NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD No. 2587 Zaterdag 12 Juli 1952 55e Jaargang DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No. 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's DRIE WISSEKERKE Buijze sinds 1851, voor al uw levensmiddelen. ABR. BUIJZE - KAMPERLAND EEUWEN Toen j.l. Donderdag 3 Juli een zware regenbui op Wissekerke neerplensde, werd het werk van vele avonden, gewijd aan het maken van erepoorten en versierin gen, in enige minuten tijds ontoonbaar gemaakt. Beschilderde cartonnen muren en poortopschriften verloren hun strak heid en dreigden door de straffe wind vernietigd te worden. Edoch, Vrijdag, de eigelijke feestdag, deden zon en wind veel van het verregende nog een dragelijk aan zien verkrijgen. Zeker, er was wel het een en ander kapot, maar over het geheel genomen, viel de schade toch nog al mede. Toen dan ook 's morgens om 8 uur de klok geluid werd, was het feest begon nen en kwam het publiek zoetjes aan de ruimte bij de nieuwe muziektent vullen om te luisteren naar het koraalmuziek van Apollo. Half 10 begon de kerkdienst in de goed gevulde Ned. Herv. Kerk. Voorganger in het eerste gedeelte van die dienst was de Herv. pred. ds H. L. Boonstra, die sprak over het heden en verleden, dit naar aanleiding van een gedeelte uit psalm 90. Het tweede gedeelte van de dienst stónd onder leiding van de Ger. pred. ds W. Fokkens, die sprak over de toekomst, dit ook naar een gedeelte uit psalm 90. Voor Werkkleding Kousenreparatie Stomen en verven naar W. DINGEMANSE Colijnsplaat, tel. 255 Aan deze diensten werd medewerking verleend door het Herv. Kerkkoor. Tij dens de dienst werd gecollecteerd voor de Chr. Bewaarschool, resultaat het mooie bedrag van bijna f 82.—. Half 11 begon Apollo" haar rond gang door het fraai versierde dorp en haalde de burgemeester bij het versierde gemeentehuis af. Aan het hoofd van het muziekgezelschap en omringd door de wethouders en de raadsleden begaf de burgemeester zich naar de muziektent. Vele honderden hebben daar geluisterd naar zijn rede. Hier volgt dan een kort uittreksel. Spreker noemde het feit: 300- jarig bestaan van Wissekerke, een mijl paal in de geschiedenis van Wissekerke. Hij stelde op de voorgrond dat hij geen groot historicus was, maar dat hij, met behulp van de heer De Bruin uit Mid delburg, werkzaam op het Rijksarchief al daar, een kort overzicht uit de geschie denis van Wissekerke had samengesteld. Zijn gedachten waren uitgegaan naar het trotse zeeuwse devies„Luctor et Emergo" ik worstel en blijf boven. Het was dan ook werkelijk worstelen geweest om bo ven te blijven voor Noord-Beveland na de stormvloeden van 1530 en 1532, die de totale ondergang van het oude Noord- Beveland ten gevolge hadden. Bij octrooi van 10 Juni 1651 was door de Staten van Zeeland toestemming ge geven deze polder te bedijken. Wanneer men dan bedenkt, met welke moderne hulpmiddelen men in deze tegenwoordige tijd een kleinere polder in het Sloe be dijkt, waarvan slechts één dijk de zee moet keren, dan krijgt men toch wel een groot ontzag voor het werk dat onze voor ouders aandurfden, de bedijking van de Wissekerkepolder in het jaar 1652. De steeds toenemende bevolking verlangde al spoedig een eigen kerk en een eigen do minee. Een zekere dominee Merison van Colijnsplaat hield begin 1661 de eerste preek in een schuur. Kort na 1670 werd met subsidie van de Staten van Zeeland de eerste kerk gesticht, de eerste dominee was Johannes Lievens. Het