11.L.0. AGENDO BURGERLIJKE STAND zijn uit voorraad leverbaar. BOEKHANDEL MARKUSSE WISSEKERKE Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K1199)-228 f ïêJiï Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 iW Postrek. 365567 Niet hebben doet veel sparen (Middel Neerlands lied) lopen. In werkelijkheid dus niet? Het is dus niét eerlijk geweest, is zijn me-} ning. Een langdurige discussie over vrijwel dezelfde vragen en opmerkingen volgt hierop nog, waarin Van Halst en De Smit domineren en waarin Dingemanse nog vraagt wat de inhoud van de Alge mene Voorschriften is. Nadat hem dit uitgelegd is, vindt De Smit dat deze van toepassing zijn op een openbare aanbesteding. Thans is het een onder handse opdracht geworden. Het lid J. M. Filius vroeg of de ei genlijke grief van deze zaak is, dat Slotemajen Van Hee niet meer de min ste kans gekregen hebben, waarop De Smit antwoordde: dat de hele zaak draait om het punt: waren de onder handelingen met die heren afgelopen. Wethouder De Nooijer meende hierop een nadere uitleg over de houding van de architect te moeten geven, maar deed dit met zo een zachte stem, dat dit door ons niet goed te verstaan was. Tenslotte vroeg De Smit de voorzit ter nog of het waar is,' dat fSlotema met een prijs van f 37000.bij hem gekomen was en dat hij toen zeide, dat het zo wel gaan zou. De voorzitter zeide dat dit absoluut niet waar was. Hij stelde voor dit de bat tesluiten,1 hij had nu alle inlich- COOMANS vo&t het&t Ito tingen (verstrekt. Namens B. en W. zal de heer Slotema bericht gegeven wor den ter bevoegder plaatse opheldering over deze zaak te vragen. Hierna zei de voorzitter een woord van dank aan alle, niet met name te te noemen, medewerkers aan het t.b.c.- bevolkingsonderzoek en deed tevens de mededeling dat het nieuwe sportveld ingezaaid en keurig in orde gebracht was.' Het voorstel van B. en W. om toe te treden tot de Stichting Borgstellings fonds, werd na enige bespreking, met de stem van Bustraan tegen, aangeno men, onder de door Zuijdweg gestelde voorwaarde dat de gemeente niet aan sprakelijk voor mogelijke tekorten ge steld kan worden. Bij de behandeling van het voorstel om het nieuwe,1 uniforme, contract voor straatverlichting met de N.V. P.Z.E.M. aan te gaan, vroeg Bustraan of de uni forme regeling ook de lampensterkte betrof, waarop de voorzitter antwoord de,1 dat dit zo niet was. Grotere licht sterkte der lampen hoger tarief. Z.h.sï werd bedoeld voorstel aangenomen. Hierna kwam aan de orde het verzoek van de Chr. Kleuterschool te Wisseker-! ke om verhoging van haar subsidie. Het voorstel van B. en W. is om dit te bren gen op f 20.per jaar per leerling van 4 jaar en ouder en onder zekere voorwaarden, zoals overlegging reke ning en verantwoording,' alsmede een te sluiten verzekering voor het hoofd van bedoelde school. Zuijdweg wijst er op dat bij aanne ming van dit voorstel, zodanig verzoek ook te wachten is van Geersdijk en Kamperland. 'Hij prees het voorstel van B. en W., maar zag liever een subsidie van f 25.per leerling, dan is er voor de diverse verenigingen misschien een kans om met een sluitende begroting te werken. Dingemanse was het met vo rige spreker geheel eens. Bustraan is B. en W. dankbaar voor hun voorstel,1 en noemde dit een stap in de goede richting Hij steunde ook het voorstel van Zuijdweg en meende dat f 25. nog werkelijk aan de lage kant was. De voorzitter zeide nog nergens een hoger bedrag gezien te hebben, waarop Bustraan antwoofdde dat hij een gemeen-, te kende die f 125.per leerling gaf. Van Halst deed het plezier, thans zo een geluid te horen. Verleden jaar had hij nog zo moeten vechten om een sub sidie van f 500.te krijgen en thans wordt dit bedrag,' zonder woorden, op boven de f 1000.gebracht. Wet-! houder Hoveijn gaf hierop ten antwoord, dat B. en Wieerst de contributies op peil gebracht wilden zien, waarop Van Halst antwoordde, dat die yoor velen reeds op en boven peil waren. B. en W. doen thans de raad het voorstel om de subsidie te brengen op f 25.