NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD f Geconserveerde muziek verovert de wereld No. 2585 Zaterdag 28 Juni 1952 55e Jaargang Het betere artikel wint het altijd. Abr. Buijze, Kamperland DRUK EN UITGAVE A. G. M. MARKUSSE TE WISSEKERKE TELEFOON No 308 - GIRO No. 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar. - Franco per post f 3.50. - Advertenties 6 cent per mm - 2100 betalende abonné's Op Zondag 29 Juni hoopt Prins Bernhard zijn 41ste verjaardag te her denken. Met hem en zijn gezin viert het gehele nederlandse volk deze dag als een feestdag. De foto toont ons Z.K.H. aan zijn bureau temidden van papieren en rookgerei. Hier bereidt de prins zich voor op de taken die hij voor ons ver vult. Hij bestudeert hier de problemen die hem worden voorgelegd, alsook taal en volk van de landen die hij ga at bezoeken om good-will te kweken voor Nederland. Z.K.H. Prins Bernhard is een harde werker voor de belangen van Neder land en het nederlandse volk en wij hopen, dat hij nog lang voor ons ge spaard moge blijven I U als huisvrouw kunt dat het beste beoordelen Dit zijn allemaal kwaliteits artikelen Speciale aanbiedingen 250 gr. vers gebr. pinda's 49 ct 100 gr. krachtige geurige thee 53 ct 250 gr. heerlijke koekjes 59 ct 1 kg stroop 80 ct 1 pot appelstroop 47 ct 1 pot aardbeienjam (Betuwe) 62 ct Verder maken wij onze geachte cliëntele bekend, dat onze winkel wegens huwelijk a.s. Dinsdag 1 Juli vanaf 1 uur n.m. gesloten is. Voor degenen die nog iets vergeten hebben geven we dan tus sen 5 en 6 uur nog even gelegenheid. Mogen wij ook in deze op uw medewerking rekenen? Beleefd aanbevelend, In verband met de feestelijkheden te Wissekerke verzoeken wij heren adverteerders vriendelijk hun ad vertenties zo spoedig mogelijk in ons bezit te doen zijn. Zo mogelijk gaarne vóór des Donderdagsavonds 5 uur. De uitgever. DEZE WEEK 250 gr. allerhande 100 gr. zilverhopjes of 100 gr. choc, toffee 's samen slechts 86 ct 125 gr. menthosballen 35 ct W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT Hoe de Nederlandse gramofoonplaat tot stand komt en wat daar aan vast zit Wanneer u zo op een gezellige avond uw gramofoon inschakelt en er een plaatje op zet, waarna u zich met ge noegen in een stoel nestelt om eens heerlijk te genieten, ziet u misschien wel eens in gedachten het orkest of de musici voor u en terwijl de muziek voorgaat, denkt u, ja, zo moet het ge weest zijn. In de meeste gevallen zult u er ech ter volkomen naast zijn. De musici zit ten niet in mooie kleding op een po dium onder een aandachtig gehoor. Er komt voor een gramofoonopname iets heol anders kijken. In de opnamestudio zitten de musici in hun alledaagse kleding en voor dat de werkelijke opnamen gaan beginnen, moet er grondig en langdurig gerepe teerd worden. Deze repetities vergen veel tijd en veel geduld van de artis- ten en technici. Daarna beginnen de proef opnam en waarbij de geluidstech nicus een zeer belangrijke rol speelt. Deze man moet in zich verenigen een groot muzikaal gehoor en gevoel en een grote technische kennis. Hij is de man die de plaat maakt. De geluidstechnicus is de ongekroon de koning van dc studio. Hij geeft aan wijzingen en zorgt er voor, dat de mu ziek die uiteindelijk op uw plaat komt aan alle hoge eisen die men daar aan stelt voldoet. Tientallen keren moeten de opnamen overgemaakt worden. De opstelling van microfoons en de accoustische eigen schappen van de studio zijn punten van het grootste belang. Tevens moet met het te spelen muziekstuk en de inter pretatie er van door de musici grondig rekening worden gehouden. De opname. Via een vernuftig systeem van filters en versterkers wordt het eindresultaat op een magnetische band opgenomen. Deze band, waarop het gespeelde stuk feilloos opgenomen is, doet later weer dienst als orkest, wanneer hij afge draaid wordt en zijn geluid via een luidspreker weerklinkt, waarbij een ap paratuur met safieren snijnaald het weer overbrengt op een lakplaat. Deze lakplaat nu, is een zogenaamd positief. Hij gaat in een chemisch bad, waardoor er zich op de gegroefde kant een zeer dunne zilverlaag afzet. Deze zilverlaag is nodig, om in het volgende chemische bad een koperneerslag moge lijk te maken. Na van 8 tot 16 uur in dit bad geplaatst te zijn geweest, wordt de dubbelplaat van elkaar gescheiden, KOOP DEZE WEEK een overall aan extra lage prijs Van 28 Juni t.e.m. 2 Juli 5 extra korting W. DINGEMANSE COLIJNSPLAAT Tel 255 waarbij de koperplaat een negatief is. Wederom wordt er nu een positief ge maakt. Het laatste positief wordt al vorens men verder gaat grondig gecon-I troleerd. De controle. Men kan deze plaat spelen en con troleert deze op klank en eventuele ruis. Op de draaitafel staat een micros coop gemonteerd, waardoor een techni cus dc zeer fijne groeven duidelijk kan zien en zelf in staat is kleine storingen door middel van een zeer fijn beiteltje te verwijderen. Dit is wel een buitengewoon nauw keurig werkje, waarbij een zeer vaste hand vereist is en waarvoor niet ie dereen in de wieg is gelegd. Slechts enkele mensen kunnen dit speciale vak meester worden. Mankeert er aan dit positief niets meer, dan kan het laatste negatief worden gemaakt, dat de ma trijs wordt genoemd. De grondstof waarvan de platen wor den gemaakt bestaat voor 60 pet uit leisteen en voor 40 pet uit harsen. Dit mengsel wordt in lange repen gewalst en in gelijke plakken gesneden, die hard worden bij afkoeling. Het persen. Twee matrijzen gaan nu naar de pers, alwaar de een onder en de ander boven geplaatst wordt, zijnde ieder één zijde van de gramofoonplaat. Op een ver warmde metalen plaat naast de pers, liggen harde grondstof tabletten die door de hitte zacht en kneedbaar wor den. Zij worden tot een klont gekneed en tussen de matrijzen gelegd, welke met grote kracht op elkaar slaan, waar na water voor de afkoeling zorgt, waar door de plaat hard wordt. Wanneer de matrijzen weer van elkaar gaan, vin den wij de gramofoonplaat in zijn oer vorm. De rand is nog scherp en onge lijk en dit wordt in een aparte afde ling verholpen, alwaar de sneldraaiende plaat bijgewerkt wordt en zijn scherpe en ongelijke rand kwijt raakt. Zo'n pers heeft een productie van ongeveer 120 platen per uur en kan. indien nodig, volautomatisch worden in geschakeld. waarbij een productie van ongeveer 140 platen per uur bereikt kan worden. Nadat de plaat bijgewerkt is, gaat hij door een uitwendige controle. De plaat wordt hier gecontroleerd op on-! reinheden en zonder voorbehoud wordt iedere plaat waaraan maar iets man keert afgezonderd. Als laatste fase wordt 200 gr. fijne koekjes 100 gr. toffee's 100 gr. bruidsuikers voor 89 ct Nu is het tijd om kersen te wecken, alle soorten of be stelling verkrijgbaaar L. DE WAAL COLIJNSPLAAT

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1952 | | pagina 1