grondgebied groeide, door nieuwe inpolderingen, ge stadig aan. Eén keer is de Wissekerkepolder nog eens ingelopen, en wel bij een stormvloed in 1682, maar dit leed was spoedig ge leden. Bij de Revolutie van 1795 werden Schout en Schepenen door het volk gekozen, de macht van de ambachtsheren was tijdelijk ten einde. De Wissekerkenaren moesten van die „nieuwe orde" niet veel hebben en een kapitein van de franse troepen klaagt er in 1799 over dat er op het eiland zo een slechte geest heerst ten aanzien van de Fransen. In December 1813 verlieten de Fransen het eiland en bij hun terugkeer, de 13de van die maand, werden zij door burgers en boeren zo flink en fors ge- tracteerd, dat zij voor goed moesten af deinzen. 1 Januari 1816 verkreeg de gemeente een uitgestrekt grondgebied door samen voeging van een aantal dwerggemeentjes. Van Kamperland was toen nog geen spra ke dit is pas tegen het einde van de vo rige en begin van deze eeuw opgekomen. De uitbreiding van Kamperland heeft grote welvaart voor Wissekerke gebracht. De duinen van Kamperland komen steeds meer en meer in trek als vacantieoord. Jammer echter, dat die duinen het tegen woordig zo zwaar te verduren hebben. Alles mag wel in het werk gesteld wor den om te behouden wat we nog hebben. In 1652 begonnen, met enkel en alleen de gronden van de Wissekerkepolder, zijn we, door Gods zegen, thans uitgegroeid tot een oppervlakte van ruim 5000 ha vruchtbare grond. Ons aller wens is en blijve, dat wij hier op Wissekerke nog lang ons bestaan mogen vinden en dit nog vele eeuwen onze nakomelingen zul len kunnen doen onder een Koningin van ons geliefd en geëerbiedigd Oranjehuis. Hierna begon om 11.30 uur de volks zang, waaraan iedereen meedeed. Apollo verleende hieraan haar medewerking en het geheel stond onder leiding van de heer Van Damme. Even voor 2 uur arriveerde de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, in de raadska 6. COOMANS vcro-t le et It&od mer van het gemeentehuis en werd in aan wezigheid van de beide wethouders, alle raadsleden en enige belangstellenden, een welkom toegeroepen door de burgemees ter. De Commissaris dankte voor dit wel kom en zeide zich te schamen pas zo laat aanwezig te kunnen zijn. Zijn late komst zou van storende invloed kunnen zijn op de afwerking van het feestprogramma. Hij weet een en ander aan zijn veel te drukke werkzaamheden. Wissekerke zal dit feest wel glorieus vieren, anders zou het zeker geen plaats op Noord-Beveland zijn. Spr. had respect voor de Noord-Bevelandse landbouw alsmede voor de gunstige finan ciële toestand van de gemeente Wisse kerke. Spr. liet zich vlug alle aanwezigen voorstellen om daarna met de burgemees ter en de raad aanwezig te zijn bij het opstellen van de optocht. Met intresse heeft de commissaris de versierde wagens bekeken. De ruitergroep van de Noord- Bevelandse rijvereniging bracht op uit- DEZE WEEK 100 gr. Zandringen 50 gr. Ijswafels 100 gr. Theeroosjes 100 gr. Rumbonen samen 85 ct 150 gr. Zomerdrups 28 ct W. Dingemanse, Colijnsplaat stekende wijze aan hem hun groet en stelde zich aan het hoofd van de optocht, die daarna door alle straten van Wisse kerke trok en ook nog Geersdijk bezocht. De commissaris heeft deze optocht in zijn auto in haar geheel gevolgd. Onafzien bare rijen mensen hebben deze optocht goed kunnen bekijken. Na afloop van deze optocht stelden de commissaris met de burgemeester zich voor het gemeentehuis op. Onder de vro lijke tonen van Apollo trok toen de ge hele