—.' Bustraan vond de bepalingen betref fende de onderwijzeres, zeer vergaande.' Als gemeentebestuur gaan wij nu een vereniging verplichten een verzekering te sluiten. Hij vond dat dit buiten de bevoegdheid van de raad lag. Een gift is een gift zeide hij. De voorzitter antwoordde hem^ dat de schoolvereniging verplicht is voor haar onderwijzeres te zorgen. Wanneer die vereniging aan de gemeente om sub sidie vraagt, is het toch de normale gang van zaken,' dat daarbij dan door de gemeente zekere voorwaarden ge steld worden. Noordhoek vroeg nog of de school verenigingen te Kamperland en Geers dijk eventueel ook voor deze subsidie in aanmerking kunnen koj&en. De voor zitter bevestigde dit volmondig. Bij algemeen besluit wordt de sub sidie voor de kleuters van Wissekerke, Kamperland en Geersdijk gebracht op f 25.per jaar per leerling van 4 jaar. Het lid Markusse stemde tegen. Bustraan was voorstander, maar was tegen de verzekerings-bepaling. Het verzoek van de Chr. Bewaarschool te Geersdijk om toewijzing van een les lokaal en een speelplaats werd z.h.s. toegestaan. Zij zal nu de beschikking krijgen over het voormalig distributie lokaal en een door de gemeente aan te leggen speelterrein op de z.g.n. dorps- vaete. De benoeming van enige leden in de vacatures van de commissiën tot we ring van schoolverzuim te Wissekerke, en Geersdijk verliep in een vlot tempo. Hierna kwam aan de orde het voor stel om te beslissen over de bestemming van het schoolgebouw te Kamperland, als dit door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente aldaar, verlaten is. De voorzitter deelde mede, dat er 2 gegadigden voor dit gebouw zijn, n.J. de Stichting Verenigingsgebouw en de scri ba van de Geref. Gemeente, de heer Bustraan. Hij vond dat deze beslissing 'niet zo eenvoudig was. In B. en W. was er reeds overvloedig over gesproken en daarom wilden zij nu ook het oordeel van de raad horen. Het voorstel van B. en W. is, om het gebouw aan de Stichting Verenigingsgebouw te ver kopen voor de door haar voorgestelde symbolische som van f 1.en onder enige bindende bepalingen, die door de vereniging zelf reeds voorgesteld wa ren. Van Halst vond dat dit voorstel voor elk wat wils biedt, Zondags gelegenheid voor godsdienstoefeningen en boven dien een onderdak voor de kleuter school. De voorzitter bracht nog naar voren, dat bij aankoop door de Geref. Ge meente, het gebouw enkel beschikbaar zou zijn voor de kerk en voor het kleuteronderwijs. Dingemanse voelt het goed aan dat de Geref. Gemeente verlangt naar een eigen gebouw. Krijgt bedoelde Kerk dat 'gebouw, dan kan een grote groep van de bevolking er geen gebruik van ma ken. Wanneer er kerk gehouden moet worden in een bekrompen ruimte, dan is hij tegen het voorstel van B. en W., gebeurd dat niet, en krijgt de Geref. Gemeente de grote ruimte (wat hij graag gelooft), dan is hij voor het voorstel van B. en W. Noordhoek kan niet onder woorden brengen hoe graag de Stichting met de Geref. Gemeente zou willen samen werken. Wanneer de Stichting de be schikking over dat gebouw zou verkrij gen dan is dat niet voor 95, maar voor ,100 procent van de bevolking. Wan neer de Geref. Gemeente het gebouw ^zou verkrijgen, dan sluiten zij de ver- lenigingen buiten. De Smit vroeg of de Geref. Gemeente gebruik zal maken van het verenigings gebouw, waarop Bustraan antwoordde dat die Gemeente sedert 1935 steeds heeft ingewoond en dat zij thans geen behoefte aan inwoning heeft, boven dien, 't zint ons niet en 't lust ons ook niet. Dankbaar zijn wij voor het kleine gemeentegebouw, dat wij voor f 20. per jaar mogen gebruiken.' Bustraan wees er op, dat zij als eerste gegadigde reeds op 15 April van dit jaar een Verzoek indienden. Het is hun niet te doen om het voor een koopje te krij gen. Hij betwistte dat bij de Stichting alle groepen vertegenwoordigd waren en noemde het minderwaardig, dat de Geref. Gemeente als een zeer kleine groep aangeduid werd. De gemeente mag de Kerk niet ondergeschikt maken aan het culturele leven meende hij. Noord hoek zeide hierop, dat door de Stich ting niemand uitgeschakeld zou wor den. In alle gemoede vroeg hij Bustraan, waarom 'kan het in de ene plaats wel, en in de andere plaats niet, samen in een gebouw. Als voorbeeld noemde hij Klazinaveen. Volgens zijn zeggen was daar een ieder geholpen, zowel van ul tra links als van ultra rechts. De Stich ting wil gaarne samenwerken. Volgens Bustraan wordt nu alles wel prachtig voorgesteld, maar de huur prijs voor hen zou toch f 16.per week moeten zijn. Van Halst drong aan tot nader over leg tussen beide gegadigden, zij komen dan misschien tot een oplossing. De voorzitter opperde hierop zijn persoonlijke .mening: er zijn twee gega digden, de Geref. Gemeente wil het ge bouw kopen, de Stichting Verenigings gebouw wil het symbolisch kopen voon f 1.Wat zullen wij nu doen: schen