl.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1