optocht voorbij de hoge gast. In een kort woord tot de burgerij ge sproken zeide de Commissaris het zeer op prijs te hebben gesteld tot het bijwo nen van het feest te zijn uitgenodigd. De Noord-Bevelanders kennende, wist hij te voren reeds dat Wissekerke goed voor de dag zou komen. In zijn hart heeft hij een zwak voor Noord-Beveland zeide spreker. Terloops memoreerde hij het eerste contact met Wissekerke. Dit was bij een muziekfeest in Middelburg, waar hij destijds als kleine jongen, voor de voeten van een lid van Apollo" lopen de, van dat lid een flinke draai om zijn oren kreeg. Hij prees ook de houding van de Noord-Bevelandse bevolking ge durende de bezettingstijd. Volle postzak ken met levensmiddelen werden toen aan normale prijzen naar Holland gezonden. Met intresse heeft hij de mooie straten, woningen en landouwen gezien. Op de Griffie te Middelburg staat Wissekerke zeer goed bekend. Voor een en ander had spreker wel waardering en wenste dat het de gemeente, met Gods hulp, goed mag blijven gaan. In de persoon van de burgemeester feliciteerde hij ver volgens de hele gemeente. Hierna begaf het gezelschap zich naar de raadskamer en verenigde zich daar in een ongedwongen, maar ons inziens so bere samenkomst. Vele problemen zijn daar besproken, o.m. bruggenplan, drie-eilanden-plan, plan nen voor de waterleiding enz. De com missaris beantwoordde vlot alle vragen stellers. De burgemeester zou gaarne zien dat zijn gemeente minstens 6 woningen mocht bouwen, inplaats van 4. De com missaris vertelde dat de Provincie maar een klein beetje bouwvolume te verge ven had en dat hij dit in petto hield voor speciale aanvragen. De kansen op werk gelegenheid is punt no 1 bij het verstrek ken van bouwvolume. Wanneer een gemeente werkloosheid onder haar bouwvakarbeiders kan aan tonen, is er misschien een kans wat bouw volume los te branden. De commissaris noemde het financiële beleid van Wissekerke prima, maar het bedrag dat door de gemeente voor de versiering van het dorp en het gemeen tehuis en het bedrag per kind voor de schoolkinderen uitgetrokken, noemde hij „niks". De commissaris werd ook nog gewezen 200 gr. fijne koekjes 100 gr. zuurtjes of toffee's 100 gr. caramels voor 89 ct Wij ruimen deze week onze ma nufacturen op. Mooie slopen voor f 1.50 Dameskousen van 4.35 nu 2.95 Nylon's 4.75 met zwarte naad nu 3.85 Mooie baddoek 1.25. L. de Waal - Colijnsplaat Wij zoeken steeds het beste voor a uit I Droste's cacao en chocolade. Schrieks ontbijt- en candijkoek. Limonades van Woldring, Siebrand en Luycks. Beschuit van Arks, Hooimeijer en Stereo. Vleeswaren van Unox. Calvé's pudding, slaolie, pindakaas en maionaise. Honings maizena, custard en vermicelli. Koffie van D.E., Dukol, Van Nelle en Niemeijer, enz. enz. enz., teveel om op te noemen. Huisvrouwen van heden, let toch vooral op wat u koopt. Hierboven vindt u een greep uit onze sortering merkartikelen, welke namen voor u de kwaliteit verzekeren, want naast onze zeer scherpe prijzen, zijn wij steeds vooraan in kwaliteit. En nu: Let op de puntzak. 250 gram biskwie (Brusselse kermis) 34 cent 250 gram koffie169 cent 2 grote rollen stereo beschuit 51 cent 150 gram heerlijke toffee s30 cent Betuwe jam in verschillende smaken en prijzen. Ie kwaliteit kersen en abrikozen op sap, voor het maken van een heerlijke bowl. Profiteert van de Van Houtens chocolade reclame aanbieding. Beleefd aanbevelend, uw Grosco-kruidenier

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1