ken of verkopen? Volgens De Smit was symbolisch ver kopen niet best doenlijk, tenzij bij een ongedachte niet-levensvatbaarheid van de Stichting haar gebouw weer aan de gemeente zou komen te vervallen. Noordhoek vond dit denkbeeld niet zo een bezwaar. Het gebouw wordt toch gegeven aan honderd procent van de bevolking. Zuijdweg kan zich volkomen met het voorstel van B. en W. verenigen. Wat het zwaarst weegt, moet ook het zwaarst wegen. Wanneer de Stichting het gebouw verkrijgt, is er een kans van samengaan van alle partijen. Wan neer de Geref. Gemeente het gebouw verkrijgt, is er die kans niet. Volgens J. M. Filius bevordert het cultureleleven indirect ook het geeste lijk leven. Wij behoeven ons niet blind te staren op de koopsom, het gebouw komt de gehele bevolking ,ten goede. En de Geref. Gemeente wordt in gene dele uitgesloten, hun kerkdiensten kun nen op dezelfde condities voortgang vinden. Hierna stelde de voorzitter voor het 'voorstel van B. en W. in stemming te nemen.1 Noordhoek zou gaarne zien dat jde voorzitter persoonlijk aan Bustraan zou vragen deze keer niet tegen te stem men, het voorstel van B. en W. zou dan >met algemene stemmen zijn aange nomen.; Bustraan bracht nog naar voren dat de Geref. Gemeente het eerst een ver-, zoek had ingediend en dat de algemene regel is, dat eerst met deze verzoeker wordt afgehandeld, vóór men met een anderbegint. Hierna werd met één stem tegen (Bustraan) het voorstel van B. en W. aangenomen. Een administratieve wijziging van de begroting 1951 van het Burgerlijk Armbestuur werd z.h.s. goedgekeurd. Z.h.s. werd aan de Gulf Oil (Neder land) N.V. vergunning verleend om een ondergrondse benzinetank met aftapin richting aan te brengen vóór de garage en woning van I. M. de Moor. De rekening 1950 van de gemeente werd voorlopig vastgesteld, voor wat de gewone dienst betreft op een ont vang van f 277.292,11, een uitgaaf van f 268.103,57 en een batig slot van f 9.188,54; de kapitaaldienst met een inkomen van f 302.072,82, uitgaven van f 415.922,20 en een' nadelig slot van f 113.849,38. De voorzitter deed hierna medede ling dat de gemeente hog een bedrag van f 12.175,was toegewezen uit de lening voor de woüingbohw. Z.h.s. werd besloten dit bedrag, onder zekere voor waarden, te aanvaarden. Met de ruim f 9.000,uit het voorkeursgeld vormt het nu een bedrag waarmede wat te bouwen is. Bij de rondvraag informeert Vai^ Halst of de Rijksgoedkeuring al ver kregen is voor de nieuwe woningen. De voorzitter moest ontkennend antwoor den, maar kon tevens mededelen, dat Wissekerke spoedig aan de beurt zou zijn. Noordhoek vroeg of er al een be spreking geweest is met de Geersdijk- polder over de nieuwe teer weg. Volgens de voorzitter had de polder nog niets van zich laten horen. Waar we vermoedelijk in de 'naaste toekomst toch nog verstoken zullen blijven van leidingwater, achtte Noord hoek het in aller belang dat aan de duinrand te Kamperland een Northon- pomp geslagen werd, teneinde belang hebbenden van duinwater te kunnen voorzien. De voorzitter deelde hierop mede van de Waterleiding Maatschappij enige tijd geleden bericht 'te hebben gekregen, op te geven hoeveel geld de gemeente aan die Maatschappij kan verstrekken en hoeveel water er ver moedelijk afgenomen zou worden. Hierna sloot de voorzitter de verga dering, die een uitstekend verloop heeft gehad, niettegenstaande er zware stof in verwerkt is. Wissekerke Geboren: Wilhelmina, d.v. M. J Bus traan en P. A. Bouwense. 8 Juli. Hen drik Jan, z.v. M. A. Poortvliet en G. PJ Imanse. 13 Juli. Hendrik Johannes, z. v. P. G. Haze en J. A. Rijnhout. Jan Johannes, z.v. J. Karreman en G. Din-! gemanse. 14 Juli. Cornelia JacobaTheo- jdora,' d.v. H. L Boonstra en J. M. Schoemaker. 18 Juli. Willem,1 z.v. M. L. de Vos en H. I. de Jong. 26 Juli. Arie Cornelis Gerardus, z.v. A. G. Ouds-! hoorn en G. Streefkerk. Ondertrouwd: 3 Juli. Adriaan Steven $de Looff, 24 jr en Pieternella Catha-! liria van der Moere, 22 jr. 11 Juli. Cor-, nelis Johannes van Keulen, 24 jr te Wolf aartsdijk en Geertruida Wilhel-! inina de Smit,' 20 jr. Cornelis Willem v5jwemer, 25 jr en Johanna Maatje Ver-! sluis,' 24 jr. 17 Juli. Marinus Pieter Goudswaard,1 26 jr en Elisabeth Pie- Jternella Heijstek,' 23 jr. 25 Juli. Izaak Versluis,' 27 jr en Janna Cornelia Jille,' 19 jr. Getrouwd: 1 Juli.' Brugt Diepeveen,' 27 jr en Maria Sara Buijze,' 28 jr. 9

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 2